Nika_24
Posty: 1
Rejestracja: środa 19 lut 2020, 11:01

Ubytki nieaktualnych podręczników

środa 19 lut 2020, 11:54

Czy aby zrobić ubytki nieaktualnych podręczników wystarczy tylko zgoda dyrektora szkoły? Podręczniki są własnością organu prowadzącego, zakupione z dotacji celowej. Wiem, że w niektórych powiatach, aby zrobić ubytki potrzebna była specjalna zgoda właśnie organu prowadzącego. Czy ktoś się orientuje czy regulują to jakieś przepisy.
A co później z pieniędzmi, które można otrzymać po oddaniu podręczników na makulaturę? Czy one wracają do organu prowadzącego? Czy potrzebna jest jakaś faktura? Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii, bo w moim otoczeniu każdy robi inaczej i nikt do końca niczego nie jest pewien.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

środa 19 lut 2020, 22:25

W każdym OP może być nieco inaczej. Wg przepisów MEN, podręczniki po 3 latach przestają być aktualne, są traktowane jak zużyte /i są zużyte/, stąd nie ma powodów by ich nie ubytkować. Decyzję wydaje dyrektor szkoły, po zgłoszeniu od n. bibl. Trzeba sporządzić protokół przekazania na makulaturę, który musi zaakceptować dyrektor i to wskazuje co ma się stać z ubytkami.
Makulatura jest sporym problemem, potrzebne jest potwierdzenie oddania w postaci faktury z kwotą, nawet kilka groszy. Fundusze z makulatury są własnością OP, podobnie jak wpłaty za zniszczone podręczniki, tym powinien zajmować się sekretariat.

Iza Fisienia
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 10:07

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

czwartek 20 lut 2020, 10:12

Odpisujemy i już. Największy problem, że od stycznia zmieniły się przepisy w/s odpadów. Makulatury nikt nie skupuje, odwrotnie - nasze stare podręczniki to ODPADY DO UTYLIZACJI , za którą musimy zapłacić - ok. 230 zł za tonę (może różnie w różnych gminach. Małe punkty skupu nie chcą słyszeć o makulaturze ...

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

czwartek 20 lut 2020, 10:51

Jak już napisałam w innym wątku - w moim mieście (na Śląsku) na koniec roku szkolnego zgłaszamy do wydziału edukacji UM szacunkową ilość makulatury do odebrania (w tym roku pół tony podręczników gimnazjalnych i oczywiście przy okazji wszelkie zaległe "wycofki" z księgozbioru z poprzednich lat ) i miasto podstawia swój transport.
Bezgotówkowo / bezproblemowo. Może warto spróbować napisać zapytanie do OP?

paluchjadwiga
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 16:33

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

czwartek 20 lut 2020, 16:37

Mam ogromną prośbę, gdyż moja dyrekcja nie chce oddać podręczników na makulaturę / wyrzucić ze względu na obawy przed kontrolą czy mogę jej wskazać jakiś konkretny przepis czy artykuł, który stanowi podkładkę do wyrzucenia tych podręczników?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

czwartek 20 lut 2020, 17:07

Polecam dodatek do "Biblioteki w Szkole 6/2019 - pt. "Podręczniki" : https://sklep.biblioteka.pl/biblioteka-w-szkole/06-2019.
Nakład nr 6/2019 jest niestety wyczerpany, więc osoby, które nie mają prenumeraty, mogą skorzystać z pomocy osoby, która prenumeruje albo ze zbiorów biblioteki pedagogicznej.
Można ewentualnie kupić w formacie pdf: https://sklep.biblioteka.pl/ksiazki-i-publikacje

paluchjadwiga
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 16:33

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

czwartek 20 lut 2020, 20:19

Bardzo dziękuję za podpowiedź, już się zapoznałam z materiałem, natomiast chciałam poprosić o wzór pisma lub podpowiedź wniosku skierowanego do organu prowadzącego, aby wyraził zgodę na przekazanie zniszczonych i niezgodnych z podst. programową podręczników. Bardzo o to proszę. Jak zdążyłam się zorientować cała nasza gmina boryka się z tym problemem braku decyzji i obawy decyzji naszych przełożonych.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

czwartek 20 lut 2020, 23:42

To nie twoje zmartwienie. Decyzje podejmuje dyrektor szkoły. Pisz protokół przekazania nieaktualnych podręczników na makulaturę i daj dyrektorowi. On podpisze i sprawa załatwiona. A jesli sam nie potrafi podjąć takiej decyzji to przekaże protokół do OP z prośba o akceptację. Powinien sobie poradzić ;)

paluchjadwiga
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 16:33

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

piątek 21 lut 2020, 00:04

Niestety mój dyrektor obawia się podpisać selekcji, mimo, że wszystko jest już przygotowane. Dyrektorowi wydaje się, że zrobimy selekcje i musimy koniecznie podręczniki składowac na terenie szkoły w obawie przed odpowiedzialnością za podręczniki z dotacji ...

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

piątek 21 lut 2020, 11:47

U mnie była podobna sytuacja. Dopiero w tym roku szkolnym ubytkowałam nieaktualne podręczniki dla klas II, III, IV i VI ("stara podstawa programowa"). Dyrekcja podjęła taką decyzję wtedy, gdy OP wyraziło zgodę. Pieniądze z makulatury przelano na konto OP. A teraz pojawi się problem podręczników dla klasy IV i VII ponieważ są już używane 3 lata i we wrześniu będą nowe.

paluchjadwiga
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 16:33

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

piątek 21 lut 2020, 15:22

Jak przekonać OP do usunięcia tego wszystkiego, skoro argumenty zniszczenia, niegodności z podstawą programową nie działają ?? Czy ktoś z Was musiał pisać oficjalne pismo? Czy mógłby się takim pismem podzielić ? U nas dyrekcja zwróciła się do Dyrektora Wydziału Edukacji i klapa ? Czy Wy zwraca;liście się do burmistrza , prezydenta miasta ? Czy to wy czy dyrekcja ? Muszę chyba powalczyć ... Czy mam szansę?

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

piątek 21 lut 2020, 18:12

U nas za każdym razem było bardzo prosto, dlatego ubytkujemyy na bieżąco i nic nam nie" zalega". Protokół, podpis dyrekcji, w określonym terminie dostarczenie wszystkiego do samochodu przed szkołą (Ekomol) - to, niestety, własnymi siłami. Bez żadnych papierków zwrotnych. Czy my naprawdę mamy za mało pracy, żeby się jeszcze takimi bzdurami zajmować? Jeśli dyrektor bojaźliwy, to mu te tony makulatury przed gabinetem umieścić, a jeżeli to OP wymyśla bzdury - przed urzędem.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

piątek 21 lut 2020, 21:09

Co kraj to obyczaj. My musimy pisać do burmistrza o zgodę i do księgowości protokoły proponowanych do ubytkowania. Czekamy ok 3 miesięcy na zgodę i dopiero możemy zrobić protokół ubytkowania. Papiery krążą, czas leci. Nie muszę wam mówić, że utrudnia to pracę. Mam wyselekcjonowane stare książki do zubytkowania (ok 1000) ale we wrześniu mam na głowie podręczniki i rozruch wiec jak złożę w październiku to każą mi ubytkować na koniec grudnia a to czas na rozliczenie roczne i nie ma czasu na spisywanie (księgi papierowe). Złożyłam w styczniu na zubytkowanie podręczników, zgodę dostanę koniec marca. Po spisaniu zacznie się już gonitwa z końcem roku i tak w koło macieju. tyle, że nie mam problemu z wyrzuceniem. To problem administracji nie mój.

markul76
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 27 wrz 2016, 08:36

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

poniedziałek 02 mar 2020, 14:16

Witam, czy ktoś z Was ubytkował już podręczniki Nasz Elementarz - Lorek i Wollman? Mam z tym problem, gdyż w dniu otrzymania podręczników dyrektor kazał je wpisać do księgi podręczników i broszur z dotacji jak się okazało w późniejszym czasie zostały one przekazane nieodpłatnie przez Men bez faktury. Co teraz z tym zrobić ? Są wpisane do księgi lecz nie mają żadnego dowodu wpływu. Może ktoś z Was miał podobny problem, proszę o informację.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Ubytki nieaktualnych podręczników

poniedziałek 02 mar 2020, 14:32

Dla wszystkich podręczników dotowanych przez MEN sporządzałam protokół, który podpisywała dyrekcja , sekretarka lub ja. Podręczniki dla klas 1-3 nie miały faktur, bo były przekazywane przez MEN z pominięciem księgarń. Były tzw. bezpłatne.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: monijka i 83 gości