Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Zwrot podręczników

środa 03 cze 2020, 09:38

Czy zbieracie podręczniki, które w tym roku szkolnym są ostatni, trzeci rok użytkowane? Czy jest sens to robić, skoro od przyszłego roku będą nowe?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zwrot podręczników

środa 03 cze 2020, 10:55

Mam cichą nadzieję, że we wrześniu sytuacja pandemiczna pozwoli wrócić do pracy stacjonarnej. Czyli można będzie wypożyczać podręczniki tak, jak robione to było co roku....

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Zwrot podręczników

środa 03 cze 2020, 12:10

Dorota79 pisze:
środa 03 cze 2020, 09:38
Czy zbieracie podręczniki, które w tym roku szkolnym są ostatni, trzeci rok użytkowane? Czy jest sens to robić, skoro od przyszłego roku będą nowe?
Zbieram :
- w kl. I i IV zamówione zostaną prawdopodobnie takie same, więc ze starych zostawię ładniejsze "na wszelki wypadek"
- z kl. 7 "dla zasady" , część starych podręczników jest wykorzystywana w pracowniach, a nie chce mi się tłumaczyć każdemu z osobna, dlaczego polskiego oddawać nie musi, a matematykę musi

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Zwrot podręczników

środa 03 cze 2020, 12:23

Jak już wspominałam, zarządzeniem Dyrektora uczniowie 4 i 7 klas zostawiają sobie wszystkie podręczniki w ramach przygotowania do egzaminu. W ubiegłym roku będąc w kl. 6 też sobie zostawiali. Ponieważ miałam nadwyżkę wcześniejszych roczników, mam kilka egzemplarzy każdego tytułu i te póki co zostawię.
Klasy 1 natomiast będą oddawać wychowawcom i to oni między sobą zdecydują co dalej z nimi będzie. Wyrażają chęć zostawienia w klasopracowniach. W nowym roku szkolnym zubytkuję klasy 1, 4 i 7.
W ten sposób uniknę przechowywania z trzech roczników (więcej miejsca na inne), a poza tym oszczędzę na czasie, bo te roczniki będą oddawać tylko pozostałe książki.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zwrot podręczników

czwartek 04 cze 2020, 09:42

Mój dyrektor stwierdził, że niezwracanie podręczników przez część klas jest niewychowawcze. Wszyscy mają jednakowo dbać o podręczniki i zwrócić je przed końcem roku szkolnego - wg wewnętrznego regulaminu wypożyczania podręczników dotowanych.
Przyjęłam do wiadomości, nauczona doświadczeniem nie dyskutuję :roll: ale nie mam zamiaru wyciągać konsekwencji z oddanych zniszczonych, lub nieoddanych zgubionych podręczników w kl. 1,4 i 7.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zwrot podręczników

czwartek 04 cze 2020, 11:26

Zgadzam się z twoim dyrektorem. Gdyby były to normalne czasy to tez wymagałabym zwrotu. Ale to nie są normalne czasy.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Zwrot podręczników

czwartek 04 cze 2020, 11:48

Ja mojemu dyrektorowi nawet nie proponowałam. Kilka lat temu miałam podobną sytuację z podręcznikami do j. angielskiego dla klas 1-3 ( były nieaktualne). Dzieciom nie mogłam rozdać. Zostały przekazane nauczycielom do wykorzystania na lekcji a potem oddane na makulaturę. A teraz co będzie z tymi podręcznikami to nie mam pojęcia.

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Zwrot podręczników

sobota 06 cze 2020, 09:03

Przyszło mi na myśl, żeby dla klasy 4 i 7 nie zamawiać w ogóle podręczników do przedmiotów takich jak muzyka, plastyka, informatyka, technika... Są rzadko wykorzystywana i w ogóle niezniszczone, nowe wydanie nie zmienia się. Po co mam je zbierać, przeliczać, ubytkować, wynosić, a następnie te same wprowadzać do ewidencji, pieczętować, opisywać?
Poza tym nie lubię wyrzucania rzeczy w dobrym stanie, nadających się do użytku.

Co o tym sądzicie?

Zaznaczam, że u nas w szkole zbiera się te podręczniki, bo jeśli nie zbieracie, to sprawa wygląda inaczej. Również zgadzam się ze zdaniem, że wszyscy powinni mieć jednakowy obowiązek szanowania książek i odpowiedzialności za ich zwrot.
POZDR:) Kaja

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zwrot podręczników

sobota 06 cze 2020, 18:54

KaJu pisze:
sobota 06 cze 2020, 09:03
Przyszło mi na myśl, żeby dla klasy 4 i 7 nie zamawiać w ogóle podręczników do przedmiotów takich jak muzyka, plastyka, informatyka, technika... Są rzadko wykorzystywana i w ogóle niezniszczone, nowe wydanie nie zmienia się.
Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że podręczniki do tych czterech przedmiotów zamówiliśmy w ilości 25 sztuk i przekazane zostały do pracowni. Nauczyciel przed lekcją rozdaje uczniom, po lekcji zbiera. Uczniowie nie zabierają ich do domu. Myślę, że to się sprawdziło, bo nikt nie wznosił zastrzeżeń. Ale to w normalnych czasach. Nie wiem jakie decyzje podręcznikowe będą w tym roku, czy wrzesień w ogóle będzie stacjonarny...

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Zwrot podręczników

sobota 06 cze 2020, 22:17

Od tego roku podręczniki mają być też dostępne w wersji elektronicznej, więc może to rozwiązanie ma szanse się utrzymać. Właśnie chciałam podobnie postąpić. Zebrać od uczniów z kl.4 i 7, następnie używane dać do pracowni, a nowych nie zamawiać.

A tak z ciekawości, co się stało z zaoszczędzoną w ten sposób kwotą dotacji?
POZDR:) Kaja

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 08 cze 2020, 15:31

U mnie czeski film, ja nic nie wiem. Mam czekać, to czekam, chyba na oklaski :roll: :roll: :roll:

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 08 cze 2020, 20:28

Ja zamawiam zgodnie z przysługująca dotacją. Dla wszystkich uczniów klas 1, 4 i 7 nowe. Zwłaszcza, że kilka tytułów otrzymało nowy numer dopuszczenia do użytku szkolnego.

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Zwrot podręczników

środa 10 cze 2020, 15:49

A ja się nie mieszczę w dotacji. Komplet do klasy czwartej (z różnych wydawnictw) kosztuje 1,30 zł więcej niż wynosi dotacja na ucznia.
POZDR:) Kaja

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Zwrot podręczników

piątek 12 cze 2020, 07:38

U mnie na szczęście kl. 4- 8 wszystko mają z jednego wydawnictwa. Rozumiem Twoje zmartwienie, ale może uda się coś u któregoś wytargować.

bozenakowalczyk
Posty: 6
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 20:59

Re: Zwrot podręczników

sobota 27 cze 2020, 12:46

Zawsze zbieramy podręczniki po trzech latach użytkowania. Tak zaleciła dyrekcja,. Odpisujemy, a pieniądze ze za sprzedaną makulaturę przelewane są na konto OP. Także za zagubione podręczniki uczeń musi zapłacić. Są przepisy prawne, które to regulują.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości