KalinowskaK

Pismo do MEN

wtorek 02 cze 2020, 12:45

Zakładając wątek o zwrocie podręczników tak naprawdę chciałam nas zmobilizować do dyskusji i działań mających na celu zmianę ustawy i powrocie do zakupu podręczników przez rodziców. Myślę, że obecna sytuacja epidemiologiczna jest doskonalym powodem do przyjżenia się sprawie. Większość z nas pracuje na część etatu. Tak w zasadzie podręczniki, które przyjdą do szkół w sierpniu też powinny zostać poddane kwarantannie. Nie chodzi o niechęc do pracy - ale niemożliwośc logistycznego i sensownego zaplanowania pracy - bo teoretycznie podręczniki powinny być oddawane już na początku czerwca i w szkole musiałoby być stałe miejsce na ich kwarantannę. Problemem jest ilość - bo żadna biblioteka nie ma tak ogromnej ilości zwrotów w tak krótkim terminie i przy takiej obsadzie kadrowej.
Dodam - badania laboratoryjne wykazują, ze koronawierus potrafi przetrwać na tekturze nawet 14 dni. prawdę mówiąc narażamy swoje życie i zdrowie, a procedury opracowane przez BN nie ma poparcia epideiologów. przypominam, że w pierwotnej wersji kwarantanna książek miala trwać 14 dni.....
:twisted:

Rudolfina

Re: Pismo do MEN

środa 03 cze 2020, 10:45

KalinowskaK pisze:
wtorek 02 cze 2020, 12:45
Zakładając wątek o zwrocie podręczników tak naprawdę chciałam nas zmobilizować do dyskusji i działań mających na celu zmianę ustawy i powrocie do zakupu podręczników przez rodziców.
Powtórzę usłyszane: Dla bibliotekarzy szkolnych dotacyjne podręczniki są gwarancją nielikwidowania bibliotek i nieobcinania godzin bibliotekarzom. Nie znaczy, że się pod tym podpisuję, ale może coś w tym jest...

Anna

środa 03 cze 2020, 13:13

Chyba to się nie sprawdza. W tym roku samorządy obcinają etaty bibliotekarzy.

EMT

sobota 06 cze 2020, 22:47

W naszej szkole. Rok 2018/2019 - 4 etaty biblioteczne (dwa budynki, ponad 2.000 uczniów). Rok 2019/2020 - trzy etaty biblioteczne. Jednej osobie zaproponowano zamiast całego pół etatu, ale kiedy po prostu przeszła na emeryturę, to nikogo innego nie zatrudniono. Przyszły rok, czyli 2020/2021 - dwa etaty. Liczba uczniów nie zmniejszyła się w tym samym postępie.

MałaMI

niedziela 07 cze 2020, 00:49

Więc może czas coś zmienić - a nie się bać i liczyć na to, że op nic nie zrobi. Idą oszczędności - pewnie znowu obetna nam etaty - sam fakt , że to samorządy ustalają nasze normy pracy jest chore. Ludzie drodzy obudzmy się - bo lepiej nie będzie. Chce się Wam użerać z rodzicami, uczniami i koniec i początek roku mieć tak wyczerpujący, że padacie na twarz? ŻADNA biblioteka nie przyjmuje i nie wydaje takich ilości książek przy takiej obsadzie kadrowej. i nie ważne, że to tylko dwa miesiące w roku - to również zabrane i zdezorganizowane wakacje. To w wielu przypadkach łamanie prawa bibliotecznego - bo o róznych anomaliach w prowadzeniu ewidencji i wypozyczaniu słyszałam.
CHCECIE TAK DALEJ - by rodzice sobie mogli pińcety wydawać na smartfony i bzdury? W imię czego społeczeństwo ma sponsorować dzieciom podręczniki - jeśli już państwo jest takie dobre niech co roku daje je w prezencie. Mam dosyć świecenia oczami przed dziećmi, tlumaczenia się wszystkim i wyrzucania co 3 lata tysięcy książek.

JAM155

niedziela 07 cze 2020, 20:49

Prawda , ja też mam Dość , ale jakoś nasze środowisko nie jest zintegrowane ....podczas Pandemii skontrum robią i inne cuda . Każdy w strachu o pracę i jakoś nikomu na myśl nie wpadło poza Tobą , by o tym napisać . Moja szkoła jak większość pracowała online , ja też , 4 razy byłam w szkole podczas Pandemii by wydać nową partię podręczników dla 1-3 . I to za zapytaniem Dyrekcji , czy wyrażam na to zgodę ..... Jutro wracam do pracy stacjonarnej , przy Pełnym zachowaniu bezpieczeństwa , odpis kl 1,4,7 z kart czytelniczych ... od jutra też zaczyna się u nas zwrot podręczników , sala gimnastyczna , kwarantanna i podręczniki do mnie trafia 15 czerwca . Zobaczymy jak pójdzie , dam znać . Biblioteka jednoosobowa , zapewniona pomoc obsługi !!!

Anna

poniedziałek 08 cze 2020, 10:10

To nie jest władza z którą cokolwiek można załatwić. Niczego suwerenowi nie odbiorą. Możecie pisać może dostaniecie odpowiedź. A w tej odpowiedzi będzie najpierw jaki to wspaniały program jest to rozdawnictwo a potem w kwestii zatrudnienia, norm, czy przestrzegania przepisów odeślą was do samorządów i pozamiatane.

Irzyk

wtorek 30 cze 2020, 21:29

Sprawdziłam co w tym kierunku robi Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i ... ostatnia aktywność jaką znalazłam w "aktualnościach" zapisana jest 6 kwietnia 2017 roku. Jeśli mamy takich przedstawicieli, wcale się nie dziwię. :oops:

Pola z Opola

piątek 03 lip 2020, 00:49

TNBSP to nie jest jakaś instytucja, to dzialająca w trybie społecznym organizacja, która może być aktywna o ile będą aktywni jej czlonkowie. Z tego, co słyszę, to w niektórych miastach TNBSP działa nieźle. Na szczeblu ogolnopolskim chyba działaność zamarła. Nie zauważyłam jakiejś aktywności w czasach np. ubiegłorocznych strajków czy tegorocznych problemów wynikających z epidemii, obcinania etatów itp. Jeszcze kilka lat temu lepiej to wyglądało.
Dobrze, że mamy jeszcze "Bibliotekę w Szkole", chociaż gdy patrzę na cięcia w budżetach szkół i brak pieniędzy na wszystko, w ogóle upadek prasy, to zaczynam się zastanawiać, czy jakiekolwiek czasopisma dla nauczycieli, które nie są dotowane, w ogóle mają szansę przetrwać :(

Jan Wasilewski (Wydawnictwo Sukurs)

piątek 03 lip 2020, 13:11

Pola z Opola pisze:
piątek 03 lip 2020, 00:49
Dobrze, że mamy jeszcze "Bibliotekę w Szkole", chociaż gdy patrzę na cięcia w budżetach szkół i brak pieniędzy na wszystko, w ogóle upadek prasy, to zaczynam się zastanawiać, czy jakiekolwiek czasopisma dla nauczycieli, które nie są dotowane, w ogóle mają szansę przetrwać :(
To prawda, szkoły coraz częściej rezygnują z prenumeraty z przyczyn finansowych. "Biblioteka w Szkole" jest już jednym z ostatnich (o ile nie ostatnim?) niedotowanych czasopism dydaktycznych, nienależących do jednego z dużych międzynarodowych koncernów wydawniczych. I chyba właśnie dzięki możliwości podejmowania elastycznych decyzji i publikowania tego, co chcemy, wciąż jesteśmy najpopularniejszym miesięcznikiem dla nauczycieli.

Dlatego zachęcamy czytelników także do prenumeraty prywatnej, oferując m.in. prywatne rabaty lub bardziej elastyczne formy płatności. Zdajemy sobie sprawę z tego, że często decyzja o płaceniu z prywatnych pieniędzy za materiały służące do pracy nie jest sytuacją ani wymarzoną, ani słuszną. Ale wygląda na to, że w coraz większej liczbie szkół i gmin, jedyną. Bo decyzja o ucięciu prenumerat często idzie z organu prowadzącego, nie jest wcale decyzją dyrektora.

A odnośnie upadku prasy, mamy nadzieję, że w przypadku prasy branżowej, specjalistycznej, wizje jej upadku są przedwczesne, tak jak się okazało w przypadku książek :) Na wszelki wypadek jesteśmy już równolegle w internecie, choć tu jest inny problem - internauci wciąż mają przeświadczenie, że treści powinny być darmowe, pomimo że są to te same treści, które byliby skłonni kupić na papierze. Ale to kwestia czasu i przyzwyczajenia, więc jesteśmy dobrej myśli :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”