KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Pismo do MEN

wtorek 02 cze 2020, 12:45

Zakładając wątek o zwrocie podręczników tak naprawdę chciałam nas zmobilizować do dyskusji i działań mających na celu zmianę ustawy i powrocie do zakupu podręczników przez rodziców. Myślę, że obecna sytuacja epidemiologiczna jest doskonalym powodem do przyjżenia się sprawie. Większość z nas pracuje na część etatu. Tak w zasadzie podręczniki, które przyjdą do szkół w sierpniu też powinny zostać poddane kwarantannie. Nie chodzi o niechęc do pracy - ale niemożliwośc logistycznego i sensownego zaplanowania pracy - bo teoretycznie podręczniki powinny być oddawane już na początku czerwca i w szkole musiałoby być stałe miejsce na ich kwarantannę. Problemem jest ilość - bo żadna biblioteka nie ma tak ogromnej ilości zwrotów w tak krótkim terminie i przy takiej obsadzie kadrowej.
Dodam - badania laboratoryjne wykazują, ze koronawierus potrafi przetrwać na tekturze nawet 14 dni. prawdę mówiąc narażamy swoje życie i zdrowie, a procedury opracowane przez BN nie ma poparcia epideiologów. przypominam, że w pierwotnej wersji kwarantanna książek miala trwać 14 dni.....
:twisted:

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Pismo do MEN

środa 03 cze 2020, 10:45

KalinowskaK pisze:
wtorek 02 cze 2020, 12:45
Zakładając wątek o zwrocie podręczników tak naprawdę chciałam nas zmobilizować do dyskusji i działań mających na celu zmianę ustawy i powrocie do zakupu podręczników przez rodziców.
Powtórzę usłyszane: Dla bibliotekarzy szkolnych dotacyjne podręczniki są gwarancją nielikwidowania bibliotek i nieobcinania godzin bibliotekarzom. Nie znaczy, że się pod tym podpisuję, ale może coś w tym jest...

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Pismo do MEN

środa 03 cze 2020, 13:13

Chyba to się nie sprawdza. W tym roku samorządy obcinają etaty bibliotekarzy.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Pismo do MEN

sobota 06 cze 2020, 22:47

W naszej szkole. Rok 2018/2019 - 4 etaty biblioteczne (dwa budynki, ponad 2.000 uczniów). Rok 2019/2020 - trzy etaty biblioteczne. Jednej osobie zaproponowano zamiast całego pół etatu, ale kiedy po prostu przeszła na emeryturę, to nikogo innego nie zatrudniono. Przyszły rok, czyli 2020/2021 - dwa etaty. Liczba uczniów nie zmniejszyła się w tym samym postępie.

MałaMI
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2015, 11:51

Re: Pismo do MEN

niedziela 07 cze 2020, 00:49

Więc może czas coś zmienić - a nie się bać i liczyć na to, że op nic nie zrobi. Idą oszczędności - pewnie znowu obetna nam etaty - sam fakt , że to samorządy ustalają nasze normy pracy jest chore. Ludzie drodzy obudzmy się - bo lepiej nie będzie. Chce się Wam użerać z rodzicami, uczniami i koniec i początek roku mieć tak wyczerpujący, że padacie na twarz? ŻADNA biblioteka nie przyjmuje i nie wydaje takich ilości książek przy takiej obsadzie kadrowej. i nie ważne, że to tylko dwa miesiące w roku - to również zabrane i zdezorganizowane wakacje. To w wielu przypadkach łamanie prawa bibliotecznego - bo o róznych anomaliach w prowadzeniu ewidencji i wypozyczaniu słyszałam.
CHCECIE TAK DALEJ - by rodzice sobie mogli pińcety wydawać na smartfony i bzdury? W imię czego społeczeństwo ma sponsorować dzieciom podręczniki - jeśli już państwo jest takie dobre niech co roku daje je w prezencie. Mam dosyć świecenia oczami przed dziećmi, tlumaczenia się wszystkim i wyrzucania co 3 lata tysięcy książek.

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: Pismo do MEN

niedziela 07 cze 2020, 20:49

Prawda , ja też mam Dość , ale jakoś nasze środowisko nie jest zintegrowane ....podczas Pandemii skontrum robią i inne cuda . Każdy w strachu o pracę i jakoś nikomu na myśl nie wpadło poza Tobą , by o tym napisać . Moja szkoła jak większość pracowała online , ja też , 4 razy byłam w szkole podczas Pandemii by wydać nową partię podręczników dla 1-3 . I to za zapytaniem Dyrekcji , czy wyrażam na to zgodę ..... Jutro wracam do pracy stacjonarnej , przy Pełnym zachowaniu bezpieczeństwa , odpis kl 1,4,7 z kart czytelniczych ... od jutra też zaczyna się u nas zwrot podręczników , sala gimnastyczna , kwarantanna i podręczniki do mnie trafia 15 czerwca . Zobaczymy jak pójdzie , dam znać . Biblioteka jednoosobowa , zapewniona pomoc obsługi !!!

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Pismo do MEN

poniedziałek 08 cze 2020, 10:10

To nie jest władza z którą cokolwiek można załatwić. Niczego suwerenowi nie odbiorą. Możecie pisać może dostaniecie odpowiedź. A w tej odpowiedzi będzie najpierw jaki to wspaniały program jest to rozdawnictwo a potem w kwestii zatrudnienia, norm, czy przestrzegania przepisów odeślą was do samorządów i pozamiatane.

Irzyk
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 15:10

Re: Pismo do MEN

wtorek 30 cze 2020, 21:29

Sprawdziłam co w tym kierunku robi Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i ... ostatnia aktywność jaką znalazłam w "aktualnościach" zapisana jest 6 kwietnia 2017 roku. Jeśli mamy takich przedstawicieli, wcale się nie dziwię. :oops:

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Pismo do MEN

piątek 03 lip 2020, 00:49

TNBSP to nie jest jakaś instytucja, to dzialająca w trybie społecznym organizacja, która może być aktywna o ile będą aktywni jej czlonkowie. Z tego, co słyszę, to w niektórych miastach TNBSP działa nieźle. Na szczeblu ogolnopolskim chyba działaność zamarła. Nie zauważyłam jakiejś aktywności w czasach np. ubiegłorocznych strajków czy tegorocznych problemów wynikających z epidemii, obcinania etatów itp. Jeszcze kilka lat temu lepiej to wyglądało.
Dobrze, że mamy jeszcze "Bibliotekę w Szkole", chociaż gdy patrzę na cięcia w budżetach szkół i brak pieniędzy na wszystko, w ogóle upadek prasy, to zaczynam się zastanawiać, czy jakiekolwiek czasopisma dla nauczycieli, które nie są dotowane, w ogóle mają szansę przetrwać :(

Jan Wasilewski Redakcja
Posty: 103
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 00:32

Re: Pismo do MEN

piątek 03 lip 2020, 13:11

Pola z Opola pisze:
piątek 03 lip 2020, 00:49
Dobrze, że mamy jeszcze "Bibliotekę w Szkole", chociaż gdy patrzę na cięcia w budżetach szkół i brak pieniędzy na wszystko, w ogóle upadek prasy, to zaczynam się zastanawiać, czy jakiekolwiek czasopisma dla nauczycieli, które nie są dotowane, w ogóle mają szansę przetrwać :(
To prawda, szkoły coraz częściej rezygnują z prenumeraty z przyczyn finansowych. "Biblioteka w Szkole" jest już jednym z ostatnich (o ile nie ostatnim?) niedotowanych czasopism dydaktycznych, nienależących do jednego z dużych międzynarodowych koncernów wydawniczych. I chyba właśnie dzięki możliwości podejmowania elastycznych decyzji i publikowania tego, co chcemy, wciąż jesteśmy najpopularniejszym miesięcznikiem dla nauczycieli.

Dlatego zachęcamy czytelników także do prenumeraty prywatnej, oferując m.in. prywatne rabaty lub bardziej elastyczne formy płatności. Zdajemy sobie sprawę z tego, że często decyzja o płaceniu z prywatnych pieniędzy za materiały służące do pracy nie jest sytuacją ani wymarzoną, ani słuszną. Ale wygląda na to, że w coraz większej liczbie szkół i gmin, jedyną. Bo decyzja o ucięciu prenumerat często idzie z organu prowadzącego, nie jest wcale decyzją dyrektora.

A odnośnie upadku prasy, mamy nadzieję, że w przypadku prasy branżowej, specjalistycznej, wizje jej upadku są przedwczesne, tak jak się okazało w przypadku książek :) Na wszelki wypadek jesteśmy już równolegle w internecie, choć tu jest inny problem - internauci wciąż mają przeświadczenie, że treści powinny być darmowe, pomimo że są to te same treści, które byliby skłonni kupić na papierze. Ale to kwestia czasu i przyzwyczajenia, więc jesteśmy dobrej myśli :)

jangieu
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2019, 17:42

Re: Pismo do MEN

poniedziałek 24 sie 2020, 12:01

Z chemii nigdy nie miałem dobrych stopni, ale czy podręczników wspólnych nie wystarczyłoby dezynfekować, żeby było w 100% bezpiecznie? Albo niech uczniowie się dezynfekują, np. co 10-15 minut... Ignorancja (MOJA!) wali po oczach, ale kupowanie dodatkowych książek, bo kwarantanna, pachnie mi brzydko jakimś lobbowaniem ze strony wydawców. Ktoś tu się chyba przeszedł z jakimś drogim prezentem z https://www.murrano.pl/ do ministerstwa, jeżeli faktycznie to wprowadzą!
Ostatnio zmieniony piątek 28 sie 2020, 09:18 przez jangieu, łącznie zmieniany 1 raz.

NowaBibliotekarka
Posty: 13
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 12:09

Re: Pismo do MEN

wtorek 25 sie 2020, 07:30

Też się pożalę - u mnie w szkole wiejskiej - liczka uczniów około 170. Liczba godzin dla szkolnej biblioteki - 5 !!!! Wcześniej było aż 10. :) I co Wy na to? Zastanawiam się jak powinnam skonstruować plan pracy biblioteki na ten rok....... eh ....

mofr1
Posty: 3
Rejestracja: środa 06 maja 2020, 14:01

Re: Pismo do MEN

czwartek 27 sie 2020, 23:11

Podbijam. U nas były 2 etaty, teraz jest 1,5. Koleżanka, która ma tę połówkę, urodziła. Nikogo nie zatrudniono na jej miejsce. Czyli zostaje na ten rok 1 etat. Ale ja powiem z innej beczki odnośnie darmowych podręczników.
Pracuję w bibliotece wiele lat. I powiem tak - Jak rodzice kupowali podręczniki za własne pieniądze, to pilnowali, żeby dzieciaki o nie dbali. Pod koniec roku odbywał się kiermasz i każdy mógł swoje podręczniki odsprzedać. No to szanowali. A teraz daję dzieciakom nowiutkie podręczniki, a otrzymuję po roku coś, co się nawet na makulaturę nie nadaje. Wstyd mi na drugi rok wypożyczać je innym uczniom.
Taaaaak, powinni płacić. Nie płacą. Albo śmieją się w twarz, że takie grosze, a ja się rzucam. I co im zrobisz? Do sądu pójdziesz za 15zł. Ja wstrzymuję podręczniki na przyszły rok, jeśli uczeń nie rozliczył poprzedniego. Ale robię to bezprawnie. Tylko czekać, aż dobiorą mi się do..... wiadomo czego. Co robicie, jeśli dziecko np. zostało zabrane do placówki wychowawczo-opiekuńczej? Tak z dnia na dzień? Kompletu książek już nie odzyskam. Nie mam już sił. Ja się podpisuję pod tym, żeby darmowych podręczników nie było. Nie szanują, niech płacą. Jest wyprawka 300zł na początek roku szkolnego, jest 500+. No ludu kochany.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości