ufo
Posty: 53
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 20:22

Powrót bezpłatnych zastępstw

piątek 25 wrz 2020, 08:55

U mnie wróciły w tym roku bezpłatne zastępstwa, co więcej są już oficjalnie i publicznie w pokoju nauczycielskim wywieszane z adnotacją czy są płatne czy nie. Nie tylko ja jako pracownik biblioteki mam zastępstwa niepłatne, również inni specjaliści opuszczają swoje stanowiska pracy (np. logopeda), by zrealizować bezpłatne przydzielone zastępstwa. A jak jest u was?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Powrót bezpłatnych zastępstw

piątek 25 wrz 2020, 09:14

Znam przykład z sąsiedniej biblioteki. Przerażający :shock:
Na najdłuższych przerwach bibliotekarka pełni dyżur na korytarzu.
Pięć razy w tygodniu dwie piętnastominutowe przerwy !!!
Zamyka bibliotekę i wychodzi na dyżur. Dzieci odchodzą z kwitkiem.
Ona jest młodym bibliotekarzem i nie jest asertywna.
Raz powiedziała wicedyrektorowi, że to niezgodne z prawem, ale usłyszała,
że inni nauczyciele mają już tyle dyżurów, że nie ma kogo postawić.
Dodam, że na zastępstwa też chodzi.
Usłyszała od wice, że nic się nie stanie jak biblioteka będzie na chwilę zamknięta :cry:

wmena
Posty: 22
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 23:50

Re: Powrót bezpłatnych zastępstw

sobota 26 wrz 2020, 09:02

U mnie tez zastępstwa, ale dyrektor "mądry" i zapisuje w dzienniku elektronicznym: lekcja biblioteczna. W ubiegłym tygodniu miałam ich 6 na 15 godzin pracy w bibliotece. Trochę to niesprawiedliwe, bo lekcje biblioteczne to mogę sobie zaplanować, kiedy mam na to czas. A w chwili obecnej odłożyłam na bok wpisywanie podręczników i realizację NPRCz, aby prowadzić lekcje biblioteczne. Jak mam z nim rozmawiać?


Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Powrót bezpłatnych zastępstw

wtorek 06 paź 2020, 09:26

Rudolfina pisze:
piątek 25 wrz 2020, 09:14
Znam przykład z sąsiedniej biblioteki. Przerażający :shock:
Na najdłuższych przerwach bibliotekarka pełni dyżur na korytarzu.
Pięć razy w tygodniu dwie piętnastominutowe przerwy !!!
Zamyka bibliotekę i wychodzi na dyżur. Dzieci odchodzą z kwitkiem.
(...)
Nawiązując do mojej wypowiedzi spieszę donieść, że sprawa zakończyła się dość nietypowo, aczkolwiek pomyślnie :!:
Zainterweniowali... rodzice! Odbierając dzieci ze szkoły ZGŁOSILI dyrektorowi, że dzieci nie mogą po skończonych lekcjach (to właśnie te długie przerwy!) wypożyczyć książki. I ŻYCZĄ SOBIE, żeby biblioteka była dostępna na przerwach!
Oczywiście dało się i wicedyrektor znalazł nauczycieli mogących pełnić dyżur.
Może ta sytuacja zainspiruje kogoś i zaprzyjaźnieni rodzice wywalczą, że bibliotekarz będzie pracował tam, gdzie jego miejsce :P

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: Powrót bezpłatnych zastępstw

poniedziałek 19 paź 2020, 20:43

Wracam ponownie do bezpłatnych zastępstw (u mnie zwane lekcjami bibliotecznymi) i o zgrozo o dyżurowanie na przerwach np. po tych lekcjach. Czy pojawiły się jakieś nowe przepisy (związku z epidemią) mówiące, że można dawać nauczycielom-bibliotekarzom takie polecenia (zastępstwa i dyżury), bez skutków prawnych? Moja dyrekcja bierze mnie na litość :roll: i mówi że nie ma komu dać tych zastępstw i dyżurów, ale robi się to uciążliwe, bo wszystkie "lekcje biblioteczne" mam z dyżurami po. Oczywiście znam artykuły i wyjaśnienia, które pojawiły się na łamach "Biblioteki w szkole".
Czy dyrektor może sporządzić jakieś przepisy wewnętrzne mówiące o tym, że związku z sytuacją (COVID-19) ma prawo dawać mi zastępstwa ('lekcje biblioteczne") oraz dyżury na przerwach?
Dodatkowo widnieje u mnie "groźba" zastępstw w przedszkolu (pracuje w Zespole), bo oczywiście też nie ma rąk do pracy.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Powrót bezpłatnych zastępstw

wtorek 20 paź 2020, 11:22

Kruk-san pisze:
poniedziałek 19 paź 2020, 20:43
Dodatkowo widnieje u mnie "groźba" zastępstw w przedszkolu (pracuje w Zespole), bo oczywiście też nie ma rąk do pracy.
Przedszkole to już przesada. Nie trzeba by mieć czasem uprawnień przedszkolnych do tego? Jeśli nie, to równie dobrze może iść pani sprzątająca, że tak powiem.

miros
Posty: 2
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 14:33

Re: Powrót bezpłatnych zastępstw

piątek 23 paź 2020, 09:47

Masowe bezpłatne zastępstwa pojawiły się w ubiegłym roku (podwójny rocznik ). Rejestrowane w dzienniku elektronicznym jako lekcja biblioteczna, planowe - 10 klas osób nie chodzących na religię ( 15 - 20 uczniów). Oprócz tego liczne zastępstwa za nieobecnych nauczycieli. W tym roku ,po rozmowie z dyrektorem, gdzie nie byłam w stanie przekonać p. Dyrektora, że lekcja biblioteczna to nie przedmiot, przedłożyłam stosowne przepisy o nielegalności takich zastępstw. Mam ich mniej. tych planowych z religii 4 godziny, ale zastępstwa za nieobecnych nauczycieli bez zmian. Tu dyrekcja również bierze mnie na litość, twierdząc, że nie ma co zrobić z uczniami. W związku z ograniczeniami związanymi z Covid nie przyjmuję całych klas (mój warunek) i dyrekcja to przyjęła. U mnie także pojawił się pomysł dyżurowania na przerwach, ale stanowczo odmówiłam, bo podczas przerwy biblioteka jest dla uczniów. Trzeba rozmawiać i walczyć o swoje.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 131 gości