Anna

Jak obecnie pracujecie

niedziela 18 paź 2020, 15:09

Mam pytanie zwłaszcza do koleżanek z bibliotek w SP. Ja obecnie pracujecie? Jakie macie obostrzenia? Czy wpuszczacie uczniów do biblioteki? Czy jest wolny dostęp do półek? Czy prowadzicie zajęcia z uczniami? Ciekawa jestem jak to wygląda w kraju. Moja koleżanka obserwując znaczny spadek zainteresowania biblioteką zaczyna sugerować, ze powinnyśmy wrócić do normalnej obecności uczniów w bibliotece. Ja 60+ powiem szczerze odczuwam lęk dość znaczny. Jesteśmy w czerwonej strefie. Przyrost chorych ogromny. jak to u was wygląda?

Rudolfina

Re: Jak obecnie pracujecie

poniedziałek 19 paź 2020, 09:39

Anna pisze:
niedziela 18 paź 2020, 15:09
Mam pytanie zwłaszcza do koleżanek z bibliotek w SP. Ja obecnie pracujecie? Jakie macie obostrzenia? Czy wpuszczacie uczniów do biblioteki? Czy jest wolny dostęp do półek? Czy prowadzicie zajęcia z uczniami? (...)
Mieszkam w strefie żółtej. Zasady niezmienione od 1 września:

Do odwołania zawieszone zostaje korzystanie z czytelni. A czytelnię mam w jednym pomieszczeniu z wypożyczalnią. Nareszcie spokój na przerwach, zamiast pilnować porządku i ciszy mogę poświęcić czas na doradzenie uczniowi, który wypożycza .

W bibliotece może przebywać jednocześnie do czterech uczniów oraz bibliotekarz. Przy drzwiach mam dwa krzesełka, na których czekają chętni. Reszta w kolejce pod drzwiami. Nareszcie inni nauczyciele widzą, że frekwencja czytelnicza jest :lol:

Książki podaje wyłącznie bibliotekarz. Nawet te z wolnego dostępu. To dla mnie nowe wyzwanie. Podchodzę z czytelnikiem do regału, pytam o zainteresowania, przedstawiam tematykę książek. Uczeń prosi o pokazanie - wyjmuję kilka na stolik i zachęcam. Praca indywidualna z uczniem kwitnie!

Wypożyczanie lektur dla całej klasy odbywa się poza biblioteką w sali lekcyjnej. Polonista zgłasza zapotrzebowanie. Pakuję do wózka bibliotecznego (mąż mi zmontował) książki dla całej klasy i tam następuje wypożyczanie. Pracuję na tradycyjnych kartach czytelnika, więc biorę je ze sobą. Poloniści zadowoleni - żaden uczeń nie powie, że zapomniał wypożyczyć, albo że książki nie było w bibliotece :P

W pomieszczeniu biblioteki wydzielono strefę zwrotu książek oraz strefę kwarantanny (na minimum 48 godzin). Uczeń zwracając książkę po odpisaniu jej przeze mnie z karty kładzie ją do pudła z kwarantanną danego dnia.

Nie odczuwam braku zainteresowania biblioteką. Zwłaszcza klasy młodsze nadal chętnie wypożyczają. Cieszą się, że każdemu poświęcam czas na indywidualne doradztwo. Nie mówią tego, ale widzę z jakim zadowoleniem wychodzą z biblioteki.

Anna

poniedziałek 19 paź 2020, 10:44

Czyli tak jak u mnie. Z lekturami poradziłam sobie troszkę inaczej. Do każdej lektury wkładam karteczkę z nazwiskiem ucznia a nauczyciel rozdaje w klasie. mimo zachecania do zamawiania ksiażek w librusie przez uczniów i rodziców - cisza. Mimo, ze uczen może przyjść do biblioteki i nawet namawiałam nauczycieli klas 1-3 by przysyłali chętnych do wypożyczenia - cisza. Koleżanka założyła instagram biblioteki gdzie zachęca do wypożyczania. Ogłosiłyśmy konkurs. Cisza. Nie wiem na czym rzecz polega.

Panibiblioteczka

poniedziałek 19 paź 2020, 10:52

u nas, na przerwie w bibliotece mogą przebywać 3 osoby, mam wolny dostęp do półek, tylko przed wejściem nakaz dezynfekcji rąk (mam zamontowany pojemnik z płynem przy drzwiach wejściowych do biblioteki), wydzielone miejsce z pojemnikiem na kwarantannę książek, poloniści zgłaszają zapotrzebowanie na lektury dla poszczególnych klas i umawiamy się na konkretną lekcję - choć to funkcjonuje u nas już od kilku lat... i też zauważyłam mniejsze zainteresowanie biblioteką i mniej odwiedzin, szczególnie w pierwszych tygodniach września, teraz jest już trochę lepiej, dzieciaki się dostosowują, ja też:).
U nas strefa czerwona

sylv

poniedziałek 19 paź 2020, 13:54

U nas strefa czerwona. Uczniowie 4-8 do końca tygodnia na zdalnym nauczaniu, czyli w bibliotece pustki. Smutno dziś tak trochę.

arielka

wtorek 20 paź 2020, 12:16

U mnie również czytelnia nieczynna do odwołania.
Przy drzwiach do biblioteki mam karton, do którego uczniowie wkładają zwrócone książki. Zbieram je z całego tygodnia i w każdy poniedziałek odstawiam na półki.
Uczniowie, którzy nie chodzą na lekcje religii siedzą w czytelni, ale nie pozwalam im buszować po księgozbiorze. Widzę ich dokładnie, bo mam tylko jedno pomieszczenie:)
Lektury wypożyczam normalnie, chociaż u części uczniów nie mogę doprosić się zwrotu z ubiegłego roku szkolnego. Nie pomagają wiadomości na Librusie do uczniów i ich rodziców :evil:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”