Lilla Romma

Księgozbiór biblioteki szkolnej

wtorek 09 lis 2021, 23:54

Dobry wieczór. Mam pytanie dotyczące księgozbioru biblioteki szkolnej.
Niedawno zaczęłam pracę w szkolnej bibliotece. Niestety nie było przekazania księgozbioru przez odchodzącego nauczyciela, dlatego mam teraz problem z określeniem księgozbioru i problem z księgami inwentarzowymi. (Dodam, że nie mam kontaktu z nauczycielem, który pracował przede mną). W bibliotece, w której rozpoczęłam pracę, są trzy Księgi Inwentarzowe: Księga Główna, Księga Filmów i Księga Podręczników / Programów Nauczania. W tej ostatniej Księdze rejestrowane były podręczniki i programy nauczania. Pozycje wpisane do tej księgi zostały przekazane dla szkoły w formie darów i nie mają określonej ceny. Jedynie 5 ostatnich pozycji zostało wpisane z cenami. Nie wiem jak teraz postąpić. Czy przenieść protokołem te ostatnie pozycje do Księgi Głównej i założyć Księgę Broszur? Czy kontynuować wpisywanie w tą Księgę i wpisywać pozycje broszurowe? Szkoła zakupiła ostatnio kilka książek i kilka zestawów do ćwiczeń dla Pedagoga szkolnego (niektóre pozycje to po prostu Karty pracy dla uczniów). Kolejne pytanie - czy te pozycje bezpłatne (podręczniki, programy nauczania) powinnam wliczać do księgozbioru biblioteki?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

ewab

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

środa 10 lis 2021, 11:16

Myślę, że na początek dobrze będzie porozumieć się z księgowością. Poprosić o wartość księgozbioru - to wiele wyjaśni. Też zastałam braki cen w księdze broszur, ponieważ często nie są one wliczane do majątku biblioteki.

Lilla Romma

niedziela 14 lis 2021, 20:29

Witam.
Dziękuję za podpowiedź, tak zrobię.
Pozdrawiam.

Rudolfina

poniedziałek 17 sty 2022, 10:56

Planuję kupić do biblioteki (SP) legendy polskie.
Czy mógłby mi ktoś doradzić coś wartościowego? Mam na myśli zbiorek z większą ilością legend.
Przeglądałam w lokalnej księgarni, ale mam zastrzeżenia do poziomu tekstów... :roll:

aan

poniedziałek 17 sty 2022, 13:37

Rudolfina pisze:
poniedziałek 17 sty 2022, 10:56
Planuję kupić do biblioteki (SP) legendy polskie.
Czy mógłby mi ktoś doradzić coś wartościowego? Mam na myśli zbiorek z większą ilością legend.
Przeglądałam w lokalnej księgarni, ale mam zastrzeżenia do poziomu tekstów... :roll:
Wanda Chotomska :Legendy polskie - zbiór 10 legend
Klechdy domowe. Podania i legendy polskie. Zebrała Hanna Kostyrko (niektóre teksty mogą być dla dzieci trudne, wśród autorów m.in. Kasprowicz, Oppman, Przerwa-Tetmajer, Kraszewski, Szelburg-Zarembina, Fenikowski)

Rudolfina

wtorek 18 sty 2022, 10:26

Bardzo dziękuję!
A baśnie Andersena? Też jakieś sensowne wydanie, a nie garażowe interpretacje :roll:

aan

wtorek 18 sty 2022, 11:20

]
Rudolfina pisze:
wtorek 18 sty 2022, 10:26
Bardzo dziękuję!
A baśnie Andersena? Też jakieś sensowne wydanie, a nie garażowe interpretacje :roll:
zbiory baśni z ilustracjami J.M.Szancera i w przekładzie Stefanii Beylin i J. Iwaszkiewicza z Oficyny Wydawniczej G&P,
tylko trzeba sprawdzać spis treści, bo czasem poloniści chcą omawiać taką baśń, której zbiór nie obejmuje
(ilustracji niestety mniej , niż w starych wydaniach z lat 60tych i jakieś takie "sprane")

ciekawe może być wydanie Media Rodzina - nowe tłumaczenie z duńskiego z okazji 200 rocznicy urodzin Andersena,
na razie go nie polecam , bo w ręku nie miałam, ale na pewno kupię egzemplarz do biblioteki jak dostanę dotację

Obrazek Obrazek
Obrazek

Rudolfina

środa 19 sty 2022, 10:01

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Jest bardzo pomocna.

aan

środa 19 sty 2022, 11:40

Rudolfina pisze:
środa 19 sty 2022, 10:01
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Jest bardzo pomocna.
Drobiazg :-)
dodam tylko, że pierwsza okładka, to są właśnie tłumaczenia Beylin/Iwaszkiewicz,druga okładka też wydawnictwa G&P to tłumaczenie Beylin/Gordziej (więc np. tekst Księżniczka na ziarnku grochu będzie IMHO uboższy)

Dorota79

piątek 22 kwie 2022, 13:48

Mam pytanie. Do której księgi wpisujecie karty pracy - głównej czy broszur i podręczników?

Dorota79

poniedziałek 25 kwie 2022, 08:04

Dorota79 pisze:
Mam pytanie. Do której księgi wpisujecie karty pracy - głównej czy broszur i podręczników?
Ja bym wpisała do księgi broszur i podręczników, ale nie jestem pewna, czy mam rację :roll:

Anna

poniedziałek 25 kwie 2022, 08:24

Dorota79 pisze:
Dorota79 pisze:
Ja bym wpisała do księgi broszur i podręczników, ale nie jestem pewna, czy mam rację :roll:
Wpisuję do broszur

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”