Anwicz

Nauczyciel bibliotekarz początkujący

czwartek 06 paź 2022, 10:17

Dzień dobry,
od września tego roku rozpoczęłam karierę zawodową (bez doświadczenia) w bibliotece jako nauczyciel początkujący wg nowego awansu zawodowego. Chciałam nawiązać kontakt z osobami, które są w podobnej sytuacji. Może podzielicie się swoimi wrażeniami, jak wyglądały wasze początki, z czym macie trudności, czy macie już małe sukcesy. Jak wam się współpracuje z mentorami? Ja pracuję w dwóch szkołach: podstawowej i średniej po pół etatu. Są to dwa inne światy, przez co moja praca jest bardzo ciekawa, aczkolwiek niełatwa. Mimo to jestem bardzo zadowolona z podjęcia pracy w bibliotece, choć mam świadomość, że czekają mnie niemałe trudy. Jestem na etapie różnych szkoleń, wczytywania się w różne przepisy, rozporządzenia itp. Bardzo pomocne są artykuły "Biblioteki w szkole". Dla mnie to kopalnia wiedzy i porad, przy nich się uczę jak prawidłowo funkcjonować w tym zawodzie. Nie będę się teraz wdawać w szczegóły dopóki nie będzie odzewu w tym temacie. Bardzo mile są widziane spostrzeżenia doświadczonych bibliotekarzy, może ktoś jest mentorem takiego nauczyciela? Zatem zapraszam do "rozmowy".

Pola z Opola

Re: Nauczyciel bibliotekarz początkujący

sobota 08 paź 2022, 14:19

Radzę zacząć od zakupu Vademecum nauczyciela bibliotekarza Danuty Saniewskiej. To dobre kompendium wiedzy z licznymi odesłaniami do artykułów poszerzających wiedzę na konkretne tematy.

Dorota79

poniedziałek 10 paź 2022, 10:17

Anwicz pisze:
Dzień dobry,
od września tego roku rozpoczęłam karierę zawodową (bez doświadczenia) w bibliotece jako nauczyciel początkujący wg nowego awansu zawodowego. Chciałam nawiązać kontakt z osobami, które są w podobnej sytuacji. Może podzielicie się swoimi wrażeniami, jak wyglądały wasze początki, z czym macie trudności, czy macie już małe sukcesy. Jak wam się współpracuje z mentorami? Ja pracuję w dwóch szkołach: podstawowej i średniej po pół etatu. Są to dwa inne światy, przez co moja praca jest bardzo ciekawa, aczkolwiek niełatwa. Mimo to jestem bardzo zadowolona z podjęcia pracy w bibliotece, choć mam świadomość, że czekają mnie niemałe trudy. Jestem na etapie różnych szkoleń, wczytywania się w różne przepisy, rozporządzenia itp. Bardzo pomocne są artykuły "Biblioteki w szkole". Dla mnie to kopalnia wiedzy i porad, przy nich się uczę jak prawidłowo funkcjonować w tym zawodzie. Nie będę się teraz wdawać w szczegóły dopóki nie będzie odzewu w tym temacie. Bardzo mile są widziane spostrzeżenia doświadczonych bibliotekarzy, może ktoś jest mentorem takiego nauczyciela? Zatem zapraszam do "rozmowy".
Przede wszystkim prosiłabym o protokół zdawczo-odbiorczy, Bibliotekę po kimś przejęłaś, więc powinnaś taki protokół dostać. W bibliotekach pracują różni ludzie, jak w każdym zawodzie. Jedni sumiennie i odpowiedzialnie wywiązują się ze swoich zadań, a inni je zaniedbują, a potem wychodzi bałagan, który niestety muszą uporządkować osoby Bogu ducha winne.

Anwicz

środa 12 paź 2022, 13:41

Pola z Opola pisze:
sobota 08 paź 2022, 14:19
Radzę zacząć od zakupu Vademecum nauczyciela bibliotekarza Danuty Saniewskiej. To dobre kompendium wiedzy z licznymi odesłaniami do artykułów poszerzających wiedzę na konkretne tematy.
Dziękuję za radę, na pewno skorzystam.

Anwicz

środa 12 paź 2022, 13:43

Dorota79 pisze:
poniedziałek 10 paź 2022, 10:17
Anwicz pisze:
Dzień dobry,
Przede wszystkim prosiłabym o protokół zdawczo-odbiorczy, Bibliotekę po kimś przejęłaś, więc powinnaś taki protokół dostać. W bibliotekach pracują różni ludzie, jak w każdym zawodzie. Jedni sumiennie i odpowiedzialnie wywiązują się ze swoich zadań, a inni je zaniedbują, a potem wychodzi bałagan, który niestety muszą uporządkować osoby Bogu ducha winne.
Dziękuję za wskazówki, przydadzą się w przyszłości kiedy rzeczywiście będę przejmować bibliotekę. Obecnie pracuję z osobą, która jest na pełnym etacie.

Joanna24

niedziela 27 lis 2022, 18:04

Ja również zaczęłam we wrześniu pracę jako nauczyciel bibliotekarz bez wcześniejszego doświadczenia. Uczę się powoli wszystkiego. Na razie za mną pierwsze konkursy, pasowanie na czytelnika itp.

Jan Wasilewski Redakcja

środa 30 lis 2022, 01:32

Stworzyliśmy specjalny dział z radami i najważniejszymi artykułami dla początkujących bibliotekarzy:
https://biblioteka.pl/temat/Poczatkujacy-bibliotekarz

Tutaj znajdują się najważniejsze, wstępne porady:
https://biblioteka.pl/artykul/Najwaznie ... arzy/10717
https://biblioteka.pl/artykul/Bedac-mlo ... karka/6845
https://biblioteka.pl/artykul/Nauczycie ... osci/10216

A tu kalendarium początkującego bibliotekarza:
https://biblioteka.pl/artykul/Kalendari ... karza/7453

Monika6gl

niedziela 15 sty 2023, 19:14

Witam,
Ja również jestem bibliotekarzem początkującym, choć w zawodzie nauczyciela od 18 lat. Wszystkiego się uczę, wiele pytajników ale...nie żałuję zmiany. Miałam już dość bycia nauczycielem tablicowym i dostałam szansę mimo braku doświadczenia praktycznego. Mam nadzieję, że nawiążę Tutaj kontakty i znajomości z innymi bibliotekarzami :)
Pozdrawiam
Monika

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”