Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Skontrum

wtorek 04 lis 2014, 10:26

U mnie op akurat nie interesuje się tym kiedy ma być skontrum. To my tego pilnujemy. Właśnie przez wzgląd na duże utrudnienie w pracy szkoły kiedy biblioteka jest zamknięta, utrudnienie naszej pracy poprosiłyśmy dyra o przesunięcie terminu skontrum. Dał zgodę na piśmie. Skontrum robiłyśmy w tym roku po 7 latach przerwy. Uznałyśmy już za konieczność. Mamy 2 etaty, numerów do kontroli 30 tyś, biblioteka zamknięta do 24 października. Oczywiście komisja tylko na papierze i jęki dyrekcji jak to teraz docenia ile my w szkole pomagamy. Jakoś specjalnie dużych braków nie stwierdziłyśmy. Może porozmawiaj z dyrekcją, dobrze uzasadnij może wyrazi zgodę.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

wtorek 04 lis 2014, 14:20

Milena pisze:W grudniu czeka mnie skontrum. W regulaminie OP stoi, że skontrum ma być co 4 lata, a właśnie mijają te 4 lata. Kombinuję, jak koń pod górkę, jak by to obejść. Biblioteka pracuje na 1/2 etatu, więc moim zdaniem praktycznie od poprzedniego skontrum minęły 2 lata pracy,a nie 4. W szkole uczy się tylko 190 uczniów, a księgozbiór to 6100 vol. Nie było pożaru powodzi, włamania,itp. Za dwa lata planuję odejść na emeryturę, ale o tym nikomu nie chcę mówić. Przed odejściem tak czy siak będę chciała mieć posprzątane. Przy każdej okazji demonstracyjnie obwieszczam, że ja przy skontrum mogę pomóc, jeśli komisja mnie o to poprosi. Szkoda mi jednak tego cennego czasu, w którym komisja będzie mi okupować bibliotekę, a dzieci będą pozbawione do niej dostępu. A w końcu i tak zrobię wszystko sama, bo inaczej będzie się to ciągnąć w nieskończoność.

Poradźcie, da się to jakoś odkręcić, czy nie?
Po pierwsze to dyrektor zarządza skontrum, po drugie regulamin OP to jedno a regulamin wewnętrzny dot. skontrum w szkole to drugie i można sprawdzić co tam jest napisane, ostateczny głos ma dyrektor i to z nim musisz negocjować termin

Milena
Posty: 12
Rejestracja: środa 29 paź 2014, 20:52

Re: Skontrum

wtorek 04 lis 2014, 15:37

To skontrum kazała robić księgowa. W gminie są cztery biblioteki szkolne, w tym dwie na 1/2 etatu i wszyscy mamy robić skontrum w grudniu. Byłam świadkiem rozmowy telefonicznej dyrekcji z księgową. Dyrekcja negocjowała odstąpienie od tego skontrum, jednak nic to nie dało. To o co tu w końcu chodzi - niekompetentny dyrektor, czy księgowa?

Gdzie jest zapisany wewnętrzny regulamin skontrum w szkole? Nie wiem w jakim dokumencie tego szukać.

ula
Posty: 53
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 17:13

Re: Skontrum

wtorek 04 lis 2014, 16:28

Witam. Mam pytanie: jakie jest obowiązujące rozporządzenie dotyczące skontrum w bibliotece szkolnej? Niedawno robiłam skontrum i księgowa uznała, że "wyszło nowe rozporządzenie", według którego musi być spis tytułowy ??? Czy to prawda? Dodam, że nie mam Mola, robiłam skontrum na starych arkuszach. Proszę o poradę, co począć?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

wtorek 04 lis 2014, 22:24

[quote="Milena"]To skontrum kazała robić księgowa. W gminie są cztery biblioteki szkolne, w tym dwie na 1/2 etatu i wszyscy mamy robić skontrum w grudniu. Byłam świadkiem rozmowy telefonicznej dyrekcji z księgową. Dyrekcja negocjowała odstąpienie od tego skontrum, jednak nic to nie dało. To o co tu w końcu chodzi - niekompetentny dyrektor, czy księgowa?
Dobre pytanie z gatunku retorycznych. Za wszystko w szkole odpowiada dyrektor.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

wtorek 04 lis 2014, 22:29

ula pisze:Witam. Mam pytanie: jakie jest obowiązujące rozporządzenie dotyczące skontrum w bibliotece szkolnej? Niedawno robiłam skontrum i księgowa uznała, że "wyszło nowe rozporządzenie", według którego musi być spis tytułowy ??? Czy to prawda? Dodam, że nie mam Mola, robiłam skontrum na starych arkuszach. Proszę o poradę, co począć?
A to już zależy od szkoły i jej zapisów w statucie, bo jak wynika z dyskusji na Forum różniście to bywa w szkołach. Wpisz na górze w wyszukiwarce skontrum lub spis z natury a będziesz wiedziała o co chodzi.

Milena
Posty: 12
Rejestracja: środa 29 paź 2014, 20:52

Re: Skontrum

czwartek 06 lis 2014, 18:23

Czyli jestem w kropce. Dyrekcja podejmuje decyzję o skontrum, ale ona najwyraźniej o tym nie wie i stosuje się do zaleceń księgowej. Jak ja mam powiedzieć dyrekcji, ze to ona tu rządzi? Przewertowałam cały Statut szkoły i nie ma tam nic o kontroli księgozbioru lub "skontrum". Pewnie przyjdzie mi zmarnować dwa tygodnie na poszukiwaniach dziury w całym. Chyba mam depresję

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

czwartek 06 lis 2014, 19:16

To my bibliotekarze jesteśmy odpowiedzialni za zapisy w statucie dotyczące biblioteki, powinniśmy zadbać o to, aby najważniejsze sprawy dotyczące pracy i funkcjonowania biblioteki znalazły się w statucie. Szczególnie zapis dotyczący aktów prawnych dotyczących ewidencji i kontroli księgozbioru.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Skontrum

czwartek 06 lis 2014, 20:28

Podejrzewam, że co OP to inne rewelacje- czasem mam wrażenie, że ktoś z decydentów bardzo chce nas, bibliotekarzy szkolnych, wykończyć, skoro nie dało się nas dotąd "wywalić"ze szkół jak to sobie wymarzyli m.in. w Związku Gmin Wiejskich /czy nazwa podobna/ - ale byłoby to nazbyt zaczerpnięte z pana Mrożka. Kto wie?
Mam takie wrażenie, ponieważ kolejny raz wydana jest decyzja kuriozalna, w kwestii spisu z natury a skontrum tym razem.
Pokazano mi /jesienią zeszłego roku/ pismo rozesłane do szkół, gdzie jasno było stwierdzone, że Krajowa Izba Obrachunkowa uznaje, że szkolne biblioteki nie podlegają przepisom Ministerstwa Kultury... , stąd mają mieć kontrolę zbiorów poprzez prowadzenie spisu z natury. OP wysłał pisma do szkół żądając prowadzenia spisu z natury, a zapisy w statutach uznał za podrzędne do jego decyzji.
To, że dla mnie to beznadziejnie durne, nie ma znaczenia. Spis z natury, który nic nie wniósł oprócz olbrzymiego chaosu, kosztował mnie wiele zdrowia /o czym było na forum/

Nie mam pojęcia, kto w tym kraju ma decydujące zdanie w kwestii przepisów/ a raczej ich interpretacji/ dotyczących bibliotek szkolnych, na pewno MEN nie jest tu mądrym sojusznikiem- a POWINIEN /co widac na kazdym kroku, nawet tu, nie umiał zająć stanowiska wydając zarządzenie że podlegamy przepisom Ministerstwa Kultury, nie wspominając innych kuriozalnych sytuacji, jak brak stanowiska w kwestii pieniędzy na program rozwoju czytelnictwa w szkołach/

Milena
Posty: 12
Rejestracja: środa 29 paź 2014, 20:52

Re: Skontrum

czwartek 06 lis 2014, 22:10

Przeczytałam wszystkie posty w wątku "Inwentaryzacja a skontrum" i włosy zjeżyły mi się na głowie. To ja już może lepiej machnę to skontrum, zanim mi zarządza spis z natury. Następna kontrole księgozbioru przypadnie prawdopodobnie na moje odchodne, w związku z czym nie będę mogła być w komisji. Niech sobie wtedy robią spis z natury.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

piątek 07 lis 2014, 00:23

To machnij :D bo jak się księgowa dopatrzy i zarządzi jak u Uli "spis tytułowy"...

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

wtorek 18 lis 2014, 12:17

U nas do dyrektorów szkół własnie przyszło pismo z UM w sprawie inwentaryzacji. Wklejam, może się przyda.

Szanowni Dyrektorzy Szkół

W związku z otrzymanym od Państwa zapytaniem dotyczącym wątpliwości czy w bibliotekach szkolnych powinno być przeprowadzone skontrum czy spis z natury, przedstawiam stanowisko Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego:

Skontrum jest jedną z metod przeprowadzania i dokumentowania inwentaryzacji drogą spisu z natury. O tym w jakiej formie w danej jednostce przeprowadzana jest inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych (scontrum czy na zasadach jak dla innych rzeczowych składników majątkowych) decyduje dyrektor tej jednostki. Opis przyjętej metody musi znajdować się w regulacjach wewnętrznych jednostki (polityce rachunkowości lub instrukcji inwentaryzacyjnej).

Ponieważ pojęcie braków względnych nie jest opisane w ustawie o rachunkowości oraz w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości (...) dlatego również przyjęcie takiej formy rozliczania braków powinno wynikać z regulacji wewnętrznych o których mowa wyżej.

Należy jednak pamiętać, że inwentaryzacja taka musi być przeprowadzona w terminach i z częstotliwością określoną w ustawie o rachunkowości i w regulacjach wewnętrznych nie należ powoływać na rozporządzenie w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U.2008.205.1283) gdyż nie wszystkie zawarte w nim rozwiązania można przyjąć w naszych jednostkach.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

wtorek 18 lis 2014, 13:11

Rozumiem, że jest to stanowisko Śląskiego Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego, jak widać co kraj to obyczaj, jak Polska długa i szeroka przerabiamy wszystkie możliwe wersje skontrum/spisu z natury dla bibliotek szkolnych, czy ktoś to ogarnie wreszcie...

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Skontrum

wtorek 18 lis 2014, 16:45

Na ogólnopolskiej konferencji bibliotekarzy w Warszawie, w maju, p. D. Brzezińska powiedziała kilka słów o rozmowach z MENem na temat skontrum i konieczności uregulowania tego zagadnienia na szczeblu MEN.
Czy cokolwiek w tej materii uległo zmianie? Ktoś cos wie?

Mam nadzieję Mario, że podobne pisma, jak na Śląsku- rozumiem że chodzi o skontrum jako właściwe działanie w szkolnych bibliotekach- dotrą do wszystkich dyrektorów, a w szczególności do .. powiedzmy w miarę grzecznie,.. inaczej rozumujących OP.
Nie chciałabym, jak masa innych bibliotekarzy, ponownie przerabiać tego cyrku zwanego spisem z natury. Setki kart w 3 egz., bezładnie spisane przez zmęczonych i mających w głębokim .. poważaniu sens i dokładnośćspisu- nauczycieli , bez możliwości odszukania czegokolwiek w tym, przypomnienie tego podnosi mi ciśnienie.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

wtorek 18 lis 2014, 19:43

Tak, pamiętam jak relacjonowała Danusia spotkanie w MEN i zainteresowanie naszymi problemami, ale do tej pory nie widać żadnej reakcji, miała być powołana osoba do spraw bibliotek szkolnych w MEN, ale nic nie wiem na ten temat, jak pamiętasz priorytetem dla p. minister był...elementarz.
Wracając do skontrum i rozporządzenia, przecież to rozporządzenie nie mówi tylko o skontrum, cała nasza ewidencja opiera się na tym rozporządzeniu, zresztą głupotą byłoby wyważać otwarte drzwi, do tej pory było wszystko dobrze, wystarczy nie utrudniać, nie przeszkadzać i i dać bibliotekarzom szkolnym pracować merytorycznie tak jak innym bibliotekarzom w Polsce. A dlaczego nie powoływać się na to właśnie rozporządzenie tylko dlatego, że wydane przez MKiDZN a nie MEN lub MAiC. Niech w końcu w Polsce każdy robi to, na czym zna się najlepiej.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 74 gości