biblio78
Posty: 3
Rejestracja: środa 16 sty 2013, 14:44

inwenatryzacja a skontrum

środa 16 sty 2013, 14:49

Dzień dobry!
Mam pytanie- dziś miałam telefon z księgowości żeby w tym roku zrobić inwentaryzację bo weszło nowe rozporządzenie które zmienia poprzednie zasady i teraz co 4 lata będziemy je robili a nie co 5 lub 10 jak poprzednio.... :shock: "postawiłam oczy w słup" i zaczęłam czytać w necie o co chodzi... proszę mnie poprawić jeśli źle zrozumiałam - inwetaryzację w tym wypadku chodzi o spis mebli, krzeseł, tablic, komputerów itd... a nie książek czy zbiorów specjalnych?
A może także- książek łącznie z tamtymi?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: inwenatryzacja a skontrum

środa 16 sty 2013, 16:03

Bardzo dobrze zrozumiałaś, jednak pół biedy co do częstotliwości, gorzej, jeżeli będziesz miała przeprowadzać inwentaryzacje zbiorów na arkuszach spisu z natury. Biorąc pod uwagę, liczne dyskusje jakie przetoczyły się przez to Forum i różne zdania, a co więcej, każdy ma swoje racje i argumenty, warto zadbać o to aby w dokumentacji szkolnej, (instrukcja wewnętrzna ds inwentaryzacji w szkole) znalazły się odpowiednie zapisy co do skontrum zbiorów bibliotecznych, mając na uwadze pracę przyszłych komisji. Najprościej porozmawiać z dyrektorem, wyjaśnić i poprosić o dopisanie do instrukcji, że skontrum zbiorów bibliotecznych w bibliotece szkolnej przeprowadza się zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Nawiasem mówiąc cała nasza ewidencja i prowadzenie dokumentacji opiera się o ten przepis, tak jak we wszystkich bibliotekach w Polsce.

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: inwenatryzacja a skontrum

czwartek 17 sty 2013, 01:49

Podobnych propozycji zdarza się coraz więcej. W połowie grudnia ubiegłego roku Rada Główna TNBSP wysłała do minister Szumilas pismo z prośbą o wyraźne określenie stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie sposobu przeprowadzania inwentaryzacji zbiorów w bibliotekach szkolnych. Odpowiedzi jeszcze nie mamy. Poniżej fragment tego dokumentu:

(...) Przepisy oświatowe obejmują jedynie zadania i miejsce biblioteki w szkole, nie określają szczegółowych zasad organizowania procesów bibliotecznych, miedzy innymi ewidencji i inwentaryzacji zbiorów gromadzonych w szkolnych bibliotekach.
W tym celu nauczyciele bibliotekarze wypełniają zalecenia prawne dotyczące wszystkich rodzajów bibliotek, określone w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 roku w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. nr 205 poz. 1283). Zgodnie z tym rozporządzeniem, skontrum zbiorów bibliotecznych polega na porównaniu stanu faktycznego z zapisami w księgach inwentarzowych oraz określeniu i wyjaśnieniu ewentualnych różnic. Również to rozporządzenie reguluje częstość kontroli i sposób jej dokumentowania. Biblioteki szkolne, które wdrożyły komputerowe programy obsługi, wykorzystują zawarty w nich zautomatyzowany system skontrum.

Tymczasem coraz częściej zdarzają się przypadki wymagania od nauczycieli bibliotekarzy przeprowadzenia kontroli zbiorów biblioteki szkolnej w postaci spisu z natury! Organy prowadzące szkoły, powołując się na Ustawę o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.), oczekują od podległych placówek jednolitych sprawozdań finansowych. Traktując szkołę jako zakład budżetowy, a bibliotekę szkolną, jako część tego podmiotu, dochodzą do wniosku, że wartość jej zbiorów należy przeliczyć poprzez dokonanie spisu z natury.
Dodam, że najczęściej zbiory bibliotek szkolnych w Polsce obejmują 5 000 do 10 000 jednostek, ale również przekraczają 30 000 woluminów książek oraz innych nośników informacji. Przeprowadzenie kontroli tak licznych zbiorów w postaci spisu z natury musiałoby zająć kilka miesięcy w zamkniętej bibliotece. W żadnej sieci bibliotek w Polsce oraz na świecie nie prowadzi się takiej formy kontroli stanu zbiorów. Każdy rok kalendarzowy z zasady kończy się uzgodnieniem zapisów w dokumentach biblioteki i księgowości szkoły. Spis z natury dotyczy sprzętu i wyposażenia biblioteki szkolnej, nie zbiorów.
Informacje o takich wymaganiach docierają do Rady Głównej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich z różnych części kraju – ostatnio z Gdyni, ale wcześniej też z Rybnika, Krakowa, Słupska i wielu innych miast i regionów.

Żeby nie doprowadzać do absurdalnych sytuacji dezorganizujących pracę wielu szkół, konieczne wydaje się wyraźne zajęcie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej stanowiska mówiącego, że skontrum w bibliotekach szkolnych, podobnie jak w pozostałych bibliotekach, przeprowadza się na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 roku w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. nr 205 poz. 1283).

Małgosia
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2006, 11:34

Re: inwenatryzacja a skontrum

czwartek 17 sty 2013, 08:18

Niestety, nikogo nasze prośby nie obchodzą. Ja również musiałam robić spis z natury.W dolnośląskim.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: inwenatryzacja a skontrum

czwartek 17 sty 2013, 12:15

Zobaczymy, jak długo przyjdzie nam czekać na stosowne wyjaśnienia. Na szczęście u siebie w szkole mam mądre księgowe, ale na wszelki wypadek (kontrole), poprosiłam dyrektora o stosowne zapisy w wewnętrznej instrukcji ds inwentaryzacji w szkole.
Na marginesie, od wielu lat ewidencja materiałów bibliotecznych we wszystkich bibliotekach w Polsce opiera się o rozporządzenie wydawane przez MKiDZN, i nie chodzi tu o tylko inwentaryzację. W ustawie o rachunkowości mówi się o inwentaryzacji a nie o skontrum zbiorów bibliotecznych, dlatego uważam, że OP źle interpretują w/w ustawę w stosunku do zbiorów bibliotecznych.

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: inwenatryzacja a skontrum

poniedziałek 04 lut 2013, 13:12

Witam
Jeśli chodzi o Katowice to tez sprawa ostatnio była dyskutowana.
I stanęło na tym że co 4 lata wg ustawy o rachunkowości.
Jedyny plus że księgowe i dział kontroli zgodził sie na spis na drukach naszych bibliotecznych a nie spisu z natury.
I teraz czeka nas opracowanie wewnętrznych procedur i ustalenie szczególów.
ALe jak to w praktyce bedzie to nie wiadomo, bo zaliczono ksiażki do środków trwałych a do tych przychodzi osoba z zewnatrz i spisuje.
No ale w przypadku inwentryzacji biblioteki przeciez tak się nie da.
ehh
pozdrawiam

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: inwenatryzacja a skontrum

poniedziałek 04 lut 2013, 13:26

Proszę nie dać się wrabiać w spis wg. ustawy o rachunkowości. Biblioteki szkolne mogą zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem stosować Rozporządzenie Ministra Kultury w sprawie ewidencji materiałów bibliotecznych (czyli skontrum). Jedynym warunkiem jest to, by zapis o przyjęciu takiego rozwiązania był w dokumentach szkolnych (np. w statucie).
Rada Główna Towarzystwa nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich uzyskała z MEN jednoznaczną opinię w tej sprawie. W najbliższym czasie (może jeszcze dziś) opublikujemy tę opinię na naszej stronie www. Jest ona opublikowana w "Bibliotece w Szkole" 2/2013 (własnie jest rozsyłany do prenumeratorów). W tym samym numerze jest też artykuł na ten temat z powołaniem się również na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, która tez jednoznacznie stwierdza, że jedynym sensownym i zgodnym z prawem rozwiązaniem dla bibliotek szkolnych jest skontrum.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: inwenatryzacja a skontrum

poniedziałek 04 lut 2013, 13:31

Aha, Kopie opinii MEN mają wszystkie Oddziały TNBSP.

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: inwenatryzacja a skontrum

poniedziałek 04 lut 2013, 15:12

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź

Jak to dobrze ze ktos jeszcze o nas pamięta , myśli i pomaga w absurdach codzienności

pozdrawiam

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: inwenatryzacja a skontrum

poniedziałek 04 lut 2013, 17:28

Ciesze się, że są jeszcze w MEN i RIO ludzie myślący rozsądnie, wreszcie mamy konkretny zapis na który można się powoływać :). Dziękuję Madan za interwencję.

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: inwenatryzacja a skontrum

wtorek 05 lut 2013, 01:07

Cała przyjemność po mojej stronie :D

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: inwenatryzacja a skontrum

środa 06 lut 2013, 11:34

No i co sie okazuje.
Co prawda nie miałam jeszcze możliwości czytania artykułu w "Bibliotece w szkole" ale juz wiem ze nic nam takie oświadczenie MEN nie da, gdyż ZOJO - czyli nasza księgowosć nie ma podstawy prawnej żeby sie do tego zastosować.
Bo opinia to nie rozporządzenie.
i ma prawo do własnych ustaleń.

pozdrawiam ciepło

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: inwenatryzacja a skontrum

środa 06 lut 2013, 11:47

alin pisze:No i co sie okazuje.
Co prawda nie miałam jeszcze możliwości czytania artykułu w "Bibliotece w szkole" ale juz wiem ze nic nam takie oświadczenie MEN nie da, gdyż ZOJO - czyli nasza księgowosć nie ma podstawy prawnej żeby sie do tego zastosować.
Bo opinia to nie rozporządzenie.
i ma prawo do własnych ustaleń.

pozdrawiam ciepło
Zapytaj gdzie w w rozporządzeniu o Rachunkowości jest napisane, że skontrum księgozbioru należy przeprowadzać zgodnie z w/w rozporządzeniem?

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: inwenatryzacja a skontrum

środa 06 lut 2013, 12:15

No dobre pytanie :D

Dziekuje

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: inwenatryzacja a skontrum

środa 06 lut 2013, 17:57

alin pisze:ale juz wiem ze nic nam takie oświadczenie MEN nie da, gdyż ZOJO - czyli nasza księgowosć nie ma podstawy prawnej żeby sie do tego zastosować. Bo opinia to nie rozporządzenie.
i ma prawo do własnych ustaleń.
Ale przecież opinia powołuje się na przepisy. Ustawa o rachunkowości, na którą powołują się księgowi, nie określa sposobu, w jaki należy przeprowadzić spis z natury. Dlatego nie ma żadnych formalnych przeszkód, by dyrektor szkoły ustalił, że w przypadku zbiorów bibliotecznych może to być forma określona w rozporządzeniu ministra kultury w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych. I to jest własnie ta podstawa prawna! Mówi to opinia MEN, mówi też podane w "Bibliotece w Szkole" oficjalne wyjaśnienie Regionalnej Izby Skarbowej (a RIO to dla wszystkich służb publicznych jest świętością, więc żadna księgowa nie ośmieli się z tym polemizować no i będzie miała "podkładkę"). To wyjaśnienie RIO co prawda odnosi się do pytania o bibliotekę pedagogiczną, ale w wyjaśnieniu RIO rozszerza swoją konkluzję także o biblioteki szkolne. Nie tylko mówi, że skontrum w bibliotece szkolnej jest zgodna z prawem, ale wręcz, ze inna forma inwentaryzacji zbiorów byłaby z punktu widzenia funkcjonowania bibliotek pozbawiona sensu. Naprawdę po tych dwóch opiniach sprawa skontrum czy spis z natury przestaje być problemem. Wiadomo, że skontrum

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 365 gości