105magda
Posty: 62
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2007, 19:11

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

piątek 08 mar 2013, 18:56

Ja też pracuję w muzycznej. Zgadzam się, że bardzo ciężko o współpracę.
Ostatnio robiłam skontrum w ekscelu, w sumie rozporządzenie akurat jest z ministerstwa kultury więc jak znalazł dla nas.
Co do układu zbiorów to u mnie jest taki kombinowany - każdy dział to nuty na inny instrument w porządku alfabetycznym.

nowybib
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2017, 18:20

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

środa 23 sty 2019, 13:21

Witam szanownych Kolegów i Szanowne Koleżanki :)
Też jestem w trakcie skontrum w bibliotece muzycznej i również próbowano zwalić na mnie robienie inwentaryzacji z natury, na szczęście do tego nie doszło.

Mam jednak duży problem, w związku z tym, że pracuję na niepełny etat i moja poprzedniczka pozwoliła, by nauczyciele wypożyczali sobie sami potrzebne nuty i książki, często biorąc z regału i nie mówiąc ani słowa, mam bardzo wiele braków (podejrzewam, że leżą po salach przedmiotowych, ale nie da się doprosić, żeby sprawdzili i mi przynieśli, chyba żebym sama do nich poszła), jak je ująć, żeby do końca nie zabałaganić inwentarza? Wpisać jako braki względne? Zrobić tylko spis dla siebie? Proszę o radę!

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

środa 23 sty 2019, 15:47

Wszystko zależy od ustaleń. O skontrum informuję i proszę, aby pojedyncze egzemplarze przynieść do spisania, w klasach gdzie zbiorów jest więcej proszę, aby przygotować do spisu(nie chce szperać po szafach). Podczas skontrum chodzę po klasach i spisuje wszystko. Po spisaniu rozliczam standardowo, na braki bezwzględne i względne. Nie analizuję i nie zastanawiam się gdzie są książki.

nowybib
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2017, 18:20

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 19 mar 2019, 17:42

Witam ponownie :)
Tak sobie poczytuję wątek i już mam kilka odpowiedzi, ale wciąż mam pytania. Czeka mnie bowiem komputeryzacja biblioteki i nie wiem jak w tym programie umiejscowić wszelkie utwory przygotowane przez dyrygenta dla szkolnej orkiestry i chóru. Są to bardzo często kserówki lub wydruki (luzem lub spięte w "książeczki) już istniejących utworów, bądź własne aranżacje przystosowane dla członków orkiestry lub chóru. Mamy to popakowane i spisane w osobnym zeszycie, ale chciałabym choć jakoś to zaznaczyć w hasłach, żeby móc powiedzieć czy jest dla wszystkich i czy w ogóle to mamy. W grę wchodzi Progman lub MolNet.

Proszę o podpowiedzi.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

środa 20 mar 2019, 00:44

Po pierwsze trzeba to jakoś uporządkować, może w teczki, segregatory.... Nadać odpowiednie nazwy. W programie MOL Net+ jest typ dokumentu rękopis, sądzę, że można to wykorzystać i założyć taką księgę. Hasła przedmiotowe tworzy każdy bibliotekarz w zależności od potrzeb i specyfiki zbiorów. Nie zawsze jest to łatwe i trzeba nabrać doświadczenia. Kiedy tworzę hasła przedmiotowe u siebie, staram się myśleć jak czytelnik, czyli jak będzie szukał, o co pyta, czego potrzebuje itp. Wystarczy dobrze opisać co to jest i w sygnaturze zaznaczyć, gdzie można znaleźć w bibliotece.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 83 gości