Bibliomuz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 19:51

Bibliotekarze szkół muzycznych

niedziela 03 lut 2013, 20:51

Witam,
Jestem pierwszy raz na forum i liczę na to, że odezwie się ktoś kto pracuje lub pracował w bibliotece szkoły muzycznej. Właśnie kończę staż na mianowanego i chciałabym wymienić doświadczenia, podzielić się pomysłami.
Tak trudno nawiązać kontakt z bibliotekarzami pracującymi w szkołach artystycznych.
Ktoś może się dziwić, ale praca w bibliotece szkoły muzycznej (szczególnie tej popołudniowej) to zupełnie inny świat.
Mam kontakt z bibliotekarzami szkół oświatowych, ale moje problemy to dla nich czarna magia.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

niedziela 03 lut 2013, 21:37

Nie pracowałam w bibliotece szkoły artystycznej, ale mam nadzieję, że odezwie się jakaś bratnia dusza...
Witam na naszym Forum i zapraszam do dyskusji, może jednak i nam uda się Tobie pomóc :).

Kamil K
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 04 lut 2013, 15:41

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

poniedziałek 04 lut 2013, 15:50

Witam,
Zostałem zaproszony do tej rozmowy, więc nie wypada odmówić :wink: Tak się składa, że jestem bibliotekarzem muzycznym w PSM I i II st. od 4 lat i z chęcią odpowiem na nurtujące innych forumowiczów pytania.

Bibliomuz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 19:51

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

poniedziałek 04 lut 2013, 19:27

Miło mi, że ktoś odpowiedział. Chciałam się dowiedzieć m. in. jak w szkołach muzycznych popołudniowych bibliotekarze
realizują ścieżkę czytelniczą i medialną. Ja przyznaję, że mimo szczerych chęci nie jestem w stanie tego zrobić. Mam maleńką bibliotekę usytuowaną w oficynie obok szkoły. Prowadzę kolo przyjaciół biblioteki, do którego należy kilkoro uczniów. Niestety nie udało się organizacja wspólnych spotkań ze względu na różne dni i godziny zajęć tych dzieci.
A druga sprawa ostatnio mnie nurtującą to baza nutowa IMSLP. Wykonałam prezentację z instrukcją dla uczniów jak korzystać z tej strony, natomiast administrator szkolnej strony nie chce jej zamieścić, twierdząc, że jest "piracka".
Aby nie zamęczyć szanownych forumowiczów na razie to wszystko :wink:

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

poniedziałek 04 lut 2013, 20:02

Domyślam się, że Twoja szkołą to jedynie szkołą muzyczna ucząca dzieci gry na instrumentach po "normalnej" szkole.Jeśli tak edukację czytelniczą i medialną zostawiłabym macierzystym szkołom Twoich uczniów.Sama przygotowałabym zajęcia o zbiorach biblioteki , o prawie autorskim czy ciekawe zajęcia o wyszukiwaniu informacji muzycznych - instytucji , portali muzycznych, wiadomości o kompozytorach i utworach.Pokazałabym katalogi internetowe CBN, szkół muzycznych, zapoznałą z katalogiem Koehla czy innymi katalogmi dzieł kompozytorów.Tudzież encyklopediami, informatorami i przewodnikami muzycznymi .Skupiłabym się na specyfice Twojej pracy nie typowymi lekcjami bibliotecznymi.Masz wykształcenie muzykologiczne?
W razie czego służę moją trochę przeterminowaną wiedzą bibliotekarza operowego, którym onegdaj byłam.

Kamil K
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 04 lut 2013, 15:41

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

poniedziałek 04 lut 2013, 20:55

Podobnie jak sugeruje Malkontent realizację ścieżki czytelniczej i medialnej zostawiam "pierwszej" szkole. Relizacją zajęć bibliotecznych zazwyczaj nie wchodzi w gre z powodów lokalowych i z czystej przyzwoitości (te dzieciaki mają i tak mało czasu wolnego). Raz w roku organizuję z uczniami będącymi w ostatniej klasie szkoły średniej wycieczkę do biblioteki naukowej. Jest to najczęściej pierwsza biblioteka w ich w życiu, w której nikt cie nie prwadzi za rączke. Co do promocji internetowych zasobów nutowych ja nie mam z tym problemów ponieważ jestem administratorem strony szkoły i biblioteki. Co do samego IMSLP to nie korzystam z niej zbyt czesto wole ScorSer albo free-scores.com. IMSLP póki co nie jest pirackie , są tam druki muzyczne, które należą do domeny publicznej.

Bibliomuz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 19:51

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 lut 2013, 11:36

Wielkie dzięki za pomysły. Tak to jest państwowa szkoła muzyczna I i II st. czyli teoria muzyki oraz gra na instrumentach. Niestety nie mam wykształcenia muzycznego i to w wielu przypadkach utrudnia mi pracę, ale jak na razie radzę sobie bardzo dobrze (tak myślę), jeżeli czegoś nie rozumiem to pytam lub sama szukam w literaturze przedmiotu. Jestem bardzo aktywnym bibliotekarzem - wycieczki do mediateki, wyjazdy do opery, gazetki ścienne. Myślę, że bardzo angażuję się w życie szkoły.
Konspekty zajęć również posiadam, tylko nie mam kiedy ich zrealizować - brak sali, nie te godziny, brak uczniów. Ja też jestem tego zdania, że nic na siłę. Dzieciaki są już przemęczone i nie chcę robić zajęć tylko po to, żeby mieć odfajkowane. Chciałam tylko uspokoić trochę moją bujną wyobraźnię, że ktoś się przyczepi, że ich nie prowadzę. Uspokoiliście mnie.
A co do stron z nutami to korzystam z wielu oprócz tych wymienionych tarakanov i inne dla zainteresowanych wyślę plik z listą (spora część po rosyjsku).
A z praktyki mam w bibliotece nuty na zespoły tria, kwartety itd. różne składy instrumentów, czasami mieszane. Na razie poustawiałam na półkach pod kątem ilości instrumentów tzn tria, kwartety. Ale jak ktoś szuka na konkretny skład to muszę wszystko wertować. Czy jest lepszy pomysł? Zaznaczam, że moja biblioteka jest w trakcie komputeryzacji, a zastałam ją bez jakiegokolwiek katalogu.

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 lut 2013, 11:59

Wiesz oczywiście, że musisz uważać na prawa autorskie i żadnych wydruków, kserówek nie wpisujesz do katalogu w innej formie jak broszury?A prawdę mówiąc ja bym ich wcale nie wpisywała.W dawnych przedkalogowych czasach miałam taką specjalnie stworzoną kartę - z wyszczególnionymi głosami instrumentów - było wtedy wiadomo czy utwór jest kompletny.Myślę, że ja osobiście nie ustawiałabym później utworów według typów, ale nazwisk kompozytorów i opusów.Tylko w katalogu zaznaczała - kwartet na 2 wiolonczele skrzypce i altówkę.Tak by znalazło się to w hasłach przedmiotowych.

Bibliomuz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 19:51

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 lut 2013, 14:13

Raczej usuwam kserówki z biblioteki. Chyba, że nie mam nic w zamian, ale nie ewidencjonuje ich oficjalnie. Wydruki tak, ale tylko zagubionych głosów skrzypcowych najczęściej lub wyrwane strony. I jeżeli ktoś potrzebuje jakiegoś utworu a u mnie brak to buszuję w internecie i drukuję lub tylko informuję gdzie można znaleźć. Współpracuję również z biblioteką miejską i odsyłam do nich jak u mnie już nie ma jakiegoś wydawnictwa.
Moja biblioteka jak przyszłam pamiętała zamierzchłe czasy. Brak jakichkolwiek narzędzi do pracy, nawet maszyny do pisania. I porządek mojej poprzedniczki, którego za nic do tej pory nie jestem w stanie zrozumieć. A te karty z ilością głosów to fajny pomysł szczególnie w orkiestrowych.

Kamil K
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 04 lut 2013, 15:41

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 lut 2013, 16:23

Brak wykształcenia muzycznego to nie wada. Braki w wiedzy można bardzo szybko nadrobić, zresztą kompleksy można mieć tylko przy teoretykach bo większość instrumentalistów mówiąc łagodnie przespała kilka lekcji i to nie tylko z teorii czy historii muzyki :P Pisałaś, że jesteś w trakcie komputeryzacji, a na jakim programie pracujesz? Ja kiedyś testowałem kilka systemów, ale najlepiej przystosowany dla biblioteki muzycznej wydawał mi się Mol. Zresztą proces komputeryzacji biblioteki muzycznej jest o wiele bardziej czasochłonna niż w zwykłej bibliotece szkolnej. Opracowanie np. węgierskiego wydania zbioru utworów zabiera czasami cały dzień pracy :cry: , a takich perełek również francuskich, niemieckich, włoskich, czeskich jest sporo.

Bibliomuz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 19:51

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 lut 2013, 19:15

Też chciałam Mola (w mojej poprzedniej bibliotece pracowałam na nim), ale ze względów finansowych i ze względu na to, że księgowość u nas pracuje na programie firmy Progman zostałam postawiona pod ścianą albo "Biblioteka" Progmana albo nic. Z tego programu nie jestem specjalnie zadowolona jeżeli mówimy o wydawnictwach nutowych, ponieważ dopiero po moich apelach został wprowadzony taki dokument do programu a wad jest dużo więcej. Dla mnie najlepszy to Prolib (pracowałam na nim i pracowałam w firmie Maxelektronik) podobno wszedł do bibliotek szkolnych we Wrocławiu.
Zgadzam się, czasami rozmawiając z teoretykami mam kompleksy, w szczególności jak zaczynają analizę porównawczą utworu :D . Natomiast co do instrumentalistów to się zgadzam.
Co do komputeryzacji to mam opracowanych ok 5000 egz. i wystawiłam już katalog on-line. Niestety nie chcą korzystać :( Wolą przyjść poszperać. Faktycznie te czeskie, węgierskie a u mnie jeszcze duńskie, holenderskie i jeszcze nie zidentyfikowane to zmora. Ale pochwalę się znalazłam sponsora, który przegrywa mi płyty winylowe na dysk zewnętrzny a mam ich ponad 400. :D Teraz moje myśli skupione są na wymaganiach do egzaminu na mianowanego.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

poniedziałek 25 lut 2013, 12:52

Tak sobie podczytuję i zastanawiam się, jak ustawiacie zbiory na półkach, czy stosujecie UKD czy inny system?

maria_b
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 mar 2013, 09:39

Witam w tym wątku:)
Mam pytanie dotyczące inwentaryzacji zbiorow bibliotecznych w szkołach muzycznych.
Skontrum, czy spis z natury?
Pozdrawiam

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 mar 2013, 09:40

W bibliotekach wszelkiego rodzaju zawsze skontrum.

Bibliomuz
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 03 lut 2013, 19:51

Re: Bibliotekarze szkół muzycznych

wtorek 05 mar 2013, 12:11

Zgadzam się zawsze skontrum. Można przeprowadzić reinwentaryzację (wprowadzić od nowa nadając nowe nr inw.) księgozbioru jeżeli np. zaginęły księgi lub jest w nich taki bałagan, że nie można ustalić stanu faktycznego.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 250 gości