Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

piątek 27 wrz 2013, 22:52

asma14 pisze:Ja popełniłam ten sam błąd co Frog :( Zrobiłam dokładnie tak samo i nie wiem jak to cofnąć...
Wystarczy zmienić datę, rok musi być przed 1995, a cenę wpisać z papierowej księgi (starą).

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

piątek 27 wrz 2013, 22:55

frog pisze:
halinah pisze:Frog! Jeśli dobrze zrozumiałam, książki, którą chciałaś zubytkować, nie było wpisanej do inwentarza w MOLu (np. pod numerem 1254 - z roku 1974) i wpisałaś ją pod numerem, który MOL nadaje automatycznie - np. 12118 - w roku 2013. Nie wiem, w jakim stopniu znasz możliwości, jakie daje MOL. Jeśli "odkrywam Amerykę" - wybacz.
Pominięte książki można w każdej chwili wprowadzić do księgi inwentarzowej. Zaznaczamy pole z numerem inw., wpisujemy w to miejsce numer, pod którym książka funkcjonuje w księgach papierowych i zmieniamy datę wprowadzenia do księgozbioru. (Może to się jakoś inaczej nazywa w MOLu, ale jestem w domu i nie mam dostępu do programu.)
Dobrze zrozumiałaś, ale nie do końca :)
Ksiązki nie było w inwetarzu MOLa (ale była w papierowych księgach), zatem dopisałam ją i potem zubytkowałam. Numer inwentarzowy nadałam wg księgi papierowej, więc nr jest OK. Problem tylko taki, że dodałam tę starą książkę w roku 2012 i jej cena 14 zł, dla MOLa jest ceną nową! A powinna być starą! Ot, takie buty!
Zmień datę na 01.01. 1974 i cenę wpisz starą, jaka była w księdze papierowej.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

piątek 27 wrz 2013, 23:04

Alexia pisze:Nie mam teraz mola przed sobą, dlatego nie pamiętam czy można zmienić datę wpisu/ewidencji egzemplarza, który został już zubytkowany. Trzeba to sprawdzić wchodząc na listę ubytków, bo na inwentarzu chyba nie można.
Można zmieniać datę wpisu egzemplarza który został ubytkowany podobnie jak date ubytkowania.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

piątek 27 wrz 2013, 23:16

laik pisze:Mam takie pytania w związku z Molem:

1. Mając wszystkie dane w Molu, czy definitywnie zrezygnować z prowadzenia dokumentacji ręcznej? (wpisywanie wypożyczeń na karty książek i karty czytelników; wpisywanie nowych książek do ksiąg inwentarzowych itd.). A co w razie jakiejś awarii tego programu i utracie danych?
2. W którym momencie naklejać kody kreskowe na książki?
3. Czy odczytywanie książek przy wypożyczeniach i zwrotach za pomocą czytnika sprawdza się w gimnazjum, czy lepiej książki wklepywać ręcznie do Mola, a w związku z tym nie naklejać kodów?

Na razie tyle :)
ad. 1 można, pod warunkiem codziennej archiwizacji bazy, księgi przynajmniej raz w roku należy wydrukować.
ad. 2 jeżeli masz kody i czytnik w każdej chwili.
ad. 3 pytanie retoryczne, to tak jakby w sklepie prazy kasie pani ceny wklepywałaby ręcznie... kody i czytnik Tobie ułatwiają i przyspieszają pracę, przy wypożyczeniach to jeszcze małe miki, ale skontrum, wyobrażasz sobie jaki luksus.

laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: Znowu MOL!

niedziela 29 wrz 2013, 21:59

Maria pisze:
laik pisze:Mam takie pytania w związku z Molem:

1. Mając wszystkie dane w Molu, czy definitywnie zrezygnować z prowadzenia dokumentacji ręcznej? (wpisywanie wypożyczeń na karty książek i karty czytelników; wpisywanie nowych książek do ksiąg inwentarzowych itd.). A co w razie jakiejś awarii tego programu i utracie danych?
2. W którym momencie naklejać kody kreskowe na książki?
3. Czy odczytywanie książek przy wypożyczeniach i zwrotach za pomocą czytnika sprawdza się w gimnazjum, czy lepiej książki wklepywać ręcznie do Mola, a w związku z tym nie naklejać kodów?

Na razie tyle :)
ad. 1 można, pod warunkiem codziennej archiwizacji bazy, księgi przynajmniej raz w roku należy wydrukować.
ad. 2 jeżeli masz kody i czytnik w każdej chwili.
ad. 3 pytanie retoryczne, to tak jakby w sklepie prazy kasie pani ceny wklepywałaby ręcznie... kody i czytnik Tobie ułatwiają i przyspieszają pracę, przy wypożyczeniach to jeszcze małe miki, ale skontrum, wyobrażasz sobie jaki luksus.
Ad. 1 - a jak to robią bibliotekarze koledzy i koleżanki - codziennie archiwizują czy też prowadzą także papierową dokumentację? Sadziłem, że Mol jest po to, aby właśnie odejść od papierkowej roboty...
Ad. 2 - naklejam kod na książkę i numer tego kodu wpisuję tam, gdzie jest przeznaczone na to pole, czy jakoś inaczej to się odbywa?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

niedziela 29 wrz 2013, 23:06

laik pisze:
Maria pisze:
laik pisze:Mam takie pytania w związku z Molem:

1. Mając wszystkie dane w Molu, czy definitywnie zrezygnować z prowadzenia dokumentacji ręcznej? (wpisywanie wypożyczeń na karty książek i karty czytelników; wpisywanie nowych książek do ksiąg inwentarzowych itd.). A co w razie jakiejś awarii tego programu i utracie danych?
2. W którym momencie naklejać kody kreskowe na książki?
3. Czy odczytywanie książek przy wypożyczeniach i zwrotach za pomocą czytnika sprawdza się w gimnazjum, czy lepiej książki wklepywać ręcznie do Mola, a w związku z tym nie naklejać kodów?

Na razie tyle :)
ad. 1 można, pod warunkiem codziennej archiwizacji bazy, księgi przynajmniej raz w roku należy wydrukować.
ad. 2 jeżeli masz kody i czytnik w każdej chwili.
ad. 3 pytanie retoryczne, to tak jakby w sklepie prazy kasie pani ceny wklepywałaby ręcznie... kody i czytnik Tobie ułatwiają i przyspieszają pracę, przy wypożyczeniach to jeszcze małe miki, ale skontrum, wyobrażasz sobie jaki luksus.
Ad. 1 - a jak to robią bibliotekarze koledzy i koleżanki - codziennie archiwizują czy też prowadzą także papierową dokumentację? Sadziłem, że Mol jest po to, aby właśnie odejść od papierkowej roboty...
Ad. 2 - naklejam kod na książkę i numer tego kodu wpisuję tam, gdzie jest przeznaczone na to pole, czy jakoś inaczej to się odbywa?
ad.1 Ja już się wypowiedziałam, wprowadzając MOL-a natychmiast i całkowicie odeszłam od papierkowej roboty, sądziłam, że pisze dość jasno. Po ponad 7 latach czytania postów na Forum mogę powiedzieć z całkowitą odpowiedzialnością, że większość koleżanek i kolegów tak robi, dlatego tak ważna jest archiwizacja bazy a wydruk ksiąg wynika z rozporządzenia o ewidencji zbiorów...
ad.2 Właśnie tak: naklejasz kod i numer, dokładnie rzecz ujmując wczytujesz za pomocą czytnika, bo wpisywanie może być bardzo uciążliwe.

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 30 wrz 2013, 07:40

Maria pisze:
asma14 pisze:Ja popełniłam ten sam błąd co Frog :( Zrobiłam dokładnie tak samo i nie wiem jak to cofnąć...
Wystarczy zmienić datę, rok musi być przed 1995, a cenę wpisać z papierowej księgi (starą).

Dzięki Mario, już zmieniłam :D

Życzę miłego tygodnia

Do Frog: wchodzisz w Gromadzenie/ubytki/modyfikuj i zmieniasz :D

Dorota79
Posty: 883
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

środa 02 paź 2013, 09:36

Mam pytanie. Chodzi mi o ubytki w Molu. W papierach ubytki podzieliłam na ubytki inwentarza głównego i ubytki podręczników (nie wiem, czy dobrze zrobiłam). Jak w Molu oddzielić jedne od drugich? Czy jest w ogóle taka możliwość? Dodam jeszcze, że podręczniki nie są wliczane do wartości księgozbioru.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Znowu MOL!

środa 02 paź 2013, 12:19

Przy założeniu oddzielnej księgi elektronicznej,z zaznaczeniem : broszury, masz odrębność od razu. Ubytujesz zbiory z księgi broszur i podręczników wybierając odpowiednią księgę do wprowadzania ubytków.
W wyborze opcji do ustalenia stanu finansowego masz opcję wyboru ksiąg do podliczenia.

Dorota79
Posty: 883
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

środa 02 paź 2013, 13:09

Ok, dzięki.

Dorota79
Posty: 883
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 07 paź 2013, 10:01

Mam pytanie odnośnie do kodów kreskowych. Mam zamiar naklejać je na książki i nie wiem, czy każdy kod przypisany jest jakiejś książce, czy też nie; czy mogę kody naklejać jak leci, czy panuje tu jakiś układ?

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 07 paź 2013, 10:07

Każdy kod jest unikalny i przypisany tylko do jednej książki, ale kolejność przyklejania kodów nie ma żadnego znaczenia. Odrywasz z rulonika i przyklejasz na kolejne książki, nie musisz zwracać uwagi na numery kodów.

Nike_1997
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 14:37

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 07 paź 2013, 14:43

Dzień dobry wszystkim Forumowiczom.
Czy znany jest komuś sposób ubytkowania kilku egzemplarzy na raz? Za każdą pojedynczą czynnością ubytkowania MOL przenosi mnie na początek księgi i palce bolą od naciskania PageDown, żeby dotrzeć do kolejnego np.czterocyfrowego numeru (na razie mam czterocyfrowe, tych najwięcej, potem przyjdą większe numery). Ubytki wprowadziłam metoda opisaną na forum jako książki pt. Ubytek.
Bardzo proszę o pomoc

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 07 paź 2013, 19:47

Nike_1997 pisze:Dzień dobry wszystkim Forumowiczom.
Czy znany jest komuś sposób ubytkowania kilku egzemplarzy na raz? Za każdą pojedynczą czynnością ubytkowania MOL przenosi mnie na początek księgi i palce bolą od naciskania PageDown, żeby dotrzeć do kolejnego np.czterocyfrowego numeru (na razie mam czterocyfrowe, tych najwięcej, potem przyjdą większe numery). Ubytki wprowadziłam metoda opisaną na forum jako książki pt. Ubytek.
Bardzo proszę o pomoc
Oczywiście możesz ubytkować większą ilość książek, wystarczy zaznaczyć shift i strzałka w dół.

Chmurka
Posty: 106
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:48

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 07 paź 2013, 21:13

Witam.
W jaki sposób przenosicie dane z Mola na pendrive? Czy "wyślij do" jest poprawnie? :oops:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości