Dorota79
Posty: 884
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

środa 16 paź 2013, 14:41

Mam opakowanie z kilkoma płytami. Czy wystarczy, że na to opakowanie nakleję jeden kod kreskowy, czy na każdą płytę (nie wydaje mi się) mam naklejać osobny kod?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

środa 16 paź 2013, 16:25

Wszystko zależy co to jest i jak opracowałaś taką pozycję, zgodnie z zasadami ewidencji w dokumencie wieloczęściowym każda płyta jest jednostką inwentarzową więc może nie dosłownie na każdą płytę, ale na opakowanie tyle kodów ile płyt.

Dorota79
Posty: 884
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

czwartek 17 paź 2013, 08:13

Mario, a czy nie może być jeden kod kreskowy na opakowaniu? Przecież zazwyczaj i tak wypożycza się całość, a nie jedną płytę z zestawu...
Przy okazji zapytam jeszcze: czy można gdzieś w ustawieniach w Molu zrobić tak, że kiedy np. wpisuję numer książki 5000, to mogę jechać do przodu suwakiem bez ograniczeń, ale kiedy chcę cofnąć się np. do numeru 4999, przeskakuje mi na numer 1 książki w księdze inwentarzowej. Da radę coś z tym zrobić?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

czwartek 17 paź 2013, 13:58

Dorota79 pisze:Mario, a czy nie może być jeden kod kreskowy na opakowaniu? Przecież zazwyczaj i tak wypożycza się całość, a nie jedną płytę z zestawu...
Przy okazji zapytam jeszcze: czy można gdzieś w ustawieniach w Molu zrobić tak, że kiedy np. wpisuję numer książki 5000, to mogę jechać do przodu suwakiem bez ograniczeń, ale kiedy chcę cofnąć się np. do numeru 4999, przeskakuje mi na numer 1 książki w księdze inwentarzowej. Da radę coś z tym zrobić?
Oczywiście wszystko może być, Ty decydujesz, jeżeli opracowałaś pod jednym opisem i numerem inwentarzowym całość to musi być 1 kod. Nie wiem jaka to pozycja i nie mnie decydować. Ja napisałam jak powinno być, analogicznie opracowujesz książki wieloczęściowe.
co do drugiej sprawy to pomóc może serwis MOL-a, proponuje zgłosić www.mol.pl

Dorota79
Posty: 884
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

piątek 18 paź 2013, 09:49

W takim razie, jeśli kleję dwa, trzy kody (lub więcej), lepiej będzie chyba ze względów praktycznych, żeby te kody naklejać bezpośrednio na płyty, a nie na opakowanie? Tak mi się przynajmniej wydaje. :|

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

piątek 18 paź 2013, 13:57

A nie sądzisz, że płyta może nie działać po takim naklejeniu kodu? U siebie mam lektury jako płytę i opracowanie, opracowane osobno jako dwa odrębne dokumenty i na opakowaniu 2 kody.

Dorota79
Posty: 884
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 21 paź 2013, 11:56

Jeszcze raz wrócę do kodów kreskowych. Pożyczyłam książkę z biblioteki pedagogicznej i u nich pod kodem jest numer, który jest taki sam jak numer inwentarzowy książki, np. 50208. Ja z kolei mam kody, których numery nie pokrywają się z inwentarzem. Wie ktoś, o co to chodzi?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

wtorek 22 paź 2013, 00:49

Przypuszczam, że w pedagogicznej maja inny program biblioteczny np SOwę z mozliwościa generowania i drukowania kodów, stąd jako kod kreskowy mają nr inwentarzowy. U nas w MOL-u nie mozna samemu generowac i drukowac kodów tylko zamawiamy gotowce stąd róznica

Dorota79
Posty: 884
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

środa 23 paź 2013, 12:26

Aha, mam jeszcze jedną wątpliwość (dociekliwość to moja druga natura). Mam trochę książek, których na razie nie wyrzucam, ale za jakich czas - kto wie? Zastanawiam się, czy jest sens naklejać na nie kody, choć jak mówię - póki co nie wiem, czy je zostawię, czy wyrzucę. Co robić?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

środa 23 paź 2013, 15:22

Jeżeli Ty nie wiesz co zrobisz to kto ma wiedzieć? Kody to nie majątek, ale decyzja należy do Ciebie

Dorota79
Posty: 884
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 04 lis 2013, 09:27

Chwilowo nie działa mi podręcznik w Molu, więc nie mogę doczytać. Powiedzcie mi, czy w tym programie można robić statystyki wypożyczeń. Jeśli tak, to w jaki sposób?

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 04 lis 2013, 09:40

Najpierw musisz ustawić daty rozpoczęcia i zakończenia I i II semestru, żeby MOL pokazywał statystyki za odpowiedni rok szkolny. Wchodzisz w Inne - Ustawienia - Organizacja roku szkolnego. Potem możesz sprawdzić statystyki wypożyczeń: Udostępnianie - Statystyka.

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 04 lis 2013, 14:04

halinah pisze:Jeszcze wprowadzam dane do MOLa. Mam ok. 15000 ubytków. Ponieważ w papierowych protokołach ubytków było mnóstwo błędów (min. ta sama książka ubytkowana w różnych protokołach trzy razy i... stojąca na półce - to jeden z przykładów), nie mogę wprowadzić ich "zbiorczo". Planuję wprowadzanie ubytków metodą już tu kilkakrotnie przedstawianą - przepraszam, nie pomnę autorki. Zamiast danych książki ubytkowanej wpisywać "ubytek" i podawać (zgodnie z zapisami w księdze inw.) wartość książki i rok jej wpisania do inwentarza (przed lub po denominacji), a potem od razu odpisywać ze stanu.
Przyznaję się bez bicia - to ja wymyśliłam :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 04 lis 2013, 14:14

Witam!

Wracając do początku tematu :D mam taką refleksję na temat wprowadzania do Mola (z własnego doświadczenia: w poprzedniej bibliotece w której pracowałam wprowadziłam wszystko na cacy, a potem mi szkołę zlikwidowali i znów jestem na początku mozolnego wpisywania do nowej bazy Mola, a błędów mam wiele, bo i wielu przede mną tu pracowało) - nie popełnię już jednego błędu, a mianowicie nie wpisuję ani daty ani ceny sprzed denominacji. Data współczesna, a cena zdenominowana. Dlaczego? Ponieważ Mol w każdym zestawieniu i protokole wpisze nam np.: 17 000 zł, a nie 0,01 zł. Nie jest to w sumie żaden problem, bo liczy się cena końcowa, ale jak macie protokół przekazania czy ubytków z książkami sprzed denominacji i po denominacji to wtedy zaczyna się jazda. Dodatkowo MOL przeprowadza denominację zbiorczą a nie pojedynczych egzemplarzy i wynika z tego tylko różnica w wartości zbiorów (pomiędzy mną a księgowością).

Pozdrawiam serdecznie!
Życzę wytrwałości w pracy! :D
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 04 lis 2013, 14:22

Dorota79 pisze:Aha, mam jeszcze jedną wątpliwość (dociekliwość to moja druga natura). Mam trochę książek, których na razie nie wyrzucam, ale za jakich czas - kto wie? Zastanawiam się, czy jest sens naklejać na nie kody, choć jak mówię - póki co nie wiem, czy je zostawię, czy wyrzucę. Co robić?
Ja naklejam na wszystkich książkach, zwłaszcza na tych cieniutkich bajeczkach dla dzieci. Myślę już o skontrum - żeby sobie pracę ułatwić. :D
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 260 gości