laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: Znowu MOL!

poniedziałek 07 paź 2013, 22:11

Powiedzcie mi, czy na kod kreskowy naklejony na książkę dajecie jeszcze coś?

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Znowu MOL!

wtorek 08 paź 2013, 08:50

Ja naklejam kod na przedniej okładce w prawym dolnym rogu. Potem książkę okładam w folię, w ten sposób kod jest zabezpieczony przed zniszczeniem czy odklejeniem przez uczniów.

Do Chmurki: Tak, archiwum MOL-a przenosimy na twardy dysk lub pendrive przez "wyślij do".

Dorota79
Posty: 880
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

wtorek 08 paź 2013, 08:52

W bibliotekach pedagogicznych na kodzie kreskowym mają taką przeźroczystą taśmę, folię (?) naklejoną; nie wiem co to jest.

Nike_1997
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 14:37

Re: Znowu MOL!

wtorek 08 paź 2013, 09:15

Maria pisze:
Nike_1997 pisze:Dzień dobry wszystkim Forumowiczom.
Czy znany jest komuś sposób ubytkowania kilku egzemplarzy na raz? Za każdą pojedynczą czynnością ubytkowania MOL przenosi mnie na początek księgi i palce bolą od naciskania PageDown, żeby dotrzeć do kolejnego np.czterocyfrowego numeru (na razie mam czterocyfrowe, tych najwięcej, potem przyjdą większe numery). Ubytki wprowadziłam metoda opisaną na forum jako książki pt. Ubytek.
Bardzo proszę o pomoc
Oczywiście możesz ubytkować większą ilość książek, wystarczy zaznaczyć shift i strzałka w dół.
Tak próbowałam, coś robię źle, bo pozycje zaznaczają się na czerwono, a jedna na niebiesko i tylko ta się ubytkuje

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: Znowu MOL!

wtorek 08 paź 2013, 13:28

Augustowianka pisze:Ja naklejam kod na przedniej okładce w prawym dolnym rogu. Potem książkę okładam w folię, w ten sposób kod jest zabezpieczony przed zniszczeniem czy odklejeniem przez uczniów.

Do Chmurki: Tak, archiwum MOL-a przenosimy na twardy dysk lub pendrive przez "wyślij do".

A nie wystarczy zrobić szybkiej archiwizacji, klikając na "archiwizację", pojawia się kreator składowania danych i tam ustawić ścieżkę na pendricea? Czy ja coś źle robię?

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Znowu MOL!

wtorek 08 paź 2013, 14:24

Nieprecyzyjnie to sformułowałam. Oczywiście uruchamiamy "Kreator składowania bazy danych", który tworzy kopię zapasową w wybranym przez nas miejscu. W moim przypadku tworzy kopię w stworzonym przeze mnie folderze "Archiwum MOL" umieszczonym w "Moich dokumentach" (w nowszych Windowsach "Dokumentach"). Z folderu "Archiwum MOL" przez "wyślij do" wysyłam kopie do trzech pendrive'ów. Dwa trzymam w bibliotece, jeden noszę ze sobą. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

wtorek 08 paź 2013, 18:39

Nike_1997 pisze:
Maria pisze:
Nike_1997 pisze:Dzień dobry wszystkim Forumowiczom.
Czy znany jest komuś sposób ubytkowania kilku egzemplarzy na raz? Za każdą pojedynczą czynnością ubytkowania MOL przenosi mnie na początek księgi i palce bolą od naciskania PageDown, żeby dotrzeć do kolejnego np.czterocyfrowego numeru (na razie mam czterocyfrowe, tych najwięcej, potem przyjdą większe numery). Ubytki wprowadziłam metoda opisaną na forum jako książki pt. Ubytek.
Bardzo proszę o pomoc
Oczywiście możesz ubytkować większą ilość książek, wystarczy zaznaczyć shift i strzałka w dół.
Tak próbowałam, coś robię źle, bo pozycje zaznaczają się na czerwono, a jedna na niebiesko i tylko ta się ubytkuje
Zaznaczają się prawidłowo i powinny ubytkować się wszystkie tzn pokazać się na liście do potwierdzenia lub anulowania. Jeżeli tak nie jest, pisz do MOL-a lub do Vulcana.

Dorota79
Posty: 880
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Znowu MOL!

środa 09 paź 2013, 08:40

Czy zabezpieczacie dodatkowo kod kreskowy jakąś taśmą, jeśli np. książka nie ma okładki?
Ostatnio zmieniony środa 09 paź 2013, 14:35 przez Dorota79, łącznie zmieniany 1 raz.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Znowu MOL!

środa 09 paź 2013, 11:54

Nike_1997 pisze: Za każdą pojedynczą czynnością ubytkowania MOL przenosi mnie na początek księgi i palce bolą od naciskania PageDown, żeby dotrzeć do kolejnego np.czterocyfrowego numeru (na razie mam czterocyfrowe, tych najwięcej, potem przyjdą większe numery).
Aby dotrzeć do konkretnego numeru (lub w okolice) wpisz po prostu numer inw.

Sprawdzałam u siebie: zaznaczam kilka książek jednocześnie, MOL ubytkuje i tę zaznaczoną na niebiesko i te czerwone, a po zubytkowaniu pozostaję w tym samym miejscu w księdze inwentarzowej. A jaką masz wersję MOLa?

Nike_1997
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 paź 2013, 14:37

Re: Znowu MOL!

środa 09 paź 2013, 12:39

Basia pisze:
Nike_1997 pisze: Za każdą pojedynczą czynnością ubytkowania MOL przenosi mnie na początek księgi i palce bolą od naciskania PageDown, żeby dotrzeć do kolejnego np.czterocyfrowego numeru (na razie mam czterocyfrowe, tych najwięcej, potem przyjdą większe numery).
Aby dotrzeć do konkretnego numeru (lub w okolice) wpisz po prostu numer inw.

Sprawdzałam u siebie: zaznaczam kilka książek jednocześnie, MOL ubytkuje i tę zaznaczoną na niebiesko i te czerwone, a po zubytkowaniu pozostaję w tym samym miejscu w księdze inwentarzowej. A jaką masz wersję MOLa?
Wersja 7.02.0000
Może to zależeć od wersji? Wpisywanie numeru... no tak, ale musiałabym robić to za każdym razem, wpisuję 1712, ubytkuję, przenosi mnie do numeru 1, za chwilę 1713 i znowu to samo

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Znowu MOL!

środa 09 paź 2013, 12:53

I chyba mamy wyjaśnienie...
Ja mam wersję 13.00.0000, Maria pewnie też.

laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: Znowu MOL!

środa 09 paź 2013, 22:04

Mam takie pytanie. Załóżmy, że skończyły mi się stare kody kreskowe i chcę kupić nowe. Co zrobić, aby te nowe nie miały takich samych numerów, jak stare? Czy jest jakaś funkcja w Molu, za pomocą której mogę przejrzeć numery kodów kreskowych w kolejności np. od najmniejszego numeru do największego?

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Znowu MOL!

czwartek 10 paź 2013, 08:22

Przy składaniu zamówienia na nowe kody kreskowe na stronie MOL-a masz do wyboru opcje: numeracja kodów "od początku" albo "w ciągłości" albo "od wybranego numeru". Zaznaczasz opcję: "w ciągłości", wtedy numery kodów się nie powtórzą.

rene
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 10 paź 2013, 14:33

Re: Znowu MOL!

czwartek 10 paź 2013, 14:42

Ratunku!męczę się z podłączeniem MOLa wersja 13.00 do systemu Windows XP już cały miesiąc!!!a dokładniej mówiąc to zainstalowałam MOLa ale nie mogę się połączyć z serwerem SQL 2005, który pobrałam ze strony windowsa (zgodnie z zaleceniem pań w Vulcanie) i przez to nie mogę przejść kreatora!stoję w miejscu a Vulcan też załamuje ręce...czy ktoś może mi pomóc?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Znowu MOL!

czwartek 10 paź 2013, 18:48

rene pisze:Ratunku!męczę się z podłączeniem MOLa wersja 13.00 do systemu Windows XP już cały miesiąc!!!a dokładniej mówiąc to zainstalowałam MOLa ale nie mogę się połączyć z serwerem SQL 2005, który pobrałam ze strony windowsa (zgodnie z zaleceniem pań w Vulcanie) i przez to nie mogę przejść kreatora!stoję w miejscu a Vulcan też załamuje ręce...czy ktoś może mi pomóc?
1. Czy to jest pierwsza instalacja czy nakładka?
2. Problem w instalacji MOL-a czy SQL-a czy z podłączeniem MOL-a do bazy SQL-a ?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 257 gości