Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

środa 29 sty 2014, 11:52

Panie Juliuszu - świetny wpis nadający się wprost do umieszczenia w ogólnopolskiej gazecie. Czy myślał Pan o tym by wysłać coś takiego do kilku tytułów. Może jednak ktoś tam się tematem zainteresuje.

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

czwartek 30 sty 2014, 12:46

- Czy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa nie byłby skuteczniejszy, gdybyście robili go z MEN?
- Być może ... - odpowiada Anna Duńczyk-Szulc, przewodnicząca zespołu do spraw promocji i upowszechniania czytelnictwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Cały wywiad (z komentarzem pana Juliusza Wasilewskiego) można przeczytać tu: http://metromsn.gazeta.pl/Gwiazdy/1,135 ... ekarz.html

Warto dodać własny komentarz :)

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

czwartek 30 sty 2014, 15:08

Augustowianka pisze: Warto dodać własny komentarz :)
Albo chociaż "polubić", żeby wszyscy znajomi widzieli i się dowiedzieli ;)

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

piątek 31 sty 2014, 18:39

Przed chwilą Ministerstwo Kultury umieściło na swoim facebookowym profilu spot reklamujący Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Ja już go skomentowałam. Zapraszam innych do komentowania. Musimy pokazać, że nas to obchodzi:
https://pl-pl.facebook.com/mkidn

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

sobota 01 lut 2014, 12:13

Augustowianka, po tym "Być może..." cytowanym przez Ciebie dwa wpisy wyżej jest: "Minister edukacji wyznaczyła osobę, która będzie z nami współpracować."
Da się jakoś dotrzeć do tej osoby? Dobrze by było nawiązać z nią kontakt. Znając życie, będzie to człowiek kompletnie nie w temacie... :roll:

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

sobota 01 lut 2014, 13:21

Nazwisko tej osoby to top secret :)
Od jesieni próbuje się dowiedzieć przez rzecznika prasowego MEN, kto jest wyznaczony do kontaktów z MKiDN oraz jakie ma pełnomocnictwa i program. Dostaję wymijające odpowiedzi. Dlatego niedawno zapytałem w ustawowym trybie dostępu do informacji publicznej - termin odpowiedzi to 30 dni

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 11:06

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpisało nam na nasze rzeczowe uwagi pod spotem reklamującym NPRC na Facebooku...

Szanowni Państwo,
Pierwszym narzędziem do współpracy ze szkołami w zakresie czytelnictwa będzie program Zakup nowości do bibliotek, realizowany przez Bibliotekę Narodową, którego celem jest zwiększenie oferty bibliotek publicznych w zakresie nowości wydawniczych, w tym multimediów, od przyszłego roku - ze szczególnym uwzględnieniem współpracy biblioteki publicznej ze szkolną w zakresie kształtowania księgozbioru dla dzieci i młodzieży w bibliotece publicznej.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020” jest jednocześnie jednym z projektów flagowych i narzędzi realizacji założeń „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020”. Część ministrów, ze względu na swoje kompetencje w sferze kapitału społecznego, jest bezpośrednio zaangażowana w proces przygotowania i realizacji SRKS. Ministrowie ci wraz z MKiDN odpowiadają za powodzenie strategii, współpracując w szczególności w zakresie zapewnienia komplementarności działań. W obszarze postaw i kompetencji społecznych – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego współpracuje z Ministrem Edukacji Narodowej. W związku z powyższym Minister KiDN wystąpił do Pani Minister Edukacji w sprawie współpracy w tej dziedzinie. W odpowiedzi na list MEN wyznaczył osobę do współpracy przy NPRCz. Przygotowywane jest spotkanie Zespołu ds. promocji i upowszechniania czytelnictwa przy Ministrze KiDN z tą osobą w sprawie przedstawienia NPRCz i ustalenia współpracy MEN przy tych działaniach, w tym w zakresie bibliotek szkolnych.

Minister KiDN powołał Zespół do spraw promocji i upowszechniania czytelnictwa. Zadaniem Zespołu jest ocena i weryfikacja dotychczas realizowanych programów i projektów, dotyczących rozwoju czytelnictwa, oraz przygotowanie założeń zmian mających na celu zwiększenie ich efektywności oraz wdrożenie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020”. Wszelkie uwagi Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich dotyczące propozycji działań na rzecz promocji czytelnictwa Departament Mecenatu Państwa przyjmie z uwagą i przekaże Zespołowi. Przypominam jednak, że biblioteki szkolne nie należą do instytucji podległych MKiDN, a więc działania na ich rzecz ze strony MKiDN są z konieczności ograniczone.

Rzecznik MKiDN


Tu link dla posiadaczy konta na FB - https://www.facebook.com/mkidn/posts/10 ... hare_reply

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 12:07

Jestem ciekawa co będzie mówiło ministerstwo.Może karze nam pisać jakieś projekty.albo stwierdzi, że w budżetach na pomoce są środki.Podeprze się pewnie tymi idiotycznymi danymi z SIO....

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 12:30

Pan Rzecznik już dawno mi coś takiego przysłał. Chyba zastosował metode kopiuj-wklej, bo przecież to wygląda jak odpowiedź na list TNBSP a nie głos w dyskusji na facebooku, gdzie TNBSP nie zabierało głosu.
Najbardziej mnie urzekł fragment: " Zakup nowości do bibliotek, realizowany przez Bibliotekę Narodową, którego celem jest zwiększenie oferty bibliotek publicznych w zakresie nowości wydawniczych, w tym multimediów, od przyszłego roku - ze szczególnym uwzględnieniem współpracy biblioteki publicznej ze szkolną w zakresie kształtowania księgozbioru dla dzieci i młodzieży w bibliotece publicznej".
Skala oderwania od rzeczywistości urzędników warszawskich, a jednocześnie umiejętność wymyślania abstrakcyjnych działań naprawdę nie zna granic :)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 15:18

I ja zwróciłam uwagę, na tenże piękny kwiat urzędniczej twórczości literackiej, przy jednoczesnym braku poczucia rzeczywistości. A wydawałby się, że w Warszawie jest wiele szkół i bibliotek szkolnych tak trudno zobaczyć jaka jest rzeczywistość. Już kiedyś na tym Forum, głośno się zastanawiałam i powtórzę to raz jeszcze: Gdzie w tych naszych problemach jest Krajowa Rada Biblioteczna, w której są przedstawiciele wszystkich bibliotek w Polsce? Podsyłam link o KRB:http://www.bn.org.pl/dla-bibliotekarzy/ ... zna/o-krb/

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 15:27

Mario, świetna myśl! Jak tylko uda mi się zaszyć w kącie, to napiszę do KRB.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 17:02

Też zwróciłam uwagę od razu na ten aspekt: "..współpracy biblioteki publicznej ze szkolną w zakresie kształtowania księgozbioru dla dzieci i młodzieży w bibliotece publicznej".
Jak znam życie, a znam, troche żyję, to będzie półka lub regał w bibliotece publicznej- z książkami "dla uczniów biblioteki skzolnej".
Zupełnie nie o to chodzi.

Podobnie, jak po przeczytaniu wieki temu akapitu z prac zespołu p. Boniego- gdzie sugerowano mniej lub bardziej zawoalowanie, że chodzi o włączenie bibliotek szkolnych do publicznych, tak i tu jasno widzę- nie ma mowy o finansach dla szkolnych bibliotek, te wszystkie przejmuje MKiDzN. Tylko.. z jakiej racji czuje się jedynym beneficjentem?

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 17:23

Tu jest rozmowa ze mną w "Krytyce Politycznej" na temat Narodowego Programu i innych problemów bibliotek szkolnych. Można komentować :)
http://www.krytykapolityczna.pl/artykul ... jak-balast

Karola
Posty: 93
Rejestracja: sobota 22 kwie 2006, 22:11

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 18:36

Tobie Augustowianko szczerze gratuluje tego wywiadu a Marii dziękuję za podpowiedź, Przyznam już zupełnie nie wiedziałam, gdzie jeszcze możemy pisać. Od razu do KRB napisałam i czekam odpowiedzi.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

wtorek 04 lut 2014, 18:53

@ Augustowianka - brawo! Mianuję Cię rzecznikiem prasowym szkolnych bibliotek! :D
Mam nadzieję, że jak najwięcej osób przeczyta ten tekst od początku do końca ze zrozumieniem. Udostępniajmy ten wywiad gdzie się da!!!
@Karola - ja też nie wiem gdzie jeszcze pisać. Szczerze mówiąc odechciało mi się trochę, bo zero reakcji jak dotąd. Czyżby tylko nam zależało na prawdziwym rozwoju czytelnictwa?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 342 gości