Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 29 sty 2014, 17:56

Pani Danuta Brzezińska zaproponowała, aby na e-mail Rady Głównej TNBSP przesyłać dane dotyczące ilości darów i zakupów do bibliotek szkolnych (tnbsp@oeiizk.waw.pl z dopiskiem: ankieta o zbiorach).
Może do tego posłużyć ankieta, którą ułożyłyśmy wspólnie na forum, a którą zamieszczam w załączniku. Jeśli macie kontakt z innymi bibliotekami w swoich miejscowościach, prześlijcie im ankiety do wypełnienia.
Zebrane dane pani Danuta chce przedstawić podczas spotkania w MEN, którego termin nie jest jeszcze znany.
Ogólne badanie wszystkich bibliotek TNBSP chce zlecić fachowcom.
Załączniki
ankieta.doc
(36 KiB) Pobrany 439 razy

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

poniedziałek 03 lut 2014, 20:07

Wszystkim, którzy dziś wrócili z ferii zimowych przypominam o wypełnieniu ankiety (patrz post wyżej) i przesłaniu jej do TNBSP :)

pia
Posty: 91
Rejestracja: niedziela 31 paź 2010, 16:23

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

wtorek 04 lut 2014, 12:48

Do kiedy trzeba przesłać tę ankietę? To taka robótka na weekend jest:)

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

wtorek 04 lut 2014, 14:20

pia pisze:Do kiedy trzeba przesłać tę ankietę? To taka robótka na weekend jest:)
Im wcześniej, tym lepiej. Od połowy stycznia "siedzę na walizkach", tzn. czekam na zaproszenie p. minister Kluzik-Rostkowskiej. Zebrane informacje zamierzam dołączyć do wachlarza tematów. Wczoraj zaczęłam ferie. Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować spotkanie przed ich zakończeniem.
Od czwartku do dziś odebrałam 8 wypełnionych ankiet.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 12:52

Dziewczyny, da się jakoś przefiltrować MOL'a, żeby pokazywał książki wg dat wydania?
W ankiecie jest pytanie "Ilość książek będących aktualnie na stanie biblioteki wydanych przed rokiem 1989"
Mam sygnały od koleżanek, że nie będą tego robić, bo szkoda im czasu...

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 13:45

Nie mam mola, ale w moim programie jest opcja wyszukiwania bibliograficznego według daty wydania.wystarczy wpisac kolejno daty wydania od 1989 połaczyć lub i ma się ksiązki wydane po 1989 roku.Zajeło mi to 10 minut.
Nie rozumiem ludzi.Gra jest tu o wysoką stawkę, a komus nie chce się choć odrobinę wysilić.Żenada.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 15:02

fiori pisze:Dziewczyny, da się jakoś przefiltrować MOL'a, żeby pokazywał książki wg dat wydania?
W ankiecie jest pytanie "Ilość książek będących aktualnie na stanie biblioteki wydanych przed rokiem 1989"
Mam sygnały od koleżanek, że nie będą tego robić, bo szkoda im czasu...
Da się, jest opcja wartość /ilość zbiorów, tam możesz określić datę.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 15:32

Maria, ale to jest data wpisu do księgozbioru, a nie wydania książki.. Zresztą u mnie to nie działa i mam stan zero, nie wiem dlaczego :(

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 18:16

Ups! Faktycznie nie zwróciłam uwagi, wzięłam pod uwagę daty wpisów. Sądziłam, że chodzi o zakupy po 1989 r. czyli po okresie PRL-u. Jeżeli chodzi o daty wydania to obawiam się, że zliczanie przy wielkich księgozbiorach może być kłopotliwe, MOL nie ma możliwości zliczania wg daty wydania, a ja miałam zamieszanie z rozdziałem na płatników i dary oraz w ramach dok. specjalanych.

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 19:31

Zgodnie z rozporz. o ewidencji materiałów bibliotecznych mamy obowiązek na koniec roku kalendarzowego przedstawić w księgowości Zestawienie zinwentaryzowanych jednostek ewidencyjnych (załącznik 4 do rozporz.) - oddzielne dla księgi głównej, oddzielne dla zbiorów specjalnych. Tam jest podział na zakupy i dary. Ja mam takie zestawienia za wiele ostatnich lat - wystarczy przepisać dane do ankiety (co zrobię w poniedziałek, bo u nas w podlaskim trwa drugi tydzień ferii). Czy nie robicie takich zestawień?

Jeśli chodzi o książki wydane przed 1989 r., to możemy pominąć to pytanie. Ja proponowałam wcześniej na forum, żeby pytać o książki przyjęte na stan przed 1989 r., ale dziewczyny stwierdziły, że przecież są biblioteki, które powstały dopiero po tej dacie i takie pytanie w ich przypadku nie ma sensu.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 19:55

Myślę, że w przypadku pytania o zbiory przed i po 1989 wystarczy szacunkowo podać w procentach (ja tak zrobiłam, pani Danuta nie tego zakwestionowała). Przeciez nie chodzi o to ile dokładnie mamy takich książek co do jednej, tylko o ogólne dane, ukazujące jakimi przestarzałymi księgozbiorami dysponujemy.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 21:26

Nie mam jeszcze wszystkiego w MOLu. Czy liczbę książek sprzed i po 1989 roku podawać łącznie z ubytkami, czy tylko te, które faktycznie są w zbiorach? (Jeszcze tydzień ferii - na wyjeździe).


Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

środa 05 lut 2014, 22:44

Ja podałam książki przyjęte do 1989 r i po, faktycznie nie zauważyłam, że chodzi o datę wydania, ale dopisałam wyjaśnienie. Jeżeli biblioteka istnieje od 1947 roku to ta liczba, również oddaje sytuację odnośnie zakupów książek.
Odnośnie darów to oczywiście robię sprawozdanie na koniec roku z podziałem rachunki i dary, z tym, że u mnie rachunki to są zakupy szkoły i Rady Rodziców, natomiast pozostałe to dary, dlatego musiałam wygrzebać faktury i sprawdzać co w tytule płatnika było, przez 5 lat trochę się nazbierało. Zbiory specjalne mam razem i tak podałam, bez podziału typy wydawnictw. Mam tez prośbę: mamy różne sytuacje w szkołach, różne księgowe, różne programy, a przede wszystkim różne ilości zbiorów, więc proponuję aby dzielić się swoimi spostrzeżeniami i pomagać sobie, a nie komentować i wyrażać oburzenie, że komuś się nie chce, czy nie potrafi przepisać ze sprawozdań.

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Ankieta dotycząca ilości darów i zakupów

czwartek 06 lut 2014, 14:56

Mario, to jest nadinterpretacja moich słów z Twojej strony. Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby kogoś krytykować, że nie potrafi przepisać ze sprawozdań. Właśnie dlatego, że mamy różne księgowe zapytałam, czy w swoich szkołach sporządzacie roczne zestawienia wpływów i ubytków. To była z mojej strony podpowiedź, że na podstawie tych zestawień najłatwiej uzupełnić ankietę.

A co do wypowiedzi Malkontenta (Nie rozumiem ludzi. Gra jest tu o wysoką stawkę, a komuś nie chce się choć odrobinę wysilić. Żenada.), to akurat w pełni się z nią zgadzam. Przecież do TNBSP wpłynęło tylko 8 ankiet. Jedną z przyczyn są ferie zimowe, ale drugą jest to, że na to forum zagląda niewielka grupa bibliotekarzy. Wielu z nas - forumowiczów - ma negatywne doświadczenia z kolegami i koleżankami bibliotekarzami. Kiedy w poniedziałek wrócę do pracy po feriach i roześlę ankiety do kilkunastu bibliotek w swoim mieście i powiecie, to już wiem, że ankietę wypełnią najwyżej 3 biblioteki, reszta jak zwykle uzna mnie za nawiedzoną wariatkę i nawet nie zaszczyci odpowiedzią.

Jedyną nadzieję widzę w badaniu bibliotek, które TNBSP chce zlecić fachowcom. Kiedy takie profesjonalne ankiety dotrą do dyrekcji szkół z ramienia TNBSP, to na pewno nie wszystkie, ale wiele bibliotek je wypełni. Mam tylko nadzieję, że TNBSP nie porzuci tego pomysłu :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 246 gości