dana184
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 22:57

Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

czwartek 24 kwie 2014, 22:55

Mam pytanie j.w. Pracuję w liceum i kiedyś starałam się zorganizować jakiś konkurs, ale mam wrażenie, że dla młodzieży w tym wieku konkursy te są mało atrakcyjne. Będę wdzięczna za odpowiedzi i jakieś pomysły na konkursy.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

sobota 26 kwie 2014, 22:10

Mam "stały" (od kilku lat) konkurs pt. Książka warta polecenia? - uczniowie piszą recenzje przeczytanych książek (pozytywne i negatywne też), są one wklejane do książek. W końcu roku najciekawsze omówienia są nagradzane.
W tym roku - trwający cały rok konkurs znajomości zwrotów frazeologicznych. Uczniowie "rozszyfrowują" znaczenie zwrotów, które co miesiąc zamieszczam na stronie biblioteki. Najlepsi zmierzą się w czerwcu na żywo przed wszystkimi na ogólnoszkolnej imprezie (ok. 1 czerwca).
Co roku - już 11 raz - szkolny konkurs ortograficzny - dyktando. Mistrz i Wicemistrz otrzymują nagrody książkowe, poza tym reprezentują szkołę w imprezie powiatowej.

Alexia
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 18 gru 2012, 13:38

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

poniedziałek 28 kwie 2014, 12:45

Dużych konkursów nie organizujemy. Takie mniejsze, to tak.
Np. z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich, Tygodnia Zakazanych Książek, w okolicach Dnia Kobiet i t.p. Zwykle jest to jedno lub kilka pytań.
Przyznajemy tytuł Zaczytanych Juliuszków dla najbardzej zaczytanych uczniów - przy okazji święta patrona.
Teraz będziemy miały taki mały konkursik na odgadnięcie budynku na widokówce, bo obchodzimy rocznicę 777. lat naszego miasta.
Jako nagrody dajemy dyplomy, książki, zakładki, szkolne gadżety.
Informacje o konkursach i nazwiska laureatów podajemy na blogu. Staramy się być samowystarczalne, bo o współpracę i szersze zainteresowanie trudno.

migaweczka
Posty: 75
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 08:11
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

niedziela 11 maja 2014, 19:00

Ja pracuję w gimnazjum. Ponieważ wykorzystuję do kontaktów z młodzieżą i promocji biblioteki Facebooka, wiem, że nasi uczniowie bardzo lubią robić zdjęcia. Zaproponowałam im więc konkurs fotograficzny, w którym zadanie polegało na zrobieniu zdjęcia pasującego do wybranego przez ucznia cytatu z książki. Muszę przyznać, że się postarali :)
Warto zapytać samych uczniów, jaki konkurs spodobałby im się najbardziej.

Mariam_43
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 10:39

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

wtorek 20 maja 2014, 13:03

Pracuję w bibliotece Zespołu Szkół (gimnazjum + średnia). Cyklicznie organizuję konkursy: wiedzy o filmie, literacki, fotograficzny, na recenzję

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

wtorek 20 maja 2014, 22:34

Ja też zespół szkół i gimnazjum. Kiedyś gimnazjaliści, może nie masowo, ale brali udział w konkursach. Od ok. 3 lat udaje się namówić do udziału tylko młodszych uczniów.

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

piątek 04 mar 2016, 13:25

Gdzie mogę znaleźć informacje o konkursach, polecacie jakieś strony? Województwo mazowieckie, ale mogą też być ogólnopolskie.

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

piątek 04 mar 2016, 23:43

Ja wprawdzie pracuję w podstawówce, ale dam ci pewną radę. Jeżeli trudno jest zachęcić uczniów do konkursów "bibliotecznych", zacznij organizować konkursy we współpracy z nauczycielami przedmiotów humanistycznych, artystycznych, może innych również?
Nauczyciele znajdą sposoby, aby uczniów odpowiednio zmotywować i chętnie skorzystają z twojej pomocy w rozwijaniu zainteresowań, pogłębianiu wiedzy korelującej z ich przedmiotem.
Ja organizuję różne konkursy, kilka z nich weszło na stałe do szkolnej tradycji. Co roku mamy konkurs mitologiczny dla klas piątych (w liceum można dla pierwszych). Jest też konkurs recytatorski, konkurs pięknego czytania, konkurs teatralny, konkurs talentów, konkursy związane z twórczością jakiegoś pisarza, konkurs baśni i legend, konkurs kolęd, konkurs wiedzy o patronie szkoły... Wymyśliłabym jeszcze więcej, gdybym tylko miała czas je realizować :wink:
POZDR:) Kaja

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

sobota 05 mar 2016, 19:03

Dziękuję za podpowiedzi w zakresie organizowania samemu konkursów. Szukam tez gdzie można by zgłosić uczniów do konkursów zewnętrznych.

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

poniedziałek 07 mar 2016, 09:23

Warto zaglądnąć na stronę na blog i FB Biblioteki Szkolne Online ponieważ, tam są zamieszczane przez bibliotekarzy z całej Polski i konkursy i imprezy biblioteczne. Fajne zaskakujące i naprawdę ciekawe. Można się zainspirować i pochwalić swoimi pomysłami.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

poniedziałek 07 mar 2016, 13:51

Dziękuję. A zna ktoś jakieś centra kultury itp które organizują konkursy? Warszawa i okolice

Bibl.Gim.
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 07 mar 2016, 14:06

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

poniedziałek 07 mar 2016, 14:23

Zapraszamy biblioteki szkolne z Gdańska do I Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Zaczarowany świat Hobbita". Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych /kl. V-VI/ oraz gimnazjów /I-III/.
Załączniki
I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY.pdf
(157.16 KiB) Pobrany 291 razy
ZAPROSZENIE.pdf
(150.09 KiB) Pobrany 234 razy

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

poniedziałek 07 mar 2016, 23:17

Wiele ofert konkursów przychodzi po prostu do szkoły, trzeba tylko regularnie sprawdzać pocztę, nie czekać na informację z sekretariatu. Poza tym warto przeglądać strony Domów Kultury, stronę kuratoryjną (nie tylko konkursy przedmiotowe), stronę TNBSP, stronę Rady Dzielnicy... Są też konkursy organizowane przez inne szkoły oraz konkursy internetowe.
POZDR:) Kaja

Magnolia
Posty: 69
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 12:12

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

czwartek 10 mar 2016, 09:18

libia11 pisze:Warto zaglądnąć na stronę na blog i FB Biblioteki Szkolne Online ponieważ, tam są zamieszczane przez bibliotekarzy z całej Polski i konkursy i imprezy biblioteczne. Fajne zaskakujące i naprawdę ciekawe. Można się zainspirować i pochwalić swoimi pomysłami.
Tak to niesamowita inspiracja :)

Ja robię od kilki lat Konkurs Haiku (od 2 lat powiatowy) - dla gimnazjum
Dla zespołu szkół LO plus gimnazjum - w październiku zrobiłam konkurs "Zakazane cytaty"
Na wiosnę planuję fotograficzny "Z książką Ci do twarzy"

asma14
Posty: 109
Rejestracja: środa 25 lut 2009, 12:45

Re: Czy organizujecie jakis konkursy w bibliotece??????????

piątek 11 mar 2016, 09:02

Zaintrygował mnie ten konkurs "Zakazane cytaty". Mogłabyś Magnolio napisać coś więcej o nim?
Ja w LO organizuję szkolne konkursy: recytatorski, ortograficzny, historii i położenia naszego regionu. Są one jednocześnie eliminacjami do konkursów powiatowych, które też ja organizuję. Ponadto robię konkursy na parafrazę twórczości wybranego poety, konkurs plastyczny inspirowany twórczością danego autora. Jest on o tyle fajny, że zebrane prace służą potem jako wystrój biblioteki :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 72 gości