hnita
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 10:17

mol

piątek 07 gru 2007, 12:52

gdzie znajdę informacje dla początkującego molowicza?

Buba
Posty: 90
Rejestracja: sobota 30 wrz 2006, 15:46

mol

piątek 07 gru 2007, 13:03

Pomoc znajdziesz w: podręczniku, który dostajesz z programem, w pomocy w samym programie, w informacjach, które sa na płycie instalacyjnej, wiele arykułów w Bibliotece w Szkole - zobacz kartotekę na stronie głownej. Służę pomocą na maila lub gg.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

piątek 07 gru 2007, 23:21

Ja też służę, jeśli potrzebujesz. Sama, czytając podręcznik długo się zastanawiałam nad sensem tego, co jest tam napisane, czasem to nowomowa. Ale przetrawiłam, MOL działa super. Miałam Dos- owski, teraz MOL Optivum.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

piątek 07 gru 2007, 23:52

Instrukcje są na płycie z programem, i w samym programie kiedy go otworzysz (ostatnia ikona). Oczywiście na mnie tez możesz liczyć :)

hnita
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 10:17

dziękuję

sobota 08 gru 2007, 10:24

Dziekuję za szybką odpowiedź. Powiedzcie mi jeszcze, czy koniecznie trzeba iść na kurs? Jest taki we Wrocławiu,a ja mieszkam w Legnicy. Jak myślicie, poradzę sobie bez kursu? w sensie trudny ten MOL?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

sobota 08 gru 2007, 16:26

Dasz sobie doskonale radę bez kursu. Powaznie. Nawet pierwszy raz widząc MOL na oczy. Pamiętaj, że możesz zrobić sobie testowo wgranie MOLa- i jak naprawdę namieszasz sobie- mało prawdopodobne- może go wygrać i wgrać na nowo na czysto. Nic sie mu nie stanie.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

niedziela 09 gru 2007, 01:19

Zgadzam się z Aqą. Spokojnie dasz radę. Instrukcje warto przeczytać i mieć pod ręką. Powodzenia :)

ankas

poniedziałek 10 gru 2007, 15:08

Dasz sobie radę bez kursu! Szkoda czasu. Ja uczyłam się wszystkiego sama (z podręcznikiem). MOL jest tak przyjazny, że nie potrzeba żadnych kursów, jedno z drugiego wynika. Oczywiście też służe pomocą. Mam MOLa od wielu lat i jest genialny.

Gość

Ustawienia w MOL Optivum

wtorek 17 lis 2009, 12:04

Drugi rok pracuję na etacie bibliotecznym, przedtem uczyłam j.polskiego i miewałam od kilku do kilkunastu godzin w bibliotece, stąd brak mi wiedzy i doświadczenia.
Zainstalowano mi MOL Optivum. Dotąd miałam wersję 3.03 (w Dosie) i w niej katalogowałam. Ustawienia w niej robila 10 lat temu informatyczka, nie bibliotekarka.
Mam więc oprócz księgi głównej ks. podręczników i broszur, ks.kaset muzycznych i ks. kaset wideo. Czy da się to zmienić w ustawieniach nowej wersji?
Drugi problem to filmy na DVD, które jakimś trafem znalazły się w ks. głównej - albo z braku ustawień w starej wersji, albo po konwersji.
Może da się je przenieść bez kasowania do świeżo utworzonej księgi, np.dokumenty filmowe? Czy w ogóle możliwy jest "eksport" do innej księgi?? Problemów będę miała pewnie więcej...
Bardzo proszę o pomoc !!!

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 17 lis 2009, 14:52

Proponuje zadzwonić do MOL-a do Gdyni, bo sprawa konwertorowania danych z DOS-a do Optivum może być problematyczna, szkoda byłoby stracić dane. Ja zaczynałam od MOL-a 2000, więc nie mam doświadczenia w tej mierze, ale wiem, że koleżanka, która miała podobna sytuację była w kontakcie z programistami z MOL-a w Gdyni.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

wtorek 17 lis 2009, 16:09

Konwersja jest problematyczna. Ja wysyłałam bazę do MOL-a. Szybko mi to zrobili. Na pierwszy rzut oka wszystko było dobrze. Dopiero po kilku miesiącach pracy na nowej wersji zorientowałam się, że połączyło mi opisy, które różniły się końcówką dodatku do tytułu. Np. miałam podręczniki: Wesoła szkoła 1 : zeszyt do ćwiczeń w pisaniu część 1, 2, 3, 4, 5 - część 1 i 2 połączyło mi w jeden opis, bo miały takich samych autorów. Pozostałe części są oddzielnie, bo już miały innych autorów. Sporo książek metodyczny dla klas 1-3 tak mi zrobiło. Gdybym się zorientowała wcześniej, to może dało by się to jakoś odkręcić. Ale miałam już kilka miesięcy wypożyczeń i sporo nowych książek zrobionych, więc dałam spokój. W wolnej chwili to sobie popoprawiam... :cry:

Gość

Ustawienia w MOL Optivum

środa 18 lis 2009, 12:26

Bardzo dziękuję za szybką reakcję. Chyba mało precyzyjnie opisałam sytuację...
Konwersja została wykonana kilka miesięcy temu (informatyk wysyłał bazę do Mola ). Przez ten czas program nie był używany. Poza opisanym faktem połączenia opisów nie zauważyłam innych błędów (na razie).
W tej chwili mam nieco inne problemy:
Powinnam zrobić ustawienia przed uruchomieniem programu. Niektóre przeszły ze starej wersji, niektórych w ogóle nie ma (program używany był wyłącznie do tworzenia bazy danych).
-Czy wszystkie ustawienia muszą być zrobione przed uruchomieniem programu?
W poprzedniej wersji były utworzone, poza księgą główną, ks. podręczników i broszur (pb), ks. kaset wideo (kw), ks. kaset magnetofonowych (km).
-Czy możliwa jest, bez usuwania egzemplarzy, zmiana rodzaju ksiąg? Jakie księgi macie u siebie - czy takie jak w instrukcji?
Serdecznie pozdrawiam.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 18 lis 2009, 12:55

Najlepiej kiedy ustawimy wszystko przed rozpoczęciem pracy z programem, ale w przypadku ksiąg można dodawać księgi i modyfikować nazwę księgi i jej wyróżnik literowy, bez manipulacji w egzemplarzach.
Można przenosić też egzemplarze pomiędzy opisami tego samego typu dokumentu.
Ja mam księge główną, podręczników i broszur, lic. wieczorowe, zbiorów pożyczonych i zbiorów prywatnych.

Yoga
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 16 lis 2009, 13:09

utawienia

środa 18 lis 2009, 13:27

Dzięki, Mario. Nie masz księgi zbiorów specjalnych?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 18 lis 2009, 13:50

Oczywiście mam, zapomniałam wpisać :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 223 gości