bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

ochrona po urlopie zdrowotnym

czwartek 08 maja 2014, 19:09

Witam!
W "mojej " bibliotece będziemy mieć od września półtora etatu. Pracuję z koleżanką. Każda z nas ma ochronę związków zawodowych.Pani dyrektor zaproponowała ograniczenie wymiaru zatrudnienia dla mnie i drugiej pani. Czy jeśli pójdę w przyszłym roku na urlop zdrowotny, to po powrocie nadal będę objęta ochroną ( ochrona na 4 lata), czy przez zdrowotny stracę ten przywilej?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

czwartek 08 maja 2014, 23:11

Przede wszystkim, jeżeli nie będziesz miała etatu to na urlop zdrowotny nie pójdziesz, nie mówiąc o zmianach w KN, które mogą wejść np od września 2014. Ze związkami jest tak, że jak w nich jesteś masz przywileje nie jesteś nie masz.

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 08:40

W tym roku szkolnym mam cały etat, więc mogę iść na zdrowotny. Tylko czy przez urlop nie stracę ochrony?

Sylwia
Posty: 17
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 11:08

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 09:23

po urlopie zdrowotnym wylatujesz niestety - tak się praktykuje w "mojej" szkole

beaa
Posty: 164
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 13:28

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 10:09

Ochrony nie stracisz, ale jak będziesz na urlopie, to pokażesz, że możliwa jest praca w waszej bibliotece na 1 etacie, więc dyrektor będzie mógł zlikwidować stanowisko. Wtedy nawet z ochroną stracisz (ty lub koleżanka) pracę.
beaa

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 10:19

Chyba więc faktycznie lepiej mieć niepełny etat niż niepewną pracę po powrocie ze zdrowotnego.

beaa
Posty: 164
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 13:28

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 10:55

Znam przypadek, gdzie dyrektor zlikwidował stanowisko w bibliotece i zwolnił bibliotekarkę będącą w trakcie urlopu zdrowotnego.
W przypadku, gdy obie macie ochronę, a dyrektor zechce zlikwidować stanowisko to jesteście traktowane, jakbyście nie miały ochrony, czyli rozpatrywany jest staż pracy, stopień awansu, sukcesy i nagrody, sytuacja rodzinna.
beaa

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 11:12

Pracownika objętego ochroną Związku Zawodowego nie można bez jego zgody zwolnić z pracy, ani zmienić mu warunków pracy na jego niekorzyść (obniżenie wymiaru, poborów itp.)

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 23:22

Tak, ja dostałam pismo z prośbą o ograniczenie wymiaru zatrudnienia, ale chyba nie mam innego wyjścia jak je podpisać .

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

piątek 09 maja 2014, 23:51

bibliotekareczka pisze:W tym roku szkolnym mam cały etat, więc mogę iść na zdrowotny. Tylko czy przez urlop nie stracę ochrony?
Pisałaś, że od przyszłego roku idziesz na urlop, więc jeżeli podpiszesz ograniczenie teraz to nie masz etatu od wrzesnia, jeżeli teraz masz etat, to mozesz pójśc na urlop do końca sierpnia, od wrzesnia, jezeli bedziesz miała ograniczenie nie masz prawa do urlopu.

beaa
Posty: 164
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 13:28

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

sobota 10 maja 2014, 08:30

Niestety, pracownika chronionego można zwolnić, chociaż nie zawsze zgodnie z prawem. Dyrektorzy powołują się na art. 8 k.p.
Art. 8. Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=48420
http://prawo.rp.pl/artykul/553052.html?p=2
Wadliwe, ale skuteczne

Zwolnienie pracownika będącego jednocześnie działaczem związkowym bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej, mimo że bezprawne – bo łamiące przepis ustawy związkowej – jest jednak skuteczne prawnie.

Dochodzi do rozwiązania angażu takiego pracownika, który musi dochodzić swoich roszczeń przed sądem.
beaa

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

sobota 17 maja 2014, 09:07

Jednak podjęłam decyzję o urlopie zdrowotnym, bo stwierdziłam,że z ograniczonym etatem ciężko będzie mi się utrzymać. W związku z tym mam pytania.Czy w przypadku ciąży jest możliwość przerwania urlopu zdrowotnego i przejścia na zwolnienie lekarskie? Czy jest możliwość przerwania urlopu zdrowotnego, np. gdy znajdę się inną pracę i będę chciała odejść ze szkoły?

bibliotekareczka
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 05 gru 2006, 10:32

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

sobota 17 maja 2014, 15:50

Mam jeszcze jedno pytanie. Zaświadczenie o zdrowotnym muszę dostarczyć do końca maja. Czy lekarz może mi wypisać urlop w maju od dnia 1 sierpnia? Od 1 września miałabym niepełny wymiar zatrudnienia, więc muszę tym się zając do końca sierpnia.

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

sobota 17 maja 2014, 17:38

W roku szk. 10/11 była na zdrowotnym, wiec się trochę orientuję w paragrafach. Na zdrowotny możesz isć kiedy chcesz, nawet w środku roku szkolnego (o ile dyrekcja nie ma zastrzeżeń co do zapewnienia właściwego funkcjonowania szkoły inaczej - ma kim Ciebie zastąpić). Jeśli chcesz od września to zaświadczenie od lekarza o potrzebie udzielenia urlopu możesz przynieść spokojnie do końca czerwca , an nawet później. Ja dostarczyła ok. 10 czerwca i miałam napisane, że na okres 1.09 do 24. 06. - koniec roku szk., ale wcześniej mówiłam dyrektorowi, że od września planuję zdrowotny. Zanim otrzymałam zaświadczenie lekarz chciał żebym zapytała dyrektora czy nie ma nic przeciwko temu (musisz wiedzieć, że dyrektor ma prawo odwołać się od decyzji lekarza do .....i tu dokładnie nie pamiętam kogo) i zazwyczaj nie staje na przeszkodzie nauczycielowi, chyba, że ma z nim na pieńku.

Czy ze zdrowotnego można przejść na L-4 ciążowe, tego nie wiem, ale moje dwie koleżanki były w ciąży w czasie zdrowotnego (jedna w połowie zdrowotnego urodziła - bo idąc na urlop nie wiedziała, że jest, więc podejrzewam, że nie można) i nie przeszły.

Natomiast jeśli znajdziesz inna pracę to możesz pracować, a zdrowotny automatycznie zostaje zerwany. Przepisy mówią, że nie możesz dorabiać czy podjąć innej pracy na zdrowotnym, bo grozi to odwołaniem (przez dyrektora) z urlopu zdrowotnego. Także podejmujesz nowa pracę i przynosisz tam zaświadczenie do pracy, że jesteś zdrowa i możesz pracować na danym stanowisku. Podobnie jak po zakończeniu urlopu zdrowotnego - przynajmniej na dwa tygodnie przed jego zakończeniem.
Musisz, też wiedzieć (jak już pisały moje poprzedniczki), jeśli w arkuszu na 14/15 r. masz 3/4 etatu to zdrowotnego nie dostaniesz od. 1.09. chyba, że dyrektor pójdzie Ci na ręke i przyjmie zaświadczenie od lekarza z datą np. kwietniową - tzn. przed wywieszeniem w szkole (u nas dyro wiesza w pokoju na tablicy) arkusza organizacyjnego, bo o takich przypadkach też słyszałam.

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: ochrona po urlopie zdrowotnym

poniedziałek 19 maja 2014, 08:28

Nauczyciela na urlopie zdrowotnym można zwolnić – orzekł Sąd Najwyższy. Do niedawna sprawa nie była jasna. Nauczyciele traktowali ten przywilej jako ochronę przed zwolnieniami. Gdy tylko w szkołach zapowiadano cięcia, pedagodzy masowo wybierali się na urlopy dla poratowania zdrowia. Teraz sąd wypowiedział się twardo: urlop zdrowotny nauczyciela to nie to samo, co urlop pracownika zatrudnionego w oparciu o kodeks pracy.
Sąd rozpatrzył sprawę katechetki zatrudnionej na czas nieokreślony. Dyrektor udzielił jej urlopu dla poratowania zdrowia, a w jego trakcie zaproponował zmodyfikowanie angażu (14/18 etatu zamiast całego), gdyż w szkole doszło do zmian organizacyjnych. Nauczycielka nie dała odpowiedzi na propozycję, dyrektor wypowiedział jej więc stosunek pracy i zaproponował przeniesienie w tzw. stan nieczynny. Nauczycielka skorzystała z tej możliwości – a po 6 miesiącach jej stosunek pracy wygasł. Katechetka skierowała pozew do sądu. Po odwołaniach, sprawa trafiła pod obrady Sądu Najwyższego, który ostatecznie uznał, że przy rozwiązywaniu nauczycielskich stosunków pracy nie ma możliwości stosowania kodeksu pracy. Jeśli w szkole dochodzi do zmian organizacyjnych i jeśli nie ma zapotrzebowania na zatrudnienie nauczyciela po jego powrocie z urlopu, to dyrektor może go zwolnić.

Urlopy dla poratowania zdrowia budzą kontrowersje. Obecnie o ich udzieleniu decyduje lekarz pierwszego kontaktu, co może prowadzić do nadużyć. Zdarzało się, że na urlop tego typu kierował dentysta lub dermatolog. Tymczasem świadczenie powinno być przyznawane wyłącznie w przypadkach występowania choroby, która może przerodzić się w chorobę zawodową. O zmianach w udzielaniu urlopów mówi się od dawna, przygotowano już projekt nowelizacji przepisów. Kiedy wejdą w życie? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że nauczyciele chcąc skorzystać z urlopów na starych zasadach, masowo odwiedzają przychodnie.
To zalazłam dzisiaj :cry:
Zgodnie z propozycjami zmian, o udzieleniu urlopu będzie decydował wyłącznie lekarz medycyny pracy. Ma się też zmienić wymiar urlopu oraz wydłuży staż pracy, po którym będzie przysługiwał. W chwili obecnej pedagog może się o niego ubiegać po 7 latach pracy. Jeśli zmiany wejdą w życie, to będzie to możliwe dopiero po 20 latach. Czas urlopu, liczony łącznie, nie będzie mógł przekroczyć jednego roku. Planowana jest też możliwość rozbicia urlopu na dwie części, jednak przerwa nie będzie mogła być dłuższa niż trzy lata.

Zmian w sprawie urlopów chcą przede wszystkim gminy. Bo to one (a nie ZUS) teraz płacą nauczycielom korzystającym z tego świadczenia. Pamiętajmy, że na leczących się nauczycieli gminy wydają rocznie ok. 700 mln zł. Te pieniądze mogłyby spożytkować w inny sposób, tym bardziej że stan zdrowia wielu pedagogów jest mocno wątpliwy. Według danych pochodzących z września 2012 r. na tego typu urlopach było 12,5 tys. osób.

* W tekście mowa o wyroku Sądu Najwyższego z kwietnia 2014 r., sygn. akt I PK 247/1.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: bibliotheca, Lirael i 73 gości