fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

poniedziałek 16 cze 2014, 17:13

Mery-jane, bardzo dziękujemy za ten wpis!
Chciałoby się powiedzieć - "róbmy swoje", ale jak????????

krakowianka
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2014, 13:54

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

poniedziałek 23 cze 2014, 14:17

jestem bibliotekarzem publicznym, ale zaglądam czasem na to forum, zawsze zdumiewa mnie sposób w jaki bibliotekarze szkolni wypowiadają się o bibliotekarzach publicznych. Naprawdę zdumiewa. Nie inaczej jest i w tym wątku. Bibliotekarze publiczni realizują bardzo wiele projektów, bo piszą bardzo wiele wniosków o dofinansowanie ( tak, wiem: bibliotekarze szkolni nie maja takich możliwości, ani szkoleń ani sprzętu ani zakupu nowości ani innych szeroko zakrojonych działań), z lepszym lub gorszym skutkiem, bo taka to już uroda konkursów grantowych. Raz się dostaje dofinansowanie a pięć razy nie. Ten projekt, wbrew pozorom, łatwy nie jest, podlega wszelkim rygorom regulaminowym a korzyści dla każdej ze stron wątpliwe. Proszę zwrócić uwagę, że od b. publicznych ten program wymaga drugiego wkładu własnego, innymi słowy po to, aby książki trafiły do bibliotek szkolnych biblioteka publiczna musi poświęcić część swoich pieniędzy, za które kupiłaby książki do własnych bibliotek, proszę także zwrócić uwagę, ze to po stronie publicznych leży cała formalna sprawa tego przedsięwzięcia oraz odpowiedzialność i sprawozdawczość ( także finansowa). Wysiłek bibliotekarzy publicznych w stosunku do korzyści, jakie odniosą jest po prostu niewspółmierny. A jednak to robią. Dlaczego? Nie dla satysfakcji pani bibliotekarki ze szkolnej, która "czeka na telefon z miejskiej". Robią to dla czytelników. Nie rozumiem Państwa narzekań i wyrzekań, proszę je kierować do ministra edukacji a nie do bibliotek publicznych. To my możemy narzekać, iz nasz resort (kultury i dziedzictwa narodowego) przeznaczył część środków będących w jego dyspozycji na zadania, których beneficjentem końcowym jest biblioteka szkolna.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

poniedziałek 23 cze 2014, 16:56

Nie sądzę, by ktoś z nas kierował pretensje do samych bibliotekarzy bibliotek publicznych. Mija się Pani z rzeczywistością w wielu punktach w kwestii bibliotek szkolnych:
- chętnie dokonujemy zakupów nowości, a do tego prowadzimy zwykle jednoosobowo:
- uproszczoną księgowość, prowadząc rachunkowość i sprawozdawczość finansową
- sprawozdawczość z działalności biblioteki we wszelkich aspektach: dydaktycznych, wychowawczych, współpracy z dydaktykami i innymi gremiami, jak rodzice, inne instytucje
- opracowanie bibliograficzne zbiorów etc, etc.
- uczestniczymy w wielu szkoleniach i staramy się o nowe zbiory w rozmaity sposób, samodzielnie.
Nie wiem o jakich szkoleniach Pani myśli, nie wiem jak można pomyśleć, że nie mamy szkoleń. W tym roku wszyscy nauczyciele u nas mieli ich 5 ogólnych po 8 godzin każde, ja uczestniczyłam dodatkowo w warsztatach 8 godz i 2 dniowej konferencji ogólnopolskiej.

Chętnie opracowujemy nowe zbiory. Jeśli je mamy. JA MAM akurat. Nam nie chodzi o "telefon z publicznej" z zaproszeniem do współpracy, tylko o to, by nas ministerstwo traktowało poważnie włączając do programu, byśmy sami kupili to, co nam potrzebne dla czytelników, by nie było sytuacji kuriozalnej, w której pracownicy publicznych bibliotek są zmuszeni do rzekomej współpracy ze szkolnymi nauczycielami bibliotekarzami.
Rzekomej - bo to sensu nie ma, co ministerstwo wymyśliło, o czym pisało wielu z nas, nie będę się powtarzała.

Powiem tylko, że na konferencji bibliotekarzy szkolnych zabrałam głos wypunktowując dyrektorowi BN kuriozalność tej sytuacji, przyznam, że nie miał sensownych argumentów do poparcia sensu takich działań jakie widzimy.
Biblioteki publiczne spełniają zupełnie inną rolę niż szkolne, a większość z nas rozumie o co tu chodzi w kwestii pominięcia bibliotek szkolnych w tym programie:
chodzi dokładnie o likwidację bibliotek szkolnych, co się już dzieje.

Przy okazji- w "mojej" bibliotece jest masa nowości, dzięki staraniom dyrektora- JEGO WYSZUKIWANIU PO NOCACH CO MOŻE JESZCZE ZAŁATWIĆ, dostaliśmy wiele dobra, w tym nowe zestawy komputerowe do pracowni, w bibliotece mamy komputery dla nauczycieli, dla personelu, rzecz jasna ICIM też. Mamy nowe regały, nowe stoliki, świetne wyposażenie, jak np. pufy dla czytelników.
Mamy darczyńców, mamy świetną Radę Rodziców, która rozumie potrzebę wychowywania przez książkę i multimedia.
Biblioteka ma olbrzymią czytelnię, równie dużą wypożyczalnię. Prowadzę bardzo wiele programów dla uczniów, uczniów z rodzicami. opiekunami. Przez 25 lat prowadziłam bibliotekę sama.

O projektach, jakie musiałam ja i inni dydaktycy opisywać marnując czas na biurokrację nie chce mi się nawet pisać, wiele zostało zrealizowanych. /jak zdobycie sprzętu na plac zabaw, samego ICIM- tego nie rozdawano na ulicy. Trzeba było się starać, szkoły musiały wykonać samodzielnie część prac, jak łącza elektryczne, zabezpieczenie wyposażenia do sprzętu /stoliki, krzesełka/

My nie narzekamy na nudę. My zwracamy uwagę na to, że zapłotkami usiłuje się nas zlikwidować, ignorując nasze zadania, pracę, sens działania. Program ów pomijający biblioteki szkolne wpisuje się w ten trend likwidacji bibliotek szkolnych. My walczymy o nasz byt, oprócz zwracania uwagi na rolę bibliotek szkolnych- taka rzeczywistość.

Kończąc, zawsze współpracowałam z biblioteką publiczną, w dobrej atmosferze, organizowałam wycieczki do biblioteki publicznej. Kiedy likwidowano filię publicznej na moim osiedlu, poszłam podpisywać listę poparcia z argumentami o celowości istnienia b. publicznej....
Czy ktokolwiek z publicznej przyszedłby coś podpisywać w obronie mojego miejsca pracy...wątpię.
Czy ja ponownie poszłabym teraz podpisywać takową listę też wątpię...
Czemu służy:
- unikanie ze strony MENiS zaangażowania się w sprawy szkolnych bibliotek?
- dążenie poprzedniego ministerstwa/ministerek i ich urzędników do łączenia nas .. "dla dobra społeczeństwa lokalnego" z publicznymi?
- dążenie do przekształcenia szkolnych nota bene w publiczne: otwarcie w świątek, piątek, ferie, wakacje etc..
ignorując zadania INNE szkolnych bibliotek?
- żądając "wyjścia do społeczeństwa.." ..., ignorując to, że mamy zadania, które wypełniamy w cyklu edukacyjnym, a publiczne biblioteki spełniają zupełnie inne zadania- chce się z nas zrobić na raz jedno i drugie/ a cel jeden: likwidacja
- czemu służyły zakusy ministerstwa Boniego, z pamiętnym zapisem, który umożliwiał likwidację szkolnych bibliotek na rzecz publicznych?

To retoryczne pytania.

W tym roku ja prowadziłam samodzielnie: 2 akcje całoroczne z zajęciami co miesiąc w klasach /np.: akcja BN Czytam sobie/, 4 imprezy kilkudniowe, 1 tygodniowa / Dni bibl/, 2 imprezy dwudniowe dla klas 0-3, kilka konkursów z zabawami / rozwiązywanie labiryntów, zabawy w królewny i książęta itp., Zabawy z Reksiem: multimedia, rozgrywki, czytanie /
Ja z kolei sądzę, że wielu pracowników publicznych bibliotek nie ma pojęcia, jak wiele robimy, z całym szacunkiem.
Do dziś od roku dzwoni do mnie co jakiś czas koleżanka z publicznej, która przeszła do szkolnej, zbulwersowana zadaniami szkolnej..., czasem chce się kłócić z dyrekcją o np. ilość zajęć lekcyjnych.. Ja ich przeprowadziłam w tym tylko roku szkolnym 48. Średnią wypożyczeń dziennie mam 56. 440 uczniów i ja sama.

Szanujmy się wzajemnie, mamy inne zadania, inne potrzeby, dobrze byłoby gdyby decydenci to pojmowali, ale jak widać to zbyt dla nich zawiłe...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 cze 2014, 19:21 przez Aqa, łącznie zmieniany 1 raz.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

poniedziałek 23 cze 2014, 17:40

Aqa już napisała wszystko a ja pod jej słowami się podpisuję. Pracowałam w publicznej, mam bardzo dobry kontakt z koleżankami z publicznej i pedagogicznej, każda biblioteka jest potrzebna do realizacji swoich zadań, a każda/y z nas wie jak pracujemy i na tym Forum nie będziemy sobie udowadniać kto i co robi, kto więcej czy lepiej.
Szkoda, że każda biblioteka w Polsce podlega pod inne ministerstwo a o finansach niektórych bibliotek decydują OP, szkoda, że Krajowa Rada Biblioteczna, w której składzie są przedstawiciele wszystkich bibliotek w Polsce nie walczy o wszystkie biblioteki i bibliotekarzy w Polsce, a nade wszystko o ujednolicenie przepisów, konsolidację środowiska i spójną działalność na rzecz czytelników i czytelnictwa. Mam nadzieję, że polityka w zakresie pracy i finansowania bibliotek, fundowana przez naszych ministrów, choć trudna do zrozumienia nie skłóci środowiska bibliotekarzy.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

poniedziałek 23 cze 2014, 18:26

krakowianka pisze: To my możemy narzekać, iz nasz resort (kultury i dziedzictwa narodowego) przeznaczył część środków będących w jego dyspozycji na zadania, których beneficjentem końcowym jest biblioteka szkolna.
Szanowna koleżanko problem w tym, ze jest to narodowy program a nie resortowy. I ten narodowy program pomija cześć narodu jakim są uczniowie. Pomija ważny etap rozwoju czytelnictwa. Część tych funduszy nalezą się bibliotekom szkolnym bez żadnej łaski jednego z resortów. Nie naszą jest winą, ze ów resort nie potrafił sie dogadac z innym resortem (moze nie chciał) a teraz wyczynia jakies wygibasy bez ładu i składu.

ania
Posty: 9
Rejestracja: piątek 22 gru 2006, 10:53

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

czwartek 17 lip 2014, 16:49

Witam ja zetknęłam się z projektem w maju ale po przeczytaniu regulaminu postanowilam się nie pchać w to. Po piwsze nie spodobało mi sie to że książki mogą być depozytem albo mam odsyłać dzieci do biblioteki publicznj. Jednak udzial w programie został mi narzucony przez dyrekcję podpisala umowe z biblioteka publiczna, mialam przygotować liste interesujących mnie tytułów (w porządku alfabetycznym) i tyle na razie czekamy na decyzje czy nasza biblioteka publiczna zalapie sie do programu. Szczegóły poznam we wrześniu. Na dziś wiem że książ bedą naszym depozytem. A poza tym trzeba nawiązać współprace z publiczną. U nas to jakieś 5 akcji - reszta we wrześniu

Gabba
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 22:47

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

czwartek 07 sie 2014, 18:52

Mam do biblioteki publicznej wiele uwag, przynajmniej tej mojej, w 40 tys. mieście. Wiem, że wiele bibliotek publicznych prowadzi piękną działalność, lubię śledzić strony ich www. Ta moja - niestety nie. Gdy się pojawiam tam - zawsze słyszę, jak mam dobrze, bo mam wakacje. Nic ponadto. Wiele rzeczy mnie tam razi, ale ostatnio - jedna, taka podstawowa. W bibliotece publicznej nie naprawiają książek i nie wymieniają okładek. Poczytne tytuły są obszarpane, rozsypują się. I bierze mnie obrzydzenie, gdy muszę dotknąć okładki. Podejrzewam, że ten brak szacunku do książek wynika z ich nadmiaru. Tyle ich mają... Jak się zniszczą - kupi się nowe! My z koleżanką naprawiamy każdą książkę, często wymieniamy okładki - od razu dzieciaki sięgają po taką "nową" książkę, nawet zdrapujemy brud z grzbietów.
Z życia bibliotekarskiego wzięte:
Wymieniamy okładki to musiał być czerwiec, przy zwrotach na wakacje często przeprowadzamy wymianę okładek na większą skalę. Na biurku urósł już stosik książek z wymienionymi okładkami. Wchodzi dyrekcja: - OOO! Nowe książki!!!!

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: 3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publ

czwartek 30 paź 2014, 10:11

Minęło już trochę czasu, kilka rzeczy się wyjaśniło. W związku z tym mam kilka wątpliwości i mam nadzieję, że pomożecie mi je rozwikłać. Na początek zastanawiam się w jaki sposób będziecie rejestrować książki otrzymane od MBP? Zakładacie nową księgę w molu? A może powrót do kart książek? Ja mam dziś dostać część zamówienia, dlatego jest to realny problem.

Pozdrawiam!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 178 gości