Ewelina
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 10:22

Problem ze skontrum w MOLu!

poniedziałek 18 sie 2014, 10:30

Jesteśmy w trakcie skontrum w MOLu i podczas odhaczania książki, którą bierzemy z półki okazuje się (czasami), że wyskakuje taka informacja : w bieżącym raporcie skontrum, w danej księdze inwentarzowej nie ma numeru zasobu o kodzie kreskowym....". Sprawdziłyśmy: książka jest w księdze inwentarzowej, nie ma jej na koncie żaden czytelnik, więc nie wiemy co jest grane?! Czy spotkał się ktoś z Was z takim problemem?

Mat
Posty: 129
Rejestracja: czwartek 04 maja 2006, 13:19
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

poniedziałek 18 sie 2014, 13:31

a sprawdzałyście czy kod kreskowy jest dobrze wpisany w księdze inwentarzowej?
zdarza się że czytnik źle czyta kod :(

pozdarwiam

Ewelina
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 10:22

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

poniedziałek 18 sie 2014, 13:55

Wszystko sprawdzałyśmy, jak nie byłyśmy pewne kodu kreskowego to sprawdzałyśmy wg. numeru inwentarzowego.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

wtorek 19 sie 2014, 19:46

Kiedy 2 lata temu robiłam skontrum w MOL-u, tez mam kody kreskowe, był taki myk, że trzeba było ręcznie przełączać się między księgami, ponieważ MOL odczytywał tylko książki z danej księgi. Zgłosiłam problem i mam nadzieję, że to już poprawiono, ale nie wiem jakie wersji MOL-a używasz i czy faktycznie już problem został naprawiony.

Ewelina
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 10:22

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

środa 20 sie 2014, 09:42

Właśnie problem polega na tym, że wszystkie możliwości sprawdzałyśmy, przechodziłyśmy z księgi broszur do księgi głównej, nr inwentarzowe są bezbłędne, bo w księdze inwentarzowej istnieją- bo za każdym razem sprawdzamy. Dostałam info z serwisu MOLa, że w przypadku takiego komunikatu książka została już inwentaryzowana tylko, że to jest niemożliwe, bo przecież bierzemy każdą książkę po kolei z półki. Jest też możliwosć, że książka nie została objęta skontrum, tylko pytanie- dlaczego, skoro istnieje w księdze inwentarzowej?
To jest moje drugie skontrum, pierwsze było bezproblemowe.
Pan z serwisu zasugerował też, żeby te ksiązki uznać za zinwetaryzowane. Przyznam się, że z obawą, ale tak robimy, po zakończeniu skontrum zobaczymy co z tego wyjdzie...Dziękuję za podpowiedzi.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

środa 20 sie 2014, 20:47

A jeszcze przyszło mi do głowy, czy może są to zdublowane numery? Chociaż jak piszesz przy pierwszym skontrum nie było problemów to być może jest to pokłosie własnie tego pierwszego skontrum..., jednak jeżeli książka faktycznie jest na półce to jest to najważniejsze.

czajola
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 11:35

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

piątek 05 wrz 2014, 17:55

Kochani forumowicze!
Mam inny problem ze skontrum w MOLu:
skontrum robię po raz pierwszy w MOLu, więc rozumiecie, niezły stres. Przygotowując się do skontrum wydrukowałam sobie listy zaległości (książek niezwróconych) uczniów i nauczycieli (nie wiem, czy słusznie, acz nie zaszkodzi). Chciałam je potraktować jako że SĄ w bibliotece, że nie ubytki. I dzisiaj pełna napięcia/zestresowana chciałam je w MOLu odhaczyć. Wpisywałam numery tych 'u czytelnika', jednak program nie pokazywał mi tego potwierdzającego/sprawdzającego komunikatu, co to za książka, pomimo, iż dałam "z potwierdzeniem". Wygladało tak, jakby nie reagował na wpisywane numery.
I teraz nie wiem, czy ja to dobrze zaczęłam czy jakaś usterka w programie.
A w ogóle to gdyby znalazła się dobra dusza i podpowiedziała mi krok po kroku, co, jak i kiedy ma robić taki laik skontrumowy, żeby nie błądzić to będę bardzo wdzięczna. Czytałam wpisy forumowiczów, ale nie znalazłam tam podpowiedzi na podstawowe pytania.
w życiu piękne są tylko chwile

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

piątek 05 wrz 2014, 20:13

Oo, Czajola wróciła na forum :), co cieszy :) Nie mogę się mądrzyć w kwestii twojego pytania- bo ty masz czytniki kart i bazę obejmującą wypożyczanie za pomocą czytników, czyli elektroniczne zapisy wypożyczeń. Ja mam papierowe wypożyczanie do komputerowej bazy MOL... niestety.
W moim przypadku skontrum było proste: wklepanie tego, co na półkach, potem wklepanie tego, co u czytelnika jako istniejące na miejscu, zostało to, czego trzeba szukać w zbiorach jako pominięte- był wykaz takich zbiorów. W tym przypadku krok po kroku wyszukuje się odpowiednie zbiory pominięte i wklepuje. Zostaje to, czego nie ma.

Mario, czy ty nie robiłaś skontrum czasem przy pełnej komputeryzacji z bazą elektroniczną czytelników? Trzeba by jakoś pomóc Czajoli..

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

piątek 05 wrz 2014, 20:21

Skontrum w MOLu polega na tym, że kiedy je zaczynasz musisz wygenerować tzw raport, książki które powinny być w bibliotece, czyli wszystkie poza ubytkami i na kontach czytelniczych, stają się na czas skontrum jakby nieobecne, a klikając na książkę powodujesz jakby jej powrót do zbiorów, w rezultacie te które pozostaną "nieodklikane" są brakami, przy pierwszym skontrum będziesz miała same braki względne, dopiero przy kolejnym pojawia się bezwzględne. Kiedy klikasz na numery książek, które masz u czytelników nic się nie dzieje, ponieważ książki te w momencie generowania raportu były u czytelników i program przenosi je do zbiorów automatycznie jako obecne. Starałam się napisać najprościej jak się dało :), w razie wątpliwości pytaj.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

piątek 05 wrz 2014, 20:22

Pisałyśmy równocześnie :)

czajola
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 11:35

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

niedziela 07 wrz 2014, 17:16

Do Aqa:
nie mam kodów kreskowych a tym samym i czytnika. Wypożyczam komputerowo, ale skontrum w MOLu robię pierwszy raz i mam obawy.
A w ogóle to dzięki za odpowiedzi.
w życiu piękne są tylko chwile

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Problem ze skontrum w MOLu!

niedziela 07 wrz 2014, 19:52

Posiadanie kodów i czytnika ułatwia skontrum,przyspiesza je i minimalizuje możliwość popełnienia błędów. Skoro masz księgozbiór w MOL-u to rób skontrum w MOL-u, znaczy komisja niech robi. Nie wiem jak to wygląda u Ciebie od strony organizacyjnej, ale znacznie ułatwia pracę zamknięta biblioteka i komisja do pomocy obowiązkowo, plus chętni starsi uczniowie. W razie pytań jestem do dyspozycji :).

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], madzi i 180 gości