Jadwiga_11
Posty: 28
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 11:26

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 01 wrz 2017, 10:45

wichrowe wzgórze pisze:Czy mogę przekazać komplet podręczników dla kl. III uczennicy, która zmieniła szkołę, na prośbę tejże dyrekcji ? Proszę o odpowiedź :)
Nie możesz :( !
Jedyna możliwość, to uznanie tych książek za zagubione i wpłacenie za nie do kasy szkoły, ale chyba nie o to chodzi.
Obowiązek zapewnienia podręczników spoczywa na szkole do której uczeń uczęszcza. Inne rozwiązania są nieformalne.

wichrowe wzgórze
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 12:31

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 01 wrz 2017, 11:58

Bardzo dziekuję za odpowiedź. Okazało się, że szkoła do której przeszedł uczeń, jest na etapie "tworzenia" po wygasającym gimnazjumym. Przesyłam list z ministerstwa

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół,

w związku z dodatkową dystrybucją brakujących podręczników do klasy 3, których zapotrzebowanie wynikało z ankiety, w czerwcu br. powstała lista dystrybucyjna.

Lista dystrybucyjna jest zamknięta i Poczta Polska rozwiezie do końca sierpnia podręczniki wyłącznie do szkół, które są na liście dystrybucyjnej. Pozostałe szkoły, brakujące pojedyncze podręczniki mogą zamawiać poprzez zamówienia uzupełniające.

W części szkół podstawowych w wyniku przekształceń klasy 1-3 przenoszone są z jednych szkół do innych. Uczniowie, którzy będą od nowego roku szkolnego uczęszczać do innych szkół (budynków szkół) niż dotychczas powinni być wyposażeni w podręczniki. Podręczniki te powinny być przekazane szkole, do której uczniowie będą uczęszczać od września br.

Niedopuszczalna jest sytuacja, że w szkole, w której uczniowie uczyli się dotychczas pozostają podręczniki przeznaczone dla ich etapu edukacji a szkoła, do której uczniowie przechodzą zamawia dla nich podręczniki w zamówieniu uzupełniającym.

Zamówienie uzupełniające służy jedynie do uzupełniania jednostkowych braków podręczników wynikających ze zniszczenia lub niewielkiej różnicy w stanie liczby uczniów w klasie.

Bardzo prosimy Państwa o zadbanie o sprawny przepływ podręczników w myśl zasady, że „podręcznik idzie za uczniem”. Ważne jest, aby podręczniki dla uczniów przychodzących do Państwa z innych szkół pozyskiwali Państwo z tychże szkół. Dyrektorzy szkół, z których uczniowie przechodzą do innych szkół powinni zadbać o to, aby podręczniki zostały przekazane do szkół, do których uczniowie przechodzą.

Prosimy więc o porozumiewanie się szkół między sobą w tej sprawie. Liczymy na sprawne i płynne przekazywanie podręczników pomiędzy Państwa szkołami.

Kuratorzy Oświaty zostali poinformowani przez MEN w powyższej sprawie. W razie problemów prosimy o kontakt z właściwymi Kuratoriami Oświaty.

Z poważaniem



Zespół ds. koordynowania działań związanych

ze zleceniem opracowania i wydania podręcznika przez MEN

laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 01 wrz 2017, 14:00

Czym właściwie się różnią te podręczniki dotacyjne od menowskich i które są które?

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 01 wrz 2017, 14:04

Jeżeli jeszcze nie wiesz, to znaczy, że nie musisz. To ma wiedzieć dyrektor, u mnie wice.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 01 wrz 2017, 22:13

Podręczniki " MEN owskie - to podręczniki wydawane przez MEN dla klas 1-3, wysyłane do szkół bezpłatnie, bez faktur.
Podręczniki dotacyjne- to te, które szkoła kupuje w ramach otrzymanych na nie dotacji.
Podręczniki z MEN mamy jeszcze w klasach: 2-3, w większości szkół. Szkoły mogły zrezygnować z zamawiania "menowskich", ale nie otrzymywały już na inne żadnej dotacji- mogła je sfinansować gmina, jeśli miała takie życzenie.
Podręczniki dotacyjne są rozliczane co do grosza- w księgowości, a MEN owskie po prostu są, rejestrowane w księgach broszur i podręczników- nie w księgowości.

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 02 wrz 2017, 10:44

Hm wszystkie podręczniki są wpisywane do księgi podręczników ! zarówno te MEN owskie jak i dotacyjne :-)))))

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 02 wrz 2017, 17:06

Wszystkie są wpisywane do księgi broszur i podr., acz nieco w inny sposób i inaczej rozliczane. Menowskie mogły być przyjmowane z większej ilości. tak, jak na zamówieniu ze szkoły, dotacyjne w żadnym wypadku- zwykle /OP decyduje / liczba uczniów w danej klasie + 1 egz. dodatkowy na klasę. Menowskie- nie były rozliczane w księgowości, dotacyjne są skrupulatnie co do sztuki.

laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 02 wrz 2017, 20:34

Do tej pory w szkole było tylko gimnazjum. Od września będą klasy 0-1 i 4 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 gimnazjum. Mam do wpisania podręczniki dla 3 klasy gimnazjum i wspomniane 0-1 i 4 podstawówki. Powiedzcie mi, co i w jakiej kolejności wpisywać, od czego zacząć? Dotychczas z podręcznikami sytuacja była prosta, teraz nieco się komplikuje. Dodam jeszcze, że w bibliotece jest jeden etat.

Bibelotka
Posty: 6
Rejestracja: piątek 25 sie 2017, 13:17

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 03 wrz 2017, 20:25

Kochani mam pytanie, kto zajmuje się u was domawianiem podręczników, gdy okaże się, że w klasach przybyło uczniów? Dyrekcja scedowała już na mnie niemalże wszystko w temacie podręczników... zamawianie, kontakt z przedstawicielami handlowymi wydawnictw...mam już dość i nie wiem czy wytrzymam jeszcze dekadę z podręcznikami w tle...

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 03 wrz 2017, 20:42

Od ubiegłego roku ja - nauczyciel bibliotekarz się tym zajmuję. Sama wypełniam wnioski dotacyjne, zamawiam podręczniki, potem robię aktualizację, domawiam brakujące egz., a nadwyżki odsyłam. Czasami w nocy się budzę i zastanawiam się, czy wszystko dobrze policzyłam. No a na końcu jeszcze się tłumaczę całemu światu, dlaczego podręczniki nie są gotowe wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. W styczniu jeszcze dotację muszę rozliczyć. Nie mam czasu na napisanie planu pracy biblioteki, właściwie to jestem już zmęczona i zniechęcona.

Bibelotka
Posty: 6
Rejestracja: piątek 25 sie 2017, 13:17

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 03 wrz 2017, 20:49

Mam dokładnie to samo. Na moich barkach spoczywa jeszcze protokołowanie posiedzeń rady pedagogicznej. Generalnie cały zeszły tydzień siedziałam po godzinach i zajmowałam się książkami, odpierając co chwilę ataki przedmiotowców, którzy najchętniej wypożyczyliby sobie podręczniki już w lipcu... W dodatku cała VII klasa jest spóźniona z dostawami, a część podręczników z IV jeszcze niewpisana... Nadchodzący tydzień będzie szalenie pracowity, ale wiecie co? Powoli odpuszczam i nie zamierzam zostawać w szkole ani minuty dłużej.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 04 wrz 2017, 07:17

Ja nie dostałam jeszcze całej szóstej, a 4 i 7 mam tylko fragmentarycznie. Bardzo lubię swoją pracę, ale szał podręcznikowy powoduje, że przestaję rozumieć o co w tym wszystkim już chodzi. Dyrekcji nie interesuje, co planuję na ten rok w bibliotece, tylko czy podręczniki będą na czas.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 04 wrz 2017, 13:21

Bibelotko, wysłałam Ci wiadomość na skrzynkę pocztową. Proszę odbierz i doradź.

Amelia
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 05 paź 2014, 14:57

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 04 wrz 2017, 17:13

Powiedzmy sobie szczerze, każdego dyrektora/rkę interesuje to, aby podręczniki zostały przekazane uczniom. Nasza praca teraz w erze podręcznikowej, jak ją nazwała tutaj koleżanka, polega na przenoszeniu pudeł z książkami, przeliczaniu podręczników, ewidencji i to na przedwczoraj. Pod ogromną presją czasu.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 04 wrz 2017, 17:14

Bliska wariacji, w pracy od 28go VIII po 6-7 godzin dziennie,
- podzieliłam z paczek na tytuły, policzyłam i ułożyłam dziesiątkami /łatwiej sprawdzić/- 2,5 dnia! dzięki pomocy koleżanek
- oddzieliłam ćwiczeniówki, podzieliłam na poziomy klas, ułożyłam tytułami, klasami
- od czwartku, 30go VIII, wpisywane tytuły po 10 mniej na poziom klasy- bo można przyjąć tyle, ilu uczniów będzie 4go IX
- dziś, 4 IX, od 7.30- do 10ej, wpisałam kolejne tytuły minus 10 ...-nie znając jeszcze
-nadal 4 IX- po otrzymaniu list klas i zgłoszeniu ilości uczniów w każdej z 1-7 klas, dopisałam odpowiednie ilosci KAŻDEGO WPISANEGO WCZEŚNIEJ tytułu
... mimo pomocy 4-5 osób, niemal cały czas, mam:
a/ wpisane niemal wszystko co mam do klasy 1- 9 podręczników /brak 1 tytułu/ + rozdzielone i policzone ćwiczeniówki PO 9 NA KAŻDEGO UCZNIA!
b/ policzone i rozdzielone tytułami świczenia do kl 3 /pakiety/ i kl. 2
c/ wpisane /do wydania/ po 3 tytuły dla kl. 4
d/ wpisane /j.w./ po 3 tytuły do kl. 6
e/ wpisane /j.w./ po 3 tytuły dla 7 kl
... reszta czeka
-Wzięłam karty do domu klas 4-7, do aktualizacji /nie mam komputerowo wypoż./
- koleżanka wzięła karty klas 1-3.
Gdyby nie pomoc, codzienna, tych koleżanek, dostałabym wariacji na bank- a tak jestem na granicy.
Czekam na kolejną paletę, brak kilku tytułów, Jutro i pojutrze rozdaję to, co mam, klasy umówione co 25- 30 minut przez 7 godzin zegarowych- nic nie wpiszę jutro, podobnie na pojutrze.
W międzyczasie dziś- pielgrzymki n-li do wypozyczenia /NIE POMOCY/ podr. "bo muszą z czegoś uczyć", masa głupich pytań o gratisy /czemu nie ma/, kilku uczniów dłużników

MAM DOŚĆ, NA DZIEŃ DOBRY. KOMPLETNIE WYSIADŁ MI KRĘGOSŁUP! Niemal płaczę na ból czegoś, czego dotąd nie znałam.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Arlecik, Google [Bot] i 305 gości