Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lut 2018, 11:25

Jestem za...

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lut 2018, 12:19

Ja zubytkowałam tylko podręczniki MEN-owskie, bo zgodnie z komunikatem na stronie KO decyzja, co z nimi zrobić należała do dyrektorów szkół. Podręczniki dotacyjne zalegają mi na zapleczu, a dyrekcja się mnie pyta, co my z nimi mamy zrobić...

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lut 2018, 13:42

Według mnie - ubytkować. Co z tego, że z dotacji celowej. Są przeznaczone na trzy lata, więc po co trzymać śmieci. Chyba, że jest jakaś nowa ustawa na ten temat (wszystko możliwe :twisted: )

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lut 2018, 15:37

Wydaje mi się, że ten obowiązek przechowywania wynika z innych niż ustawy/rozporządzenia podręcznikowe przepisów, ale nie dowiedziałam się na razie jakich ... Szkolenie prowadziła pani "radca prawna", która "zajmuje się problematyką podręczników w naszym regionie i współpracuje w tej sprawie z MEN".
Z innych rewelacji : dowiedziałam się, że o spisaniu podręczników nie decyduje dyr. tylko OP, bo on występuje o dotację i książki stanowią jego własność. Na mój argument, że przecież cała szkoła z wyposażeniem jest taką własnością usłyszałam, że "podręczniki to jest inna własność niż cała reszta i o spisaniu krzesła może decydować dyr. a o książce z dotacji już nie" ( :shock: ). Mam nadzieję, że okaże się to jedną wielką bzdurą ...

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lut 2018, 15:51

W takim razie ci, którzy już zubytkowali stare podręczniki i przekazali na makulaturę mogą mieć problem - m.in. ja :(

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lut 2018, 18:16

Problem to będą miały "organki prowadzące", jak im nagle wszyscy bibliotekarze odejdą z pracy.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lut 2018, 18:57

Biblus pisze:którzy już zubytkowali stare podręczniki i przekazali na makulaturę mogą mieć problem
Jakiż to niby problem?
W tym i przyszłym roku następna partia 2 i 3 klas ( u mnie po 190 egz. każdej części, bo po 10 zostawiam). Potem lecą 5, 6 i dalej te nowe. Nasze tysiące z klas 1 i 4 są ubytkowane i za pokwitowaniem sprzedane na makulaturę. Natomiast mamy zostawić przez pięć lat tabelki z klas z wypożyczonymi podręcznikami.

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 05 mar 2018, 13:45

Mam pytanie dotyczące oczywiście podręczników. Czy ktoś tworzył procedurę ubytkowania podręczników? Jeśli tak, to proszę podajcie co uwzględniliście w tej procedurze.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 05 mar 2018, 19:17

A ktoś nakazał tworzyć taką procedurę? Wszystko możliwe, to i procedury do procedur. Powinno się je odpisywać protokołem, normalnym jak to protokół ubytów, w którym wymienia się numery do usunięcia, podaje wartość i określa przyczynę. Przyczyny są różne: zniszczone przez uczniów /uczniowie, zgodnie z przepisami MEN...i zarządzeniem dyrekcji placówki , zapłacili na konto szkoły odpowiednie kwoty/, nieaktualne.
Jedna sprawa- spisać je, druga - ubytkować. Zniszczone przez uczniów- sprawa jasna, nie nadają się do dalszego użytku, ale nieaktualne już inaczej, to dyrektor podejmuje decyzję co zrobić, jeśli komuś podpisał "na makulaturę" /a innej drogi ubytkowania nie ma, co zostało nabyte z funduszy takich czy innych, musi być "na makulaturę" odesłane, nawet jak to się nie opłaca/ - to nie zastanawiałabym się nad tym, że to zrobiłam. Po to DYREKTOR jest dyrektorem by odpowiedzialność ponosił.
Za wiele bierzemy na barki.

To moje biurko pod koniec pracy :(, do 15ej "obrobiłam" 2 takie sterty, ale po 15ej do 16ej pojawiła się kolejna ... już zrezygnowana odpuściłam. Do tego normalne w miarę /klasy wchodzą z wych. co chwila, to jak ma być normalnie?/ wypożyczenia, inne sprawy codzienne, jak współorganizacja konkursu i imprezy. Dziś 225 wypożyczeń, ja sama, podręczników z tego- 190 coś tam, nie wpisałam ok. 30 innych wypożyczeń bo zwyczajnie ... zrezygnowana siadłam na .. wiecie czym.
Chciałabym, by ten... /ja juz Redakcjo, używam wielu słów uważanych za niecenzuralne, jeszcze nie publicznie/.. kto wpadł na pomysł podręczników w bibliotekach, by się podlizać wyborcom, siadł na .. wiecie czym, RAZ w bibliotece I TO OBROBIŁ! jeden raz.
Pogadałam sobie, bo wróciłam do domu w furii. Ja mam dość tej pracy.
Załączniki
wymiana p.jpg
wymiana p.jpg (149.04 KiB) Przejrzano 5727 razy

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 05 mar 2018, 20:49

Aqa
Ja miałam także takie sterty książek na biurku. Teraz jest trochę lepiej po jesteśmy we dwie. No ...... ale procedury różne trzeba tworzyć (oczywiście polecenie z "góry") i bez nich nie mogę najnormalniej w świecie ubytkować nieaktualnych podręczników :twisted: Czasami to człowiek ma wszystkiego dość!!!! Niestety emerytura jeszcze nie dla mnie :cry:

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 05 mar 2018, 22:04

Dlaczego procedury! To rozporządzenie o ewidencji zbiorów w bibliotece nie uwzględnia podręczników?

as66
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 17 kwie 2018, 21:59

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH - PROSTE ZLICZENIE PODRĘCZNIKÓW

czwartek 19 kwie 2018, 01:02

W ubiegłych latach mieliśmy w szkole problem z wyliczeniem egzemplarzy podręczników, które należy zamówić.
Istnienie kilku grup zaawansowania językowego, używanie tego samego podręcznika na dwóch różnych poziomach edukacji, uczenie tego samego przedmiotu przez kilku nauczycieli, dochodzenie i odchodzenie uczniów, stanowiło trudność w określeniu liczby podręczników.
W tym roku sprawa podania liczby sztuk została scedowana na nauczycieli przedmiotów, a do biblioteki należy jedynie wyliczenie końcowe i zestawienie zamówienia.

Gdyby kto potrzebował pomocy w stworzeniu takiego zestawienia (on-line) służę pomocą.

Przygotowane są 2 metody:
1. nauczyciel, wyznaczony do zamówienia danego poziomu/przedmiotu podręczników, opisuje i zamawia podręczniki poprzez osobisty formularz on-line (formularze google), a tabela excel zbiera wyniki; następnie wystarczy dodać kilka kolumn, wstawić prosty algorytm, sformatować, a zamówienia do wszystkich wydawców są gotowe;
2. nauczyciele w/w uzupełniają gotową tabelę on-line (wstawiając tytuł podręcznika, przedmiot, ISBN, liczbę sztuk, kto zamówił, wydawnictwo), bibliotekarz wstawia stan podręczników w bibliotece, a tabela wylicza liczby egzemplarzy dla każdego tytułu w zamówieniach do każdego wydawnictwa z osobna.
W przypadku wstawienia ceny podręczników (co jest niestety problematyczne - obecnie ceny są nieznane) wyliczy także wartość całego zamówienia.

Osoby zainteresowane pomocą mogą pisać na priv.
Istnieje możliwość otrzymania linku do formularza przykładowego lub formularza spersonifikowanego.
Wówczas, potrzeba będzie podać nazwy wydawnictw w których zamawia się podręczniki, listę przedmiotów i liczbę poziomów edukacji.
Do metody 2, można podać liczbę klas równoległych (a, b, c, d...) oraz maksymalną liczbę tytułów podręczników.

Link do przykładowego formularza zamówienia (wer. 2). Można go wypróbować wstawiając własne fikcyjne dane.
Ostatnio zmieniony czwartek 24 maja 2018, 22:07 przez as66, łącznie zmieniany 1 raz.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 21 maja 2018, 12:59

Do którego czerwca macie termin zwrotu podręczników do biblioteki szkolnej?
U nas w szkole jest 30 oddziałów.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 21 maja 2018, 13:20

U mnie będą oddawać zaraz po zielonych szkołach, 11-13 czerwca. Mamy 29 oddziałów. A oddawanie książek wypożyczonych jest do końca maja.

as66
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 17 kwie 2018, 21:59

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 21 maja 2018, 17:28

@Beata8:
U nas nie mamy terminu dla podręczników wyznaczonego w regulaminie (klas jest 26).
Zwyczajowo, z biblioteką należy rozliczyć się z przedostatnim tygodniem roku szkolnego.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 167 gości