Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 12:53

Czyli co, trzeba 5 lat trzymać podręczniki? nie można zubytkować wcześniej, jeśli nie są już używane, bo nieaktualne?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 13:23

Pierwszy raz słyszę by nieaktualne podręczniki trzymać przez 5 lat.

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 15:02

Dorota79 pisze:Czyli co, trzeba 5 lat trzymać podręczniki? nie można zubytkować wcześniej, jeśli nie są już używane, bo nieaktualne?
u nas (lubelskie) niestety tak,
ale nigdzie się nie dowiedzialam, na jakiej podstawie taki termin- jakis radca powiedział, jakies wytyczne byly
ponoc ministerialne

w każdym razie zubytkować mogę, wyrzucić nie - kupa radości jednym słowem

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 15:08

Anna pisze:Pierwszy raz słyszę by nieaktualne podręczniki trzymać przez 5 lat.
ja o tym pierwszy raz uslyszałam rok temu - dla mnie też to bzdura, ale nie będę się kopać z koniem
w tym roku nie zamierzam nawet ubytkować byłych kl.V i II gimnazjum skoro i tak muszę je trzymać u siebie.
SPiszę tylko kl. II sp - bo te akurat wyrzucić mogę.

Nie pytajcie mnie, dlaczego te można, a tamtych nie - "bo tak"

as66
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 17 kwie 2018, 21:59

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 17:02

aan pisze:Tak naprawdę, to podręczniki nie są na trzy lata użytkowania, a co najmniej na trzy lata
Jak najbardziej.
Jednak istotą 3-letniego okresu używania podręcznika nie jest liczba podręczników w bibliotece po owych 3 latach, ale podanie właściwej liczby podręczników dotacyjnych na kolejny rok szkolny.
Podanie zbyt dużej liczby wiąże się z odsyłaniem/opłatą z innego funduszu, za mało - też problemy...
Nam dyrekcja nakazała wykorzystanie wszystkich środków z dotacji celowej.

To, czy zostaną w bibliotece podręczniki w dobrym stanie po 3 latach użytkowania, jest inną kwestią.

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 18:28

as66 pisze:
aan pisze:Tak naprawdę, to podręczniki nie są na trzy lata użytkowania, a co najmniej na trzy lata
Jak najbardziej.
Jednak istotą 3-letniego okresu używania podręcznika nie jest liczba podręczników w bibliotece po owych 3 latach, ale podanie właściwej liczby podręczników dotacyjnych na kolejny rok szkolny.
właściwą liczbą jest różnica między ilością posiadanych już przez szkołę kompletów podręczników a prognozowaną liczbą uczniów + po jednym rezerwowym komplecie na oddział - jeśli będzie dzieci mniej, to nic nie dokupujesz, jeśli więcej to dokupujesz o tyle więcej, o ile wiecej ma być uczniów.
Wiadomo, że w marcu/ kwietniu nie przewidzisz dokładnej liczby dzieci, bo przez wakacje może Ci przybyć/ubyć kilkoro. Dlatego niestety występuje konieczność odeslania lub dokupienia kompletów ...
Podanie zbyt dużej liczby wiąże się z odsyłaniem/opłatą z innego funduszu, za mało - też problemy...
Nam dyrekcja nakazała wykorzystanie wszystkich środków z dotacji celowej.
IMHO lepiej odesłać niz płacić za zbędne komplety podręczników, a dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce (zbiory zadań, atlasy)

Teoretycznie nikt nie może przebierać, ale tak praktycznie: kto, kiedy i w jaki sposób posortuje i porozdziela podręczniki wypożyczone na rok, od na 2 lata
Nie wiem, jak się w Waszej szkole ewidencjonuje wypożyczanie podręczników - ja wypożyczam w Molu i widzę na karcie książki ile lat był w użytkowaniu to raz, a dwa- wypożyczając podręczniki uczniowie przy mnie je podpisują , więc też wystarczy zajrzeć za okładkę i widać ile razy był u czytelnika.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 19:04

Przecież nikt nie będzie sprawdzał czy dany egzemplarz był wypożyczony 1 raz czy 3. Wystarczy wyliczyć ile musi zostać (w moim przypadku to tak na oko w 4 klasach będzie z 10 egzemplarzy w 7 trochę więcej i spisać odpowiednia liczbę zostawiając te najlepsze. Przecież bzdurą byłoby wyrzucenie jeszcze w miarę dobrego podręcznika bo był wypożyczony 3 razy. Gorzej, że ten cyrk będzie przechodził na kolejne lata. Znowu musisz pamiętać ile zostawiłaś na 3 rok wypożyczania a ile na 2, które są pierwszy rok a ile z tych nowo kupionych jednak nie było wypożyczonych, i ile w związku z tym możesz zamówić. To nas doprowadzi do obłędu. Kompletnie sobie tego nie wyobrażam.
Ja nie wypożyczam w programie, nie wypisuję kart dla podręczników bo szkoda druków i czasu. Teoretycznie mają podpisać w praktyce jest różnie. Nauczyciele mają tego dopilnować ale..Przy mnie nie mają jak podpisać. Przychodzi cała klasa, każdy dostaje podręczniki i idą do klasy. Mieliby na podłodze w korytarzu podpisywać? Ja podpisuję tylko klasom 1-3.
Ciekawa jestem czy na ten pomysł pozostawienia podręczników 5 lat jest jakieś rozporządzenie, podstawa w prawie. Ja w tym roku spisałam podręczniki nieaktualne, w protokole podałam, że przekazuję na makulaturę. OP wyraził zgodę i tyle. Niby gdzie to trzymać i po co. Ja nie mam miejsca na obecnie używane. W wakacje zawaliły mi się półki w jednej z szaf i czekam na naprawę. Szkoły nie stać na zakup regałów typowo magazynowych no i gdzie je ustawić.

Dorothy
Posty: 117
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 20:17

Aan, piszesz, że dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce takie jak atlasy, zbiory zadań. Ja się zastanawiam nad kupnem atlasów dla uczniów niepełnosprawnych i mam wątpliwości czy OP zaakceptuje taki zakup. Czy atlas można uznać za materiał edukacyjny bo dotacja jest na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Pozdrawiam :D

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 20:22

Anna pisze:Przecież nikt nie będzie sprawdzał czy dany egzemplarz był wypożyczony 1 raz czy 3.
z postu as66 wynika, że jej dyrekcja każe to kontrolować. Cytat:
Na stanie biblioteki są 54 podręczniki, i choć wśród nich jest 46 egz. TRZYLETNICH(!), to ubytkować można tylko te UŻYWANE 3 LATA(!), a tych jest 40 egz.
Przecież bzdurą byłoby wyrzucenie jeszcze w miarę dobrego podręcznika bo był wypożyczony 3 razy. Gorzej, że ten cyrk będzie przechodził na kolejne lata.
Też tak uważam. Jednak ani w bieżącym ani w przyszłym roku taka sytuacja nie będzie miała miejsca, z tego powodu, że :
-w kl.I, IV i VII podreczniki są użytkowane drugi rok dopiero
- kl. II, V i VIII - podręczniki używane pierwszy rok
-dzieciaki z klas III i VI i III gimnazjum idą starą podstawą - wszystkie podręczniki z końcem roku będą nieaktualne
Jak dotąd nie bylo sytuacji, żeby jakieś podręczniki miały być używane 4 rok z rzędu - przynajmniej w mojej szkole.
Ja nie wypożyczam w programie, nie wypisuję kart dla podręczników bo szkoda druków i czasu. Teoretycznie mają podpisać w praktyce jest różnie. Nauczyciele mają tego dopilnować ale..Przy mnie nie mają jak podpisać. Przychodzi cała klasa, każdy dostaje podręczniki i idą do klasy. Mieliby na podłodze w korytarzu podpisywać? Ja podpisuję tylko klasom 1-3.
U mnie maluchom z I-III podpisuja wychowawcy. Wypożyczenie kompletu dla klasy zamuje ok. 1 godz.
W klasach od IV. wzwyż - dzeciaki same podpisują. Mieli tego pilnować nauczyciele, ale bylo różnie (niepodpisywały, podpisywały dwa takie same egzemplarze, zamieniały się egzemplarzami) , więc od tego roku jest po mojemu.
Czemu na korytarzu ? u mnie podpisują przy biurku - ale przychodzą po dwie osoby, nie cala klasa na raz, bo i tak by się nie zmieściła.
Ciekawa jestem czy na ten pomysł pozostawienia podręczników 5 lat jest jakieś rozporządzenie, podstawa w prawie.
Nigdzie tego nie znalazlam, ale moje argumenty rozbijają się o mur "radca powiedział"

Jedyny przepis o 5 letnim okresie przechowywania jaki znalazłam dotyczył dokumentow nie podlegających archiwizacji

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 20:29

Dorothy pisze:Aan, piszesz, że dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce takie jak atlasy, zbiory zadań. Ja się zastanawiam nad kupnem atlasów dla uczniów niepełnosprawnych i mam wątpliwości czy OP zaakceptuje taki zakup. Czy atlas można uznać za materiał edukacyjny bo dotacja jest na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Pozdrawiam :D
Najprościej byłoby zapytać OP, czy możesz to zrobić, jeśli zostają fundusze dotacyjne.

Info ze strony MEN, podkreślenie moje:
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. definiuje w następujący sposób materiały edukacyjne
i materiały ćwiczeniowe:

Materiał edukacyjny – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.(...)Katalog materiałów edukacyjnych może być szeroki, począwszy od zasobów edukacyjnych udostępnianych w sieci na platformach edukacyjnych, poprzez książki zawierające treści edukacyjne, które mogą zastąpić lub uzupełniać realizację programu nauczania.
Biorąc pod uwagę zasady udzielania i wydatkowania dotacji celowej należy jednak mieć na uwadze, że materiały te – analogicznie jak podręczniki – muszą służyć uczniom danej klasy (być wypożyczane, a w przypadku zasobów dostępnych w sieci – udostępniane) przez co najmniej 3 kolejne lata szkole.
https://men.gov.pl/zycie-szkoly/program ... iedzi.html

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 20:58

aan ja wiem, że rozważamy tu sytuację, która nas dotknie za rok. Nie zmniejsza to faktu, że czeka nas kociokwik z każdym rokiem narastający. Sprawdzanie, który egz. przepracował swoje 3 lata, a który nie uważam za idiotyzm. Dyrektor i tak nie sprawdzi. Moim zdaniem byle tylko liczba ubytkowanych się zgadzała i rok zakupu a wyrzucisz te najbardziej zniszczone po trzech latach od zakupu. Nie zmniejsza to też faktu, ze z roku na rok zaczniemy się w tym gubić ile zamówić ile zubytkować. ile jest nowych, ile dokupiono za pieniądze wpłacone przez uczniów za zniszczone bo to już nowy podręcznik. Opcji jest tak dużo, że obawiam się, że moja głowa tego nie ogarnie. No i pytanie kiedy mamy to wszystko robić. Żeby odłowić te do zubytkowania tak by te pozostające były gotowe na wrzesień musimy pozostać w pracy po zakończeniu roku szkolnego. Przynajmniej u mnie tak by było bo zbieramy podręczniki na ostatnią chwilę (takie życzenie dyrekcji) a jeszcze zajmuję się zakupem i dystrybucją nagród na koniec roku. Za chwilę z 2 miesięcy wakacji zostanie nam miesiąc.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 22:11

Jeżeli rzeczywiście będzie tak, jak piszecie, to tylko zdrowy rozsądek może nas uratować.
Anna pisze:Moim zdaniem byle tylko liczba ubytkowanych się zgadzała i rok zakupu a wyrzucisz te najbardziej zniszczone po trzech latach od zakupu.
Ja jeszcze inaczej uważam. Ma zostać określona ilość dobrych podręczników. Najwyżej poprzekreślam numery pozostających (korektorem) i wpiszę te, co nie mają iść na makulaturę. Będzie się musiała zgadzać liczba podręczników do wypożyczenia. Chyba dostaniemy kręćka.
Ja jeszcze nie otrzymałam dodatkowych podręczników dla uczniów, którzy doszli po zamówieniu podręczników. Nie mam ćwiczeń, których pomyłkowo nie dosłano. Uczniowie i rodzice pytają prawie codziennie. Natomiast nauczyciele potrzebują nagle (bez zgłoszenia w maju) atlasów. Tłumaczą mi, jak bardzo fajne są atlasy!
Jestem coraz bardziej nastawiona, jak by to napisać grzecznie, niechętnie do tego całego zamieszania z podręcznikami.
Pozdrawiam 8)
Dobrze, że jest to Forum i wspieramy się wzajemnie.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 22:19

aan gdyby mi każdy podpisywał przy biurku a niektórzy mają po 11 podręczników to nie wiem ile by to trwało. U mnie stoją w korytarzu bo w bibliotece leżą przygotowane komplety dla kolejnych klas. Wyczytuje nazwisko i uczeń w drzwiach odbiera komplet. W ten sposób klasa odbiera podręczniki w około 20 - 30 minut przy moim pouczającym wstępie. Szkoła ma ponad 600 uczniów.
Jeszcze dzisiaj opracowałam i wydałam kolejne brakujące podręczniki i czekam na domówione dla nowego ucznia. To się nigdy nie skończy.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 22:21

Dorothy pisze:Aan, piszesz, że dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce takie jak atlasy, zbiory zadań. Ja się zastanawiam nad kupnem atlasów dla uczniów niepełnosprawnych i mam wątpliwości czy OP zaakceptuje taki zakup. Czy atlas można uznać za materiał edukacyjny bo dotacja jest na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Pozdrawiam :D
My kupowaliśmy i atlasy i zbiory zadań i słowniki ortograficzne.

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 22:40

Anna pisze:aan ja wiem, że rozważamy tu sytuację, która nas dotknie za rok. Nie zmniejsza to faktu, że czeka nas kociokwik z każdym rokiem narastający. (...)
Kociokwik i armagiedon mialam dwa lata temu, kiedy wrócilam na stanowisko po długiej nieobecności.
Nie boję się. Pracuję i będę pracować solidnie z zachowaniem przepisow prawa pracy, karty nauczyciela , rozporządzenia ministra kultury dotyczącego zasad ewidencji i selekcji zbiorów oraz szkolnego regulaminu podręcznikowego - niekoniecznie w tej kolejności :lol:
To się chyba nazywa wloski strajk :wink:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości