aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 16 paź 2018, 23:01

Anna pisze:aan gdyby mi każdy podpisywał przy biurku a niektórzy mają po 11 podręczników to nie wiem ile by to trwało. U mnie stoją w korytarzu bo w bibliotece leżą przygotowane komplety dla kolejnych klas. Wyczytuje nazwisko i uczeń w drzwiach odbiera komplet. W ten sposób klasa odbiera podręczniki w około 20 - 30 minut przy moim pouczającym wstępie. Szkoła ma ponad 600 uczniów.
Jeszcze dzisiaj opracowałam i wydałam kolejne brakujące podręczniki i czekam na domówione dla nowego ucznia. To się nigdy nie skończy.
U mnie gimnazjum bralo po 13 podreczników, bo kończyli niektore z II klasy - i podpisywali.
Trudno.
Z tydzień to trwało.
Klasy VIII i V oraz maluchy nie braly kompletów, bo jeszcze nie wszystko doszło (z Nowej Ery paczki dotarly w połowie września),więc komplety były brane w tych klasach na raty, a I-III biora książki sukcesywnie w roku szkolnym - kończa jedną część , zdają i biorą następną.

Naprawdę w różnych szkołach różnie się to pożyczanie odbywa.
Mam koleżankę, która ewidencjonuje podręczniki w sposób uproszczony. Przychodzi polonistka ucząca w klasie V i bierze tyle egz. ile ma dzieciaków. Na koniec roku zbiera te egz. i zostawia w sali. Koleżanki nie obchodzi, czy wszystkie egz. wrócily i w jakim stanie - o to martwi się przedmiotowiec. Jak coś jest odkupione, to dostaje numer po zniszczonym/zagubionym.
Jak tam się odbywa zamawianie i wyliczanie potrzeb nie pytałam - skoro dyr. się na to godzi ...

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 17 paź 2018, 15:44

aan pisze:
Anna pisze:aan ja wiem, że rozważamy tu sytuację, która nas dotknie za rok. Nie zmniejsza to faktu, że czeka nas kociokwik z każdym rokiem narastający. (...)
Kociokwik i armagiedon mialam dwa lata temu, kiedy wrócilam na stanowisko po długiej nieobecności.
Nie boję się. Pracuję i będę pracować solidnie z zachowaniem przepisow prawa pracy, karty nauczyciela , rozporządzenia ministra kultury dotyczącego zasad ewidencji i selekcji zbiorów oraz szkolnego regulaminu podręcznikowego - niekoniecznie w tej kolejności :lol:
To się chyba nazywa wloski strajk :wink:
Jestem za.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 23 lis 2018, 13:06

Bardzo proszę o informację, do kiedy szkoła musi rozliczyć się z dotacji na podręczniki? Z tego co mi wiadomo, ostateczny termin mija 15 stycznia. Szkoła otrzymała informację, że musimy rozliczyć się już do 10 grudnia br. Nie byłoby problemu, gdyby dotarły już do nas wszystkie korekty faktur. Pomimo naszych starań jeszcze nie rozliczył się z nami WSiP i Mac Edukacja. nie wiem, czy do 10 grudnia wszystko będzie załatwione, co Wy na to. Mam rację z tym styczniowym terminem czy coś się zmieniło?

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 24 lis 2018, 23:10

U mnie szkoła musi dokonać rozliczenia wstępnego do 30 listopada i uwzględnić w tym przewidywane korekty faktur lub planowane jeszcze zakupy. Nie dotarły do nas podręczniki MacEdukacja na drugi semestr, podobno nie są jeszcze wydrukowane. Wiem, ile będą kosztowały i tę sumę wpiszę. Z tego wynika, że również korekty faktur samemu trzeba policzyć i wpisać. Na podstawie tego rozliczenia szkoła oddaje niewykorzystane środki do końca grudnia. A jeśli jednak coś się zmieni, to jest czas na poprawę właśnie do 15 stycznia.
W ubiegłym roku to moje wstępne rozliczenie było w porządku i niczego już nie zmieniałam.
POZDR:) Kaja

Świeżynka
Posty: 12
Rejestracja: środa 20 wrz 2017, 16:54

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 25 lis 2018, 17:20

A kto w waszych szkołach dokonuje rozliczenia dotacji? Księgowa? Dyrektor? A może zrzucono ten żmudny obowiązek na Was?

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 25 lis 2018, 21:35

Ja rozliczałam dotację w ubiegłym roku po zmianie dyrektora, wicedyrektora i sekretarki... nikt się nie orientował i spadło na mnie. A dotychczas robiła to poprzednia sekretarka wszystkowiedząca i wszechobecna :)
Ciekawe, ile nas jest takich... w to uwikłanych???
POZDR:) Kaja

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 26 lis 2018, 10:40

Ustawowo termin rozliczenia dotacji przez dyrektora jest do 15 stycznia następnego roku (art.22af ustawy o systemie oświaty). Jednostka samorządu terytorialnego musi rozliczyć się do 31 stycznia. Nie otrzymaliśmy jeszcze faktur i podręczników z Wydaw. Mac cz. 3 i 4. Czy ktoś wie jaka będzie cena tych części? Pozdrawiam.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 26 lis 2018, 16:28

Dzięki za wszelkie odpowiedzi. U nas to ja dokonuję rozliczenia dotacji. Na dzień dzisiejszy wiem ile wydałam i ile jeszcze mam do wydania. Nie mam z tym żadnego problemu, jednakże nie dotarła do nas jeszcze jedna korekta z Mac Edukacji i nie ma zwrotu kasy ze Wsipu. Zajmowanie się dotacją podręcznikową zabiera mi całą radość i energię. Nie robię nic innego tylko zamawiam, odsyłam, telefonuję do wydawnictwa, zbieram opiernicz od księgowej i tak na okrągło. Już zapomniałam jak to kiedyś było super: konkursy, gazetki, pogawędki z uczniami, wystawy książek na holu itp. Już na nic nie mam ochoty ani czasu. Amen

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 27 lis 2018, 10:17

KaJu mam pytanie o druki rozliczenia dotacji na podręczniki i ćwiczenia. Na rok 2018 znalazłam w internecie inne druki rozliczenia niż były w ubiegłym roku (2017). W roku 2017 trzeba było podawać kwoty z podziałem na klasy I , klasy II itd. Natomiast w rok 2018 podaje się na druku np. Kwota dotacji przyznanej na podręczniki dla klas I-VIII, czyli nie dzieli się na klasy. KaJu na jakich drukach u ciebie robi się rozliczenie. Pozdrawiam

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 27 lis 2018, 20:25

KaWa, u mnie podobnie :cry: stałam się pracownikiem administracji i obsługi? Radzę sobie z rozliczeniem, mam tabelki w excelu, które pomagają przy korektach i zwrotach, ale mnie to nie bawi - ma poczucie zmarnowanego czasu.

My musimy dokładnie wypełniać, ile na klasę podręczników i ćwiczeń - tabelę mamy w excelu oraz to samo on-line z Urzędu Miasta, potem trzeba wydrukować i zanieść. Na razie kończę obchodzić 100-lecie odzyskania Nieodległości, a w piątek się wezmę za liczenie.

Nie mam książek z Maca; dla pewności można do nich napisać, ile będą kosztowały. Odpowiadają szybko i precyzyjnie.
POZDR:) Kaja

Świeżynka
Posty: 12
Rejestracja: środa 20 wrz 2017, 16:54

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 lis 2018, 10:23

KaJu, doskonalę Cię rozumiem. Od sierpnia pochłania mnie telefonowanie do wydawnictw, tworzenie zestawień w Excelu, przeglądanie faktur i egzekwowanie zwrotów z korekt, bywały dni, że czułam się jak pracownik biurowy, a nie bibliotekarz... Dodajcie do tego grupki dzieci nieuczęszczających na religię. Te podręczniki to jakaś niekończąca się opowieść, ciągle coś :), jak już myślę, że będzie odrobinkę spokoju to wnet pojawia się uczeń z zalanym podręcznikiem i znowu trzeba zamawiać...
Tracą na tym przede wszystkim dzieci, bo i czasu dla nich jest mniej, a motywacja do organizowania czegokolwiek, gdy zaplecze wygląda jak magazyn a księgowa piekli się o zwroty, spada do zera.
Życzę Wam wszystkich drogie koleżanki po fachu, dużo siły i wytrwałości!

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 05 gru 2018, 16:32

KaJu, dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam :D

Dorota79
Posty: 880
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 04 sty 2019, 11:01

Czy ktoś już ubytkował podręczniki do klasy pierwszej gimnazjum? Dodam, że wpisywałam je we wrześniu 2015 roku, więc termin trzech lat użytkowania minął. Gdzie te podręczniki przekazywaliście?

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 04 sty 2019, 12:10

Spisywałam. Przekazane na makulaturę. Teraz przymierzam się do klas II i klas 5.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 04 sty 2019, 12:13

Ubytkowałam w zeszłym roku szkolnym z adnotacją na protokole, że zostaną przekazane na makulaturę dopiero po egzaminie gimnazjalnym ostatniego rocznika, żeby młodzież mogła je sobie "wypożyczać" do powtórki. I chętnie to czyni.
Do klas drugich zaczniemy ubytkować wkrótce - z tymi samymi zastrzeżeniami. Czyli w maju tego roku czeka nas wielkie "wywalanie".

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 177 gości