Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 15 mar 2020, 21:33

Cena poszczególnych podręczników MEN to:
kl. 1 - "Nasz elementarz" - każda część - 4,34 zł;
kl. 2 - "Nasza szkoła" - każda część - 4,21 zł;
kl. 3 - "Nasza szkoła" - każda część - 2,35 zł.

NowaBibliotekarka
Posty: 13
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 12:09

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 16 mar 2020, 22:43

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Jutro (jak ogarnę zdalne nauczanie dzieci szkolnych i swoich) napiszę więcej.Prześledziłam ten watek od 2014 r. i sporo się dowiedziałam. Nasuwa mi się mnóstwo pytać dotyczących selekcji podręczników tym bardziej, że te z MEN-u inaczej były traktowane. itp. Robiliście już selekcję tych podręczników?

kalta
Posty: 53
Rejestracja: czwartek 05 mar 2009, 15:32

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 01 kwie 2020, 08:55

Pod koniec lutego zamawialam pakiet podręczników dla nowego ucznia w Wyd. Nowa Era. Okazało się, że zmieniły się zasady.
Aktualnie, aby zamówić komplet podręczników, należy złożyć osobne zamówienia w każdym z wydawnictw, które kiedyś wchodziły w skład jednego "zestawu", tzn osobno w wyd. GWO, Migra.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.

NowaBibliotekarka
Posty: 13
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 12:09

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 02 kwie 2020, 00:13

Moi Drodzy! Potrzebuję pomocy w kilku materiach. Od niedawna pracuję w szkolnej bibliotece. Likwidacja gimnazjów spowodowała,że musiałam zdobyć nowe kwalifikacje. Wszystkiego się uczę, chcę uniknąć wielkich błędów i dlatego proszę Was o pomoc. Kiedy rozpoczęłam pracę w naszej szkolnej bibliotece, okazało się,że jest straszny bałagan, w księgach, zeszytach - do których były zapisywane podręczniki. Zbiegło się to jeszcze dodatkowo ze zmianą dyrekcji. Przyszło mi uporać się też z problemem starych podręczników - od 2014 r. leżących w kartonach. Przygotowałam protokół selekcji ale , jak wspominałam powyżej nie mogłam ustalić cen podręczników : Nasza szkoła itd. Przeczytałam dość szczegółowo kilkanaście pierwszych stron tego wątku i dowiedziałam się,że do wielu szkół nie trafiły te pierwsze faktury. U mnie w szkole też nie mogę do nich dotrzeć. Podręczniki były zapisywane przez moją koleżankę do zeszytu - zgodnie z zaleceniem starej dyrekcji. Jednym słowem bałagan. Mam nadzieję,ze Was to nie gorszy za bardzo.
1. Protokół selekcji starych podręczników.
a) Pytania o ceny?????
2014 r.- Nasz elementarz -klasa 1 , - cena 4,34, ?
2015 r. - Nasza szkoła , klasa 2 - 4,21 Cena taka sama dla wszystkich części ??, dokupiono jeszcze Nasz elementarz dla 1 klasy - czy nadal była cena 4,34 ?
2016 r. - Nasza szkoła - klasa 2 - czy cena podręcznika była taka sama - 4,21 ? Nasza szkoła -klasa 3 - cena 2,35 ???
2017 r. Nasza szkoła klasa 3 - czy cena 2,35???? Czy do wszystkich części?
Czy możecie pomóc w tym zakresie? Chciałabym wpisać rzeczywiste ceny.
b) Podręcznik Nasz elementarz był przekazywany na innych zasadach niż późniejsze. Czy dopisać to w uwagach do protokołu?
c) Jak księgowość potraktuje te podręczniki MEN-u?

2. Pytanie dotyczące mola.
Nowa dyrekcja zakupiła program Mol do biblioteki i wprowadziłam już prawie wszystkie podręczniki. Mam pytanie dotyczące wpisywania dodatkowych podręczników przysłanych przez wydawnictwo ( nie chodzi mi tu o gratisy dla nauczyciela bo z czasopisma "Biblioteka w szkole" już wiem, ze powinno się to ujmować osobno.) Jeśli było 15 podręczników zakupionych a wydawnictwo dosłało 16 to zapisywałam to jako dar ( na fakturze było 15 sztuk). Czy powinnam wpisywać również cenę podręcznika???? Nie wpisywałam jej ale chyba to był błąd. Pomóżcie. Jak powinno się robić. Do darów dopisujemy cenę czy nie?

Z góry Wam dziękuję za pomoc. W czasie pandemii też przeprowadzacie komputeryzację zbiorów?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 02 kwie 2020, 11:41

Ceny Naszego elementarza podała:

Kruk-san » niedziela 15 mar 2020, 21:33

Cena poszczególnych podręczników MEN to:
kl. 1 - "Nasz elementarz" - każda część - 4,34 zł;
kl. 2 - "Nasza szkoła" - każda część - 4,21 zł;
kl. 3 - "Nasza szkoła" - każda część - 2,35 zł.
Ceny tych podręczników się nie zmieniały nawet jeśli były potem dosyłane.
Podręczniki nie miały faktur tylko szkoła potwierdzała, że zostały przyjęte. Ja sporządzałam dla siebie protokół przekazania z podpisem dyrekcji.

Ja zrobiłam oddzielny protokół ubytków dla Naszego elementarza i nic nie zaznaczałam.

W księgach inwentarzowych zawsze musi być wpisana cena.

Do księgowej nie podaje się stanu podręczników i nie wlicza się do stanu ogólnego księgozbioru dlatego, że jest to ewidencja uproszczona (księga inwentarzowa broszur i podręczników). Wiem, że nie w każdej szkole tak jest. Poczytaj wcześniejsze posty jak sobie radzą z tym inne osoby.

NowaBibliotekarka
Posty: 13
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 12:09

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 02 kwie 2020, 13:01

Dziękuję. Pozdrawiam. :)
Jeśli mi się coś przypomni to napisze. Cieszę się,że mogę tu uzyskać pomoc. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

NowaBibliotekarka
Posty: 13
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 12:09

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 09 kwie 2020, 12:20

Ponownie prośba. Możecie sprawdzić jakie były ceny tych podręczników w roku szkolnym 2015/2016.

Muzyczny Świat, Teresa Wójcik, klasa 4, szkoła podstawowa, Wydawnictwo Mac, - 8,90 ?

Bugs World 1, Książka ucznia. C.Read, A. Soberon, Macmillan Education, - 24,75 ?

Z góry dziękuje. :)

anies2
Posty: 8
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 21:06

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 14 kwie 2020, 15:58

Dzień dobry, czy konieczne jest zdejmowanie ze stanu biblioteki, podręczników po 3 latach użytkowania? Większość z nich jest w świetnym stanie, bo w szkole o to dbamy.

Czy dla obecnej kl. 6 w przyszłym roku obowiązują nowe podręczniki do kl. 7?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 14 kwie 2020, 20:41

Nie ma obowiązku. Możesz zlikwidować ale jak są czyste i niezniszczone nie musisz. Klasa 6 przejmuje podręczniki po 7. Z 7 możesz spisać te podręczniki, które były wypożyczone 3 razy. Tzn. możesz spisać tyle podreczników ilu miałaś ucznów w najmniejszym roczniku w 3 letnim cyklu . No i to muszą być to podręczniki 3 lata temu kupione. Chyba, ze jesteś w stanie dociec, który podręcznik był 3 razy wypożyczony.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 15 kwie 2020, 10:00

Przepisy przepisami, a życie swoje :P Najlepiej zostawić na stanie te podręczniki, które nie są zniszczone i nadają się do użytku. Przydadzą się w sytuacjach, gdy uczeń zniszczy / zgubi wypożyczony podręcznik. Często odzyskanie pieniężnego ekwiwalentu to walka z wiatrakami. Wiem od zaprzyjaźnionych bibliotek, że w takich sytuacjach można wykorzystać te z odzysku i nie trzeba kupować nowych za zgubione / zniszczone. Wszak o oszczędność szkolnego budżetu też tu chodzi.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 29 kwie 2020, 11:10

Mam pytanie o dotację na rok szkolny 2020/2021: czy w tym rok kupujemy zupełnie nowe komplety do klasy 1, 4 i 7? Patrząc na rozporządzenie z 5 marca, to raczej tak, ale wolę się upewnić.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 29 kwie 2020, 13:42

Dokładnie tak. Właśnie wczoraj w ramach mojej pracy zdalnej pomagałam dyrektorowi uzupełnić wniosek o dotację celową.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 29 kwie 2020, 16:56

Dzięki za odpowiedź. Fajnie masz, że tylko pomagasz we wniosku dotacyjnym.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 29 kwie 2020, 20:08

KaWa pisze:
środa 29 kwie 2020, 11:10
Mam pytanie o dotację na rok szkolny 2020/2021: czy w tym rok kupujemy zupełnie nowe komplety do klasy 1, 4 i 7? Patrząc na rozporządzenie z 5 marca, to raczej tak, ale wolę się upewnić.
Tylko wtedy gdy masz więcej uczniów niż pozostało ci podręczników. np u mnie mam podręczniki na 5 klas na poziomie 4 klasy (w ubiegłym roku miałam 5 klas 4 ). W tym roku spiszę podręczniki po 2 klasach (tyle miałam w najmniejszym roczniku w ciągu 3 lat). Zostaje mi podręczników tyle ile będę mieć uczniów w kl. 4 w przyszłym roku. Czyli nie zamawiamy do klasy 4 (nie będzie dotacji).

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 29 kwie 2020, 22:01

Zastanawiam się nad klasą 7. Obecni uczniowie kl.7 nie mieli geografii i biologii w kl. 5 i 6 tylko przyrodę. Obecne 6 klasy miały już biologię i geografię, a przyrodę mieli tylko w kl.4. Więc może podręczniki będą się czymś różniły? Teoretycznie powinny chyba być wszystkie nowe, ale praktycznie....jeśli nie będzie różnicy w treści to żal tych dobrych egzemplarzy, zdatnych jeszcze do wypożyczenia.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 106 gości