anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 06 maja 2020, 16:31

To chyba nie do końca jest tak.
Po prostu minął trzyletni okres użytkowania podręczników w kl. I, IV i VII. Dlatego można wnioskować o nowe niezależnie od tego, ile zostało i w jakim są stanie. Tak mi tłumaczył dyrektor.
Też tak uważam :!:

Jeśli jest taka możliwość kupować nowe dla uczniów, stare ale w dobrym stanie - do pracowni przedmiotowych.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 06 maja 2020, 20:57

Też tak myślalam. Ale już wiem, ze podręcznik do historii 7 jest zmieniony. Obawiam się, że w pozostałych też tak będzie. I tak od razu nie będę wyrzucać , będzie czas na przyjrzenie się ale czarno to widzę.

JAM155
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 16:21

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 07 maja 2020, 09:35

Dziewczyny o czym Wy piszecie ..... a czytałyście to. : Rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej. . Jak nie to poczytajcie ..... włos się jeży ....co nas czeka w razie zbierania podręczników !

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 07 maja 2020, 14:21

Tak czytałam bardzo dokładnie i podkreślam jest to rekomendacja.
tutaj:
https://bn.org.pl/w-bibliotece/3961-rek ... cznej.html
i tutaj:
https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3977- ... rnymi.html

Konsultują to na bieżąco z sanepidami.

Ja na spokojnie przyglądam się co wprowadzają biblioteki publiczne - np. w moim miasteczku kwarantannę dla książek określono na 3 dni. Zarządzono przerwę 45 minutową na dezynfekcję pomieszczenia.

Gdzie indziej planują otworzyć biblioteki- dopiero 18 maja. Jedni będą stosować przyłbice inni maseczki.

Być może w ogóle nie będę odbierać podręczników...ale zastanowić się nad tym chyba możemy?
Ostatnio zmieniony czwartek 07 maja 2020, 14:28 przez anezka, łącznie zmieniany 1 raz.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 07 maja 2020, 14:27

Anna pisze:
środa 06 maja 2020, 20:57
Też tak myślalam. Ale już wiem, ze podręcznik do historii 7 jest zmieniony. Obawiam się, że w pozostałych też tak będzie. I tak od razu nie będę wyrzucać , będzie czas na przyjrzenie się ale czarno to widzę.
To wielka szkoda jeśli tak będzie z innymi podręcznikami. Cały mój misterny plan....się zawali :) :)

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 07 maja 2020, 15:28

Moi Drodzy. Przy zamawianiu podręczników dotacyjnych trzymajmy się tego, co w danym roku jest aktualne. W tym roku będziemy zamawiać podręczniki dla wszystkich uczniów klas 1, 4 i 7. Ja też początkowo pomyślałam, ale po co? te są jeszcze w dobrym stanie, ale kolejna okazja ich wymiany będzie dopiero za trzy lata. Te na dzień dzisiejszy są ok, ale już za rok okaże się, że np. połowa wymaga wymiany, a kasy nie będzie. Poza tym, tak jak już tu zauważono, w treściach są pewne zmiany, na pewno w klasie 7. Moja dyrekcja też napomknęła, że miała telefon z wydawnictwa i dowiedziała się, że w podręcznikach są zmiany. Dziś szykowałam komplet dla nowego ucznia z klasy 4 i miałam okazję przyjrzeć się tym podręcznikom i stwierdziła, że większość jednak jest już nieestetyczna. Nie na darmo ktoś ustalił trzyletni termin używalności.

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 08 maja 2020, 13:32

U mnie podręczniki dla klas czwartych są bardzo zniszczone. Klasy siódme też ale nie wszystkie, bo część była "domawiana". Ja też zastanawiałam się co zrobić z tymi podręcznikami. Pomysł by zostawić dla uczniów w klasach 👍 ale pod warunkiem, że nie zmienią się tytuły. Dla mnie bardzo ważne jest miejsce, żeby przechować te podręczniki a niestety tego miejsca nie mam. Dlatego ubytkuję je. Zostawię po kilka sztuk tak na "wszelki wypadek: Zauważyłam, że na początku uczniowie dbali o podręczniki ale teraz jest coraz gorzej. I pewnie z biegiem czasu już po dwóch latach nie będą nadawały się do użytku.

Eska
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 17 mar 2020, 21:58

Dzień Bibliotekarza

piątek 08 maja 2020, 14:29

Dużo zdrowia i wszystkiego naj...fajniejszego na rozpoczynający się Tydzień Bibliotek oraz Dzień Bibliotekarza 2020 📚 📚 📚
🌞🌸☀️

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 08 maja 2020, 15:12

Dzisiaj przypomniał mi o tym koleżanka nauczycielka składając życzenia :lol:

Bo ja sama o tym dniu zapomniałam :oops:

Więc dla wszystkich bibliotekarzy - wszystkiego najlepszego :!: dzisiaj czas na odpoczynek...i może jakąś maluteńką imprezkę w zaciszu domowym.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 08 maja 2020, 15:15

z podręcznikami. Pomysł by zostawić dla uczniów w klasach 👍 ale pod warunkiem, że nie zmienią się tytuły. Dla mnie bardzo ważne jest miejsce, żeby przechować te podręczniki a niestety tego miejsca nie mam. Dlatego ubytkuję je
No właśnie - ja tak bardzo na to liczyłam, że się nie zmienią. Moje miejsce też się kurczy i też będę musiała ubytkować :(

Iwona35
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 17:52

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 20 maja 2020, 11:49

Kochani, wiem, że pewnie to już było, ale nie potrafię znaleźć a potrzebuję w miarę szybko. Wklejcie proszę linki do dokumentów i artykułów, które mówią o tym, że podręcznikami w szkole nie ma się zajmować tylko bibliotekarz, że może on wydać wychowawcy komplet podręczników dla całej klasy i w czerwcu od wychowawcy odebrać też cały komplet. Będę bardzo wdzięczna.

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 20 maja 2020, 15:49

Według mnie nie ma takich przepisów. Ustala to bibliotekarz, po zaakceptowaniu przez dyrekcję w Regulaminie wypożyczania podręczników.

KRYSTYNA W
Posty: 1
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 13:30

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 21 maja 2020, 15:36

W mojej bibliotece sytuacja z podręcznikami wygląda, z tego co czytam, nieco odmiennie. Bez zbędnej zwłoki, ubytkuję na bieżąco, co tylko mogę, tj. jeśli mijają 3 lata użytkowania lub zmienia się podstawa programowa. Robię to nawet w ciągu roku szkolnego - np. poszczególne części podręczników ucz. kl. 1-3.

Początkowo koleżanki z klas 1-3 i niektórzy nauczyciele przedmiotowcy chcieli zabierać spisane podręczniki do pracowni, np. jako materiał do zajęć wyrównawczych, dodatkowych i innych celów. Po okresie euforii, że się przydadzą, z czasem życie pokazało, że raczej "zawadzają" w klasach. Nauczyciele tłumaczyli się, że brak na nie miejsca, mają zmienione polecenia, inne numery stron itp. Jednym słowem okazywały się zbędne i zaczęły do mnie sukcesywnie wracać. W bibliotece natomiast mnożyły się kartony z makulaturą podręcznikową. Na domiar złego w minionym roku szkolnym, w związku z sytuacją na rynku surowców wtórnych, nasi dotychczasowi odbiorcy makulatury nie chcieli jej zabierać - nawet za darmo! Ostatnio p. dyrektor skarżyła się, że prawdopodobnie będzie musiała zapłacić za ewentualny odbiór makulatury ze szkoły.

W ubiegłym roku szkolnym, w porozumieniu z dyrekcją, nie zbieraliśmy podręczników od uczniów klas 3 i 6 oraz 3 gim.
Uczniowie pozostawili je u siebie w domach, ponieważ dla obecnych uczniów klas 3 i 6 była pełna dotacja pozwalająca na zakup nowych zestawów podręczników dla wszystkich uczniów.
W trakcie roku 2018/2019 przygotowałyśmy protokoły ubytków z informacją, że podręczniki bezzwrotnie zostały przekazane uczniom w celu utrwalania wiedzy:
- po 3 latach użytkowania - kl. 3;
- w związku z wycofaniem wynikającym ze zmiany podstawy programowej - kl. 6;
- w związku z wycofaniem wynikającym z wygaszania gimnazjów - kl. 3 gim;


W tym roku szkolnym powtarzamy akcję bezzwrotnego pozostawienia podręczników uczniom klas 1, 4 i 7. Już nawet są spisane z odpowiednimi adnotacjami w protokołach ubytków.

Oszczędzamy energię bibliotekarzy i grona pedagogicznego oraz czas związany ze zbieraniem książek od uczniów. Nie będzie też kłopotu z makulaturą podręcznikową. Dodatkowo skorzystają na tym uczniowie, którzy w przyszłym roku będą mogli sięgnąć do podręczników, by ewentualnie sobie przypomnieć to i owo :-)

Polecam, to rozwiązanie :-)

kno_da
Posty: 140
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 21 maja 2020, 16:59

U mnie wygląda to podobnie. Również polecam. Pani Dyrektor wydaje odpowiednie Zarządzenie i na tym się opieram. Są to trzy roczniki, których nie muszę odbierać. Jedynie klasy I apelowały, że chcą pozostawić w salach lekcyjnych. Uzgodniłam więc, że wychowawcy je odbiorą od rodziców i przekażą wychowawcom kolejnego rocznika. Być może też z czasem dojdą do wniosku, że na nic się to zdaje. Zobaczymy.
Pozdrawiam serdecznie:))

Jolka 13
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2016, 10:21

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 22 maja 2020, 10:07

Do poniedziałku mam opracować procedury zwrotu podręczników i książek do biblioteki z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Może macie już coś przygotowane i możecie się podzielić?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 132 gości