sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 03 wrz 2019, 08:02

Ja z pytaniami o zmianę podręcznika zawsze odsyłam nauczycieli do dyrekcji, mam wrażenie, że to jest poza moją posiadaną wiedzą i kompetencjami...

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 09 wrz 2019, 11:40

Mam pytanie odnośnie do ubytkowania podręczników. Ponieważ mam ich ogrom, czy w protokole nie wystarczy podać tytułu z numeracją z inwentarza np. od 2000 do 3000? Jak szybko i sprawnie bez niepotrzebnego powtarzania zapisać w protokole ubytkowane podręczniki? Przyznam, że nie wyobrażam sobie, żebym miała zapisać każdą pozycję z osobna, nawet jeśli byłyby to tylko znaki w stylu -II- -II- .

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 10 wrz 2019, 09:26

Jeżeli prowadzisz księgi inwentarzowe w programie do obsługi biblioteki (np MOL) - nie ma dużo pracy z protokołem, gdyż wszystkie ubytkowane pozycje zostaną automatycznie wczytane. Inną kwestią będzie ilość stron takiego wydruku...
Jeśli natomiast sporządzasz protokół ręcznie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sobie pracę ułatwić i przy jednym tytule wpisać ubytkowane numery od-do.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 10 wrz 2019, 11:12

Mam jeszcze pytanie, czy zostawiać w bibliotece jakieś podręczniki, żeby były na stanie. Dwa razy pisałam do nauczycieli, że jakby ktoś chciał, to może sobie wziąć, co mu potrzeba, ale odzew znikomy. A skoro tak, to nie powinnam mieć wyrzutów sumienia i mogę wyrzucić nawet wszystko: dałam znać, nie było zainteresowania, to wasz problem, jakby się potem okazało, że ktoś czegoś jednak potrzebuje. Mam rację?

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 10 wrz 2019, 22:48

W sprawie podręczników polecam: https://www.bibliotekawszkole.pl/news.php?id=761.
Tam jest chyba wszystko :)

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 11 wrz 2019, 07:14

Ja przegotowuję protokoły od numeru... do numeru... Przecież nie będę wypisywała i drukowała 3 tysięcy tytułów w kolumnach, to byłby drugi inwentarz :!:

Mój protokół w excelu:
- numer inw. od... do...
- tytuł
- ilość egzemplarzy
- cena egzemplarza
- wartość podanej ilości egzemplarzy
- rok wydania

Dzięki odpowiednim formułom wszystko liczy się automatycznie. Wpisuję tylko numery od... do.... oraz tytuł. Mam gotową wartość, a protokół zajmuje jedną stronę.

Ubytkuję wszystko, co można. ale nie wszystko wyrzucę - zostawię trochę w piwnicy, gdyby ktoś ewentualnie potrzebował, podaruję wtedy ze skasowanymi pieczątkami, niech sobie biorą; czytają, rysują, wycinają... etc.
POZDR:) Kaja

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 13 wrz 2019, 08:13

Ja z trochę innej beczki. Otóż, gdy podręcznik jest używany trzeci rok z rzędu i jest już podniszczony, a uczeń go zgubi, to ile każecie mu zapłacić? Ja do tej pory podawałam kwotę z faktury, ale po dwóch użyciach on już nie ma tej wartości... Jak jest u Was? obniżacie jakoś tę kwotę? Tylko jak? Bardzo proszę o podpowiedzi. Niektóre książki kosztowały 9 zł, to już jest niewiele, jak za podręcznik.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 13 wrz 2019, 08:48

Ja w uzgodnieniu z dyrekcją stosuję wartość według księgi inwentarzowej. Jak wspomniałaś - większość podręczników i tak ma niską cenę zakupu.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 13 wrz 2019, 08:55

Nigdy nie przyjmuję pieniędzy. Zawsze proszę o odkupienie identycznego egzemplarza. Poza tym, kwota zakupu dla szkoły jest niższa niż dla dla osoby indywidualnej.

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 13 wrz 2019, 11:01

Dziękuję za odpowiedzi. A co do przyjmowania pieniędzy, to u nas przelewa się je na konto podane przez księgową.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 14 wrz 2019, 16:42

OP w moim mieście powołuje się w tym przypadku na obowiązujące przepisy, które mówią, że pieniądze za zgubiony / zniszczony podręcznik rodzic powinien wpłacić na konto budżetowe szkoły. Wysyłamy wezwanie do zapłaty. Jedni wpłacają, inni nie.
Też wolałabym podręcznik za podręcznik....

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 15 wrz 2019, 12:57

My też nie możemy żądać odkupienia podręcznika. Wystawiam kwitki z kwotą do zapłaty, danymi do przelewu. Jedni wpłacają, drudzy nie. Uczniowie odchodzą ze szkoły i nie są rozliczeni z wszystkich podręczników (z książek z biblioteki wypożyczonych też zresztą nie...). Natomiast gdy chcieliśmy w tym roku dokupić pojedyncze egzemplarze podręczników "Tropiciele" z WSiP-u za te zagubione, za które pieniądze wpłacili rodzice, to konsultantka nam powiedziała, że ona pojedynczych części nie może zamówić nam, tylko cały komplet 5 części. Czyli nie możemy jako szkoła żądać odkupienia przez rodzica jednej części, możemy tylko zażądać wpłaty takiej kwoty, jaką my zapłaciliśmy za zagubioną część, czyli 9,90 zł. ALE gdy rodzic zapłaci nam to 9,90 zł, to my powinniśmy kupić cały komplet za 49 zł. Chore!

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 22 wrz 2019, 21:57

Zwykle proszę o odkupienie podręcznika i rodzice ani też dyrekcja nie protestują; uważają to za logiczne, bo.... jest logiczne. Wtedy nie interesuje mnie cena, jaką zapłacili; często jeszcze z przesyłką.
Czasem jednak przyjmuję pieniądze, na przykład, gdy wiem, że więcej ucznia nie zobaczę i nie zmuszę do wyszukania, zamówienia i przyniesienia książki. Wiele osób woli zapłacić tu i teraz, i mieć z głowy. Podaję wtedy cenę z inwentarza - nie mogę obniżyć nawet za używany podręcznik, bo za obniżoną nie kupię.
POZDR:) Kaja

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 23 wrz 2019, 21:11

Kaju, często za dobre serce otrzymujesz zapłatę po ... innej części organizmu, zależy od sytuacji, np. kontroli. Nie masz prawa żądać odkupienia podręcznika, tak podaje MEN, to nie żądaj. Szkoła nie jest twoim, moim, naszym interesem, do którego dokładamy, jest miejscem pracy, coraz bardziej stresogennym, myśl o sobie częściej, niż myślisz. To nie ty masz się głowić nad dokupieniem części brakujących podręczników tych czy owych, tylko DYREKCJA PLACÓWKI, która nie została dyrekcją z nakazu, sama chciała, sama stawała do konkursu, sama jest .. mądrzejsza niż ja, ty, my ;) Przyjmuj to z dobrodziejstwem natury i ... więcej żyj swoim życiem, nie pracą.
Nie pobieraj pieniędzy za zagubione egz., ani zniszczone, to rola sekretariatu. Sekretariat powinien dać pokwitowanie zapłaty - rodzicowi. Masz za mało pracy? Dyrekcja powinna podejmować strategiczne decyzje, od tego jest dyrekcją, ma dodatek.
Wydrukuj sobie przepisy- kto jest odpowiedzialny za zamówienia, kto jest odpowiedzialny za kontakty z OP w sprawie stawki na ucznia etc. NIE TY. :)

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 24 wrz 2019, 09:36

Podpisuję się obiema rękami pod powyższym! Czasem z dobrego serca przyjmujemy na siebie zbyt wiele obowiązków, które powinni wykonywać inni. Kiedyś brałam wszytko, co mi kazali robić. Z wiekiem robię się coraz bardziej asertywna. Nie podoba się to np. wicedyrektorowi (poloniście!!!), który uważa, że biblioteka to dobra zapchajdziura na zastępstwa. To samo w przypadku podręczników. Każe mi sam kontaktować się z wydawnictwami w sprawie domawiania brakujących podręczników, bo on sam... nie ma czasu.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości