Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 18 wrz 2020, 08:59

Jeśli tak zdecydował dyrektor (mam na myśli podręczniki w szafkach) - możesz być spokojna. W sumie rozsądny pomysł.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 18 wrz 2020, 09:41

Jakie dokumenty zbieracie w związku z darmowymi podręcznikami: uchwały protokołów (powinna rada pedagogiczna zaopiniować?), faktury. A specyfikacje, potwierdzenia wydania z magazynu? Czy coś jeszcze?

KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 18 wrz 2020, 23:03

Z totalnej bezradności zadzwoniłam do MEN. Otóż NIE MA OBOWIĄZKU wymiany podręczników co trzy lata. Powiem więcej subwencję można wykorzystać na zakup drukarek, tonera i papieru do wydruku kart pracy, ćwiczeń , podręczników - warunkiem jest to by mógł z niej korzystać każdy uczeń. Można kupić atlasy, zbiory zadań, ba nawet materiały pomocnicze. Tak więc warto przekonać dyrektorów i OP by na bezdurno nie wyrzucać dziesiątków tysięcy złoty bo jest subwencja.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 21 wrz 2020, 09:23

Dorota79 pisze:
piątek 18 wrz 2020, 09:41
Jakie dokumenty zbieracie w związku z darmowymi podręcznikami: uchwały protokołów (powinna rada pedagogiczna zaopiniować?), faktury. A specyfikacje, potwierdzenia wydania z magazynu? Czy coś jeszcze?
Nie zbieram uchwał dotyczących opiniowania szkolnego zestawu programów i podręczników.
Gromadzę kopie faktur.
Specyfikacje i potwierdzenia trzymam do końca roku szkolnego, potem wyrzucam.
W segregatorze dot. podręczników dotowanych mam również:
- notatki o ruchu uczniów - np. dodatkowe zamówienia
- wniosek o dotację celową i jego kolejne korekty
- ew. prefinansowanie zakupu podręczników (od listopada)
- potwierdzenie odbioru zestawów materiałów ćwiczeniowych przez wychowawców
- wydruki wszelkich maili, które nt. podręczników dotowanych przysyła OP

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 21 wrz 2020, 09:36

Zgadza się, że nie ma obowiązku co trzy lata wymieniać podręczników, ale co zrobić z faktem, że tegoroczne podręczniki do klasy np. 7 zawierają liczne zmiany względem poprzednich, w kilku przedmiotach zmienił się nr dopuszczenia, zmiana układu tematów, zmiana w brzmieniu tematów. To może można by było przeskoczyć, ale jak trzeba będzie w którymś momencie przejść na zdalne nauczanie, to wersja w szkole musi być ujednolicona. Nie może być część podręczników ubiegłorocznych i część nowych. Proszę sobie porównać np. informatykę, biologię czy historię. A co do zakupu tuszy, tonerów czy papieru, to ja od początku istnienia dotacji wszystkie "końcówki" pieniężne przeznaczam na ten cel. Pozdrawiam

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 22 wrz 2020, 08:09

Czy można zakupić z dotacji lektury?

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 22 wrz 2020, 09:01

U mnie niestety wielu uczniów nie szanuje podręczników :( Baaardzo mało mam egzemplarzy w dobrym stanie, które mogłyby służyć więcej niż 3 lata, także cieszę się, że można kupić nowe. Ale jak ostatnio ubytkowałam klasy 1, 4 i 7 i widziałam te tysiące podręczników do wyrzucenia, te dziesiątki kartonów do wywiezienia... Przykro trochę.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 22 wrz 2020, 10:09

Czy w opisie faktury dla księgowej można wpisać, że podręczniki zakupiono z dotacji MEN, czy powinno to brzmieć inaczej?

Chmurka
Posty: 106
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:48

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 22 wrz 2020, 18:12

U nas podręczniki do języka polskiego i matematyki są b. zniszczone czasem już po 1 roku, natomiast podręczniki do muzyki, plastyki, techniki, informatyki czy EDB mogłyby spokojnie posłużyć 10 lat. Czy jest możliwość zakupu po 3 latach jednych, a pozostawienie innych? Czasem nauczyciel zmienia podręcznik, więc tu też zakup jest uzasadniony. Myślałam, że mi serce pęknie, kiedy pakowałam do wyniesienia podręczniki, a prawie identyczne stemplowałam. Ja, na szczęście nie robię zamówień, ale dobrze wiedzieć na przyszłość.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 wrz 2020, 09:08

Dorota79 pisze:
wtorek 22 wrz 2020, 10:09
Czy w opisie faktury dla księgowej można wpisać, że podręczniki zakupiono z dotacji MEN, czy powinno to brzmieć inaczej?
Co prawda opisem faktur zajmuje się u nas sekretarka, ale wiem, że zawsze podaje źródło finansowania - żeby księgowa wiedziała "z jakiego paragrafu" jest wydatek. Tak więc na fakturach z podręcznikami i materiałami ćwiczeniowymi wpisuje "zakupiono z dotacji celowej MEN".

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 wrz 2020, 11:25

A czy z dotacji na podręczniki można kupić lektury? We wniosku jest u góry napisane podręczniki lub materiały edukacyjne. Pod to można podpiąć lektury?

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 wrz 2020, 11:55

W rozporządzeniu dotyczącym dotacji nie ma zapisu o możliwości zakupu lektur. Ja nigdy tego nie robiłam w ramach dotacji podręcznikowej. Według mnie, nie można. Wszelkie pieniężne nadwyżki wykorzystujemy na zakup papieru, tuszu i tonerów. Nie ryzykuj.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 wrz 2020, 11:59

A te materiały edukacyjne to np. atlasy, zbiory zadań.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 wrz 2020, 12:44

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania. Pierwsze - czy do uchwały w sprawie zestawu podręczników dołączacie wykaz podręczników z tytułem, nazwą wydawnictwa i nr dopuszczenia? Drugie pytanie - czy oprócz tej uchwały piszecie jeszcze jakąś inną?

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 wrz 2020, 13:34

W kwestii uchwał nie pomogę, bo zwyczajnie się tym nie zajmuję. Podaję tylko dyrekcji wykaz podręczników i nic mnie więcej nie interesuje. Gotowe uchwały zatwierdzane są na radzie i tyle.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości