Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 04 wrz 2014, 20:12

edyta.pl2 pisze:A co z zeszytami ćwiczeń? Ewidencjonować gdzieś materiały edukacyjne ? Podręczniki, rzecz jasna do osobnej księgi - tak zalecił dyrektor, ale co z zeszytami ćwiczeń?
Poradźcie, proszę.
Ćwiczenie są własnością ucznia patrz komentarz do ustawy o systemie oświaty z 25 sierpnia 2014 r

akinom1
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 20:03

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 04 wrz 2014, 20:15

ja mam pytanie ;) na których stronach stemplowałaś Nasz Elementarz? czy do księgi inwentarzowej broszur można wprowadzać nowe numery czy oznaczenia? w ww. księdze w mojej szkole kolejnym nr inwentarzowym byłyby 589 czy mogę wprowadzić nowe? to są pierwsze dni w bibliotece, dopiero co zaczęłam pracę...stąd moje, pewnie trochę dziwne, pytania.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

piątek 05 wrz 2014, 16:11

Zamieszanie jest wielkie z tym elementarzem. Za wiele spraw robionych przez rząd, samorząd na wariata, stąd chyba masa pytań, wyjaśnień, różnic w traktowaniu tego wiekopomnego zagadnienia pod wezwaniem: ewidencja i udostępnianie elementarza, zwanego rządowym.

Jasne kwestie, potwierdzone przez MEN oraz samorządy:
- elementarz obowiązkowo podlega ewidencji
- ewidencją zajmuje się biblioteka szkolna
- elementarz ma służyć 3 lata, stąd pewna procedura wypożyczania, o czym niżej
- "drabinka" ewidencji wygląda tak:
1. elementarz trafił do bibliotek, my go opracowujemy
2. Za wydanie elementarza uczniom odpowiada WYCHOWAWCA, on też rozlicza każdy egzemplarz w klasie- w bibliotece /mamy różne formy wydania elementarza o czym niżej/
3. Bibliotekarz rozlicza każdy egzemplarz przed dyrektorem: ile wydał wychowawcom, ile zostało w lokalu- teoretycznie po 1 zapasowym, ile wróciło w czerwcu
/teoretycznie, bo liczba uczniów w klasach 1 zmienia się jeszcze w pierwszych dniach września. Np. u mnie: odeszło ponad 18 uczniów do zerówek- odroczenie, pozałatwiane przez rodziców, 2 uczniów odeszło ze szkoły/
4. dyrektor rozlicza elementarze przed OP- i nie wiem kim jeszcze, to mi obojętne ;)

Ewidencja elementarza:
- jak widać po wpisach na forum- co OP to obyczaj
- powinien być wpisany do bazy danych - broszury, albo księgi /właściwie, książki/ broszur i podręczników, gdzie jest miejsce na wszelkie podręczniki od pradziejów bibliotekarstwa. Jak ktoś z dyr o tym nie wie, należałoby zwyczajnie porozmawiać- wiedząc, że za szkołę dopowiada dyrektor, nawet jak nakazuje robić coś bzdurnego. On tu pan, nie my
/jednak nie na wszystko co zarządza zgodzić się można/
-elementarz otrzymuje "normalny" numer inwentarzowy w książce broszur i podręczników. Wszędzie jest miejsce na dodanie informacji: cz.1, cz.2... W bazie MOL otrzymuje numer zgodny z zapisem w parametrach: np. br.567 , w adnotacjach jest informacja: cz.1.
nie ma po co kombinować dodatkowych oznaczeń, za rok zmieni się klasa, uczeń, elementarz zostanie - jak każda normalna pozycja w zbiorach

- powinien być ostemplowany- miejsca stempli są takie, jakie przyjęła dana szkoła i jest to zapisane w dokumentach szkolnych- to nie muszą być pieczątki: na str tytułowej z tyłu, str 17 etc..
absolutnie nie należy wpisywać elementarza do inwentarza głównego- to nie jest dla niego miejsce. Ubytkowanie z broszur jest proste: decyzja dyrektora i protokół ubytkowania, stąd też tam się umieszcza zbiory o krótkim czasie przydatności, mniej istotne itp.
- powinien być przekazany wychowawcom w ilości ZGODNEJ z ilością uczniów w klasie w danej chwili- wychowawca musi podpisać odbiór elementarza- jeden egzemplarz przechowuje bibliotekarz, drugi ma wychowawca
- rodzice muszą być poinformowani przez wychowawcę o użyczeniu elementarza, o konieczności szanowania i zwrotu, nie muszą podpisywać żadnych protokołów odpowiedzialności, ale można to zrobić
/nadgorliwość gorsza czasem niż wojna- i zabezpieczania się OP przed odpowiedzialnością/

Z racji naszej praktyki w zawodzie, wielu z nas nieco "urozmaica" organizację wydawania elementarza, ułatwiając sobie kontrolę i zwyczajnie rozliczanie się- tego nie wymaga żaden OP, to są nasze wzajemne pomysły:
- mnie trudno wyobrazić sobie wydanie podręcznika wychowawcy, w liczbie np. 25...
.. wiem, że uczniowie zamieniają się książkami, kłamią /z różnych powodów: bojąc się, lekceważąc od małego takie kwestie, / rozliczając się często mówią twardo, że już oddali- ja nie widzę jak wychowawca odbiera podręczniki i na pewno wie kto oddał a kto nie- jak one by nie miały numerów i nie były wydane z wpisaniem do karty czytelnika
- owszem, nieco pracy kosztuje wpisanie każdemu uczniowi numeru, jaki dostał - nie jest to obowiązujące! , ale taka organizacja ułatwia np. mnie późniejszą pracę z rozliczaniem ucznia. A wychowawca ma tak wiele juz wszelkich papierów, że brak mu tylko kolejnego, z rozliczaniem elementarza

- ja zaprosiłam każdą klasę z wychowawcą, wydałam podręczniki w lokalu biblioteki, wpisałam każdemu uczniowi numer, jaki dostał, wychowawca podpisał protokół odbioru, z datą, miejsce- jak sobie życzyła dyrekcja - nie ja, zastosowałam się do życzenia bo mam obowiązek. Protokół wydania mam ja i wychowawca, wychowawca, na życzenie i wyraźne polecenie dyrekcji, zebrał deklaracje odpowiedzialności rodziców, z ich podpisami / co rodzice skrytykowali tak dosadnie, że brak słów parlamentarnych/
Do biblioteki zostały przyniesione owe deklaracje rodziców, z każdej klasy pierwszej, mam nakaz przechowywania tego cennego łupu/dokumentu :)
.. czyli skoro tak zarządza dyrektor, należy się zastosować...
Czekam na część drugą i kolejne. Będą wpisane do bazy danych broszur - MOL, wydane, j.w.

Ćwiczenia wszelkie są poza ewidencją biblioteczną, nie są ani stemplowane, ani wydawane za pośrednictwem biblioteki.
Wielu nauczycieli klas 1 zorganizowało ćwiczenia - w porozumieniu z dyrektorami,rzecz jasna- z wykorzystaniem np. dotacji na ucznia, z prozumieniem z wydawcami- ja w to nie wnikałam.
Ćwiczenia są sprawą nauczycieli: załatwiają, wydają, nie podlegają one zwrotowi ani ewidencji. Bibliotekarz może pomagać w rozdawaniu ćwiczeń do klas, ale nie są one nijak zwiazane z elementarzami i jakąkolwiek ewidencją
.. u mnie: stały pudła z ćwiczeniami: angielski, do elementarza trzy części ćwiczeń. Liczyli je i wydawali nauczyciele, którzy to zamawiali.

Tak wygląda procedura elementarzowa. Jasno: wpisanie do książki broszur i podręczników /czy bazy danych broszur/, ostemplowanie, wydanie wychowawcy ilości odpowiadającej ilości uczniów w klasie- odebranie deklaracji wychowawcy o pobranych egzemplarzach.

akinom1
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 20:03

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

piątek 05 wrz 2014, 16:27

Aqa: bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Sama poszukałam i już wiem gdzie stawiać stemple. Sprawę z wpisem do księgi broszur rozwiązałam z księgowym. U mnie za wypożyczanie podręcznika odpowiedzialna jestem ja. A co za tym idzie, za zbieranie podpisów od rodziców w związku z zapoznaniem się z regulaminem i oświadczeniem o odpowiedzialności finansowej również. Dyrekcja tak zdecydowała.

beciak_75
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 31 sie 2014, 23:20

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

piątek 05 wrz 2014, 22:43

Witam wszystkich serdecznie. Ja również od niedawna na forum.Do tej pory śledziłam jedynie wpisy, szukając wskazówek odnośnie ewidencji elementarza. Nie ukrywam, że znalazłam tutaj wiele przydatnych informacji. Wielkie dzięki :D

delfin
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 23:43

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

sobota 06 wrz 2014, 22:51

Tak Was czytam i aż zazdroszczę...
U mnie w szkole dyrekcja nie pozwoliła na nic - książki tydzień leżały w bibliotece i czekały na jakieś decyzje (dyrekcja nie pozwoliła ani wpisać do księgi ani ostemplować...).
W czwartek popołudniu na spotkaniu zespołu I-III zapadła decyzja o wydaniu podręczników uczniom (nawet nie wiem kiedy było to spotkanie bo nikt nie raczył poinformować) a w piątek rano przyszła pierwsza wychowawczyni z pierwszoklasistami i informacją, że mam wydać określoną ilość książek i zapisać tylko ilość sztuk - wychowawca ma je ołówkiem każdemu podpisać i na razie tylko korzystać w klasie.... Paranoja jakaś...
Zrobiłam jak kazano choć buntuję się strasznie wewnętrznie... przecież wiem co trzeba zrobić - ale to w końcu dyrekcja wydaje decyzje, a skoro nie słucha kogoś kompetentnego... boję się tylko że potem wszystko złe będzie na bibliotekę..
Na duże kłopoty najlepsze są małe szczęścia......

Osa
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 11:11

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

niedziela 07 wrz 2014, 11:16

Namieszali nam ja zwykle, jakby pracy było mało... Dziękuję za rozwianie wątpliwości. Ale co z podręcznikiem do języka obcego, ja wiem,że rok przejściowy i w kolejnym roku będzie również dotacja na podręcznik do 1 klasy, ale jak przekonać o tym p. dyrektor?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

niedziela 07 wrz 2014, 19:36

Taaak, p. dyrektor ma narady dyrektorów, gdzie omawiane są nowe zarządzenia. To dyrektor w szkole przekazuje przecież treść zarządzeń i decyduje co i jak. Taak, trudno odpowiedzieć na pytanie-jak przekonać dyrektora. W sumie to on zarządza szkołą.. .

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 09 wrz 2014, 16:46

Przejrzałam wszystkie wpisy na forum i chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy podręczniki do jęz. angielskiego przyjmujemy na stan biblioteki i wpisujemy do księgi broszur, czy tylko wydajemy uczniom? Jak to jest u Was? W mojej szkole zamówiono podręcznik New Sparks, jest w nim miejsce na wypełnianie przez ucznia i kolorowanie - jeśli wydamy go uczniom bez ewidencji i konieczności zwrotu, czy w przyszłym roku dla następnego rocznika będzie dotacja na zakup podręcznika? Koleżanka usiłowała dodzwonić się do ministerstwa, ale dzisiaj nie udało jej się uzyskać odpowiedzi na to pytanie. Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 09 wrz 2014, 17:27

Ksanna - u mnie podręczniki do angielskiego rozeszły się "po dzieciach", nawet nie wiem kiedy. Nie widzialam ich na oczy.
A dzisiaj sekretarka wrecza mi DWIE książki z poleceniem wpisania do biblioteki. Położyłam na półce. Przeczekam :lol:
Mysle, ze nie powinnyśmy sie tym az tak przejmowac. Nigdzie nie jest napisane, ze to broszka bibliotekarza. Nieprawdaz? :wink:

Dorothy
Posty: 117
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 09 wrz 2014, 17:41

Witam. Proszę o radę. Mam podobny problem z podręcznikiem do j. angielskiego Zastanawiam się czy wpisywać go do księgi podręczników i broszur i żądać zwrotu podręcznika do biblioteki na koniec roku.W podręczniku są miejsca do wpisywania słów. Ćwiczeń do j. angielskiego nie będę wpisywać do księgi, będą przekazane wychowawcy. Do ćwiczeń jest dołączona płyta CD audio. Zastanawiam się czy żądać zwrotu płyty od uczniów.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 09 wrz 2014, 17:55

U nas tylko elementarze - do których MEN poleciło zastosować specjalną procedurę użyczania- są ewidencjonowane.
Ćwiczenia do elementarza, pozałatwiane z innych wydawnictw, oraz angielski: podręcznik i ćwiczenia- są wydawane bezpośrednio uczniom danej klasy 1. Na te materiały była dotacja celowa, są one dawane na jeden rok, sąd nie podlegają tej ewidencji , jaką objęty jest elementarz.

Podejrzewam, że OP mogą tu wydawać własne polecenia. Mamy dość zwariowany świat ostatnio.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

środa 10 wrz 2014, 09:04

Oto informacja , którą dostałam z MEN na temat podręcznika do j.angielskiego:

Szanowna Pani,

W roku szkolnym 2014/2015 podręczniki do j. angielskiego są jednoroczne. Uczniowie nie muszą po zakończeniu roku szkolnego oddawać tych podręczników do biblioteki.

Od roku szkolnego 2015/2016 podręczniki do j. angielskiego w klasach I i II szkoły podstawowej będą kupowane na co najmniej trzy lata szkole.



Z poważaniem

Krzysztof Klefas
Główny Specjalista

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

środa 10 wrz 2014, 10:03

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na moje pytanie. Pozdrawiam :)

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

środa 10 wrz 2014, 11:11

Tak, zgadza się - w tym roku rozdajemy i ćwiczenia do elementarza i zestaw do angielskiego bezzwrotnie.
Zgadzam się z Aqa. Ja wpisałam "Nasz elementarz" do Mola zakładając oddzielną księgę podręczników (jeszcze takiej nie miałam). Ale... dziś rozmawiała ze mną dyrekcja i księgowa i pozostałe materiały ćwiczeniowe też powinny być gdzieś wpisane, żeby był "ślad" że wpłynęły do szkoły. Założę więc oddzielną teczkę, gdzie będę zapisywała: ile czego przyszło i kto to zabrał (z podpisem) i dołączam do tego faktury.
"Nasz elementarz" wypożyczali ode mnie bezpośrednio rodzice 1 września, a 3 września na zebraniach otrzymali całą resztę i kwitowali odbiór tych kompletów stosownym podpisem na liście. Zostali zapoznani również z regulaminem wypożyczania podręczników i również podpisali, że się z nim zapoznali. Wszystko jakoś dobrze i sprawnie przebiegło.
Mieliśmy dodatkowe 3 egz. elementarza oraz ćwiczeń więc dostali je nauczyciele i pokwitowali odbiór.
U nas jest powiedziane, że jeżeli uczeń zniszczy lub zgubi podręcznik - wpłaca te 4,34zł do kasy szkolnej (obsługa w sekretariacie) i z tych pieniędzy kupowany jest nowy.
Życie i czas zweryfikują i tak wszystkie nasze pomysły - więc nie ma się czym denerwować, tylko zrobić co trzeba i się uśmiechać :mrgreen:
Prawdziwe "jajka" to będą z podręcznikami i ćwiczeniami do kl. 4-6 :D

P.S. Dodam, że miałam "kontrolę" z wydawnictwa WSiP (dwóch panów) sprawdzającą czy ćwiczenia doszły i czy czegoś nie brakuje :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości