AnnaEm
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2020, 11:20

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 27 kwie 2021, 10:51

Dziękuję Wam za odpowiedź. Dyrektor wyraził zgodę na wywóz na makulaturę. Czy przy przekazywaniu tych podręczników sporządzacie protokół przekazania na makulaturę? Żeby w razie kontroli mieć potwierdzenie odbioru tych nieaktualnych podręczników? Pozdrawiam, trzymajcie się ciepło ! Duuuużo jeszcze pracy przede mną, żeby uporządkować to wszystko co tutaj zastałam :cry:

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 27 kwie 2021, 13:50

Jak to jest z ćwiczeniami przy zamawianiu podręczników, to znaczy chętnych nauczycieli jest wielu, ale przecież nie jest możliwe zamówienie ćwiczeń np. z każdego lub prawie każdego przedmiotu :roll:

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 27 kwie 2021, 15:19

Dyrekcja w ustaleniu z nauczycielami uczącymi dany rocznik ustala -jest określona kwota, w której trzeba się zmieścić. Myślę, że konieczne są z angielskiego i geografii (mapy), a reszta to uzgodnienia

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 kwie 2021, 09:08

Dziękuję. Mam jeszcze takie pytanie. Biję się z myślami, czy jest sens zbierać od uczniów podręczniki, które ostatni rok są użytkowane :roll:
Ostatnio zmieniony środa 28 kwie 2021, 09:09 przez Dorota79, łącznie zmieniany 1 raz.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 kwie 2021, 09:09

AnnaEm pisze:
wtorek 27 kwie 2021, 10:51
(...) Czy przy przekazywaniu tych podręczników sporządzacie protokół przekazania na makulaturę? Żeby w razie kontroli mieć potwierdzenie odbioru tych nieaktualnych podręczników? (...)
Skup odbierający makulaturę (w moim mieście za darmo, ale podstawiają kontener do załadowania) wystawia dokument potwierdzający odbiór makulatury.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 kwie 2021, 09:13

Dorota79 pisze:
środa 28 kwie 2021, 09:08
(...) Biję się z myślami, czy jest sens zbierać od uczniów podręczniki, które ostatni rok są użytkowane :roll:
Też się nad tym kiedyś zastanawiałam. Mój dyr stwierdził, że byłoby to niewychowawcze - każdy uczeń musi się rozliczyć z wypożyczonych materiałów. Tyle tylko, że w takich przypadkach nie przejmuję się zniszczeniem zwróconego podręcznika.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 kwie 2021, 09:46

Rudolfina pisze:
środa 28 kwie 2021, 09:13
Dorota79 pisze:
środa 28 kwie 2021, 09:08
(...) Biję się z myślami, czy jest sens zbierać od uczniów podręczniki, które ostatni rok są użytkowane :roll:
Też się nad tym kiedyś zastanawiałam. Mój dyr stwierdził, że byłoby to niewychowawcze - każdy uczeń musi się rozliczyć z wypożyczonych materiałów. Tyle tylko, że w takich przypadkach nie przejmuję się zniszczeniem zwróconego podręcznika.
Ale dobrym argumentem obecnie może być pandemia, tzn. żeby rodzicie i dzieci nie przynosili zbędnych podręczników, na których może być wirus.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 kwie 2021, 11:58

U mnie podobnie jak u Rudolfiny należy zwrócić nieaktualne podręczniki. Argument był taki sam - to niewychowawcze. Jeśli uczeń zgubił podręcznik to musiał kupić lekturę. Myślę, że tak właśnie powinno być. Przesłanie powinno być jednoznaczne - z podręczników należy się rozliczyć. To tylko my wiemy, że one są nieaktualne a uczeń nie. A jeśli będzie taki argument, że są tam wirusy to dlaczego trzeba zwracać książki wypożyczone z biblioteki. Przecież tam też są wirusy. Rozumiem Ciebie - ja też chciałabym mieć mniej pracy ale trzeba na to spojrzeć inaczej.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 28 kwie 2021, 12:33

Książki wiadomo, że trzeba zwrócić, bo będą innym służyły, a podręczniki już nie, bo nieaktualne. Nic, pomyślę, co zrobić :D jeszcze jedno pytanie. Kiedy robicie zamówienie na podręczniki? w tamtym roku robiłam w pierwszym tygodniu lipca, ale nie wiem, czy nie powinnam wcześniej, bo były opóźnienia...

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 29 kwie 2021, 08:43

W kwestii terminów to jak wolna amerykanka :x
Niby wydawnictwa chcą, żeby w zamówieniu określić termin dostarczenia podręczników, ale wygląda mi to na chwyt reklamowy - że niby ukłon w stronę klienta.
W rzeczywistości zamówienia przychodzą jak popadnie. Rok temu ostatnie odebrałam w drugiej połowie sierpnia :cry:

Rokfor
Posty: 86
Rejestracja: wtorek 05 maja 2015, 14:08

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 29 kwie 2021, 08:58

To i tak szybko. Mój dyrektor zamawia możliwie jak najszybciej, a w zeszłym roku podręczniki przychodziły jeszcze w połowie września.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 05 maja 2021, 13:13

Dorota79 pisze:
środa 28 kwie 2021, 12:33
Książki wiadomo, że trzeba zwrócić, bo będą innym służyły, a podręczniki już nie, bo nieaktualne.
Ja też tak uważam, lecz jeszcze nie rozmawiałam ze swoją dyrekcją ale będę używać tego argumentu.
Trzeba rozróżnić podręcznik nieaktualny od podręcznika używanego trzeci rok ale aktualnego

Mój pomysł jest taki: w tym roku wymieniamy podręczniki z klas 8 i 5.
W klasach 8 nowe podręczniki mają wprowadzone zmiany (nowa podstawa), zmieniają się rozdziały, niektóre treści są usunięte a inne dodane.
Wniosek: podręcznik jest nieaktualny i ja chciałabym zostawić go u uczniów.
Nie zmieniają się treści z chemii i fizyki i te podręczniki chcę zebrać i przekazać do pracowni (dzieci będą mogły korzystać na lekcjach) np. w razie zastępstwa albo gdy zapomną.

W klasie 5 wymieniamy podręczniki ze względu na trzeci rok użytkowania (nie ma zmian pod względem treści) i te chcę zebrać wszystkie ale nie będę przejmować się zniszczeniami. Jeśli ktoś zgubi to poproszę o podarowanie innej książki lub lektury do biblioteki.
Te zebrane i w najlepsze podręczniki przekażę do pracowni.

Bo również uważam, że jeżeli podręcznik jest aktualny lecz tylko mocniej zużyty to niewychowawczo jest się z niego nie rozliczyć. I może służyć innym np. w pracowni.
Ostatnio zmieniony środa 05 maja 2021, 13:25 przez anezka, łącznie zmieniany 3 razy.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 05 maja 2021, 13:18

Dodatkowo, u mnie uczniowie klas 8 wiedzieli od nauczycieli np. języka angielskiego, że podręcznik będzie nieaktualny w przyszłym roku.
Dlatego w trym roku mogli uzupełniać rozwiązania - z czego byli bardzo zadowoleni.

A nauczyciele chemii i fizyki już zapowiadają pomoc w zbieraniu od uczniów podręczników

Małgorzata2018
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 11 sie 2019, 20:46

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 20 maja 2021, 13:30

Kochane moje Złote! Podpowiedzcie coś, bo zwariuję. Zanim zaczęłam tu pracować, moje poprzedniczki wpisywały do księgi podręczników i broszur każdy podręcznik oddzielnie. Tak samo robiły z ćwiczeniami. Jak łatwo zgadnąć, nie dały rady tego wszystkiego ogarnąć, więc w księgach są luki lub niepełne wpisy. Nagminnie pomijano ceny podręczników i teraz, przy ubytkowaniu mam zabawę z wertowaniem starych faktur. Poza tym ksiąg inw. jest kilkanaście. Coś tam było ubytkowane, ale niewiele i według zasad stosowanych w inwentarzu głównym (jest też rejestr ubytków). Wprowadziłam od razu zapis uproszczony przy wpisywaniu nowych podręczników, ale wymiękłam przy ubytkowaniu. Śnią mi się koszmary, że siwiuteńka siedzę nad księgami i wpisuję numery ubytków podręczników, a one mnożą się, jak króliki (podręczniki oczywiście, a nie ubytki).
Proszę powiedzcie mi, jak Wy to robicie:
- jak wygląda przykładowy protokół ubytkowania podręczników lub ćwiczeń?
- czy nadajemy numer każdej ubytkowanej pozycji?
- jaką adnotację robimy w księdze inwentarzowej?
Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 20 maja 2021, 15:28

W "Bibliotece w Szkole" 6/2021 jest obszerny materiał na temat wszystkich aspektów podręczników.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości