Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 06 wrz 2021, 11:32

Można dodać na początek 90-95% z zamówionych książek. Tak przynajmniej sugeruje NE przy zamówieniach od nich. Potem jak się ustali liczba uczniów, to można dodać resztę. Tu jest informacja i filmik z mol net jakby co:
https://www.mol.pl/pl/integracja-mol-ne ... y-nowa-era

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 13 wrz 2021, 10:25

Mam taką sytuację.
W tym roku przybyło do naszej szkoły 9 :shock: nowych uczniów. Wszyscy pod koniec sierpnia. W dniu 1 września złożyliśmy do OP drugą korektę wniosku o dotację podręcznikową. Części uczniów wydałam podręczniki z zapasu, pozostali nie dostali. Zeszytów ćwiczeń nie ma żaden, bo nie ma z nich zapasu dla ucznia. Zgodnie z zasadami polityki finansowej nie możemy zamówić brakujących materiałów, dopóki nie będzie środków dotacyjnych na koncie. Dzisiaj w OP otrzymałam informację, że pieniądze wpłyną w połowie października. Czyli półtora miesiąca uczniowie będą bez podręczników i ćwiczeń. Czy ktoś ma tak samo? Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 13 wrz 2021, 10:45

Dziękuję za poprzednie odpowiedzi. Zapytam jeszcze o jedno. W tym roku ubytkuję nieaktualne podręczniki do klasy 2, 5 i 8. Czy jeśli domawiałam w tamtym roku do klasy 8 komplet i wpisałam go na stan, to czy mogę zubytkować te podręczniki, bo przecież są nieaktualne? Z drugiej strony dopiero rok upłynął od daty wpisu, choć wydaje mi się, że to nie ma znaczenia, że rok, ale to, że są nieaktualne. Czy mam rację?

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 13 wrz 2021, 13:29

Wydaje mi się, że masz rację.
Ja będę takie pozycje ubytkować.

Tunia
Posty: 69
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:11

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 17 wrz 2021, 11:29

Dorota79 pisze:
poniedziałek 13 wrz 2021, 10:45
Dziękuję za poprzednie odpowiedzi. Zapytam jeszcze o jedno. W tym roku ubytkuję nieaktualne podręczniki do klasy 2, 5 i 8. Czy jeśli domawiałam w tamtym roku do klasy 8 komplet i wpisałam go na stan, to czy mogę zubytkować te podręczniki, bo przecież są nieaktualne? Z drugiej strony dopiero rok upłynął od daty wpisu, choć wydaje mi się, że to nie ma znaczenia, że rok, ale to, że są nieaktualne. Czy mam rację?
Moim zdaniem - tak, też tak robię.
Tunia

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 17 wrz 2021, 18:55

Tunia pisze:
piątek 17 wrz 2021, 11:29
Dorota79 pisze:
poniedziałek 13 wrz 2021, 10:45
Dziękuję za poprzednie odpowiedzi. Zapytam jeszcze o jedno. W tym roku ubytkuję nieaktualne podręczniki do klasy 2, 5 i 8. Czy jeśli domawiałam w tamtym roku do klasy 8 komplet i wpisałam go na stan, to czy mogę zubytkować te podręczniki, bo przecież są nieaktualne? Z drugiej strony dopiero rok upłynął od daty wpisu, choć wydaje mi się, że to nie ma znaczenia, że rok, ale to, że są nieaktualne. Czy mam rację?
Moim zdaniem - tak, też tak robię.

Ja też ubytkuję wszystkie podręczniki do klasy 2, 5, 8 bo i tak te domówione w tamtym roku do klasy np. 8 różnią się od tych z tego roku (mam potwierdzenie od nauczycieli języka polskiego czy informatyki).

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 22 wrz 2021, 11:14

Czy jeśli zostało mi parę groszy z dotacji, to mogę np. dokupić ćwiczenia, bo może się przydadzą?

Joellen
Posty: 5
Rejestracja: piątek 02 paź 2020, 10:20

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 22 wrz 2021, 12:31

Tylko, jeśli zostało z dotacji na ćwiczenia. Z dotacji na zakup podręczników kupuję "materiały edukacyjne" : zbiory zadań, słowniki, atlasy itp.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 22 wrz 2021, 13:02

Wydaje mi się, że ta niewielka kwota, która została, to ogólnie z całości... Jak to mam sprawdzić, czy to z podręczników, czy z ćwiczeń?

Joellen
Posty: 5
Rejestracja: piątek 02 paź 2020, 10:20

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 22 wrz 2021, 14:15

Na moich barkach jest wniosek i rozliczanie dotacji, dlatego robię sobie takie robocze zestawienie faktur w excelu. Powinna to dokładnie wiedzieć księgowa.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 23 wrz 2021, 11:33

Dorota79 pisze:
środa 22 wrz 2021, 11:14
Czy jeśli zostało mi parę groszy z dotacji, to mogę np. dokupić ćwiczenia, bo może się przydadzą?
Moja księgowa twierdzi, że nie można. Kiedyś byłam w takiej sytuacji. Materiałów ćwiczeniowych można rozliczyć z dotacji dokładnie tyle, ilu jest uczniów. Za pozostałe z ćwiczeń pieniądze można kupić... papier ksero :shock:

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 23 wrz 2021, 11:35

Dorota79 pisze:
środa 22 wrz 2021, 13:02
Wydaje mi się, że ta niewielka kwota, która została, to ogólnie z całości... Jak to mam sprawdzić, czy to z podręczników, czy z ćwiczeń?
Zapytaj swoją księgową. Z innego "paragrafu" są księgowane dotowane podręczniki, z innego materiały ćwiczeniowe.

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 23 wrz 2021, 12:56

Kwota dotacji na podręczniki dzieli się na 2 części. Jest oddzielna "pula" na podręczniki/materiały edukacyjne oraz druga na ćwiczenia. Kwot na podręczniki/materiały edukacyjne oraz ćwiczenia nie wolno mieszać.

Podaje przykład: zostały pieniądze z "puli" podręczniki/materiały edukacyjne w wysokości 50 zł, a z "puli" ćwiczeń 25 zł, to można kupić podręczniki/materiały edukacyjne tylko na kwotę 50, a z "puli" ćwiczeń za 25 zł. Podczas rozliczenia dotacji dodaje się kwotę tych 50 zł czy 25 zł do konkretnej klasy i po sprawie.

Co to kwot dotacji przyznanych do konkretnej klasy (czy to z "puli" podręczników/materiałów edukacyjnych czy z "puli" ćwiczeń) można je przekładać do innej klasy, ważne żeby nie mieszać tych dwóch "pul" wspomnianych wyżej ze sobą.

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 23 wrz 2021, 13:01

Dorota79 pisze:
środa 22 wrz 2021, 13:02
Wydaje mi się, że ta niewielka kwota, która została, to ogólnie z całości... Jak to mam sprawdzić, czy to z podręczników, czy z ćwiczeń?
Aby sprawdzić jakie są kwoty na podręczniki, a jakie na ćwiczenia musisz mieć aktualny Wniosek pt. "Informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji celowej na wyposażenie szkoły w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe w 2021 r." składany przez Dyrekcję Szkoły do organu prowadzącego. Wniosek jest w formie tabeli w Exelu i tam te kwoty są już rozdzielone.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 17 paź 2021, 19:19

Myślałam, że sprawy podręczników mam za sobą. Okazuje się , że Rada Rodziców (nowa) ma pretensje do biblioteki, że w trakcie przygotowywania i wydawania podręczników biblioteka nie pracuje normalnie, nie wypożycza, nie obsługuje czytelników. Dodam, że jeśli nauczyciel bardzo potrzebuje lektury to na jego odpowiedzialność wydaję komplet dla klasy a do niego należy czuwanie nad tym komu je wypożyczył i dopilnowanie zwrotu. Tłumaczenia dyr,. nie pomagają, wpadli na pomysł żeby w tym czasie jakiś inny nauczyciel wypożyczał książki. Ręce mi opadły. Obawiam się, że w przyszłym roku sytuacja się powtórzy. Mam pytanie, czy w okresie przyjmowania i wydawania podręczników obsługujecie czytelników?. Może to my jesteśmy jakieś nieogarnięte.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości