Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 19 lis 2020, 11:28

Mam pytanie dotyczące dodatkowego zakupu z dotacji podręcznikowej.
Zostały nam środki, dyrektor zamówił jako pomoce dydaktyczne atlasy historyczne i kodeksy do karty rowerowej. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją i nie za bardzo wiem, do której księgi inwentarzowej wprowadzić te nabytki. Dla podręczników dotowanych mam osobną księgę, ale w/w nie są podręcznikami.
Czy ktoś był może w takiej sytuacji i podpowie rozwiązanie?

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 19 lis 2020, 11:30

Czy w protokole selekcji podręczników w rubryce, gdzie jest numer inwentarzowy, mogę wpisać np. od 450 do 550? uciążliwe byłoby wpisywanie tego samego podręcznika w liczbie np. stu egzemplarzy w nowej rubryce. Jak to wy robicie? jak taki protokół u was wygląda?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 19 lis 2020, 15:43

Ja zawsze do protokołu ubytku wpisuję numery inwentarzowe podręczników od - do. Nie wyobrażam sobie wpisywania 3 tysięcy książek numer po numerze.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 20 lis 2020, 09:09

Julia65 pisze:
czwartek 19 lis 2020, 15:43
Ja zawsze do protokołu ubytku wpisuję numery inwentarzowe podręczników od - do. Nie wyobrażam sobie wpisywania 3 tysięcy książek numer po numerze.
A gdzie wpisujesz wartość?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 20 lis 2020, 15:03

Ponawiam pytanie...
Rudolfina pisze:
czwartek 19 lis 2020, 11:28
Mam pytanie dotyczące dodatkowego zakupu z dotacji podręcznikowej.
Zostały nam środki, dyrektor zamówił jako pomoce dydaktyczne atlasy historyczne i kodeksy do karty rowerowej. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją i nie za bardzo wiem, do której księgi inwentarzowej wprowadzić te nabytki. Dla podręczników dotowanych mam osobną księgę, ale w/w nie są podręcznikami.
Czy ktoś był może w takiej sytuacji i podpowie rozwiązanie?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 20 lis 2020, 15:32

Dorota79 pisze:
piątek 20 lis 2020, 09:09
Julia65 pisze:
czwartek 19 lis 2020, 15:43
Ja zawsze do protokołu ubytku wpisuję numery inwentarzowe podręczników od - do. Nie wyobrażam sobie wpisywania 3 tysięcy książek numer po numerze.
A gdzie wpisujesz wartość?
Robię dodatkowe rubryki: cena jednostkowa i wartość razem. Tak jak na fakturach :P

iwona.janczyk@op.pl
Posty: 2
Rejestracja: piątek 24 kwie 2020, 10:22

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 12 gru 2020, 17:16

Witam, chciałam się zapytać czy ktoś może pisał protokół na przyjęcie podręczników z dotacji na stan szkoły lub na stan biblioteki muszę podać na jakiej podstawie oraz na jakiej podstawie udostępnialiście/przekazywaliście podręczniki uczniom muszę podać nazwę dokumentu powołać się konkretnie i podać do urzędu :(

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 12 gru 2020, 19:54

Protokół przyjęcia podręczników nie jest do niczego potrzebny. Podręczniki wprowadzamy do księgozbioru (wpisujemy do odpowiedniej księgi inwentarzowej) na podstawie faktur zakupu. Podręczniki przekazywane (wypożyczane) są uczniom na podstawie Regulaminu. Zapis dotyczący udostępniania materiałów z dotacji celowej MEN powinien znajdować się w Statucie szkoły. I to są konkretne dokumenty służące za podstawę do opisanych przez Ciebie czynności.

AsiaKa87
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 17:59

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 05 sty 2021, 12:25

Dzień dobry,
jestem początkującą bibliotekarką i mam do Państwa pytanie. W bibliotece szkolnej, którą otrzymałam w tym roku szkolnym, poprzednia bibliotekarka wpisywała podręczniki do księgi podręczników pojedynczo, czyli każdy podręcznik ma swój numer, np.456, 457, 458. Wiem, że nie które biblioteki szkolne prowadzą uproszczony sposób zapisywania, np. 456/1, 456/2 itd. Bardzo proszę Was o pomoc, kiedy zmienić sposób zapisywania podręczników w księdze,na początku nowego roku szkolnego czy roku kalendarzowego? I kolejne pytanie, czy w ogóle mogę wprowadzić uproszczony sposób zapisu, skoro przez lata poprzednia bibliotekarka wpisywała wszystkie egzemplarze pojedynczo. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedz.

KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 05 sty 2021, 13:07

Koleżanka postępowała zgodnie z prawidłami zawodu. Jedyne o co bym sie postarała to program komputerowy i tyle. Nie jestem fanem chodzenia na skróty i naginania przepisów.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 05 sty 2021, 14:57

AsiaKa87 pisze:
wtorek 05 sty 2021, 12:25
Dzień dobry,
jestem początkującą bibliotekarką i mam do Państwa pytanie. W bibliotece szkolnej, którą otrzymałam w tym roku szkolnym, poprzednia bibliotekarka wpisywała podręczniki do księgi podręczników pojedynczo, czyli każdy podręcznik ma swój numer, np.456, 457, 458. Wiem, że nie które biblioteki szkolne prowadzą uproszczony sposób zapisywania, np. 456/1, 456/2 itd. Bardzo proszę Was o pomoc, kiedy zmienić sposób zapisywania podręczników w księdze,na początku nowego roku szkolnego czy roku kalendarzowego? I kolejne pytanie, czy w ogóle mogę wprowadzić uproszczony sposób zapisu, skoro przez lata poprzednia bibliotekarka wpisywała wszystkie egzemplarze pojedynczo. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedz.
W księdze podręczników rzeczywiście obowiązuje uproszczony sposób zapisu. U mnie też wpisywano pojedyncze egzemplarze i zastanawiałam się czy to zmienić. Doszłam jednak do wniosku, że lepiej będzie mi się wypożyczało podręczniki o numerze np. 12123 niż 12123/ 236 itp. i zostawiłam. A jeśli będziesz miała program komputerowy to sprawa się sama rozwiąże. Natomiast zmiany zapisu najlepiej wprowadzić od września.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 05 sty 2021, 20:06

Zastanawiałam się nad zapisem uproszczonym kilka lat temu, gdy zaczęło się wpisywanie podręczników dotowanych, dla których założyłam osobną księgę inwentarzową. Jednakże nie ma to sensu w przypadku programu komputerowego (pracuję w MOLu), gdzie przy wprowadzeniu danego rekordu można dodać numery inwentarzowe od-do.

AsiaKa87
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 17:59

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 07 sty 2021, 20:00

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. :)

iwona.janczyk@op.pl
Posty: 2
Rejestracja: piątek 24 kwie 2020, 10:22

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 07 sty 2021, 21:28

Witam,
mam pytanie czy ktoś uzupełniał tabelkę analiza efektów rzeczowych osiągniętych w ramach dotacji celowej udzielonej jednostkom w 2020 r.na podręczniki oraz ćwiczenia. w jednej z tabel pojawia się pytanie podręczniki oraz ćwiczenia przekazane zostały uczniom zgodnie z dokumentem(podać odpowiednio nazwę dokumentu np; protokołu wykaz z dnia. powołałam się na regulamin biblioteki. Jednak pani z urzędu stwierdziła, że nie możemy się powołać na regulamin.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 09 sty 2021, 20:31

iwona.janczyk@op.pl pisze:
czwartek 07 sty 2021, 21:28
(...) podręczniki oraz ćwiczenia przekazane zostały uczniom zgodnie z dokumentem(podać odpowiednio nazwę dokumentu np; protokołu wykaz z dnia. powołałam się na regulamin biblioteki. Jednak pani z urzędu stwierdziła, że nie możemy się powołać na regulamin.
Nie powołałabym się w tym przypadku na regulamin biblioteki, tylko na REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW I MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH
Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ, który tworzyliśmy właśnie w tym celu - aby na jego podstawie wypożyczać i przekazywać. Jest tam również zapis, że materiały ćwiczeniowe przekazywane uczniom stają się ich własnością i nie podlegają zwrotowi.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości