ahawa
Posty: 2
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 13:22

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 11 gru 2022, 19:40

U nas ćwiczenia uznawane są za materiały edukacyjne bezzwrotne (wydawane za pokwitowaniem) i w związku z tym nie są wpisywane do żadnej księgi inwentarzowej.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 12 gru 2022, 10:04

Hallgerd pisze:
piątek 09 gru 2022, 18:15
Dzień Dobry
Zajmuję się podręcznikami od samego początku, wydawałoby się, że wszystko już wiem.
Dzisiaj księgowość zabiła mnie żądaniem dostarczenia numerów inwentarzowych ćwiczeń.
Przez wszystkie lata wydawałam ćwiczenia wychowawcom, Ci zbierali od rodziców podpisy na zbiorczej liście ( nagłówku były tytuły ćwiczeń). Listy sobie podpinałam pod faktury.
Co prawda przez ostatni rok byłam na urlopie, więc może coś się zmieniło? Ale nie mogę znaleźć żadnego rozporządzenia w tej sprawie.
Nic się nie zmieniło. Ćwiczenia są własnością ucznia i nie są wpisywane do księgozbioru. Księgowość niech sobie doczyta.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 12 gru 2022, 10:13

Hallgerd pisze:
piątek 09 gru 2022, 18:15
Dzień Dobry
Zajmuję się podręcznikami od samego początku, wydawałoby się, że wszystko już wiem.
Dzisiaj księgowość zabiła mnie żądaniem dostarczenia numerów inwentarzowych ćwiczeń.
Przez wszystkie lata wydawałam ćwiczenia wychowawcom, Ci zbierali od rodziców podpisy na zbiorczej liście ( nagłówku były tytuły ćwiczeń). Listy sobie podpinałam pod faktury.
Co prawda przez ostatni rok byłam na urlopie, więc może coś się zmieniło? Ale nie mogę znaleźć żadnego rozporządzenia w tej sprawie.
Nic się nie zmieniło. Materiały ćwiczeniowe są wydawane uczniom na własność. Taki też opis robię na fakturze: "Materiały ćwiczeniowe w ilości ... wydano uczniom klasy ...". Księgowość nie miała nigdy zastrzeżeń.

hipe
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 17 lis 2022, 10:16

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 15 lut 2023, 13:23

Dobrze jest na pewno porównywać sobie ceny w księgarniach internetowych. Ceny w takich miejscach są o wiele korzystniejsze. Szczególnie jeśli piszemy tutaj o podręcznikach do nauki języków obcych, które do najtańszych nie należą.

Od siebie polecam księgarnię PWN:
https://ksiegarnia.pwn.pl/Podreczniki-s ... 898,k.html

Aktualnie na stronie jest sporo promocji.

776joanna
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 17:22

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 09 mar 2023, 16:26

Czy ktoś z Państwa wie może o obowiązku kupowania podręczników co trzy lata. Chodzi mi o podręczniki do klas 1-3 które są w idealnym stanie a we wrześniu trzeba zakupić kolejne do klasy 1. Czy można byłoby przeznaczyć te pieniądze na zakup urządzeń drukujących i papieru.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 10 mar 2023, 09:04

776joanna pisze:
czwartek 09 mar 2023, 16:26
Czy ktoś z Państwa wie może o obowiązku kupowania podręczników co trzy lata. Chodzi mi o podręczniki do klas 1-3 które są w idealnym stanie a we wrześniu trzeba zakupić kolejne do klasy 1. Czy można byłoby przeznaczyć te pieniądze na zakup urządzeń drukujących i papieru.
Podpisuję się pod pytaniem, bo serce się kraje, jak po 3 latach trzeba wyrzucać prawie nowe podręczniki :roll:

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 10 mar 2023, 09:55

No dokładnie...
Ale dyrektor ma związane ręce. Podlega organowi prowadzącemu, a ten kieruje się ustawą i rozporządzeniem :|

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 10 mar 2023, 10:55

No dokładnie...
Ale dyrektor ma związane ręce. Podlega organowi prowadzącemu, a ten kieruje się ustawą i rozporządzeniem :|
W ostatniej Bibliotece w Szkole jest duzy, wyczerpujący artykuł na ten temat, polecam :)

776joanna
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 17:22

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 10 mar 2023, 11:07

Artykuł czytałam. I w związku z nim jest moje pytanie - czy ktoś z Państwa już ma jakieś doświadczenie z przeznaczeniem dotacji na inne zakupy. Chciałabym za te pieniądze uzupełnić też lektury które są przecież materiałem pomocniczym w realizacji podstawy programowej.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 10 mar 2023, 11:17

Z moich doświadczeń: książka po 2 latach jest w kiepskim stanie, po 3 w strasznym. Nie ma jak oszczędzać.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 10 mar 2023, 13:04

W ciągu trzech lat korzystania z podręczników dla uczniów z klas 1-3 każda część podręcznika jest tylko użytkowana przez pół roku. Trzy lata i tylko pół roku :roll: Wyrzucamy prawie nowe podręczniki tylko dlatego, że ktoś wymyślił trzyletni okres użytkowania. A wystarczyłoby przecież wydłużyć ten okres, my byśmy zrobili selekcję, trochę sztuk wyrzucili, trochę domówili i mielibyśmy duuużo mniej pracy i masę pieniędzy by się zaoszczędziło, a przede wszystkim zadbalibyśmy o środowisko. A tymczasem wydawnictwa zmieniają tylko rok wydania, numer dopuszczenia, a treści pozostają te same. To jest straszliwe marnotrawstwo. Tak być nie powinno :evil: A ile za pieniądze wydane na podręczniki moglibyśmy co roku kupić nowości do czytania :shock:

www5
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 04 maja 2020, 22:52

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 15 mar 2023, 17:43

Bardzo proszę o radę. Jak usunąć pieczątki i sygnatury z nieaktualnych podręczników przeznaczonych do selekcji. Najprościej by było wyrwać kartki z pieczątkami, ale czy tak można? Spotkałam się z informacją, że trzeba przekreślać pieczątki, pisać słowo ubytek i stawiać parafkę. Zajmie to dużo czasu, a mam do selekcji około 1500 podręczników. Będę wdzięczna za pomoc, jestem początkującym bibliotekarzem i dopiero wszystkiego się uczę.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 16 mar 2023, 09:34

www5 pisze:
środa 15 mar 2023, 17:43
Bardzo proszę o radę. Jak usunąć pieczątki i sygnatury z nieaktualnych podręczników przeznaczonych do selekcji. Najprościej by było wyrwać kartki z pieczątkami, ale czy tak można? Spotkałam się z informacją, że trzeba przekreślać pieczątki, pisać słowo ubytek i stawiać parafkę. Zajmie to dużo czasu, a mam do selekcji około 1500 podręczników. Będę wdzięczna za pomoc, jestem początkującym bibliotekarzem i dopiero wszystkiego się uczę.
W książce, która została wycofana ze zbiorów biblioteki należy przekreślić pieczątkę na czerwono. Jeśli chodzi o podręczniki ja tego nie robię dlatego że co roku mam ich do ubytkowania tysiące i nie mam na to czasu. Pieczątki przekreślam tylko w tych podręcznikach, które zostawiam sobie jako rezerwowe.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 16 mar 2023, 09:53

Ja j/w.
Zwróć tylko uwagę na usunięcie danych osobowych. Dzieci często podpisują podręczniki imieniem, nazwiskiem i klasą.
Zamazuję to permanentnym markerem.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 16 mar 2023, 10:16

Rudolfina pisze:
czwartek 16 mar 2023, 09:53
Ja j/w.
Zwróć tylko uwagę na usunięcie danych osobowych. Dzieci często podpisują podręczniki imieniem, nazwiskiem i klasą.
Zamazuję to permanentnym markerem.
Po oddaniu podręczników przez uczniów od razu wymazuję personalia. Pieczątek nie przekreślam, bo za dużo byłoby z tym zabawy, ale wykorzystuję kody z ubytków do nowych podręczników :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 67 gości