KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 30 kwie 2020, 10:15

Anna, aktualny wniosek dotacyjny wskazuje wyraźnie na to, że dotacja przewiduje zakup podręczników do klas 1, 4 i 7 : kupujemy tyle egz. ilu jest uczniów + na oddziały. Do pozostałych klas dokupujemy, jeśli liczba uczniów się zwiększy w stosunku do tego roku. Wydaje mi się, że dobrze rozumiem, to co czytam i widzę. Ale już zwątpiłam.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 30 kwie 2020, 10:18

Pozdrawiam. Przed chwilą napisałam tekst, który chciałam usunąć, ale nie wiem jak.Dlatego też tekst edytowałam i pozdrawiam wszystkich.

Rudolfina
Posty: 618
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 30 kwie 2020, 10:52

To chyba nie do końca jest tak.
Po prostu minął trzyletni okres użytkowania podręczników w kl. I, IV i VII. Dlatego można wnioskować o nowe niezależnie od tego, ile zostało i w jakim są stanie. Tak mi tłumaczył dyrektor.

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 30 kwie 2020, 11:08

I właśnie tego będą wymagać od nas organy prowadzące. Szkoła będzie musiała wpisać rzeczywiste wartości liczbowe w odpowiednie rubryki we wniosku. Tak przynajmniej jest u nas. Nie ma znaczenia ile i w jakim stanie mamy podręczniki z poprzednich lat. Trzyletni okres używalności określają konkretne przepisy. Takie jest moje zdanie. Mało tego, nauczyciele mogą w tym momencie zmienić np. wydawnictwo. U nas być może pierwszakom zmieni się tytuł i wydawnictwo.

kno_da
Posty: 140
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 30 kwie 2020, 11:12

Czy ktoś miał możliwość porównać podręczniki do kl.7? Nowa Era publikuje podręczniki z dopiskiem "Nowa edycja 2020-2022". Są to podręczniki dla uczniów, którzy już mieli geografię i biologię w klasie 5 i 6 jak wspomniałam wyżej. Czy różnią się one treścią? Czy stare z kl. 7 (obecni uczniowie kl.7 mieli tylko przyrodę w kl.5 i 6) maja inny układ treści? Wklejam dla przykładu podręczniki z "nowej edycji" dla kl. 4 i 7.
https://www.nowaera.pl/reforma-oswiaty- ... anistyczne
Na szczęście nie ja zamawiam podręczniki, ale sama jestem ciekawa jak interpretować przepisy. Tak jak wyżej pisałam, teoretycznie chyba powinny być wszystkie nowe dla kl.1, 4 i 7.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 30 kwie 2020, 18:05

No chwileczkę. Jakiś czas temu tłumaczono, że owszem po 3 latach i te które były wypożyczone 3 krotnie. Czyli spisać można te, które były zakupione 3 lata temu a nie wszystkie. U mnie np do klas 1 dużo kupiliśmy w ubiegłym roku. I co mamy je teraz wyrzucić. Chyba jednak to tak nie działa. Może Biblioteka w szkole może zbadać ten temat bo nie zgadzają mi się informacje z ubiegłego roku z tymi, które tu podajecie.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 30 kwie 2020, 18:28

Obejrzałam sobie tabele dotacyjne i faktycznie chyba macie rację. Czyli coś się zmieniło (chyba). Co oznacza, ze wyrzucam całkiem nowe, czasem nieużywane podręczniki. Ma to sens?

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 01 maja 2020, 00:46

Tak samo 3 lata temu wyrzucić trzeba było czasem tylko raz wypożyczone na 3 miesiące tzw, podręczniki ministerialne dla kl 1 - 3, bo zmieniła się podstawa programowa. A podręczniki dla klas 4-6 były ważne jedynie 2 lata, bo weszła szkoła 8-klasowa i znów: nowa podstawa programowa.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

piątek 01 maja 2020, 17:24

Ale w dzisiejszych czasach zarazy naprawdę taka rozrzutność to jest skandal. Ludzie tracą pracę, ciecia w oświacie a my lekką ręką wyrzucamy dobre podręczniki tylko dlatego, ze trzeba zamówić nowe niczym się nie różniące. Sułtan Brunei to pikuś wobec bogactwa naszego kraju.

BasiaK.
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 sie 2019, 18:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

sobota 02 maja 2020, 17:58

Dzień dobry!
Pytanie z zestawu:debiutant pyta:

Czy protokoły ubytków podręczników księgujecie razem z protokołami ubytków z pozostałych rodzajów ksiąg, czy też całkiem osobno?

W jaki sposób numerujecie protokoły ubytków podręczników?
1. czy w obrębie roku szkolnego, czyli 1/2019/2020, a może w obrębie roku kalendarzowego, czyli 1/2020?

U mnie dotychczas było tak, że wszystkie protokoły gromadzono razem, w jednej teczce, z numeracją ciągłą w obrębie roku kalendarzowego, a następnie numer protokołu ubytku wpisywano do odpowiedniego rejestru ubytków założonego do każdego rodzaju księgi.
Tak robiła mogę poprzedniczka-czy mam postępować dalej w ten sam sposób, czy też powinnam coś zmienić?
Pytam, bo uczono mnie że każdy rodzaj księgi powinien mieć osobny rejestr dowodów wpływu i ubytków, ale zastana sytuacja temu przeczy.
Będę wdzięczna za podpowiedź.

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 03 maja 2020, 14:43

BasiaK. pisze: Dzień dobry!
Pytanie z zestawu:debiutant pyta:

Czy protokoły ubytków podręczników księgujecie razem z protokołami ubytków z pozostałych rodzajów ksiąg, czy też całkiem osobno?

W jaki sposób numerujecie protokoły ubytków podręczników?
1. czy w obrębie roku szkolnego, czyli 1/2019/2020, a może w obrębie roku kalendarzowego, czyli 1/2020?

U mnie dotychczas było tak, że wszystkie protokoły gromadzono razem, w jednej teczce, z numeracją ciągłą w obrębie roku kalendarzowego, a następnie numer protokołu ubytku wpisywano do odpowiedniego rejestru ubytków założonego do każdego rodzaju księgi.
Tak robiła mogę poprzedniczka-czy mam postępować dalej w ten sam sposób, czy też powinnam coś zmienić?
Pytam, bo uczono mnie że każdy rodzaj księgi powinien mieć osobny rejestr dowodów wpływu i ubytków, ale zastana sytuacja temu przeczy.
Będę wdzięczna za podpowiedź.
1.Protokoły ubytków są osobne dla każdej księgi.
2. Protokoły numeruje się w obrębie roku kalendarzowego.
3.Każdy rodzaj księgi powinien mieć swój rejestr dowodów wpływu i ubytków

BasiaK.
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 sie 2019, 18:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 03 maja 2020, 17:51

Bardzo dziękuję.
Czy w takim razie jakoś zaznacza się do którego rejestru należy dany dokument? Ubytkujac podręczniki, książki i płyty, powstaną 3 dokumenty oznaczone 1/2020. Czy sąm fakt, że znajdą się w osobnych teczkach wystarczy?

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 03 maja 2020, 18:43

Księgi inwentarzowe mają zwykle oznaczenia literowe (żeby je rozróżnić). Można tak samo zrobić z dowodami wpływu.

BasiaK.
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 sie 2019, 18:25

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 03 maja 2020, 20:30

Bardzo dziękuję za pomoc😀
Pozdrawiam!

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 06 maja 2020, 15:20

Ale w dzisiejszych czasach zarazy naprawdę taka rozrzutność to jest skandal. Ludzie tracą pracę, ciecia w oświacie a my lekką ręką wyrzucamy dobre podręczniki tylko dlatego, ze trzeba zamówić nowe niczym się nie różniące. Sułtan Brunei to pikuś wobec bogactwa naszego kraju.

Ja nie zamierzam niczego wyrzucać - już mam chętnych nauczycieli klas 7, którzy zabiorą komplety do klas.

Stworzymy bazę podręczników szkolnych - dzieciaki dostaną nowiutkie, w pracowniach będą starsze.
Jaka to wygoda dla nauczyciela w razie zastępstwa.

Tak naprawdę w przypadku niektórych przedmiotów uczniowie mogą nie nosić podręczników. Nowy w domu, stary w szkole - same plusy.

Oczywiście do klas trafią takie w najlepszym stanie - mając nawet komplet 12 egz. nauczyciel poprowadzi lekcję (jeden podręcznik na ławkę)

Warunek jest jeden, żeby nowe podręczniki były takie same jak stare. Sądzę,że tak będzie, bo podstawa programowa się nie zmienia.

Myślę, że wydawnictwa po prostu, nie mają podstawy prawnej do wprowadzania zmian w treści podręcznika.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 107 gości