Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

środa 10 wrz 2014, 12:38

Kontrolę z wydawnictwa WSiP????? Przecież to prywatna firma.
To już dochodzi do tego, że prywatne wydawnictwa kontrolują publiczne szkoły? Podali jakąś podstawę prawną tej kontroli?

ez80
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 10:15

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 11 wrz 2014, 10:21

Wpisałam Nasz elementarz do księgi broszur z kolejnymi numerami, książki rozdane, jakieś kwity od rodziców podpisane a tu się okazuje, ze bliżej nieokreśleni ludzie z księgowości każą mi wpisać Nasz elementarz do księgi głównej?!? Jakich argumentów użyć, bo ręce opadają...

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 11 wrz 2014, 11:37

ez80 pisze:Wpisałam Nasz elementarz do księgi broszur z kolejnymi numerami, książki rozdane, jakieś kwity od rodziców podpisane a tu się okazuje, ze bliżej nieokreśleni ludzie z księgowości każą mi wpisać Nasz elementarz do księgi głównej?!? Jakich argumentów użyć, bo ręce opadają...
Pokaż im ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 29 października 2008 r.w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych & 6 punkt 4, który mówi, że "Szczegółową ewidencję wpływów materiałów o krótkim okresie użytkowania [...] a zwłaszcza skryptów i podręczników w bibliotekach szkół wyższych i bibliotekach szkolnych prowadzi się w sposób uproszczony, wpisując je do rejestru przeznaczonego dla tych materiałów.

Na tych, co zawsze wiedzą najlepiej wyjaśnienia bibliotekarza nie robią wrażenia, ale wydrukowane rozporządzenie ministra już tak.

ez80
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 10:15

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 11 wrz 2014, 15:01

Dziękuje, mam nadzieję, że dotrze...

Joka
Posty: 1
Rejestracja: piątek 12 wrz 2014, 08:58

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

piątek 12 wrz 2014, 09:27

Witam koleżanki i kolegów. Jestem tu nowa i mam sporo pytań na które mam nadzieję uzyskać odpowiedź.

1.Jak powinna prawidłowo wyglądać notka otrzymania darmowych podręczników z MEN - dołączona do dokumentów jako dowód wpływu. Może jest jakiś wzór?
2.Czy do księgi inwentarzowej podręczników i broszur wpisujecie wartość podaną przez MEN (księgowa upiera się, że nie powinniśmy, gdyż nie jest to płacone z konta szkoły).
3.Podręczniki z wydawnictwa "Nowa Era" przyszły w pakietach. Wartość pakietu - 49,50 - wpisana na fakturze jako jedna pozycja. Ćwiczeniówki trzeba przekazać uczniom, podręczniki zewidencjonować. I tu mam same wątpliwości:
-jak - księgowa radzi w inwentarzu pomocy naukowych jako pakiet (jedna pozycja) a nie w księdze inwentarzowej podręczników i broszur
-jaka wartość każdej z 4 części podręcznika
-jak opisać fakturę - że niby połowa pakietu do rozdania, a połowa na stan szkoły?
4.Podręcznik do angielskiego jest do uzupełniania pomimo towarzyszącej mu ćwiczeniówki. Wpisujecie?

Dobrze byłoby gdyby na to wszystko były jakieś podstawy prawne - do dyskusji z dyrekcją i księgowością ;)

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 16 wrz 2014, 10:39

Maria pisze:
edyta.pl2 pisze:A co z zeszytami ćwiczeń? Ewidencjonować gdzieś materiały edukacyjne ? Podręczniki, rzecz jasna do osobnej księgi - tak zalecił dyrektor, ale co z zeszytami ćwiczeń?
Poradźcie, proszę.
Ćwiczenie są własnością ucznia patrz komentarz do ustawy o systemie oświaty z 25 sierpnia 2014 r


Mario gdzie jest ten komentarz. Wcześniej go znalazłam ale na nieszczęście nie wydrukowałam a teraz go nie umiem odszukać a muszę pokazać dyrektorowi.


zebrazebra88
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 14:21

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 06 lis 2014, 14:23

Augustowianka pisze:
ez80 pisze:Wpisałam Nasz elementarz do księgi broszur z kolejnymi numerami, książki rozdane, jakieś kwity od rodziców podpisane a tu się okazuje, ze bliżej nieokreśleni ludzie z księgowości każą mi wpisać Nasz elementarz do księgi głównej?!? Jakich argumentów użyć, bo ręce opadają...
Pokaż im ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 29 października 2008 r.w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych & 6 punkt 4, który mówi, że "Szczegółową ewidencję wpływów materiałów o krótkim okresie użytkowania [...] a zwłaszcza skryptów i podręczników w bibliotekach szkół wyższych i bibliotekach szkolnych prowadzi się w sposób uproszczony, wpisując je do rejestru przeznaczonego dla tych materiałów.

Na tych, co zawsze wiedzą najlepiej wyjaśnienia bibliotekarza nie robią wrażenia, ale wydrukowane rozporządzenie ministra już tak.
Ratunku!! Księgowość w moim małym mieście kwestionuje ewidencjonowanie zbiorów według ww rozporządzenia, motywując swoje zdanie tym,że nie dotyczy ono bibliotek szkolnych. Panie upierają się,że podręczniki mają być wpisane do księgozbioru głównego, koniec i kropka.
Jakieś argumenty??

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 06 lis 2014, 16:12

Na głupotę często nie ma żdnej recepty. Jeśli głupota dotyczy tych, którzy podejmują decyzje, to tym bardziej dotkliwe.
Do księgi inwentarzowej nie wpisuje się żadnych zbiorów, które są do krótkiego użytku, jak właśnie podręczniki.
Nie wiem jak wyjaśniać oczywistości księgowej etc., wydaje mi się, że każdy odpowiada za swoja pracę, zna swoje zadania, przepisy- stąd my nie uczymy księgowej jej pracy ;)
A rozmowa z dyrekcją nie przyniesie rezultatu? Jesli nie..., to za 3 lata sporządzisz protokół ubytkowania elementarzy.

tobabsko
Posty: 184
Rejestracja: piątek 25 sty 2013, 14:16

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

niedziela 09 lis 2014, 12:15

Dostałam wreszcie nowa księgę inwentarzową. Podarowano mi ją, bo w swojej szkole doczekać się nie mogę. Będę mogła wreszcie wpisać te nieszczęsne podręczniki. Przypomnijcie mi, księga powinna być już teraz przesznurowana i opieczętowana? Na jakiej podstawie wpisać podręczniki, skoro nie dostałam żadnego dokumentu wpływu? Szkoła zresztą też nie. Jak wycenić egzemplarz i czy wpisać tę kwotę do ogólnej wartości księgozbioru? W mojej szkole te podręczniki nie są używane, rozdałam jednak we wrześniu pierwszą część nauczycielom. Teraz boję się, że zwrócą mi ja, a do drugiej nawet nie zerkną. Nie mam gdzie tego upchnąć. Przypominam - 20 tysięcy woluminów mam na 25 metrach kwadratowych. Jak u was zorganizowano przechowywanie?
Podrzućcie jakąś podstawę prawną, bo obawiam się, że wszyscy będą wiedzieć lepiej.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

niedziela 09 lis 2014, 12:38

We wrześniowej Bibliotece w Szkole jest wypowiedź prawnika pisma na temat przepisów ewidencji elementarzy, zerknij tam.
Na pewno powinny być wpisane do broszur i podręczników- jak sama nazwa wskazuje. Mam nadzieję, że dyrektorzy szkół zrezygnują z wymagań podpisywania protokołów użyczenia podręczników -przez rodziców.
Nadal nie mamy dowodu wpływu na te elementarze- a dojdą kolejne podręczniki we wrześniu 2015. MEN ma w głębokim poważaniu wymagania ewidencyjne w bibliotekach, wysyła sobie elementarze bez dowodów wpływu- na oczy ich nie widziałam, chociaż słyszę od ksiegowej, że "coś" docierało do dyrekcji jako "źródło wpływu"- nie mogę dotrzec do tego źródła do dziś.
Do tej pory nie mam wpisanej kwoty 1 egz, bo na podstawie CZEGO?? Plotek? Takiego cyrku nie widziałam, jak pracuję 26 lat.
Podręczniki wydałam każdemu uczniowi 2 IX, wychowawca podpisał odbiór xy egz. , ale ja nanoisłam nr podręcznika na kartę czytelnika każdemu uczniowi.

Tobabsko, może i u ciebie coś się zmieni w sprawie ciasnoty. Ja pracowałam na podobnej powierzchni, ze biorami 19 tys. wtedy /teraz 22 tys/ ze 23 lata. Koszmarnie było, obijałam się o regały codziennie spiesząc się. Mimo wszystko wydzieliłam i tam 3 regały do samodzielnego wyboru, organizowałam imprezy - często korzystając z połowy korytarza.
Życzę ci cywilizacji w lokalu :) , chociaż różnie to bywa z tą cywilizacją.

tobabsko
Posty: 184
Rejestracja: piątek 25 sty 2013, 14:16

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

niedziela 09 lis 2014, 15:11

Dzięki Aga. :) Na pracę w godziwych warunkach nie mam co liczyć. Od piętnastu lat zajęcia z przysposobienia robię w klasach ( wyobrażacie sobie to dźwiganie na przykład skrzynek katalogowych), próby imprez robię na korytarzu, a same występy, gdzie bozia pozwoli. Potrzeby biblioteki nie są u nas w ogóle brane pod uwagę. Myślę, że władza nawet nie zdaje sobie sprawy, ze biblioteka ma jakieś potrzeby. Najtrudniej rozmawiać z kimś, kto uważa, że w bibliotece jedynie wypożycza się książki i mogą to być książki sprzed sześćdziesięciu lat Już przestałam bić głową w mur - wystarczy. Kiedy zaczynałam pracę w szkolnej bibliotece, był jeszcze doradca metodyczny. On mógł w jakiś sposób pomóc, choćby uświadamiając dyrektorowi sens działania biblioteki. Ale i z tego w mojej gminie w ramach oszczędności zrezygnowano.

Marianna8
Posty: 50
Rejestracja: piątek 03 paź 2014, 09:15

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

sobota 15 lis 2014, 10:48

Zaczęłam zgłębiać temat od strony księgowych i znalazłam kilka wypowiedzi, w tym taką http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/ ... elementarz , gdzie wskazuje się konto 014 jako właściwe do księgowania darmowych podręczników. Czyli niestety księgozbioru głównego. Ja wpisałam do księgi podręczników i broszur, ale obawiam się, że Ministerstwo, nieznające specyfiki pracy bibliotekarza i zasad ewidencjonowania, w trosce o swoje pieniądze, bezrefleksyjnie,pod wpływem natłoku pytań o sposób księgowania, wskaże księgozbiór główny.

Roza016
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 21 cze 2012, 20:39

Faktury_Darmowe podręczniki

piątek 21 lis 2014, 16:10

Witam!
Mam pytanie odnośnie opisów faktur Darmowy podręcznik i ćwiczenia.
Wiem ,że tylko faktury do Elementarza muszą być opisane np; otrzymano w ramach programu "Darmowy podręcznik", wpisano do rejestru i nadano nr od-do... I tak zrobiłam z pierwszą fakturą, natomiast z drugą fakturą już jakieś ceregiele księgowej, bo źle opisałam -rzekomo powinno być tak: Wpisano do rejestru w ramach dofinansowania Państwa z środków budżetu miasta, o co chodzi bo już naprawdę nie wiem sama. Proszę o jakieś podpowiedzi, co do opisów tych faktur. Fakturę do Ćwiczeń też muszę opisywać, ale bez numeracji. :oops: :oops: :?:
Roza

Marianna8
Posty: 50
Rejestracja: piątek 03 paź 2014, 09:15

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

piątek 21 lis 2014, 16:40

Napisałam do Ministerstwa i dostałam odpowiedź, wklejam, może komuś się przyda:
Szanowna Pani
"Art. 22aj ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) stanowi, że w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne, oraz że czynności związane z ich zakupem do biblioteki, a także czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić na stan biblioteki szkolnej dostarczone do szkoły egzemplarze „Naszego elementarza” zgodnie z liczbą przysłanych do szkoły egzemplarzy podręcznika. Ewidencji materiałów bibliotecznych, w tym podręcznika , oraz podręczników
i materiałów edukacyjnych zakupionych przez szkoły ze środków dotacji celowej należy dokonywać zgodnie z zasadami określonymi przez dyrektorów szkół w zasadach (polityce) rachunkowości oraz w sposób umożliwiający realizację obowiązku inwentaryzacji, wynikającego z art. 26 ustawy z dnia 29 stycznia 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330).
Z poważaniem"

Zatem potrzebuję teraz tylko kogoś, kto zna ustawę o rachunkowości i udowodni,że księgowanie podręczników na innym koncie niż 014 jest zgodne z treścią ww ustawy :P dlatego jeśli któraś z Was ma fajną księgową, która nie robiła problemów, proszę bardzo o kontakt na priv. Chciałabym dopytać się o szczegóły.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 82 gości