witka55
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek 18 sie 2014, 15:01

procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓZGÓW

czwartek 21 sie 2014, 19:42

Pozwoiłam sobie wkleić procedury, które przed chwilą stworzyłam. Liczę na KONSTRUKTYWNĄ ;) krytykę. Wspólnie możemy stworzyć coś dużo lepszego, napiszcie, co nie pasuje, co warto zmienić lub dodać

Jeśli chodzi o wpłatę kwoty na konto, to coś takiego usłyszałam od dyrekcji - że tak ma to wyglądać. Jutro muszę dopytać.


§ 1
1. Podręczniki dla uczniów otrzymuje wychowawca klasy, rozdaje je uczniom wg otrzymanej od bibliotekarza listy z numerami podręczników i nawiskami uczniów.
2. Podręczniki wypożycza się na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy. Należy je zwrócić do 19.06.2015 roku.
3. Wypożyczenie podręczników jest bezpłatne.

§ 2
1. Rodzic/prawny opiekun podpisuje oświadczenie, że zapoznał się z niniejszymi procedurami wypożyczenia bezpłatnych podręczników i będzie się do nich stosował.
2. Rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest poinformować bibliotekę o zmianie szkoły dziecka.
3. Rodzic/prawny opiekun powinien zwrócić uwagę na stan wypożyczonych podręczników, a zauważone uszkodzenia niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.


§ 3
1. Uczeń jest zobowiązany do szanowania podręczników będących własnością biblioteki.
2. Uczeń zobowiązany jest do przechowywania podręcznika w okładce, chronienia go przed zniszczeniem lub utratą.
3. W podręczniku nie wolno niczego pisać ani zaznaczać.
4. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw lub ewentualnej wymiany okładki.

§ 4
1. Za szkody wynikłe z zagubienia lub zniszczenia podręcznika odpowiada rodzic/prawny opiekun.
2. Nie zwrócenie wypożyczonych podręczników w określonym terminie jest równoznaczne z ich zagubieniem.
3. Rodzic, którego dziecko zgubiło lub uszkodziło podręcznik, uniemożliwiając jego dalsze wypożyczenie zobowiązany jest do wpłaty …. na konto …..

§ 5
1. Rodzic/prawny opiekun nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być pozbawiony prawa do wypożyczania podręczników w następnym roku szkolnym.
2. Rodzicowi/prawnemu opiekunowi przysługuje prawo odwołania się od takiej decyzji do dyrektora szkoły.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

czwartek 21 sie 2014, 20:25

1. Rodzic/prawny opiekun nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być pozbawiony prawa do wypożyczania podręczników w następnym roku szkolnym.
Wg mnie ten punkt jest niezgodny z zasadami "bezpłatnych podręczników dla uczniów". Każdy uczeń ma prawo do bezpłatnego podręcznika. Będą oczywiście osoby, które nie rozliczą się, ale muszą otrzymać następną część. I to jest największy problem. Ja proponuję trochę łagodniej, ale równie stanowczo:
"Uczeń zalegający ze zwrotem podręczników nie może wypożyczyć następnej części."
Dodatkowo:
"Uczeń opuszczający szkołę zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników"
Sprawdziłam, co znaczy "zniszczenie" - rzecz nie nadaje się do użytku zgodnie z jej przeznaczeniem
"uszkodzenie" - naruszenie lub uszczuplenie rzeczy, które pozbawia ją wartości użytkowych(czytania).
Proponuję:
"Za uszkodzenie uznaje się : zalanie książki napojem, wyrwaną kartkę, podartą kartkę, rozerwanie książki, popisanie trwałe na książce."
Również czekam na poprawki :roll:

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

czwartek 21 sie 2014, 20:57

Ciekawe strony z regulaminami:

http://nowa2.zs3rawicz.pl/index.php/regulamin
http://www.zsbd.pl/images/dokumenty/Owi ... ulamin.pdf
http://sp1brenna.pl/podreczniki

Ja swój regulamin będę pisać we wtorek z wychowawcami klas I, u nas będzie ich 9.

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

piątek 22 sie 2014, 19:55

witka55 - czy masz już jakieś informacje dotyczące tego konta do wpłat za zniszczone i zgubione podręczniki?

Ja przedstawię w poniedziałek na zebraniu rady pedagogicznej regulamin i oświadczenie będące kompilacją Waszych propozycji:

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników szkolnych
dla uczniów Szkoły .....

1. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego, należy je zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
2. Podręczniki są własnością biblioteki szkolnej, uczniowie mają obowiązek je szanować, chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
3. Podręczniki należy przechowywać w okładce, nie wolno w nich niczego pisać ani zaznaczać.
4. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw lub ewentualnej wymiany okładki.
5. Uczeń opuszczający szkołę zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników.
6. Za zgubiony lub zniszczony podręcznik odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice.


Oświadczenie
Przyjmuję do wiadomości postanowienia powyższego regulaminu. Biorę na siebie pełną odpowiedzialność finansową za wypożyczone przez córkę/syna …………… uczennicę/ucznia klasy …………… podręczniki będące własnością biblioteki Szkoły ...

Przyjmuję do wiadomości, iż w przypadku braku zwrotu wypożyczonych podręczników lub braku zapłaty za niezwrócone bądź zniszczone podręczniki biblioteka sprawę skieruje na drogę postępowania sądowego.


Podpis Rodzica

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

sobota 23 sie 2014, 19:42

Tak się zastanawiam czy regulamin biblioteki już nie wystarcza, czy musi być inny dla elementarza o podobnym brzmieniu? Dzieciom wystarczy powiedzieć o elementarzu, wypożyczaniu książek i szanowaniu ich, a rodzicom stosowny zapis, że elementarz jest wypożyczony z biblioteki na okres 1/2 roku czy 1 rok na zasadach określonych w regulaminie biblioteki i np w dzienniku czy innym kwicie dać do podpisania.
Nie wiem jak wygląda od strony prawnej zapłacenie za zniszczenie lub za zagubienie, płacenie za coś w szkole to śliska sprawa, może lepiej za zniszczenie lub zgubienie odpowiada rodzic i jest zobowiązany do odkupienia takiej samej książki.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

sobota 23 sie 2014, 20:39

Masz rację Mario. Bytów nie mnożyć.
Może wystarczy podpis rodzica w dzienniku klasowym, że się zobowiązuje do przestrzegania itd? Może wystarczy deklaracja - "Zobowiązuję się, oprawić, szanować i oddać w terminie"?
Przecież każdy rodzic na początku roku zobowiązuje się pokrywać koszty za szkody wyrządzone przez dziecko. Zniszczenie, czy zgubienie podręcznika (czy jakiejkolwiek książki) pod to podpada.
I uświadomcie mnie proszę, bo nieświadoma niczego jestem sobie jeszcze na wakacjach.
Czy te podręczniki będą mieć jakąś wartość? Czy wartość wycenia komisja szacunkowa w składzie? Czy w przypadku zgubienia/zniszczenia, rodzice będą mogli gdzieś te książki kupić? Będą normalnie w ksiegarniach? :?

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

sobota 23 sie 2014, 22:17

Mario i Fiori
Jeszcze do środy mówiłam dyrektorowi to samo i nawet przyznał mi rację. Przyszłam do domu i zaczęłam wertować internet i natrafiłam na coś w rodzaju czat z pania minister ( w którymś wątku tu na forum ktos podał link) i tam doczytałam, że dla darmowego podręcznika biblioteka ma stworzyć osobny regulamin. Dla własnego spokoju stwierdziłam, że go zrobię. Otrzymałam 173 egz. Naszego elementarza cz. 1 ( bo dalsze częći dostarczy kuratorium później - druga Cz. za 2 m-ce). Nie mam żadnej faktury i dyrektor też nie miał wiedzy ile kosztuje 1 cz. Podręcznika nie można kupić nigdzie, jest rozprowadzany kurierem do szkół przez MEN za posrednictwem działajacych na danym terenie Kuratoriów O. Podreczników jest parę sztuk wiecej niż uczniów w danym roczniku. Z tego co mi wiadomo nauczyciele mogą sobie ściągnąć podrecznik z internetu. Nikt nie wie jak rozliczyć rodzica za zniszczony czy zgubiony podręcznik. Podobno Kuratorium ma w zapasie jakieś egz. i w razie braków udostępni.

To jest jakaś paranoja - nikt nic nie wie. We wspomnianym czacie jest mowa o tym, że rodzic ponosi odpowiedzialność za darmowy podrecznik i ktoś zapytał panią minister jak obciążyć rodzica, ona odpowiedziała, że to sprawa dyrektora, ale dyrektorom nikt nie powiedział jak to ma wyglądać.
Skoro można je wpisać je do ksiegi broszur i podreczników to nie wchodzi do majatku szkoły. Coś słyszałam, że bedzie p0rzechodził z r ak do rąk przez 3 lata.

Jak juz wczesniej pisałam, nie zamierzam tworzyc 173 deklaracji. Jeden regulamin na klasę i pod spodem podpisy rodziców, że sie zapoznali.
Barak faktury z ceną to nie tragedia jeśli chodzi o wpis do inwentarza. W tym wypadku należałoby wiedzieć ile i jak obciążyc rodzica np. za zgubienie jakiejś części.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

niedziela 24 sie 2014, 00:09

Czyli właściwie wszystko w normie znaczy polskiej normie, nie zazdroszczę i współczuję.

Małgorzatka
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 19:33

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

niedziela 24 sie 2014, 12:09

Witam.
Oto mój zarys regulaminu do wypożyczeń:

REGULAMIN WYPOŻYCZENIA PODRĘCZNIKÓW.
1. Regulamin jest integralna częścią regulaminu korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
2. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego, należy je zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
3. Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Wypożyczający powinien zwrócić uwagę na ich stan, a zauważone uszkodzenia
niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.
4. Czytelnik ponosi odpowiedzialność materialną w przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych książek.
5. Czytelnik zobowiązany jest do przechowywania podręcznika w okładce.
6. Podręczniki należy szanować jako dobro wspólne. W szczególności nie wolno w podręczniku niczego pisać, zaznaczać.
7. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki.
8. Wypożyczający podpisują oświadczenie, które jest zobowiązaniem do stosowania zasad niniejszego regulaminu.

Pozdrawiam i proszę o dopisanie jeżeli czegos brakuje. :D

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

niedziela 24 sie 2014, 19:56

Małgorzatko - ja bym nawet skróciła ;)

Weszłam sobie własne na stronę MEN, aby poszukac wskazówek co do tych darmowych podręczników. A tam?... Relacja z wizyty premiera Tuska w wydawnictwie.
Mój wzburzony, dorastający w socjalistycznej propagandzie sukcesu mózg, przeżył deja vu :wink:
http://www.men.gov.pl/index.php/2013-08 ... lementarza

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

poniedziałek 25 sie 2014, 20:49

Witam

Ja na podstawie waszych propozycji i moich wypocin stworzyłam takie cuś:)

Procedury udostępniania i użytkowania darmowego podręcznika
„Mój Elementarz”

1. Każdy uczeń klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr .......... w ................. ma prawo do bezpłatnego korzystania z podręcznika szkolnego.
2. Podręczniki wypożycza się na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy. Należy je zwrócić najpóźniej do dnia 19.06.2014 roku.
3. Uczeń jest zobowiązany do szanowania podręczników, będących własnością biblioteki szkolnej, przechowywać je w okładce, nie dokonywać żadnych wpisów lub zaznaczeń, chronić przed zniszczeniem lub utratą.
4. W przypadku zmiany szkoły przez ucznia podręcznik należy zwrócić wychowawcy lub do biblioteki.
5. Za zgubiony lub zniszczony podręcznik odpowiedzialność ponoszą rodzice lub prawni opiekunowie.
6. Rodzice lub prawni opiekunowie podpisują oświadczenie, które jest zobowiązaniem do stosowania zasad niniejszego regulaminu.
7. W przypadku nie złożenia podpisu pod oświadczeniem, uczeń będzie mógł korzystać z podręcznika wyłącznie na terenie szkoły.



Oświadczenie
Przyjmuję do wiadomości postanowienia powyższych procedur.
Biorę na siebie pełną odpowiedzialność finansową za wypożyczone podręczniki, będące własnością biblioteki Szkoły Podstawowej nr .....
w........

(Tu tabelka)

L.p Imię i nazwisko Podpis
1.
2.


pozdrawiam

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

wtorek 26 sie 2014, 11:23

Oj pomyłka drobna;)

Ma być "Nasz Elementarz"

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

wtorek 26 sie 2014, 16:52

Okazuje się, że OP ustala /z kim wyżej? nie wiem/ zasady udostępniania owych cudów dla klas pierwszych. Słowo daję, takiej paranoi nie spotkałam dotąd: żądanie ustalania treści oświadczeń, podpisywanych przez rodziców, specjalne komisje, powołane do opracowania takowych, itp.. Dziś już wtorek, w poniedziałek ma być wszystko gotowe do wydania. Ależ cyrk.

Ludzie, jak sięgam pamięcią, były podręczniki w bibliotece, jak uczyły się u nas jeszcze klasy: 0-8. Normalnie przyjmowane- wpisywane do książki broszur, nadany numer, wypożyczane zgodnie z regulaminem biblioteki szkolnej.
Co się w tych szkołach dzieje? Coraz bardziej się dziwię /mówiąc oględnie, czasem trafia mnie.../ To chyba w ramach walki z biurokracją..

Redakcja wkleiła link, na stronie głównej pisma, jak to p. prezydent Warszawy ustala etat bibliotekarza /psychologa etc./ na podstawie liczby uczniów- Z WYŁĄCZENIEM ZERÓWCZAKÓW, którzy wypożyczają najwięcej i są najważniejsi w etapie oswajania z literaturą- ponieważ to ich właśnie najpierw zachęcamy do słuchania tekstów, rodziców do czytania.

Co jeszcze nam przyjdzie przyswajać? /pytanie retoryczne/

wichrowe wzgórze
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 12:31

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

wtorek 26 sie 2014, 19:05

Bogno, czy rozmowa na czacie obliguje nas, bibliotekarzy, do tworzenia kolejnego regulaminu ???? Czy tak nisko się cenimy, ze wystarczy byle jaki wpis na czacie, a my już trzęsiemy portkami ??????? Czy z szacunku dla nas bibliotekarzy szkolnych, o co tak walczymy, nie należy się nam jakies OFICIALNE pismo ????
Czy już nie wystarczy zapis w regulaminie biblioteki , że za "zniszczą lub zgubioną książkę uczeń odkupuje taką samą lub o podobnej treści" ( o tym decyduję juz tylko JA) .
Swego czasu, tak jak pisze Aga, były darmowe podręczniki w bibliotece. Sama się teraz dziwię jaka byłam odważna, ze wypozyczałam czytelnikom poodręczniki bez uprzednio podpisanej deklaracji przez rodziców !
Czytając te regulaminy, jakbym była rodzicem, to czułabym się zastraszona. Rozumiem, podpisać się w dzienniku, że przyjmuję odpowiedzalnośc materialną za darmowy podręcznik. Nie ma problemu. Całą resztę wytłumaczy wychowawca...tzn.,że nic nie wiadomo i bardzo prosi o szanowanie elemantarza.

A jezeli takiemu maluszkowi przydarzy się katastrofa w tornistrze, bo soczek się wylał, albo darmowe mleko to co ????? mamy za to "karać" rodziców , bo tak odbieram te regulaminy - jako jakiś starszak ! Nie mówiać juz o tym biednym, zasmuconym i zestresowanym 6 -cio latku . Rodzic ma się czuć przyjażnie w szkole. Jeżeli podręcznik zostanie zniszczony ( nie uważam, zeby rodzice i ich pociechy robiły to złosliwie) to niech się martwi szanowne ministerstwo. A moze już to więło pod uwagę i dodrukują. Też się uczą, sami nie wiedzą jak to wyjdzie "w parniu".

http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artyk ... pomysl-ale

Nie wprowadzajmy nerwowej atmosfery i miejmy trochę zaufania do rodziców

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: procedury wypożyczenia darmowych podręczników - BURZA MÓ

wtorek 26 sie 2014, 19:54

Zgadzam się z Aqą i Wichrowym wzgórzem, jestem za tym, żeby nie dać się zwariować i nie tworzyć nikomu niepotrzebnych regulaminów. Papierologia przesłania nam trzeźwe i logiczne myślenie i co ważniejsze drugiego człowieka, dlaczego bibliotekarze nie powiedzą jak wygląda ewidencja podręczników w bibliotece szkolnej i nie pokażą, że wiedzą, znają się, nie pozwólmy się traktować jakbyśmy nie umieli zliczyć do trzech i teraz trzeba nam powiedzieć jak ewidencjonować i wypożyczać książki.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 195 gości