Krysia75
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 10:02

UCZNIOWIE I KSIĄŻKA, CZYLI TARGI KSIĄŻKI W KATOWICACH

poniedziałek 01 wrz 2014, 21:46

UCZNIOWIE I KSIĄŻKA, CZYLI TARGI KSIĄŻKI W KATOWICACH
W października 2011 roku zorganizowano w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (Spodek) w Katowicach Pierwsze Targi Książki.
Fakt ten bardzo cieszy środowisko nauczycieli bibliotekarzy, że mają swoje targi książki w mieście Katowice.
W ubiegłym roku z uczniami klasy V wybraliśmy się na Targi Książki organizowane 20.09.2013 r. w Katowicach. Były to już trzecie targi organizowane w Spodku.
Spacerując wśród stoisk różnych wydawnictw przyglądaliśmy się książkom, które braliśmy do ręki, kartkowaliśmy. Oglądaliśmy barwne ilustracje.
Atrakcją targów był plac zabaw stworzony specjalnie dla dzieci, gdzie można było zabawić się edukacyjnie i ruchowo. Uczniowie podczas warsztatu plastycznego mogli przedstawić w formie wyrazu plastycznego swoją wymarzoną książkę. Było przy tym dużo śmiechu i radości. W ramach konkursu dzieci musiały dokończyć powiedzenie o książce – „Książka to dla mnie….”
Podczas zabawy integracyjnej nasi uczniowie czytali po Śląsku fragmenty książki pt.”Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”. Uczestniczyli także w zgadywaniu znaczeń wyrazów w tejże gwarze.
Dzięki przygotowanym atrakcjom dzieci mogły przenieść się w bajkowy świat książki.
Ja jako nauczyciel bibliotekarz mam obowiązek moralny prowadzić młodego czytelnika drogą książki i zachęcać aby uczniowie współdecydowali o zakupie książek kupowanych do biblioteki szkolnej. Nasi uczniowie podczas targów sami sugerowali, co woleliby, aby znalazło się w zbiorach naszej biblioteki.
Dotykanie słowa pisanego oddziałuje korzystnie na rozwój emocjonalny, społeczny, intelektualny dziecka. Dobra książka to niezwykła forma spędzania czasu i sposób odkrywania samego siebie.
Najważniejszy cel, jaki towarzyszył temu wydarzeniu to rozszerzenie zainteresowania książką u młodego człowieka, propagowanie i podnoszenie poziomu czytelnictwa. Uczniowie byli zadowoleni. Bajkowy świat książek zrobił wspaniałe wrażenie zachęcając nie tylko do zabawy.
Krystyna Smutkiewicz

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 119 gości