Pati
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 23:44

Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

wtorek 23 wrz 2014, 13:09

Witam, dziewczyny poradźcie co zrobić. Dyrektorka wydała :?: polecenie, aby uczniowie zwolnieni z lekcji wychowania fizycznego na basenie spędzali ten czas w bibliotece. W praktyce wygląda to tak, że nauczyciel sprawdza przy autobusie listę wszystkich uczniów, zwolnionych odsyła do biblioteki, a reszta jedzie na basen. Część uczniów zwolnionych w ogóle nie dociera do biblioteki, tylko korzystając z "przerwy w zajęciach" idzie na miasto. Mam pytanie, czy to jest zgodne z prawem? Kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów? Czy macie podobne sytuacje w swojej szkole? Pozdrawiam.

Pati

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

wtorek 23 wrz 2014, 15:17

Paranoja jakas! Gdzie my żyjemy.

Ja żeby kryć własny tyłek robiłabym listę obecności uczniów w bibliotece.

A poza tym co to za sprawdzanie przed autobusem? Jak jest zwolniony to go nie ma przy autobusie, ani w szkole. Chyba ze w świetlicy.

A co jak ciebie nie będzie? To gdzie go wyślą?

pozdrawiam

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

wtorek 23 wrz 2014, 15:21

Pati, pracuje się nam coraz trudniej. Rodzice też często są coraz bardziej roszczeniowi.
Za wszystko w szkole odpowiada dyrektor, jednak może odesłać do biblioteki uczniów, którzy opieki potrzebują.

Z mojej praktyki - opiekowałam się uczniem, który nie chodził na wf, religię .. a potem i niektóre zajęcia lekcyjne /był w trakcie badań psychol.-ped/ bo nie znosił nauczycieli danego przedmiotu. Nie ma co się wgryzać czemu. Chodzi o fakty. Z tym chłopcem, trudnym dość i agresywnym, prowadziłam zajęcia /znalazłam drogę do spacyfikowania go, komputerem/
Jednak gdy panie z klas 1 wpadły na pomysł, by u mnie "siedziały" maluchy nie kąpiące się, jak one jadą na basen,poszłam spokojnie porozmawiać z dyrekcją, przygotowana z argumentami. Dyrekcja mnie zrozumiała. Koleżankom powiedziałam kilka słów ostro: im płacą za opiekę, nawet jak inne się kąpią, niech sobie przygotują coś, jak rysowanie, przy stolikach.
A ja mam inną pracę, naprawdę masę.

Pati, jesli taka decyzja dyrekcji, kup/załatw/ zeszyt i zrób sobie rubryki, dla własnego bezpieczeństwa: lp., data, godzina wejścia ucznia, wyjścia. I porozmawiaj z dyrekcją na temat obecności uczniów w bibliotece - nie masz obowiązku zbierać ich z miasta, masz dopilnować.
Przy okazji- wczoraj mi wylewała żale babka ze świetlicy- zapisane dzieci licznie, rodzice nie pracują, a ją rozliczają z ostatniej minuty pracy- "powinna pełnić dyżur świetlicowy do ostatniej minuty" /przyprowadzają dzieci przed jej pracą a zabierają w ostatniej minucie. Owszem, powinna, robi to. Zastanawiam się, co powinien rodzice, który .. świadomie.. ma dzieci.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

wtorek 23 wrz 2014, 18:41

Ja mam podobną sytuacje od ub. roku z lekcjami religii i etyki,mam zeszyt uczniowie niechodzący mają obowiązek wpisywać się, a wychowawcy sprawdzać, kto powinien być, a kogo nie ma, oczywiście uczniowie wpisują się na początku roku, a potem.... ja nie jestem policjantką i nie będę ich pilnować (szkoła ponadgimnazjalna) mam inne sprawy na głowie, ciekawe kto odpowie, jak cos sie stanie, a ja nawet nie wiem kiedy jest ta religia czy etyka w poszczególnych klasach, a uczniowie "gubią się" już na przerwie i wcale nie trafiaja do biblioteki...

czajola
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 11:35

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

czwartek 25 wrz 2014, 20:50

Witam.
Też mam 'przypisaną' opiekę nad uczniami zwolnionymi z wych. fizycznego czy religii, brak świetlicy. Młodzież, bo ponadgimnazjalna, traktuje tę godzinę jako wolną -w większości idą na miasto, siedzą przy sklepiku, siedzą na placu szkolnym. Pomysł z listą obecności to dobry pomysł, nasze zabezpieczenie w razie kłopotów.
Dzięki za podpowiedź :)
w życiu piękne są tylko chwile

ufo
Posty: 53
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 20:22

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

piątek 26 wrz 2014, 13:19

Ja mam w pon. 4 godziny zastepstw z przyrody - w ramach pracy bibliotecznej, bezplatnie. Kwalifikacji do nauczanie tego przedmiotu nie posiadam. Klasy - najtrudniejsze, bo szóste. I co mam zrobic?

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

sobota 27 wrz 2014, 20:04

Lekcję biblioteczną o wyszukiwaniu informacji na lekcje przyrody....Pokazałabym ciekawe strony typu ekorys, tropami przyrody, ewentualnie praca z Google Earth .Sama doskonale się bawiłam oglądając zdjęcia z mojego miasta.
Jeśli nie masz pracowni - praca z czasopismami przyrodniczymi, słowniki i encyklopedie przyrodnicze.
Przyrody nawet bym nie ruszyła.Ty jesteś bibliotekarz a nie nauczyciel przyrody.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 208 gości