Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Uszkodzenia darmowych podręczników

piątek 24 paź 2014, 22:07

Witam wszystkich. Proszę o rady w sprawie uszkodzeń darmowych podręczników. Po półtorej miesiąca normalnego korzystania z podręcznika "Nasz elementarz" cz. 1 ze środka podręcznika wypadają kartki (zszywki puszczają i nie trzymają kartek, czyli podręczniki są źle zszyte) innych uszkodzeń w nich nie ma. Jak traktować takie uszkodzenie? Czy żądać od rodzica dziecka zwrotu kosztu podręcznika (4,34 zł), czy też traktować to jako wadę fabryczną podręcznika i zgłosić do Kuratorium ilość takich podręczników i wnioskować o przysłanie nowych podręczników z rezerwy. Czy macie w swoich szkołach zgłoszenia tego typu uszkodzeń?
Pozdrawiam. Dorothy

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Uszkodzenia darmowych podręczników

sobota 25 paź 2014, 13:03

Pewnie że reklamować

Gabba
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 22:47

Re: Uszkodzenia darmowych podręczników

niedziela 26 paź 2014, 17:27

Dosłownie 2 tygodnie temu dotarły do mnie podręczniki z opisywanym wyżej uszkodzeniem - zszywki rozerwały środkową stronę.Nie przyszło mi do głowy reklamowanie tego. Przykleiłam malutkim kawałkiem taśmy miejsce zszywki.A co mówi regulamin wypożyczania? U mnie - uszkodzenie, zniszczenie uniemożliwiające korzystanie z podręcznika. Wypadnięcie tej strony nie zaliczałabym do takiego uszkodzenia. Myślę, że dyrektorka wyśmiałaby zgłaszanie takiego uszkodzenia....

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Uszkodzenia darmowych podręczników

niedziela 26 paź 2014, 18:22

Heh, w kwestii tego elementarza czuję się jak w świecie pana Mrożka. Ludzie, co jeszcze wyniknie w trakcie "użyczenia nieodpłatnego na okres 3 lat darmowego podręcznika" ?
To zwyczajny podręcznik, w normalnych czasach- bo te normalne nie są jak widać- byłby wpisany do broszur i podręczników i wydany na okres roku, zapisany na karcie ucznia, rozliczany jak zwykła książka.
Do czego my dochodzimy??

Już dziś się autentycznie boję września. Dziś, na półkach leżą mi stosy protokołów podpisanych przez rodziców i wychowawcę, z każdej klasy-czyli z pięciu : 124egz, protokoły odbioru kompletu książek przez wychowawcę: 5.
A we wrześniu dojdą: 124 x ? ile? nie wiem, nie wiem ile więcej dojdzie książek dla klas 2,3. To przecież więcej niż elementarz.Plus kolejne xy z klas pierwszych: rodzice-wychowawca; wychowawca-biblioteka.
A jak to w czerwcu rozliczać bez choroby nerwowej? Rozliczyć normalnie uczniów z książek oraz z tych elementarzy, do tego rozliczyc się z wychowawcami/ on z rodzicami z elementarzy tegorocznych.
To jest głęboko chore.

2,5 miesiąca po zrobieniu nam w szkołach dosłownie kociołka rozliczeniowego /władze naprawdę zasługują na degradację za ten cyrk naszym kosztem/ elementarzowego, mam szkolenie... z ewidencji dawno zewidencjonowanego elementarza , dawno "w obrocie". Cóż, może władze MEN wymyśliły nam odpowiedzi na wiele pytań, jak: po co taka szopka /mnie poziom adrenaliny skacze wysoko, bo mam co robić bez tej zabawy w protokoły protokołów/, jak rozliczyć rodziców z owych kilku zł za uszkodzony elementarz- kto ma, hehe, przechowywać kwity zapłaty?? /odprowadzenia zł na konto MEN? itp.

Chwilowo przyjęłam kolejną część cudu MENu, sprawdziłam każdą stronę- po pracy, w ciągu pracy nie mam czasu.
U mnie nic się nie rozlazło, nie rozkleiło. Ale mam wiele pytań rodziców o ten elementarz, wielu z nich nie chce go w ogóle do domu przynosić, po wysłuchaniu litanii regulaminów "użyczenia".

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Uszkodzenia darmowych podręczników

poniedziałek 10 lis 2014, 16:52

Dziękuję za wasze odpowiedzi. Wracając do wypadających kartek z "Naszego elementarza" (słabe zszycie) to u mnie w szkole po konsultacjach ma ten problem być zgłoszony do koordynatora dystrybucji podręcznika ale rodzice mają zapłacić za taki podręcznik lub naprawić to przez ponowne zszycie zszywaczem do książek.
Chciałabym zapytać jak będziecie rozliczać uszkodzone podręczniki. Ja będę zbierać "Nasz elementarz" cz. 1 po zakończeniu jego użytkowania czyli pod koniec listopada a nie na koniec roku szkolnego. Sporządzę też listę uszkodzenia podręcznika dla każdej klasy, na której będą rubryki :imię i nazwisko ucznia, numer inwentarzowy uszkodzonego podręcznika, rodzaj uszkodzenia podręcznika np. zabrudzenie, popisanie, wypadające kartki itd., i rubryka z potwierdzeniem wpłaty przez rodzica (podpis rodzica) i data wpłaty na konto MEN. Trochę waham czy dać te listy wraz z karteczkami z numerem konta Men wychowawcom klas i żeby oni rozliczyli się z rodzicami a potem rozliczyli się ze mną, czy też zebrać podręczniki, określić uszkodzenia i dopiero dać wspominane wyżej listy wychowawcom.
Czy macie już jakieś pomysły na ten temat.
Pozdrawiam wszystkich :lol:

koralinka
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 10 lis 2014, 22:12

Re: Uszkodzenia darmowych podręczników

poniedziałek 10 lis 2014, 22:19

Witam,
u mnie na 174 podręczniki już ponad 60 jest rozklejonych, w tym nawet 2 nauczycielskie. A nie wszystkich zdołałam podpytać:). Bardzo kiepska jakość i słabe zszycie gwarantują, że ten podręcznik nie wytrzyma 9 miesięcy (czyli 3 uczniów). Jak już wszystkie dostanę z powrotem mam w planach spakować je i zareklamować. I tu pewnie zacznie się walka z wiatrakami...

Dorothy
Posty: 119
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: Uszkodzenia darmowych podręczników

piątek 21 lis 2014, 19:15

I zaczęło się. Właśnie zaczęłam zbierać cz. 1 "Naszego elementarz". Zdarzają się trwałe zabrudzenia, zalania, wypadające kartki. Jeśli uszkodzenia nie da się usunąć wpisuję je na listę uszkodzeń opisując jednym słowem jakie to uszkodzenie. Zdarzały się egzemplarze w których wypadła jedna środkowa kartka wówczas zszywałam podręcznik ponownie zszywaczem do książek(całe szczęście mamy taki zszywacz) i takich naprawionych elementarzy nie wpisywałam na listę podręczników uszkodzonych.
Rodzice za uszkodzony podręcznik mają wpłacić 4,34 zł na konto MEN. Zastanawiam się czy zbierać od rodziców dowody wpłaty i kserować je dla siebie a rodzicom oddać oryginał. Podobno w razie kontroli trzeba mieć kopię dowodu wpłaty.
:roll:

Partnik
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 24 lis 2014, 13:29
Kontakt: Strona WWW

Re: Uszkodzenia darmowych podręczników

poniedziałek 24 lis 2014, 13:55

Wychodzi na to, że ten podręcznik tylko z nazwy jest darmowy, bo skoro 1/3 się niszczy po dwóch miesiącach normalnego użytkowania to pewnie jest to obliczone na to, żeby dużo osób płaciło.
Dysleksja rozwojowa i jak sobie z nią radzić, czyli terapia pedagogiczna.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 125 gości