Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

czwartek 12 kwie 2018, 17:26

Inne/Raporty/Gromadzenie

maria_b
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: MOL NET

wtorek 17 kwie 2018, 12:41

Dzień dobry :) Moje pytanie dotyczy wydruku Rejestru ubytków.

Po raz pierwszy ubytkowałam w MOL Net+ (30 egz). Weszłam w Rejestr ubytków aby wydrukować wykaz dla księgowości
Na wydruku wartość 30 ubytkowanych egz. policzona jest prawidłowa. Jednak zastanawiam się dlaczego obok cen pojedynczych książek nie ma oznaczeń jasno wskazujących, czy dana cena ma zostać zdenominowana czy nie.
Wydaje mi się, że księgowość może mieć zastrzeżenia do takiego wykazu.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

środa 18 kwie 2018, 00:36

Podczas opracowania zbiorów i dodawania zasobu (egzemplarzy) trzeba określić, czy cena jednostkowa jest w starych czy w nowych złotych. Program automatycznie denominuje wartość, a nie ceny jednostkowe. Stąd w protokołach nie ma konieczności podawania oznaczeń co do denominacji, ponieważ pojedynczych cen jednostkowych się nie dominuje. Księgowość powinna wiedzieć, w jaki sposób była dokonywana denominacja w 1995 roku, a była całościowo stąd ubytkowanie również musi być tak prowadzone. I nie ma sensu stwarzać problemu, gdzie go nie ma.
Cytat, który kiedyś chyba 10 lat temu wklejałam na Forum:"Z dniem 1 stycznia 1995 roku wartość zbiorów uległa denominacji. W związku z tym salda na dzień 31 grudnia 1994 roku należy przeliczyć na nową jednostkę pieniężną, zaokrąglając końcówkę wartości pieniężnych do 0,01 zł. Zapisy wartości aktywów i pasywów wyrażone w starych złotych muszą być od 1 stycznia 1995 roku dokonywane w nowych złotych. Należy dokonać przeliczenia wartości majątku biblioteki w sposób całościowy, bez przeliczania poszczególnych jego składników. Przeliczania wartości poszczególnych materiałów można dokonywać stopniowo, w miarę potrzeb, np. przy pobieraniu kary pieniężnej za zagubienie książki (ustalenie realnej wartości zagubionej książki). Zestawienia ubytków należy sporządzać według wartości odnotowanych w księgach inwentarzowych (w starych złotych), przeliczając na nowe złote kwotę końcową (na protokole podając kwotę końcową w starych i nowych złotych). W wypadku sporządzania protokołu ubytków materiałów zakupionych do biblioteki przed i po 1 stycznia 1995 roku najlepiej jest dołączyć do protokołu dwa wykazy ubytkowanych materiałów: jeden obejmujący zbiory sprzed 1995 roku, a drugi zbiory zakupione od 1995 roku."

Iza77
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 23 sie 2016, 17:21

MOL NET

czwartek 19 kwie 2018, 14:04

Przeczytałam wszystkie wątki i nadal mam wątpliwości, stąd tez moje zapytanie.

Chodzi o zdjęcia okładek przy opisach.
Rozumiem że będą one widoczne tylko przy tych opisach, które ściągałam z BN mając MolNet+. Nie będzie ich przy książkach przeniesionych z Mol Optivum i tych, które wprowadzałam ręcznie, ponieważ nie było ich jeszcze w BN. Czy dobrze myślę?

Co zrobić aby były widoczne w starszych pozycjach?Ściągnąć opis z BN jeszcze raz?
Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

czwartek 19 kwie 2018, 18:29

Obrazki są ładowane wg ISBN z OpenLibrary.org. Poczytaj na str. 12 tego wątku. Jeżeli nr ISBN pobrany z BN jest taki sam jak w OpenLibrary.org to okładka w katalogu ładuje się, automatycznie.

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: MOL NET

piątek 25 maja 2018, 12:02

Dzień dobry,
wyczytałam na forum, że nie można generować kodów kreskowych, tylko trzeba je kupić. Moje pytanie brzmi następująco: gdy kupię kody to jak je się wgrywa do Mola Net+?
:?

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

piątek 25 maja 2018, 12:20

Wchodzisz w zasób i sczytujesz czytnikiem kod kreskowy w polu do tego przeznaczonym (jest napis kod kreskowy), ewentualnie wpisujesz ręcznie kod, gdyby czytnik nie chciał współpracować :)

Zielona
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 13:28

Re: MOL NET

piątek 25 maja 2018, 12:23

Edytuj opis -> Zasób -> Edytuj -> ustawiamy kursor w polu Kod kreskowy i sczytujemy kod z książki. Zapisujemy.
Wykonujemy taką operację dla każdego egzemplarza książki.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

piątek 25 maja 2018, 12:25

Pytajnik pisze:Dzień dobry,
wyczytałam na forum, że nie można generować kodów kreskowych, tylko trzeba je kupić. Moje pytanie brzmi następująco: gdy kupię kody to jak je się wgrywa do Mola Net+?
:?
Bierzesz pierwszą lepszą nalepkę, wklejasz kod do książki. Potem znajdujesz książkę w programie i wchodzisz w edycję. Klikasz na pole kodu kreskowego i sczytujesz kod czytnikiem z książki. Potem wszelkie operacje typu wypożyczenie/zwrot, skontrum można robić kodami. Ogólnie lepiej nie drukować kodów samemu, bo zwykły papier szybko się wyciera. Ale tak czy inaczej najlepiej wkleić kod w środku książki, to wolniej się będzie zużywać. Przy okazji nie niszczy się okładki.

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

środa 30 maja 2018, 09:04

Powiedzcie mi, gdzie się zapisuje w Mol Net+ opracowana książka, jeśli nie kliknę w zasób, ale w zapisz?

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

środa 30 maja 2018, 13:11

Opis książki pojawia się w katalogu ale bez nr inwentarzowego.

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: MOL NET

wtorek 05 cze 2018, 08:35

Witam! Mam pytanie odnośnie statystyk w MOL Net+i: chcę wydrukować statystykę danej klasy, najlepiej, żeby lista uczniów była alfabetyczna, tak jak w dzienniku i policzona średnia wypożyczeń na 1 ucznia. Poproszę o wskazówki, jak to zrobić :)

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

wtorek 05 cze 2018, 09:08

Listę uczniów i ilość wypożyczonych indywidualnie książek możesz sprawdzić w "rankingu czytelników" wybierając klasę. Natomiast średnia wypożyczeń na klasę (bez listy uczniów) znajduje się w raporcie okresowym.

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: MOL NET

wtorek 05 cze 2018, 09:48

Rozumiem, że listy wg kolejności w dzienniku nie mogę wydrukować? Szkoda, że nie ma opcji wydrukowania raportu z policzoną średnią na 1 ucznia. Raport okresowy też jest dla mnie mało czytelny zwłaszcza, że w statystyce mamy ujętą szkołę podstawową z wygasającymi oddziałami gimnazjalnymi.

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: MOL NET

wtorek 05 cze 2018, 10:15

Przygotowując statystykę dostrzegłam jeszcze jedną nieprawidłowość: uczeń przeniósł się w trakcie roku szkolnego do innej klasy. W statystyce rocznej widnieje w poprzedniej klasie z liczbą książek, którą wypożyczył do momentu przeniesienia, a w "nowej" klasie tylko te po przeniesieniu.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 287 gości