elkat1
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 17 lut 2014, 16:44

Re: MOL NET

środa 04 sty 2023, 09:43

Julia65 pisze:
poniedziałek 02 sty 2023, 14:31
Wydaje mi się, że możesz tutaj wykorzystać opcję "przenieś zasób" czyli opis. Oczywiście musisz zrobić opis tej "nowej" książki i podmienić go z opisem wybranej książki.
Dziękuję
Czyli: najpierw usunąć numer, później wpisać nowy opis z nowym zasobem? Czy: najpierw zrobić opis bez zasobu i dopiero wtedy przenieść zasób? Co będzie mniej kłopotliwe w wykonaniu?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

środa 04 sty 2023, 13:36

elkat1 pisze:
środa 04 sty 2023, 09:43
Julia65 pisze:
poniedziałek 02 sty 2023, 14:31
Wydaje mi się, że możesz tutaj wykorzystać opcję "przenieś zasób" czyli opis. Oczywiście musisz zrobić opis tej "nowej" książki i podmienić go z opisem wybranej książki.
Dziękuję
Czyli: najpierw usunąć numer, później wpisać nowy opis z nowym zasobem? Czy: najpierw zrobić opis bez zasobu i dopiero wtedy przenieść zasób? Co będzie mniej kłopotliwe w wykonaniu?
Ja najpierw zrobiłam opis bez zasobu i potem dopiero przeniosłam zasób. Następnie sprawdziłam czy wszystkie dane się zgadzają w księdze inwentarzowej.

magda1411
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 22 mar 2020, 23:06

Re: MOL NET

czwartek 05 sty 2023, 11:42

Witam, zaczynam przygodę z MOL NET PLUS, proszę powiedzieć mi jak zrobić weryfikację adresu email. Testuję na sobie wysłałam sobie weryfikuj mail...otrzymałam wiadomość o klikniecie w link potwierdzający, którego nie było.... nie wiem co dalej.... może ktoś...coś

Bibliodana
Posty: 2
Rejestracja: sobota 07 sty 2023, 21:22

Re: MOL NET

sobota 07 sty 2023, 21:40

Dzień dobry! Temat wałkowany niejednokrotnie, ale mimo wszystko zwracam się z prośbą o pomoc, bo nie wiem od czego zacząć. Z początkiem stycznia przejęłam bibliotekę po pani, która urzędowała w niej ponad 20 lat (publiczna, ale system ten sam - MOL) . Nie za bardzo radziła sobie w kwestiach informatycznych, nie winię jej za to. Niby wprowadzała nowości, które zakupiła od kilku lat, jednak nadal funkcjonuje system kartkowy. Pomyślałam, że skoro najlepiej i tak schodzą nowości, które rzekomo były wprowadzane, to już mogę czytelników wprowadzać w system i ich wypożyczenia od nowego roku (a starsze systematycznie będę dodawała do katalog). Okazuje się jednak, że średnio na 5 książek 2 nie są wprowadzone. Księgozbiór jest podzielony wyłącznie na beletrystykę, książki niebeletrystyczne oraz dla dzieci i młodzieży (tylko trzy z listy UKD). Czytelnicy też nie podzieleni na grupy (i nie wiem w sumie, gdzie to w systemie zrobić). W kartach bibliotecznych też kongo. Książek nieoddanych na przestrzeni ostatnich 20 lat - mnóstwo! System działający na zasadzie - nowy rok, nowy numer czytelnika i miesiącami ( w dzienniku bibliotecznym rejestrowani byli jako nowi, dopiero przy kolejnej wizycie, jako aktywni). System jest raczej intuicyjny i w miarę już ogarniam. Nie wiem jednak, jak w ogóle zacząć. Czy od poukładania książek na literaturę polską, amerykańską, angielską, biografie, dziecięca, faktu itp. I dopiero wtedy zająć się systemem? Czy zabrać się na starsze książki, dodawać do systemu i przy okazji już grupować? Jestem zmotywowana, ale gdy tylko zakładam sobie cel, zaczynam robić, to natrafiam na jakieś kwiatki...
Mam jeszcze dodatkowe pytanie dotyczące darów w postaci książek. Mam cały karton. Teraz dostałam kolejne pozycje (nowe, super książki). Poprzednicza powiedziała, że ich w ogóle nie uwzględnia w księgozbiorze, bo później jest problem z numerem inwentarza w księdze. Nie kumam na czym ten problem miałby polegać, skoro można zaznaczyć w niej, jako dar. Czy dobrze myślę? Jak Państwo uwzględniają/ uwzględniali dary w księdze inwentarzowej? Czy to rzeczywiście później problematyczne, gdy trzeba wpisać kolejne pozycje z faktury?
Zdaje sobie sprawę, że wątpliwości dużo. Jednak boje się, że za bardzo chcę wszystko na raz robić, a tylko źle na tym wyjdę.
Pozdrawiam serdecznie!

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

sobota 07 sty 2023, 23:24

Bibliodana pisze:
sobota 07 sty 2023, 21:40
Dzień dobry! Temat wałkowany niejednokrotnie, ale mimo wszystko zwracam się z prośbą o pomoc, bo nie wiem od czego zacząć. Z początkiem stycznia przejęłam bibliotekę po pani, która urzędowała w niej ponad 20 lat (publiczna, ale system ten sam - MOL) . Nie za bardzo radziła sobie w kwestiach informatycznych, nie winię jej za to. Niby wprowadzała nowości, które zakupiła od kilku lat, jednak nadal funkcjonuje system kartkowy. Pomyślałam, że skoro najlepiej i tak schodzą nowości, które rzekomo były wprowadzane, to już mogę czytelników wprowadzać w system i ich wypożyczenia od nowego roku (a starsze systematycznie będę dodawała do katalog). Okazuje się jednak, że średnio na 5 książek 2 nie są wprowadzone. Księgozbiór jest podzielony wyłącznie na beletrystykę, książki niebeletrystyczne oraz dla dzieci i młodzieży (tylko trzy z listy UKD). Czytelnicy też nie podzieleni na grupy (i nie wiem w sumie, gdzie to w systemie zrobić). W kartach bibliotecznych też kongo. Książek nieoddanych na przestrzeni ostatnich 20 lat - mnóstwo! System działający na zasadzie - nowy rok, nowy numer czytelnika i miesiącami ( w dzienniku bibliotecznym rejestrowani byli jako nowi, dopiero przy kolejnej wizycie, jako aktywni). System jest raczej intuicyjny i w miarę już ogarniam. Nie wiem jednak, jak w ogóle zacząć. Czy od poukładania książek na literaturę polską, amerykańską, angielską, biografie, dziecięca, faktu itp. I dopiero wtedy zająć się systemem? Czy zabrać się na starsze książki, dodawać do systemu i przy okazji już grupować? Jestem zmotywowana, ale gdy tylko zakładam sobie cel, zaczynam robić, to natrafiam na jakieś kwiatki...
Mam jeszcze dodatkowe pytanie dotyczące darów w postaci książek. Mam cały karton. Teraz dostałam kolejne pozycje (nowe, super książki). Poprzednicza powiedziała, że ich w ogóle nie uwzględnia w księgozbiorze, bo później jest problem z numerem inwentarza w księdze. Nie kumam na czym ten problem miałby polegać, skoro można zaznaczyć w niej, jako dar. Czy dobrze myślę? Jak Państwo uwzględniają/ uwzględniali dary w księdze inwentarzowej? Czy to rzeczywiście później problematyczne, gdy trzeba wpisać kolejne pozycje z faktury?
Zdaje sobie sprawę, że wątpliwości dużo. Jednak boje się, że za bardzo chcę wszystko na raz robić, a tylko źle na tym wyjdę.
Pozdrawiam serdecznie!
Postaram się odpowiedzieć na niektóre Twoje pytania.
1. Dla książek darowanych robisz protokół i wpisujesz do księgi inwentarzowej tak jak każdą inną książkę zaznaczając w odpowiednie rubryce jako dar podając cenę.
2. Nie wiem jaki procent księgozbioru stanowią nowości, ale jeśli chcesz je wypożyczać przez Mola, muszą być wszystkie wprowadzone do systemu.
3. W kartotekach czytelnika należałoby zrobić porządek czyli wszystko ułożyć alfabetycznie wg. nazwisk z adnotacja na kopertce jaki ma numer czytelnik i kiedy został zapisany do biblioteki. W Molu jest opcja "dane czytelnika" i tam możesz zaznaczyć kategorie czytelnika wpisując wybrany przez siebie symbol.
4. Ja osobiście najpierw bym uporządkowała księgozbiór na półkach i kartoteki a potem zaczęłabym wpisywać książki. Wypożyczanie za pomocą Mola wtedy kiedy będzie skończona komputeryzacja biblioteki.
Powodzenia!

Bibliodana
Posty: 2
Rejestracja: sobota 07 sty 2023, 21:22

Re: MOL NET

niedziela 08 sty 2023, 00:04

Julia65 pisze:
sobota 07 sty 2023, 23:24
Bibliodana pisze:
sobota 07 sty 2023, 21:40
Dzień dobry! Temat wałkowany niejednokrotnie, ale mimo wszystko zwracam się z prośbą o pomoc, bo nie wiem od czego zacząć. Z początkiem stycznia przejęłam bibliotekę po pani, która urzędowała w niej ponad 20 lat (publiczna, ale system ten sam - MOL) . Nie za bardzo radziła sobie w kwestiach informatycznych, nie winię jej za to. Niby wprowadzała nowości, które zakupiła od kilku lat, jednak nadal funkcjonuje system kartkowy. Pomyślałam, że skoro najlepiej i tak schodzą nowości, które rzekomo były wprowadzane, to już mogę czytelników wprowadzać w system i ich wypożyczenia od nowego roku (a starsze systematycznie będę dodawała do katalog). Okazuje się jednak, że średnio na 5 książek 2 nie są wprowadzone. Księgozbiór jest podzielony wyłącznie na beletrystykę, książki niebeletrystyczne oraz dla dzieci i młodzieży (tylko trzy z listy UKD). Czytelnicy też nie podzieleni na grupy (i nie wiem w sumie, gdzie to w systemie zrobić). W kartach bibliotecznych też kongo. Książek nieoddanych na przestrzeni ostatnich 20 lat - mnóstwo! System działający na zasadzie - nowy rok, nowy numer czytelnika i miesiącami ( w dzienniku bibliotecznym rejestrowani byli jako nowi, dopiero przy kolejnej wizycie, jako aktywni). System jest raczej intuicyjny i w miarę już ogarniam. Nie wiem jednak, jak w ogóle zacząć. Czy od poukładania książek na literaturę polską, amerykańską, angielską, biografie, dziecięca, faktu itp. I dopiero wtedy zająć się systemem? Czy zabrać się na starsze książki, dodawać do systemu i przy okazji już grupować? Jestem zmotywowana, ale gdy tylko zakładam sobie cel, zaczynam robić, to natrafiam na jakieś kwiatki...
Mam jeszcze dodatkowe pytanie dotyczące darów w postaci książek. Mam cały karton. Teraz dostałam kolejne pozycje (nowe, super książki). Poprzednicza powiedziała, że ich w ogóle nie uwzględnia w księgozbiorze, bo później jest problem z numerem inwentarza w księdze. Nie kumam na czym ten problem miałby polegać, skoro można zaznaczyć w niej, jako dar. Czy dobrze myślę? Jak Państwo uwzględniają/ uwzględniali dary w księdze inwentarzowej? Czy to rzeczywiście później problematyczne, gdy trzeba wpisać kolejne pozycje z faktury?
Zdaje sobie sprawę, że wątpliwości dużo. Jednak boje się, że za bardzo chcę wszystko na raz robić, a tylko źle na tym wyjdę.
Pozdrawiam serdecznie!
Postaram się odpowiedzieć na niektóre Twoje pytania.
1. Dla książek darowanych robisz protokół i wpisujesz do księgi inwentarzowej tak jak każdą inną książkę zaznaczając w odpowiednie rubryce jako dar podając cenę.
2. Nie wiem jaki procent księgozbioru stanowią nowości, ale jeśli chcesz je wypożyczać przez Mola, muszą być wszystkie wprowadzone do systemu.
3. W kartotekach czytelnika należałoby zrobić porządek czyli wszystko ułożyć alfabetycznie wg. nazwisk z adnotacja na kopertce jaki ma numer czytelnik i kiedy został zapisany do biblioteki. W Molu jest opcja "dane czytelnika" i tam możesz zaznaczyć kategorie czytelnika wpisując wybrany przez siebie symbol.
4. Ja osobiście najpierw bym uporządkowała księgozbiór na półkach i kartoteki a potem zaczęłabym wpisywać książki. Wypożyczanie za pomocą Mola wtedy kiedy będzie skończona komputeryzacja biblioteki.
Powodzenia!
Tak też myślałam. No nic, zakasuje rękawy i biorę się do pracy po weekendzie :) Dziękuję bardzo za odpowiedź!

elkat1
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 17 lut 2014, 16:44

Re: MOL NET

piątek 27 sty 2023, 09:15

Julia65 pisze:
środa 04 sty 2023, 13:36
elkat1 pisze:
środa 04 sty 2023, 09:43
Julia65 pisze:
poniedziałek 02 sty 2023, 14:31
Wydaje mi się, że możesz tutaj wykorzystać opcję "przenieś zasób" czyli opis. Oczywiście musisz zrobić opis tej "nowej" książki i podmienić go z opisem wybranej książki.
Dziękuję
Czyli: najpierw usunąć numer, później wpisać nowy opis z nowym zasobem? Czy: najpierw zrobić opis bez zasobu i dopiero wtedy przenieść zasób? Co będzie mniej kłopotliwe w wykonaniu?
Ja najpierw zrobiłam opis bez zasobu i potem dopiero przeniosłam zasób. Następnie sprawdziłam czy wszystkie dane się zgadzają w księdze inwentarzowej.
Dziękuję bardzo!

izerka2
Posty: 10
Rejestracja: środa 15 wrz 2021, 12:21

MOL NET + podręczniki

niedziela 26 lut 2023, 14:57

Dzień dobry
Zaczęłam przygodę z MOL NET +. Chciałabym wprowadzić do księgi podręczniki, korzystam z ułatwienia, które zaproponowała Nowa Era. Mój problem polega na tym, że w księdze tradycyjnej (papierowej) miałam pod jednym numerem inwentarzowym wprowadzone np. podręczniki do języka polskiego do danej klasy 10621/1, 10621/2 ... itd. Program takiej numeracji nie przyjmuje.
Czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu?

Anla
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 14 sie 2016, 07:14

Re: MOL NET

wtorek 28 lut 2023, 13:40

Dzień dobry, od poprzedniego tygodnia mam Mol Net+. Chciałabym zapytać o dziennik. Uzupełniam dziennik i chciałabym wybrać rodzaj zajęcia - opracowanie książek, a następnie dodać kolejne zajęcie tego dnia np. konkurs. Na pewno jest tu taka możliwość, ale nie mogę znaleźć. Poza tym jak wygląda sytuacja, gdy chcę dodać coś zupełnie innego niż czynności z listy, np. zamówienie książek z księgarni internetowej itp. Czy nie da się tutaj wpisać innej czynności, niż te z listy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam:)

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

wtorek 28 lut 2023, 14:46

Wszystkie czynności, które pojawiają się w dzienniku należy zdefiniować w "ustawieniach" programu - ikonka po prawej stronie ekranu. Jeśli zaczynasz pracę z programem musisz uzupełnić wszystkie ustawienia - jest to potrzebne do prawidłowego funkcjonowania Mola.

Anla
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 14 sie 2016, 07:14

Re: MOL NET

czwartek 02 mar 2023, 15:52

Bardzo dziękuję za odpowiedź:)))

KarolinaCKZiU
Posty: 4
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 22:08

Re: MOL NET

czwartek 02 mar 2023, 19:54

Pracuję w MOL NET+. Wprowadzając dzisiaj lektury omyłkowo seryjnie wprowadziłam 10 szt., zamiast 8. Te 2 szt. chciałam edytować, zmieniając pod danym numerem tytuł i autora. Niestety system zmienia mi wszystkie 10 pozycji. Czy dobrze myślę, że przy seryjnym wprowadzeniu nie można edytować pojedynczych sztuk? Zasób mogę edytować, opisu nie. Czy jedynym wyjściem będzie usunięcie tych 2 szt?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

czwartek 02 mar 2023, 23:14

Jeśli wpis do księgi inwentarzowej kończy się na lekturach, to możesz dwie ostanie pozycje usunąć. Natomiast jeśli po lekturach wpisałaś inne książki, to wydaje mi się, że trzeba tutaj wykorzystać opcje "przenieś zasób" czyli do wybranego numeru przyporządkować opis innej książki. Przeczytaj posty powyżej. Podobny problem miała elkat1.

Asia73
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 06 mar 2023, 20:00

Re: MOL NET

poniedziałek 06 mar 2023, 20:30

Dzień dobry.
Chciałam zapytać, żeby rozwiać wątpliwości. Czy kupujecie kody od Vulcana, podobno teraz są pofoliowane, bo chciałam drukować i potem specjalną taśmą oklejać po przyklejeniu do książki, co polecacie?
Dzisiaj też rozpytywałam u znajomych i powiedziały mi, że wybierają kody o numerach zgodnych z numerami w księdze, wg mnie źle robią, bo wartość kodu nie ma żadnego znaczenia, ale pytam dla pewności.
Pozdrawiam

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

wtorek 07 mar 2023, 09:10

Asia73 pisze:
poniedziałek 06 mar 2023, 20:30
Dzień dobry.
Chciałam zapytać, żeby rozwiać wątpliwości. Czy kupujecie kody od Vulcana, podobno teraz są pofoliowane, bo chciałam drukować i potem specjalną taśmą oklejać po przyklejeniu do książki, co polecacie?
Dzisiaj też rozpytywałam u znajomych i powiedziały mi, że wybierają kody o numerach zgodnych z numerami w księdze, wg mnie źle robią, bo wartość kodu nie ma żadnego znaczenia, ale pytam dla pewności.
Pozdrawiam
Kupuję kody w Vulcanie. Zamawiając, biorę w ciągłości, żeby się numery nie powtarzały z tymi, które mam. Numer kodu kreskowego i numer książki są u mnie różne. Nie ma żadnego znaczenia, jaki ma numer kreskowy książka; powiem więcej - jeśli numery książki i kodu się pokrywają, może z tym być kłopot, bo weźmy sytuację, że kilkoro uczniów odklei kody. Jeśli zamawiasz w ciągłości, nic cię nie interesuje, a w takim przypadku przy zamówieniu trzeba będzie dodatkowo wypisywać odklejone numery. Po co sobie komplikować życie? :roll:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości