Dorota79
Posty: 885
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

czwartek 15 lis 2018, 13:52

Chciałabym zrobić wykaz książek kupionych w tym roku (autor, tytuł), ale żeby nie trzeba było robić tego wykazu pojedynczo, tylko hurtem, masowo.

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

czwartek 15 lis 2018, 14:44

Ja bym zrobiła to w następujący sposób:
- w księdze inwentarzowej wybrać opcje drukowania
- ustalić parametry drukowania np. rodzaj księgi, zakres numerów inwentarzowych
- zapisać to jako jako XSL czyli w exelu
- otworzyć zapisany plik i dokonać zmian np. zostawić tylko autora i tytuł książki a pozostałe elementy usunąć
- wykaz wydrukować
Nie wiem czy o to Tobie chodziło. :) :)

Dorota79
Posty: 885
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

czwartek 15 lis 2018, 14:53

Dziękuję za pomoc. Jutro spróbuję, a w razie problemów - odezwę się :)

Dorota79
Posty: 885
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

czwartek 15 lis 2018, 14:53

Dziękuję za pomoc. Jutro spróbuję, a w razie problemów - odezwę się :D

madzi
Posty: 86
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 12:52

Re: MOL NET

czwartek 15 lis 2018, 14:55

A nie prościej przez "wydruk nabytków"?

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: MOL NET

czwartek 15 lis 2018, 21:37

Biblus pisze:
Alicia pisze:Pracuję na Mol Optivum prawie 10 lat (...)
PS 2. Nie mam czytnika (jeszcze), więc nie mogę żadnego polecić.
Czegoś tu nie rozumiem :( , pracujesz na Mol Optivum 10 lat i nie masz czytnika? :shock: . To jak pracujesz?
halinah pisze:Bez czytnika (ja też)!
Dobre :lol: to chyba nawet nie wiecie ile tracicie. Czytnik to podstawa.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

piątek 16 lis 2018, 00:56

Podejrzewam, że brak czytnika nie jest spowodowany życzeniem naszych koleżanek, tylko zupełnie innymi względami. Zapewniam Cię, że można spokojnie i dobrze pracować bez czytnika, który notabene podstawą naszej pracy nie jest.

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

piątek 16 lis 2018, 09:15

madzi pisze:A nie prościej przez "wydruk nabytków"?
To jest tak samo jak w przypadku księgi inwentarzowej, tylko jest mniej elementów do usuwania np. numer inwentarzowy (jeśli wykaz ma zawierać tylko autora, tytuł i cenę książki). :)

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: MOL NET

niedziela 18 lis 2018, 13:17

Maria pisze:Podejrzewam, że brak czytnika nie jest spowodowany życzeniem naszych koleżanek, tylko zupełnie innymi względami. Zapewniam Cię, że można spokojnie i dobrze pracować bez czytnika, który notabene podstawą naszej pracy nie jest.
Z pewnością masz rację, mówiąc o innych względach, jednak nadal uważam, że w skomputeryzowanej bibliotece praca bez czytnika podczas wypożyczania czterokrotnie wydłuża czas wypożyczenia. Wiem o czym mówię, bo kiedyś, dawno temu, też nie miałem czytnika. Jego zakup spowodował, że 25 osobowej klasie jestem w stanie wypożyczyć lektury w ciągu ok. 2 minut, bez żadnej dodatkowej pracy.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

niedziela 18 lis 2018, 23:22

Jest sprawą oczywistą, że czytnik przyspiesza wypożyczanie, skontrum itd..., mam podobne doświadczenia...jednak uważam, że Twoje słowa mogły urazić nasze koleżanki, wszak nie od nich zależy wyposażenie biblioteki.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: MOL NET

poniedziałek 19 lis 2018, 09:03

Ja również od wielu lat pracuję w MOL Optivum bez czytników. Cała baza danych w programie komputerowym bardzo wiele daje: skontrum w MOL, elektroniczne katalogi w całej szkole,błyskawiczne wyliczenie wartości każdego zbioru oddzielnie.
Z pewnością czytniki ułatwiają pracę /np.automatycznie powstaje statystyka/ , ale kupuje je szkoła /Gmina/, nie nauczyciel bibliotekarz. Nie wiem skąd sugestia- "nie macie czytników, to jak pracujecie?". Po prostu używając kart do obsługi czytelników.
Jestem po informatyce w szkole, komputer doceniam i wykorzystuję jak tylko można, włożyłam w pracę w szkole za wiele swojego czasu, a pracuję za długo- komputeryzacja zajęła kilka lat, w moim prywatnym czasie, nie jest to doceniane. Nie będę - mimo oczywistych korzyści- wprowadzać kodów /jeśli będą kupione czytniki/ ponownie w prywatnym czasie, przy gołym etacie, zastępstwach, obciążeniu wieloma programami i zadaniami, bez nawet godziny na prace administracyjne.
Są różne strony tego samego medalu: czytniki są świetne, ale bez nich też pracujemy, z kartami, a program komputerowy, czy to MOL, czy inny pozwala na prowadzenie administracji, z drukowaniem stron ksiąg, daje możliwość elektronicznego korzystania z kartotek i katalogów - zostaje tylko ręczne prowadzenie kart.

Biblus
Posty: 128
Rejestracja: piątek 30 kwie 2010, 09:26

Re: MOL NET

poniedziałek 19 lis 2018, 11:28

Maria pisze:Jest sprawą oczywistą, że czytnik przyspiesza wypożyczanie, skontrum itd..., mam podobne doświadczenia...jednak uważam, że Twoje słowa mogły urazić nasze koleżanki, wszak nie od nich zależy wyposażenie biblioteki.
Bardzo przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem :oops: , absolutnie nie było to moim zamiarem.
W mojej dotychczasowej pracy sama dyrekcja kładła nacisk na usprawnienie pracy i to nie tylko w obszarze biblioteki, więc wydawało mi się, że skoro mówimy o molu i spora grupa na nim pracuje to sprawa czytnika i komputerowego wypożyczania staje się oczywista. Nasza dyskusja pokazuje jednak jak wiele szkolnych bibliotek, mimo wyposażenia w program, nie wykorzystuje go w pełni z przyczyn niestety niezależnych od bibliotekarzy. Mimo wszystko życzę Wam siły i tego, aby nie poddawać się tak łatwo. Przypomina mi się tutaj motyw z jednego z moich ulubionych filmów "Skazany na Shawshank". Więzienny bibliotekarz dotąd wysyłał listy z prośbą o doposażenie biblioteki, aż po kilku latach dla świętego spokoju zasypali go paczkami z książkami. Stwierdził więc, że teraz będzie wysyłał listy dwa razy częściej. Może i nam trzeba takiej konsekwentnej cierpliwości.
Jeszcze raz przepraszam za moją krótkowzroczność i życzę miłego dnia.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: MOL NET

poniedziałek 19 lis 2018, 11:32

"Niemanie" czytnika nie skutkuje brakiem jakiejkolwiek aktywności bibliotekarza! Mam dużo więcej czasu na inne czynności, mimo ręcznego wprowadzania wypożyczeń i zwrotów :) A gdybym teraz dostała czytnik... musiałabym zużyć mnóstwo z tego czasu na oklejanie dwudziestu paru tysięcy książek kodami kreskowymi - ergo - byłoby go mniej na pracę z czytelnikiem (a nie o to chodzi).

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: MOL NET

poniedziałek 19 lis 2018, 12:10

zostaje tylko ręczne prowadzenie kart
A dlaczego ręczne? Przecież w systemie można wypożyczać bez czytnika. A może miałaś na myśli ręczne wpisywanie numerów?

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

poniedziałek 19 lis 2018, 12:22

Rola czytnika w naszej pracy nie jest AŻ TAK DUŻA. Najważniejsze, że program ułatwił nam (czyt. bibliotekarzom) statystykę, katalogowanie, sporządzanie zestawień, sprawdzanie kto ma wypożyczoną książkę itp. Mogłabym wymieniać tak bez końca. Posiadanie czytnika to jedno z ułatwień tego programu ale nie DECYDUJĄCE. A czy tak znacznie przyspiesza wypożyczanie? Ja mam czytnik i ........ zachwycona nim nie jestem.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Jaga i 231 gości