Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: MOL NET

piątek 30 sty 2015, 18:36

Szanowna Pani Mirabo!
Dziękujemy bardzo za sugestie i przy okazji zachęcam do zgłaszania postulatów przez Strefę Klienta na stronie producenta. Tam mają szansę być szybciej zauważone i wprowadzone do MOL NET+ :)
mirabo pisze:Witam serdecznie. Nowego Mola testujemy od dwóch tygodni. Plusem jest to, ze system jest dostępny w internecie ( a ktoś z zewnątrz czuwa nad jego funkcjonowaniem), że bez zamykania okienek można na zmianę pożyczać i np. opracowywać dokumenty. Ale jak zwykle skupiamy się na niedogodnościach, które zakładam, są przejściowe i będą usuwane. Do przyzwyczajenia się jest obsługa – DUŻO klikania, otwierania okienek i czujności, które z nich jest aktualnie podświetlone/aktywne.
Zaobserwowane braki ( i postulaty):

- uczeń, który skorzysta z OPAC, nie otrzyma informacji o tytule i numerze czasopisma, z którego pobrano artykuł do kartoteki, to widzi tylko wypożyczający bibliotekarz,
- nie ma możliwości odszukania informacji, kto oddał wypożyczone czasopismo,
- przy konfiguracji raportu dotyczącego wartości księgozbioru nie ma opcji podania zakresu numerów inwentarzowych, zakres uwzględnia tylko daty, to jest istotny brak!
- brakuje mi swobody poruszania się po księgach inwentarzowych, jakiegoś suwaka z boku, utrudnia to codzienną pracę,
- nie ma opcji wyszukiwania złożonego, nie ma możliwości np. wyszukania artykułów o Słowackim w „Polonistyce”;
- szczegółowe dane ucznia, zdjęcia – tego raczej nie wykorzystam, za to wolałabym więcej przejrzystości/miejsca w panelu wypożyczania.
Przypuszczam i liczę na to, że system będzie sukcesywnie ulepszany i pozdrawiam wszystkich.
Jeżeli chodzi o konkretne kwestie poruszone przez Panią, to część z nich zostanie rozwiązana już w najbliższej aktualizacji (w lutym). Będą to np. zmiany w OPAC obejmujące wyświetlanie informacji o tytule i numerze czasopisma.

Kwestia odszukania informacji, kto oddał dany zasób również została zaplanowana i pojawi się w kolejnych aktualizacjach.

Odnośnie poruszania się po księdze inwentarzowej - znacznym ułatwieniem są pola filtrowania pod nazwą każdej kolumny, opcja sortowania oraz stronicowanie pod tabelą. Mam nadzieję, że to skutecznie zastąpi suwak :)

Z kolei wyszukiwanie w OPAC zamiast opcji wyszukiwania złożonego wyposażone zostało w tzw. facety, które pozwalają skutecznie przefiltrować wyniki wyszukiwania. Ponadto podczas wpisywania danej frazy w pole wyszukiwawcze, OPAC pokazuje podpowiedzi, które również ułatwiają odnalezienie interesujących czytelnika zbiorów.
Np. artykuły o Słowackim w "Polonistyce" wyszukamy w OPAC następująco: szukamy słowa "polonistyka" w tytułach, następnie klikamy facet "Artykuł z czasopisma" w grupie "Rodzaj dokumentu", następnie klikamy facet "Słowacki" w grupie "Temat".

Życzę udanego weekendu :)

Jakub Krysiński

mirabo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 20 sty 2015, 11:43

Re: MOL NET

niedziela 01 lut 2015, 16:36

Bardzo dziękuję Panu za objaśnienia. Przetestuję zmiany i sugestie w poniedziałek. Postaram się zaprzyjaźnić ze Strefą Klienta :) i, jeżeli pojawią się jakieś postulaty, zgłaszać je w ten sposób. Pozdrawiam

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

poniedziałek 23 lut 2015, 14:30

Czy rozliczając się z księgową na koniec roku, można zamiast zanosić protokoły: darów, ubytków, w zamian itd. zrobić wydruk z Mola i na podstawie tych raportów się rozliczyć? A w związku z tym - czy jest sens prowadzić dokumentację papierową tych darowizn, ubytków, w zamian itd., skoro wszystko jest w Molu i można z niego wydrukować?

biblio28
Posty: 1
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 01:20

Re: MOL NET

środa 25 lut 2015, 01:41

Masakra z tym Mol Netem. Siedzę już 10 godzin, usiłuję cos wpisać, nie wiem gdzie czego szukać. Już wpisałam, chcę nanieść poprawki, nie nanoszą się, księga inwentarzowa nieczytelna, nie widac wszystkiego, co potrzebne. Nie można skorygować globalnie kilkudziesięciu błędnych wpisów i teraz musze 50 razy klikać edycję i poprawiac jeden numerek dowodu zakupu. Przy edycji nie powtarza się cały opis ostatniej pozycji, datę musze od nowa nanosić i kwotę.
A przede wszystkim instrukcja jest BEZNADZIEJNA !!! Pisana jest dla ludzi obeznanych z systemem. Jak już będe obeznana, to nie będę jej potrzebować, a teraz nic z niej nie można skorzystać, NIC nie pomaga, same ogólniki.
Nie wyjaśnia pojęć, np co to są "zasoby" do czego służą? Co wpisać w poszczególnych rubrykach opisu - jakiś przykład może. Który element opisu pojawi się w hasłach i w jakich hasłach?
Boże, za jakie grzechy?
I co najgorsze, ja wcale nie pracuję w bibliotece, tylko uczę, a dyrekcja mnie prosiła, abym "pomogła" koleżance, bo ona w ogóle nie zna się na komputerze, nawet pisać dobrze nie umie w Wordzie. Dla takich ludzi trzeba pisać instrukcje, a nie dla informatyków.
Chyba się pochlastam - do wpisania jest ok. 30.000 egzemplarzy zbiorów wszelakich.
Jeśli ktoś ma jakąś dobrą instrukcję - poratujcie!

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

wtorek 17 mar 2015, 12:26

Chciałabym zrobić wydruk z Mola z księgi głównej poszczególnych stron za rok 2014 (kupno, darowizny itd.). Ustawiam przedział od którego numeru do którego, np. 8200 do 8500, ale liczy mi kwotę od początku, nie kontynuację. Jak mam zrobić, żeby było z przeniesienia?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

wtorek 17 mar 2015, 14:07

W Mol Optivum ustawia się zakres wydruku i tam jest opcja przeliczenia

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

środa 18 mar 2015, 09:57

Dziękuję, a powiedz mi jeszcze, jak ustawić w Molu statystykę, żebym mogła tylko wydrukować dane za pierwszy semestr, bo teraz mi uwzględnia też marzec, czego nie chcę.

caroline85
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 26 mar 2015, 11:14

Re: MOL NET

czwartek 26 mar 2015, 11:19

Witam, jestem kompletnym świeżakiem jeśli chodzi o oprogramowanie bibliotek, właściwie od wczoraj mam styczność z Mol Net +. Usiłuję wprowadzić inwentarz główny do programu (zakładka "gromadzenie") jednak poza pierwszą pozycją nic więcej nie mogę wprowadzić :(. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc i wytłumaczyć jak zrobić?

Karolina Troka
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 11:57

Re: MOL NET

czwartek 26 mar 2015, 15:12

Witaj caroline85,
Twoja wypowiedź jest nieprecyzyjna bo nie wiem czy chodzi Ci o dodanie nowej księgi inwentarzowej do programu czy nowego numeru inwentarzowego do założonej już księgi ;-) Więc wypowiem się w tych dwóch kwestiach ;-)
1. Wprowadzenie nowej księgi inwentarzowej - np. Starodruki - wprowadza się w module "Ustawienia". Tutaj w części "Gromadzenie" / "Księgi inwentarzowe" posługując się przyciskiem "Dodaj" możesz wprowadzić nazwę nowej, kolejnej księgi inwentarzowej.
2. Co do wypełniania treścią księgi czyli wprowadzania kolejnych numerów inwentarzowych to odsyłam Cię do "Pomocy" w programie (ikonka koła ratunkowego ;)). Tutaj w części "Opracowanie" opisany jest cały ciąg: dodawanie opisu i zasobu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Karolina.

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

wtorek 14 kwie 2015, 18:25

Dorota79 pisze:Informatyk zaproponował mi, abym się zastanowiła, czy nie zechcę korzystać z Mola Neta. Nie wiem, co robić. Czytam forum i zdania są podzielone. Obecnie korzystam z Mola Optivum. Co radzicie?
Pracuję z programem MOL od prawie 2001 roku - wtedy MOL 2000+ (pierwszy raz na Windows) a obecnie MOL Optivum.
Co radzę? Jeszcze poczekać :D MOL Net+ to nowy produkt - można powiedzieć, że "w fazie testów" choć już dostępny na rynku.
Na pewno będzie się rozwijał. Miejmy nadzieję, że autorzy wsłuchają się w potrzeby użytkowników i co rusz pojawiać się będą nowe aktualizacje. Z Molem 2000+ też tak było: pamiętam, że na samym początku nie można było do księgi inwentarzowej wpisać od razu 20 egzemplarzy tego samego tytułu czyli od-do (np: 9874-9890) dopiero później wprowadzono możliwość zastosowania myślnika :) tak było - a teraz .... bardzo lubię pracować z tym programem :D

Myślę, że za jakiś czas nowy program osiągnie taki kształt jaki byśmy chcieli :D może parę lat, a może miesięcy - warto o tym pisać, co się zmieniło i jak funkcjonuje :)

Mnie osobiście intryguje w MOL Net nowy sposób inwentaryzacji (metodą spisu z natury) oraz dziennik biblioteki :D Jestem bardzo ciekawa jak funkcjonuje? Jeżeli, któraś z Was znajdzie czas to napiszcie co nie co :D Jak wygląda, czy proponuje sam czynności (rodzaj pracy) czy samemu wpisujemy, a potem możemy wydrukować?


POWODZENIA (mimo wszystko) !!!!
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

BeataMa
Posty: 6
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 12:24

Re: MOL NET

piątek 12 cze 2015, 12:26

:oops: jak usunąc czytelnika w Mol Net+ ???

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

piątek 12 cze 2015, 19:21

Witaj BeataMa,
jeśli chcesz usunąć czytelnika musisz otworzyć listę czytelników, wybrać nazwisko czytelnika. W ten sposób otworzysz konto czytelnika. Po prawej stronie na dole ekranu masz opcje "usuń czytelnika". Potem musisz "odwieżyć stronę" tj nacisnąć na dwie strzałki u dołu ekranu. Ja w ten spsób usuwałam konta uczniów.

BeataMa
Posty: 6
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 12:24

Re: MOL NET

piątek 12 cze 2015, 21:17

:D Wielkie dzięki !

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: MOL NET

poniedziałek 15 cze 2015, 17:44

@BeataMa:

Jest jeszcze druga metoda, która pozwala usuwać pojedynczych czytelników, ale także większą ich ilość. Należy otworzyć listę czytelników, następnie zaznaczyć po lewej stronie checkbox odpowiedniego czytelnika (lub wielu czytelników), po czym wybrać opcję 'Akcje masowe' i 'Usuwanie czytelników'. W ten sposób można usunąć np. całą klasę jednocześnie.

BeataMa
Posty: 6
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 12:24

Re: MOL NET

piątek 19 cze 2015, 10:07

Dziękuję za odpowiedź, pomogło !

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 150 gości