Hanna
Posty: 15
Rejestracja: środa 05 lis 2014, 12:00

MOL NET

środa 05 lis 2014, 12:04

Witam forumowiczów :)
Mam pytanie odnośnie działania MOL Net działającego od 1 października b.r. Czy ktoś już w tym pracuje? Jak się sprawdza nowa wersja MOLa?

JoannaD
Posty: 22
Rejestracja: piątek 14 wrz 2012, 12:08

Re: MOL NET

środa 26 lis 2014, 13:03

Podbijam, bo też mnie interesuje temat.
Czy ktoś ma i pracuje?

asik
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 13 maja 2008, 08:52

Re: MOL NET

środa 26 lis 2014, 15:14

Ja niestety czekam aż znajdą się w szkole pieniądze na przeniesienie bazy...

Annakicia
Posty: 8
Rejestracja: środa 07 sty 2015, 09:30

Re: MOL NET

środa 07 sty 2015, 14:59

Pracuję na MOL NET + od kilku miesięcy i w porównaniu do MOL Optivum wypada źle. Jeśli chodzi o szatę graficzną- nieprzejrzysta,skomplikowana. Wprowadzenie nowego czytelnika (bibliotekarza również) wymaga wprowadzenia numeru PESEL, który później przechowywany jest w chmurze (kto zagwarantuje, że ktoś niepowołany z niego nie skorzysta!). Program bardzo często się zawiesza, wolno działa. Przy wprowadzaniu danych wielokrotnie zauważyłam, że... zwyczajnie ich nie wprowadza. Szczególnie dało się to nam we znaki przy nieszczęsnym spisie z natury- czytnik klikał, niby odczytał kod książki a po zakończeniu spisu okazało się, że dziesiątki książek nie zostało sczytanych, musiałyśmy ich szukać ponownie, co przy bardzo napiętym terminie i tysiącach woluminów jest trudne. Dziś próbowałam kilkakrotnie wypożyczyć uczennicy książkę- czytnik klikał, a na karcie dziewczynki nic się nie pojawiało... a później pojawił się numer książki by za sekundę zniknąć.... Nie ufam temu programowi. Moim zdaniem bardzo różni się i to na niekorzyść od Optivum. Podręcznik jest nieczytelny i nie ma w nim odpowiedzi na pytania jakie mnie dręczą. Samodzielne dochodzenie do prostych rozwiązań metodą prób i błędów mija się z celem. Chętnie skorzystałabym z kursu doskonalącego, uważam że powinien on być nierozłączną częścią programu.

Karolina Troka
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 11:57

Re: MOL NET

czwartek 08 sty 2015, 13:26

Witam, spieszę odpowiedzieć i uzupełnić wypowiedź pani Anniekici. Przy wpisywaniu danych osobowych (ucznia czy bibliotekarza) pole PESEL jest jednym z pól, które można wypełnić, ale nie trzeba. Nie jest to pole obowiązkowe. Jeśli nie chce Pani wypełnić tego pola, z różnych względów, można je po prostu pozostawić pustym. Program zaleca wypełnienie pola PESEL w celu precyzyjnej identyfikacji czytelnika, np. w przypadku gdy dochodzi do powtórzenia danych: imienia i nazwiska w ramach jednej klasy. Co do szybkości działania programu, to zalecam sprawdzenie łącza internetowego, ponieważ od niego jest głównie uzależniona prawidłowa praca systemu. Przy wprowadzaniu danych do programu za pomocą czytnika można aktywować tryb pracy z potwierdzeniem, wówczas użytkownik otrzymuje stuprocentową kontrolę nad wprowadzanymi danymi. Program MOL NET+ nie został wyposażony w podręcznik użytkownika. Posiada jedynie zestaw odpowiedzi na podstawowe zagadnienia. W celu uzupełnienia wiedzy można odbyć kierunkowe szkolenia. Ich organizacją zajmuje się firma Vulcan. Pozdrawiam ciepło!

Annakicia
Posty: 8
Rejestracja: środa 07 sty 2015, 09:30

Re: MOL NET

piątek 09 sty 2015, 10:18

Bardzo się cieszę, że tak oczywiste błędy zostały usunięte z programu (zapewne w ostatnich dniach, gdyż usiłowałam wprowadzić uczniów pierwszej klasy już w nowym, 2015 roku i bez numeru PESEL było to niemożliwe). Co zaś się tyczy podręcznika... faktycznie ikonka identyczna z podręcznikiem w Mol Optivum została nazwana "Pomoc". Szkoda, że korzystając z podstaw poprzedniego programu (w którym zostałam przeszkolona i zapłaciłam za to szkolenie!) firma idzie na łatwiznę. Moim zdaniem jest to nic innego jak wyciąganie pieniędzy od nauczyciela, który przecież zarabia 8 tyś zł i stać go na kolejny kurs z tego samego programu.

Karolina Troka
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 11:57

Re: MOL NET

piątek 09 sty 2015, 10:50

Szanowna Pani Annokiciu, myślę że wypowiem się kontrowersyjnie, ale w pewnym sensie owszem firma MOL poszła na "łatwiznę". Stworzyła produkt łatwy i intuicyjny w obsłudze, który nie wymaga opasłej instrukcji obsługi. Zagadnienia poruszane w "Pomocy" odpowiadają tym zagadnieniom, które były poruszane w podręczniku w poprzednim programie. Są one uzupełnione o przykłady oraz ilustracje. Co do szkoleń to nie mają one charakteru obligatoryjnego. Pozdrawiam serdecznie, raz jeszcze.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

poniedziałek 12 sty 2015, 09:24

Informatyk zaproponował mi, abym się zastanowiła, czy nie zechcę korzystać z Mola Neta. Nie wiem, co robić. Czytam forum i zdania są podzielone. Obecnie korzystam z Mola Optivum. Co radzicie?

Gosia573
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 12:46

Re: MOL NET

poniedziałek 12 sty 2015, 12:57

Na Mol Net pracujemy drugi tydzień. Program nie jest doskonały, trzeba się do niego przyzwyczaić. Obie z koleżanką cały czas się uczymy i co nóż coś odkrywamy. Na Molu pracowałyśmy 10 lat wiec mamy porównanie. Ja osobiście z własnej woli nie zmieniałabym programu, gdyż Mol Optivum jest dużo bardzie czytelny. U nas sytuacja została nijako wymuszona. Mam nadzieje ze się przyzwyczaimy i nasi czytelnicy również gdyż na pewno pracujemy wolniej. wszystko zależy od internetu. Są oczywiście nowości których wcześniej nie było ale dla bibliotek szkolnych jest to zbyteczne. Jesteśmy szkołą mającą 1000 uczniów i 17 tys. księgozbioru.Pozdrawiam :D

Annakicia
Posty: 8
Rejestracja: środa 07 sty 2015, 09:30

Re: MOL NET

poniedziałek 12 sty 2015, 22:29

Ja dziś usiłowałam zubytkować trzy pozycje- w Optivum nie było najmniejszego problemu, w Net+... ojojoj... Niby raport ubytków je pokazał, ale ani nie została zdjęta ich wartość z księgozbioru ani nie udało mi się powołać do życia rejestru ubytków ani nadać kolejnego numeru (raport nadał numery 1,2,3). Oczywiście w "podręczniku" nie ma słowa na temat. Zapewne jest na to jakiś cudowny sposób, ale niestety nie miałam dziś dość dużo czasu by metodą prób i błędów szukać owego sposobu. Ośmielę się absolutnie nie zgodzić z twierdzeniem pani Karoliny Troka jakoby program był intuicyjny a już z pewnością nie jest ani czytelny ani łatwiejszy.

Karolina Troka
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 11:57

Re: MOL NET

czwartek 15 sty 2015, 13:01

De gustibus non disputandum est. Tyle ile użytkowników programu tyle będzie opinii na jego temat. Zwłaszcza że to produkt nowy, którego po prostu trzeba oswoić. Tak zupełnie normalnie.
Nie oczekujmy też że program będzie za nas wykonywał pewne czynności czy za nas myślał. Systemy informatyczne mają to do siebie, że pracują według ustalonych przez użytkownika zasad ;) Jeśli program nadał na przykład numerację ubytków od liczby 1, to tak zapewne zostało mu powiedziane. To użytkownik powinien pamiętać o wprowadzeniu granicy retrospekcji ubytków w ustawieniach księgi inwentarzowej. Pozdrawiam.

Annakicia
Posty: 8
Rejestracja: środa 07 sty 2015, 09:30

Re: MOL NET

piątek 16 sty 2015, 10:50

I znów Net+ podaje informacje "Podane dane nie są unikatowe. Proszę zmienić wprowadzone dane i spróbować ponownie. Zalecane jest dodanie numeru PESEL w celu uniknięcia duplikatu" Czyli jednak PESEL jest niezbędny. Znów nie mogę wpisać nowych użytkowników. Nie będę dyskutować o wykonywaniu pracy przez program ZA nas. Nikt tego nie oczekuję. Próbuję pracować na tym programie od wielu tygodni i niestety "próbuję" jest tu słowem kluczowym. Ten program jest zwyczajnie zły.

Karolina Troka
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 11:57

Re: MOL NET

piątek 16 sty 2015, 14:20

Proszę rozważyć kontakt z serwisem programu i w ten sposób wyjaśnić zagadnienie numeru pesel. Pozdrawiam.

mirabo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 20 sty 2015, 11:43

Re: MOL NET

wtorek 20 sty 2015, 14:18

Witam serdecznie. Nowego Mola testujemy od dwóch tygodni. Plusem jest to, ze system jest dostępny w internecie ( a ktoś z zewnątrz czuwa nad jego funkcjonowaniem), że bez zamykania okienek można na zmianę pożyczać i np. opracowywać dokumenty. Ale jak zwykle skupiamy się na niedogodnościach, które zakładam, są przejściowe i będą usuwane. Do przyzwyczajenia się jest obsługa – DUŻO klikania, otwierania okienek i czujności, które z nich jest aktualnie podświetlone/aktywne.
Zaobserwowane braki ( i postulaty):

- uczeń, który skorzysta z OPAC, nie otrzyma informacji o tytule i numerze czasopisma, z którego pobrano artykuł do kartoteki, to widzi tylko wypożyczający bibliotekarz,
- nie ma możliwości odszukania informacji, kto oddał wypożyczone czasopismo,
- przy konfiguracji raportu dotyczącego wartości księgozbioru nie ma opcji podania zakresu numerów inwentarzowych, zakres uwzględnia tylko daty, to jest istotny brak!
- brakuje mi swobody poruszania się po księgach inwentarzowych, jakiegoś suwaka z boku, utrudnia to codzienną pracę,
- nie ma opcji wyszukiwania złożonego, nie ma możliwości np. wyszukania artykułów o Słowackim w „Polonistyce”;
- szczegółowe dane ucznia, zdjęcia – tego raczej nie wykorzystam, za to wolałabym więcej przejrzystości/miejsca w panelu wypożyczania.
Przypuszczam i liczę na to, że system będzie sukcesywnie ulepszany i pozdrawiam wszystkich.

mirabo
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 20 sty 2015, 11:43

Re: MOL NET

środa 28 sty 2015, 15:55

Brak mi w MOL Net możliwości prześledzenia, kto pożyczał dany dokument ( co umożliwia MOL Optivum). Niekiedy trzeba wyjaśnić, kto odpowiada za uszkodzenie filmu, gryzmoły w atlasie i przeprowadzić małe dochodzenie. Teraz mamy informację tylko o ostatnim aktualnie wypożyczającym czytelniku. Poza tym są czytelnicy, którzy czytają dużo i nie pamiętają, czy daną książkę już mieli - łatwiej się sprawdzało po numerze książki, niż śledząc kilkuletnią historię wypożyczeń danego czytelnika w PDF.
Usuwałam dzisiaj czasopismo, było to możliwe tylko z pomocą MOL Optivum, gdzie znalazłam informację o pożyczonym zasobie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 72 gości