Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

poniedziałek 09 mar 2020, 13:05

Nux pisze:
poniedziałek 09 mar 2020, 13:02
Julia65 pisze:
poniedziałek 09 mar 2020, 12:39
Nux pisze:
poniedziałek 09 mar 2020, 12:32


Hm... Chyba masz na myśli strukturę wypożyczeń. Tam powinno działać. Domyślnie powinny być widoczne zarówno podsumowania dla szkoły, jak i osobno wszystkie klasy. Do tego są dwie opcje do "zwijania" szkół i klas do samych podsumowań.
Tak. Oczywiście chodzi mi strukturę wypożyczeń i właśnie teraz to nie działa. Pojawiają się tylko poziomy klas bez podziału.
No u mnie działa ;-), więc chyba musisz wysłać zgłoszenie na Strefę klienta MOL.
Wysłałam. Pojawiło mi się jeszcze okienko z "błędem" więc być może to dlatego nie działa.

drumla
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2020, 15:40

Re: MOL NET

poniedziałek 23 mar 2020, 15:48

Jestem w trakcie komputeryzacji biblioteki. Potrzebuje porady - w księgach mam zrobioną błędnie denominację (większość książek wyceniono na 0,01 zł). Wpisując do MOLa, po ustaleniu z księgowością, nadaję ceny rzeczywiste (dbając o wsteczną datę wpisu). Po przejściu na Mola, ustalimy protokołem rzeczywistą wartość księgozbioru. Jeszcze sporo pracy przede mną. Ponieważ mamy pracować zdalnie, pomyślałam, że mogłabym uzupełniać katalog z ksiąg papierowych - wpisując ubytki retrospektywnie. I teraz moje pytanie - co radzicie w tej sytuacji - wpisać wszystkie ubytki z wartością rzeczywistą, z wartością z jaką były zubytkowane (część z cenami rzeczywistymi, część po groszu). Czy w ogóle jest opcja, żeby nie wpisywać tych ubytków, tylko później, na bieżąco? Doradźcie bo szukam informacji w Internecie i nie mogę niczego sensownego znaleźć.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

wtorek 24 mar 2020, 11:34

drumla pisze:
poniedziałek 23 mar 2020, 15:48
Jestem w trakcie komputeryzacji biblioteki. Potrzebuje porady - w księgach mam zrobioną błędnie denominację (większość książek wyceniono na 0,01 zł). Wpisując do MOLa, po ustaleniu z księgowością, nadaję ceny rzeczywiste (dbając o wsteczną datę wpisu). Po przejściu na Mola, ustalimy protokołem rzeczywistą wartość księgozbioru. Jeszcze sporo pracy przede mną. Ponieważ mamy pracować zdalnie, pomyślałam, że mogłabym uzupełniać katalog z ksiąg papierowych - wpisując ubytki retrospektywnie. I teraz moje pytanie - co radzicie w tej sytuacji - wpisać wszystkie ubytki z wartością rzeczywistą, z wartością z jaką były zubytkowane (część z cenami rzeczywistymi, część po groszu). Czy w ogóle jest opcja, żeby nie wpisywać tych ubytków, tylko później, na bieżąco? Doradźcie bo szukam informacji w Internecie i nie mogę niczego sensownego znaleźć.
W MOLu masz dwie opcje -- albo wpisujesz wstecznie książki i potem je ubytkujesz, albo wpisujesz tylko sumę ubytków i ostatni numer ubytku w ustawieniach ksiąg inwentarzowych. Możesz zdecydować osobno dla każdej księgi.

Jeśli chodzi o retrospekcję, to możesz wprowadzać książki w dowolnej kolejności, ALE... Gdy już zaczniesz ubytkować to ubytkować musisz od początku do końca. System nadaje numery ubytków automatycznie w kolejności ubytkowania.

drumla
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2020, 15:40

Re: MOL NET

wtorek 24 mar 2020, 14:11

Nux - dziękuję.
A z praktycznego punktu widzenia - co się lepiej sprawdza, np. podczas skontrum? Lepiej mieć wpisane te ubytki czy, czy ich brak niczego nie zmienia?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

środa 25 mar 2020, 16:02

Mam do Was pytanie. Czy możecie zalogować się do MOLa Neta?

Emmett
Posty: 2
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 21:58

Re: MOL NET

czwartek 26 mar 2020, 09:49

Julia65 pisze:
środa 25 mar 2020, 16:02
Mam do Was pytanie. Czy możecie zalogować się do MOLa Neta?
Nie. Już drugi dzień nic mi nie działa i dlatego zajrzałem tu z nadzieją, że znajdę odpowiedź na pytanie co robić w tej sytuacji i jak długo ona potrwa?

ksia
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 09 paź 2014, 10:13

Re: MOL NET

czwartek 26 mar 2020, 11:56

Emmett pisze:
czwartek 26 mar 2020, 09:49
Julia65 pisze:
środa 25 mar 2020, 16:02
Mam do Was pytanie. Czy możecie zalogować się do MOLa Neta?
Nie. Już drugi dzień nic mi nie działa i dlatego zajrzałem tu z nadzieją, że znajdę odpowiedź na pytanie co robić w tej sytuacji i jak długo ona potrwa?
U mnie też nie działa drugi dzień.
Edit: Przed chwilą udało mi się zalogować, ale niewiele da się zrobić, bo co chwilę wyskakuje błąd serwera...

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

czwartek 26 mar 2020, 12:24

Napisałam do Vulcana. Mają problemy z serwerami - przeciążenie. Będą naprawiać.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

czwartek 26 mar 2020, 16:07

drumla pisze:
wtorek 24 mar 2020, 14:11
Nux - dziękuję.
A z praktycznego punktu widzenia - co się lepiej sprawdza, np. podczas skontrum? Lepiej mieć wpisane te ubytki czy, czy ich brak niczego nie zmienia?
Z punktu widzenia skontrum wszystko jedno. Ubytki i tak nie podlegają skontrum. Jedynie dla księgowości może być znacząca różnica.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

czwartek 26 mar 2020, 17:52

Julia65 pisze:
czwartek 26 mar 2020, 12:24
Napisałam do Vulcana. Mają problemy z serwerami - przeciążenie. Będą naprawiać.
W razie czego po 16 wszystko śmiga. Jeśli ktoś może to chyba lepiej przestawić się na pracę wieczorem.

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: MOL NET

poniedziałek 04 maja 2020, 09:14

Dzień dobry,
w czasie pracy zdalnej chciałabym uporządkować sygnatury, czy da się do zrobić w innym miejscu, niż w samych opisach bibliograficznych? Mam tak wiele wpisanych książek, że całe życie by mi to zajęło ;/

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

poniedziałek 04 maja 2020, 11:44

Pytajnik pisze:
poniedziałek 04 maja 2020, 09:14
Dzień dobry,
w czasie pracy zdalnej chciałabym uporządkować sygnatury, czy da się do zrobić w innym miejscu, niż w samych opisach bibliograficznych? Mam tak wiele wpisanych książek, że całe życie by mi to zajęło ;/
Wydaje mi się,że niestety taka zmiana możliwa jest tylko w opisie :(

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: MOL NET

wtorek 05 maja 2020, 21:13

Pytajnik pisze:
poniedziałek 04 maja 2020, 09:14
Dzień dobry,
w czasie pracy zdalnej chciałabym uporządkować sygnatury, czy da się do zrobić w innym miejscu, niż w samych opisach bibliograficznych? Mam tak wiele wpisanych książek, że całe życie by mi to zajęło ;/
Sygnatury dodaje się do egzemplarzy, więc można to zrobić w księdze inwentarzowej. Co więcej, można dodać sygnatury wielu egzemplarzom na raz za pomocą Akcji masowych.To powinno znacznie przyspieszyć pracę :)

NowaBibliotekarka
Posty: 13
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 12:09

Re: MOL NET

środa 06 maja 2020, 08:21

1. Aktualnie komputeryzujemy zdalnie księgozbiór. Mam pytanie dotyczące wpisywania starszych egzemplarzy np. takich z 1954 roku. Jak wpisać to w Molu,żeby uwzględniło później denominację. Generowałam raport wartości tego co wprowadzone do komputera ale zauważyłam,że chyba rok wydania nie jest brany pod uwagę. Program zliczył wszystko jednolicie, nie rozbijając tego na czas przed denominacją.
Proszę o pomoc.

2. Drugie pytanie dotyczy podręczników. Mam wprowadzone podręczniki wraz z ceną - Informatyka Europejczyka, jednak zauważyłam rachunki za tzw. licencję ( na 3 lata). Nie rozwijając wątku chaosu w bibliotece spowodowanego decyzjami poprzedniej dyrekcji - pytanie: Czy to trzeba uwzględniać przy wartości pojedynczego podręcznika? Czy dopisać jakoś wartość tej licencji. Poprzednia władza kazała mojej koleżance takie rzeczy robić. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

maria_b
Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: MOL NET

środa 06 maja 2020, 21:27

Wydaje mi się, że przy wprowadzaniu ubytków musiano wpisać datę po denominacji. Takie pomyłki też mi się zdarzały; ktoś mi przerwał i zapominałam zmienić datę a system sam wpisywał aktualną
Jeżeli podejrzy się na podglądzie Księgę inwentarzową to przy cenach będą określenia "plz" -przed denominacją / "pln" - po denominacji
Warto uszeregować sobie księgę inw według kolumy (data wprowadzenia) i wtedy widać czy numery inwentarzowe następują kolejno po sobie czy też mieszają się wysokie z niskimi.

Na drugie pytanie nie znam odpowiedzi, nie miałam takiego przypadku. Trzeba porozmawiać z księgową.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 71 gości