Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

piątek 19 cze 2015, 16:33

Kate pisze:
Dorota79 pisze:Informatyk zaproponował mi, abym się zastanowiła, czy nie zechcę korzystać z Mola Neta. Nie wiem, co robić. Czytam forum i zdania są podzielone. Obecnie korzystam z Mola Optivum. Co radzicie?
Pracuję z programem MOL od prawie 2001 roku - wtedy MOL 2000+ (pierwszy raz na Windows) a obecnie MOL Optivum.
Co radzę? Jeszcze poczekać :D MOL Net+ to nowy produkt - można powiedzieć, że "w fazie testów" choć już dostępny na rynku.
Na pewno będzie się rozwijał. Miejmy nadzieję, że autorzy wsłuchają się w potrzeby użytkowników i co rusz pojawiać się będą nowe aktualizacje. Z Molem 2000+ też tak było: pamiętam, że na samym początku nie można było do księgi inwentarzowej wpisać od razu 20 egzemplarzy tego samego tytułu czyli od-do (np: 9874-9890) dopiero później wprowadzono możliwość zastosowania myślnika :) tak było - a teraz .... bardzo lubię pracować z tym programem :D
Aktualizacje cały czas się pojawiają (od pierwszego wydania było ich już 7, a kolejna w drodze). W wielu wypadkach nie widać ich na pierwszy rzut oka, bo odbywają się gdy większość bibliotekarek i bibliotekarzy smacznie śpi ;-).

W ramach ciekawostki dodam, że wdrożeń testowych mamy znacznie więcej niż na ogólnodostępne serwery. To już nie ta technologia co kiedyś. O ile normalnych aktualizacji było 7, o tyle aktualizacji tylko jednego z serwerów testowych było już blisko 600 (dokładnie 559).

Pozdrowienia,
M.J.

PS: Postulaty, sugestie i uwagi lepiej zgłaszać przez Strefę klienta (na stronie mol.pl). Tutaj coś może zaginąć w gąszczu różnych wiadomości.

Marta Dudek
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 05 lis 2009, 13:36

Re: MOL NET

poniedziałek 22 cze 2015, 15:41

Z Mola Net + korzystam od maja (przedtem korzystałam z MOLa Optivum). Po pierwszej dezorientacji (inny wygląd stron, od nowa trzeba było się uczyć gdzie są konkretne funkcje) jestem zadowolona z programu. Teraz już bym go nie zamieniła na poprzednią wersję. Zalety "chmury" doceniłam, kiedy niedawno "padł" komputer. Przy starej wersji MOla trzeba byłoby czekać na nowy sprzęt, instalować od nowa program, odtwarzać bazę danych ... sporo czasu mija, a u nas biblioteka w ciągłym ruchu.
Teraz mogłam się zalogować z dowolnego laptopa i pracować bez straty danych. Przy ogólnej dobrej ocenie podzielam uwagi poprzedniczek: za małe pole wypożyczeń na karcie czytelnika (nasi uczniowie mają sporo książek). Stanowczo też brakuje historii wypożyczeń- to bardzo pomagało w różnych sytuacjach; często korzystałam z tej funkcji. Co do zastosowanej terminologii- ja się przyzwyczaiłam, ale koleżanki narzekają (nie zawsze jest najszczęśliwsza). To są szczegóły do sukcesywnego poprawiania. Ogólnie myślę, że warto wejść w chmurę:)

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: MOL NET

wtorek 23 cze 2015, 12:13

Marta Dudek pisze:Stanowczo też brakuje historii wypożyczeń- to bardzo pomagało w różnych sytuacjach; często korzystałam z tej funkcji.
Historię wypożyczeń można w MOL NET+ znaleźć w trzech miejscach:
  1. Na koncie czytelnika
    • należy wejść na konto wybranego czytelnika i nad tabelą z aktualnymi wypożyczeniami zmienić opcję z "Aktualne wypożyczenia" na "Archiwum wypożyczeń"
  2. W księdze inwentarzowej
    • przy każdym numerze inwentarzowym, w kolumnie akcje (na pierwszym miejscu) znajduje się ikona prowadząca do historii wypożyczeń danego egzemplarza
    • ikona ta przybiera dwie postaci w zależności od tego czy w danej chwili egzemplarz jest wypożyczony, czy też nie
  3. W statystykach udostępniania
    • raporty dla czytelników pokazują stan wypożyczeń (czytelnika, klasy lub wszystkich czytelników), a także zawierają kartę analityczną czytelnika
Przy okazji życzę słonecznych wakacji :D

Pozdrawiam,
Jakub Krysiński

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

piątek 31 lip 2015, 19:50

Witam,
Firma Vulcan organizuje dwudniowe szkolenie z obsługi programu Mol Net+ (przez Internet). Może kogoś to zainteresuje. Szczegóły tutaj http://www.mol.pl/index.php?molart=Szkolenia. Ja się zgłosiłam :)

elka07
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 12 lip 2012, 21:36

Re: MOL NET

piątek 04 wrz 2015, 12:56

Moje pytanie dotyczy MOL OPTIVUM - jak osunąć ucznia z listy czytelników. Po zrobionej promocji pozostał mi rocznik, który już jest w Gimnazjum.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

piątek 04 wrz 2015, 13:13

elka07 pisze:Moje pytanie dotyczy MOL OPTIVUM - jak osunąć ucznia z listy czytelników. Po zrobionej promocji pozostał mi rocznik, który już jest w Gimnazjum.
Można nie usuwać i zostawić uczniów-absolwentów. W razie potrzeby można na liście wybrać czytelnika i nacisnąć delete.

W MOL NET+ jest prościej, bo można przefiltrować listę do konkretnego numeru klasy, zaznaczyć wszystkich i wybrać "Usuń" z menu "Akcje masowe".

PS: Pytania najlepiej kierować do Strefy klienta.

Belcia
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 08:32

Re: MOL NET

niedziela 06 wrz 2015, 08:46

1) Gdzie mogę znaleźć podgląd karty książki? Nie w trakcie wprowadzania - to wiem. Gdzie to jest widoczne już po wpisaniu woluminów w system?!?

2) W starym MOL-u mogłam - szukając czytelnika - przesunąć strzałką czy myszką w dół i 'już go miałam' Teraz muszę przerzucać strony. Strata czasu - zmiana na gorsze, wydłuża czas!!!

3) Dlaczego, gdy chcę wprowadzić nową książkę (200 sztuk - podręcznik) i wybieram opcję 'wiele' to znika miejsce na kod. Przez to muszę wszystko wpisywać na piechotę! PARANOJAAA!

Belcia
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 08:32

Re: MOL NET

niedziela 06 wrz 2015, 13:38

Dłubię teraz w tym MOLu i chyba ponad to, że jest on line, nie widzę żadnych większych zalet - wręcz przeciwnie. Zamiast uproszczenia - utrudnienia. Ile to się trzeba naklikać, by odbyć jakąś operację, któą w dawnym MOLu robiło się za jednym kliknięciem :( Nie od dziś dobre jest wrogiem lepszego. :cry:

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

niedziela 06 wrz 2015, 14:51

Czytelnika możesz wyszukać w nastepujący sposòb:
1.wpisujac w okienko "wyszukiwanie" nawisko. Okienko znajduje sie po prawej stronie ekranu.
2.w rubryke ktora znajduje sie pod okienkiem"Nazwisko"- lewa strona ekranu.
3.wyszukiwac czytelnika mozesz rowniez wg klasy
Przepraszam za brak znakow ale pisze na komorce.

Belcia
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 08:32

Re: MOL NET

niedziela 06 wrz 2015, 18:06

Może nie byłam zbyt precyzyjna - czytelnika to nie problem :D
Pytam o podgląd metryczki książki - kiedy wprowadzam ją to mam podgląd, gdy dane zapiszę nie widzę tego ???

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

poniedziałek 07 wrz 2015, 12:29

Belcia pisze:1) Gdzie mogę znaleźć podgląd karty książki?...
Jak rozumiem chodzi o historię wypożyczeń danej książki. Jeśli tak, to jest to pierwsza akcja na liście egzemplarzy w księdze inwentarzowej (jedno kliknięcie pokazuje kto obecnie wypożyczył i pokazuje przycisk kierujący do pełnej historii).
Belcia pisze:3) Dlaczego, gdy chcę wprowadzić nową książkę (200 sztuk - podręcznik) i wybieram opcję 'wiele' to znika miejsce na kod....
Nie można dodać 200 książek z tym samym kodem kreskowym po prostu. W MOL Optivum jest zresztą to samo ograniczenie. Każdy kod kreskowym musi jednoznacznie określać konkretny egzemplarz książki.

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: MOL NET

poniedziałek 07 wrz 2015, 12:47

Jeśli przez metryczkę książki rozumie się podgląd opisu bibliograficznego (tytuł, hasła formalne, przedmiotowe itp.) to wystarczy najechać kursorem na ikonę rodzaju dokumentu (Opracowanie/Opisy/Lista opisów po prawej stronie tabeli). MOL NET+ pokaże wtedy podgląd opisu taki sam, jak podczas edycji po kliknięciu na pierwszy element drzewka (np. Opis - Książka czy Opis - Dokument filmowy).

Belcia
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 08:32

Re: MOL NET

poniedziałek 07 wrz 2015, 22:36

Nie mogę tego znaleźć :(

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

wtorek 08 wrz 2015, 11:40

To może tak będzie łatwiej: Inne :arrow: Pomoc :arrow: Historia wypożyczeń :arrow: Gdzie sprawdzić historię wypożyczeń zasobu?

Belcia
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 08:32

Re: MOL NET

wtorek 08 wrz 2015, 18:13

nie możemy się dogadać - wyjaśnię najprościej:

kiedyś były katalogi szufladkowe, w nich kartki z informacjami o książkach.
gzie znajdę taką 'kartkę' z danymi książki, bo mam ją tylko na podglądzie wtedy, gdy wprowadzam nowy opis. Po zapisaniu tego nie widzę! Nigdzie!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości