Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

czwartek 24 sty 2019, 17:05

Jeżeli miałaś skontrum, stan finansowy i ubytków zgadza się, to rób jak radzi Nux, to jest normalne i oczywiste. Jeżeli masz wątpliwości to wprowadź te ubytki tzw metodą uproszczoną, czyli robisz opis bibliograficzny pod tytułem UBYTEK do 2018 i jako egzemplarze wprowadzasz same numery książek już ubytkowanych (żeby był porządek to np wg ksiąg inwentarzowych) potem je ubytkujesz już w programie MOL i tym sposobem masz wszystko w MOL-u.
Z własnego doświadczenia (ponad 20 lat w bibliotece), powiem, że przejęłam bibliotekę uporządkowaną, prowadzona odpowiedzialnie z wszystkimi księgami, protokołami, poprzedniczka pracowała w niej 20 lat...jednak przed nią pracowały już 4 osoby i nie zawsze z przygotowaniem do pracy w bibliotece, od 1952 roku, czasy były różne, denominacje, zmiany przepisów itp kiedy zaczęłam komputeryzacje biblioteki wyszły różne błędy, pomyłki, w końcu ludzka rzecz, które spowodowały, że aby mieć jasność w kwestii ilościowo wartościowej księgozbioru, zdecydowałam się na wprowadzenie ubytków (ok 8 tys) i mam porządek. Jest jeszcze jedna sprawa dla której warto to zrobić, nie wiem ile masz ksiąg (typów zbiorów), ale w MOL-u dla każdej księgi jest osobna księga ubytków, w papierowym systemie często sporządzano odrębne protokoły ubytków, ale liczono ubytki razem. Tyle mojego doświadczenia, ale to Ty decydujesz.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

czwartek 31 sty 2019, 14:35

Czy w Mol Net+ można wydrukować listę samych podręczników wypożyczonych przez klasę? Jeśli tak, to gdzie szukać?

Lidia11
Posty: 38
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 17:05

Re: MOL NET

czwartek 31 sty 2019, 17:03

Maria pisze:Jeżeli miałaś skontrum, stan finansowy i ubytków zgadza się, to rób jak radzi Nux, to jest normalne i oczywiste. Jeżeli masz wątpliwości to wprowadź te ubytki tzw metodą uproszczoną, czyli robisz opis bibliograficzny pod tytułem UBYTEK do 2018 i jako egzemplarze wprowadzasz same numery książek już ubytkowanych (żeby był porządek to np wg ksiąg inwentarzowych) potem je ubytkujesz już w programie MOL i tym sposobem masz wszystko w MOL-u.
Z własnego doświadczenia (ponad 20 lat w bibliotece), powiem, że przejęłam bibliotekę uporządkowaną, prowadzona odpowiedzialnie z wszystkimi księgami, protokołami, poprzedniczka pracowała w niej 20 lat...jednak przed nią pracowały już 4 osoby i nie zawsze z przygotowaniem do pracy w bibliotece, od 1952 roku, czasy były różne, denominacje, zmiany przepisów itp kiedy zaczęłam komputeryzacje biblioteki wyszły różne błędy, pomyłki, w końcu ludzka rzecz, które spowodowały, że aby mieć jasność w kwestii ilościowo wartościowej księgozbioru, zdecydowałam się na wprowadzenie ubytków (ok 8 tys) i mam porządek. Jest jeszcze jedna sprawa dla której warto to zrobić, nie wiem ile masz ksiąg (typów zbiorów), ale w MOL-u dla każdej księgi jest osobna księga ubytków, w papierowym systemie często sporządzano odrębne protokoły ubytków, ale liczono ubytki razem. Tyle mojego doświadczenia, ale to Ty decydujesz.
Dziękuje, chętnie naniosłabym ubytki ale co z kwota ubytkowaną? Jak ją naniosę to mi się zmniejszy aktualna wartość księgozbioru.
Może ktoś mi pomoże to rozwiązać, mam masę pytań.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

czwartek 31 sty 2019, 21:56

Pod nazwa opisu UBYTEK wpisujesz nr inwentarzowy, wartość i datę wpisu do księgi inwentarz. jak będziesz ubytkowała to wszystko będzie i ilość i wartość z denominacją. Zajrzyj na priv - zostawiłam mój nr telefonu.

Martina
Posty: 1
Rejestracja: piątek 01 mar 2019, 15:31

Re: MOL NET

piątek 01 mar 2019, 15:41

Witam serdecznie wszystkich, od niedawna mam w bibliotece MOL Net+ i mam pytanie, bo chyba ten problem nie był tu poruszany. Na wstępie powiem, że jestem w kontakcie z firmą MOL, ale na razie niewiele mi pomogli i nikt nie zgłaszał im takiego problemu. A mianowicie w zakładce Gromadzenie powinien byc pasek filtrowania po wszystkich kolumnach i na początku był. Po czym zniknął, potem się pojawił i znowu zniknął, tym razem na dobre.Filtrowanie jest tylko przy dwóch kolumnach: nr inwentarzowy i ubytek. Tak jest na obu komputerach dla bibliotekarz. Gdy otwieram program na innych urządzeniach (komputer domowy, laptop szkolny, tablet - wszystko jest w porządku. Używam nowszej wersji Mozillii. Brak tego filtrowania bardzo to utrudnia pracę. Czy ktoś się spotkał z takim problemem lub ma pomysł na jego rozwiązanie? Byłabym wdzięczna.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

piątek 01 mar 2019, 19:30

U mnie jest filtrowanie we wszystkich kolumnach w Gromadzeniu i innych. Może spróbuj zmienić przeglądarkę na Chrome.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

piątek 01 mar 2019, 19:50

Firefox też działa i jest stabilniejszy. To nie problem przeglądarki. Prędzej cache, albo coś w tym stylu. Spróbuj wyczyścić cache:
https://support.mozilla.org/pl/kb/jak-w ... -podreczna

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: MOL NET

poniedziałek 29 kwie 2019, 11:14

Czy w programie Mol Net+ można sprawdzić książki według roku wydania? Chciałabym zrobić wystawkę najstarszych książek znajdujących się w bibliotece szkolnej, dlatego pytam.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

poniedziałek 29 kwie 2019, 12:45

Czy w programie Mol Net+ można sprawdzić książki według roku wydania? Chciałabym zrobić wystawkę najstarszych książek znajdujących się w bibliotece szkolnej, dlatego pytam.
Najłatwiej chyba w księdze inwentarzowej sprawdzić -- wystarczy posortować po kolumnie "Data wydania"... Chociaż z drugiej strony zależy co masz na myśli przez najstarsze. Jeśli te najdłużej na stanie biblioteki, to możesz posortować po kolumnie "Data wpisu".

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: MOL NET

poniedziałek 29 kwie 2019, 12:50

Można. W księdze inwentarzowej w rubryce "data wydania" należy zaznaczyć "filtruj" a potem wybrać opcję "sortuj rosnąco" i pojawi się wykaz książek wg. daty wydania.

Anitabiblio
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 30 kwie 2019, 12:05

Re: MOL NET

wtorek 30 kwie 2019, 13:56

Pytam: przeszłyśmy w Libry na MOL NET. Nie zgadzają się księgi inwentarzowe. Mol dodał 3 nr. Mało tego dwa z nich to stare ubytki którym nadał ostanie nr w księdze inwentarzowej. Pomocy

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

wtorek 30 kwie 2019, 16:23

Anitabiblio pisze:
wtorek 30 kwie 2019, 13:56
Pytam: przeszłyśmy w Libry na MOL NET. Nie zgadzają się księgi inwentarzowe. Mol dodał 3 nr. Mało tego dwa z nich to stare ubytki którym nadał ostanie nr w księdze inwentarzowej. Pomocy
Napisz do serwisu MOL-a. Możliwe, że baza była uszkodzona i po prostu coś udało się odzyskać.

ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Re: MOL NET

piątek 17 maja 2019, 12:16

Witam wszystkich! Pracuję na Mol Net+, mam pytanie odnośnie statystyki. Chcę sprawdzić w systemie, ile na dzień dzisiejszy przeczytał 1 uczeń - jak jest średnia wypożyczeń na 1 ucznia (bez podręczników). Z tego, co wiem, nie ma takiej możliwości. Jest to bardzo kłopotliwe, gdyż statystykę do sprawozdania musimy liczyć "na piechotę".

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: MOL NET

piątek 17 maja 2019, 13:47

Sprawdź raport dzienny i okresowy.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: MOL NET

piątek 17 maja 2019, 21:40

W sprawozdaniu podaję łącznie z podręcznikami. Przecież to też są wypożyczenia! I ogromnie dużo naszej pracy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 141 gości