andrzej

kwalifikacje a awans

wtorek 18 kwie 2006, 20:04

We wrześniu 2003 r. dyrektor szkoły otworzył mi staż na nauczyciela mianowanego. W roku szkolnym 2002/2003 pracowałem jako nauczyciel historii w tej szkole (jestem mgr historii) i zaliczyłem staż na tym stanowisku. Od września 2003 r. jestem nauczycielem bibliotekarzem w tej szkole. Problem w tym że w roku szkolnym 2003/2004 rozpocząłem i ukończyłem kurs kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznastwa. W tym roku szkolnym (trzecim awansu !!!) dyrektor poinformował mnie, że mogą być problemy z pozytywnym zakończeniem mojego stażu w tym roku szkolnym ponieważ prawdopodobnie nie powinien mi otworzyć stażu w momencie, gdy nie miałem ukończonego kursu a dopiero go rozpocząłem.

Czy możecie mi Państwo wyjaśnić moją obecną sytuację pod tym względem i ewentualnie udzielić rady, co dalej z tym robić.

Ola

wtorek 18 kwie 2006, 21:32

Niestety, ale chyba dyrektor ma rację. Tak to interperetuje Ministerstwo: Warunkiem odbywania stażu jest zatrudnienie nauczyciela zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w wymiarze co najmniej połowy tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć w jednej lub łącznie w kilku szkołach. Nauczyciel musi posiadać kwalifikacje do nauczania wszystkich przedmiotów (prowadzenia wszyskich zajęć), które realizuje w ramach swego pensum.
W wyroku z dnia 16 marca 2001 sygn. akt II SA 110/01 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w przypadku, gdy nauczyciel ubiega się o staż zawodowy w celu uzyskania wyższego stopnia awansu, a nie spełnia wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych, należy podjać decyzję o odmowie nadania mu tego stopnia.
Te informacje pochodzą z materiałów szkoleniowych dla kandydatów na ekspertów opracowanych przezm MEN, Departament Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.
Najprościej chyba byłoby, gdyby staż rozpoczął się po nabyciu kwalifikacji do biblioteki. Może po prostu uzgodnić to z dyrektorem, wycofać poprzedni wniosek, złożyć nowy i nowy plan. Ale automatycznie to wydłużyłoby Ci staż o rok. Mimo wszystko taki cichy układ jest lepszy niż rozpoczęcie stażu od początku.
A może ktoś zaproponuje coś innego? Powodzenia.[/u]

sewka
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 21:32

Andrzeju,

środa 19 kwie 2006, 13:35

miałam podobną sytuację. Złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego, który został odrzucony ponieważ nie miałam wymaganych kwalifikacji (byłam w trakcie 5-semestralnych studiów podyplomowych z języka polskiego). Przepadł mi jeden rok. Ponieważ nie dawało mi to spokoju, zadzwoniłam do ministerstwa i uzyskałam odpowiedź, że mogłam nawet wcześniej zacząć staż, bo najważniejsze jest, aby mieć wymagane kwalifikacje w momencie nadania stopnia awansu zawodowego. . Już ponad rok jestem nauczycielem dyplomowanym, nie miałam żadnych problemów z uzyskaniem stopnia awansu zawodowego. Życzę Ci tego samego. :)
sewka

andrzej

środa 03 maja 2006, 13:54

hmm...w sumie dwie przeciwstawne odpowiedzi. moge prosic Pana, Panie Juliuszu o ustosunkowanie sie do mojego zapytania?

sewka
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 21:32

Co prawda, nie jestem panem Juliuszem,

środa 03 maja 2006, 14:38

ale pozwolę sobie na uściślenie mojej wcześniejszej odpowiedzi. Andrzeju, pracownik, wtedy jeszcze MENiS-u, powołał się na Kartę nauczyciela
Art. 9b.

1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest posiadanie kwalifikacji, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, ...
sewka

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

wtorek 16 maja 2006, 19:39

Witam!

Naprawdę wystarczy (mając tytuł mgr) ukończyc kurs kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa by miec kwalifikacje do pracy w bibliotece?

:?
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

sewka
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 21:32

wtorek 16 maja 2006, 21:35

Tak, Kate.
sewka

Gość

wtorek 16 maja 2006, 22:05

Niestety to bardzo smutne, ale może już niedługo kursy kwalifikacyjne odejdą w siną dal...Dzieki Bogu.

Badas
Posty: 316
Rejestracja: środa 17 maja 2006, 11:11
Kontakt: Strona WWW

środa 17 maja 2006, 11:16

Taki kurs trwa 300 godzi i mozna go skończyć po warunkiem wcześniejszego ukończenia studiów pedagogicznych. Wiem bo jestem mgr historii i taki kurs ukończyłam w DODN a ponieważ DODN nie ma mozliwości organizowania studiów podyplomowych dlatego jest to kurs. Moja kolezanka kończyła podyplomówkę nie rózniącą się niczym od kursu. Tak wieć do nie jest tylko tyle bo najpierw studia a dopiero kurs trwajacy cały rok.
Pozdrawiam, Beata

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 104 gości